ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Aerodromul Drobeta - Drobeta Tr. Severin - NOU!!!

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
electric
Membru activ
electric


Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

Aerodromul Drobeta - Drobeta Tr. Severin - NOU!!! Empty
MesajSubiect: Aerodromul Drobeta - Drobeta Tr. Severin - NOU!!!   Aerodromul Drobeta - Drobeta Tr. Severin - NOU!!! EmptyMar 02 Sept 2008, 23:28

Inca o veste buna!
Dl. Endre Lucian Molnar se pare ca a reusit sa omologheze pista si sa infiinteze un nou aeroclub la Drobeta. In datele de 19-21 Septembrie 2008 se inaugureaza acest aerodrom si au loc si manifestari specifice - zboruri!

Citat :

WWW.AEROCLUBULDROBETA.RO
Initiativa crearii unei scoli de zbor la Drobeta Turnu Severin ne apartine. Suntem trei, si anume:
1. Molnar Endre Lucian
2. Barbul Damaschin Gheorghe
3. Selva Antonio Valentino

Structura organizatorica are la baza "Asociatia Sportiva Aeroclubul Drobeta", cu urmatoarele obiecte de activitate:
Zbor cu motor, planorism, parasutism si aeromodelism
Site-ul are ca scop furnizarea de informatii catre cei interesati cat si asigurarea unui forum de discutii.
Coordonatele geografice ale aerodromului sunt : N44 34 52.6 E22 51 15.7
Frecventa utilizata este : 123.450 MHz
Orientarea pistei este Est-Vest (10 - 28 )
Cota Aerodromului : 358 m

Aerodromul Drobeta - Drobeta Tr. Severin - NOU!!! Hartaaerodromuldrobeta1ol9

Pentru mai multe stiri din aviatie, va invitam sa vizitati sectiunea corespunzatoare din site-ul D13-th: http://d13-th.ro/forum/index.php?showforum=27


Ultima editare efectuata de catre dylan in Dum 04 Ian 2009, 21:24, editata de 1 ori (Motiv : resize harta la 800x600)
Sus In jos
electric
Membru activ
electric


Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

Aerodromul Drobeta - Drobeta Tr. Severin - NOU!!! Empty
MesajSubiect: Re: Aerodromul Drobeta - Drobeta Tr. Severin - NOU!!!   Aerodromul Drobeta - Drobeta Tr. Severin - NOU!!! EmptyMar 30 Sept 2008, 16:15

Aerodromul ,,Drobeta”, inaugurat oficial

Sursa: Informatia de Severin
Data: 29.09.2008
Autor: Iulian Gogonea

Citat :
După ce a cumpărat câteva zeci de hectare de teren de la ţăranii din zonă, un inginer aviatic din Severin pune pe picioare în comuna Prunişor primul aerodrom din judeţ pentru avioane de mici dimensiuni.

Primul aerodrom din Me­hedinţi, denumit ,,Drobeta”, aflat pe un perimetru de 65 de hectare pe raza comunei Pru­nişor, a fost inaugurat ieri în prezenţa sătenilor şi a auto­rităţilor locale din judeţ printr-o demonstraţie de zbor la care au participat mai multe avi­oane de mici dimensiuni din ţară.

Terenuri în valoare de câteva sute de milioane

Este vorba de o afacere privată a severineanului Endre Lucian Molnar în vârstă de 32 de ani, de profesie inginer de aviaţie care, din 2006 şi până în prezent, s-a ocupat de cumpărarea terenului, bucată cu bucată şi de obţinerea documentaţiilor necesare. El este preşedintele aeroclubului ,,Dro­beta”, înfiinţat în 2007 la Severin, are brevet de pilot şi în curând va deveni şi ins­tructor de zbor. Terenul ae­rodromului l-a costat câteva sute de milioane de lei vechi prin negociere directă cu fiecare ţăran proprietar. „Aici vor putea ateriza avioane de mici dimensiuni cu o greutate de până la la 4,7 tone şi cred că acest proiect al meu are im­plicări sociale şi economice deosebite pentru judeţ. Un om bogat care vrea să in­vestească în Mehedinţi poate de acum să vină şi cu avionul. Avem poate cea mai mare pistă din ţară, de 2700 de metri, solul este ridicat, nu stă ceaţa pe el şi nu sunt tur­bulenţe masive de vânt. În prima fază vom face birouri şi dormitor pentru paznic şi un hangar în care să-mi ţin avionul pe care o să-l cumpăr. Nu mi-am luat avion că n-aveam unde să-l duc. O să deschid şi o şcoală de zbor pentru cei interesaţi şi, ca în orice afacere care implică cheltuieli, vor fi şi taxe. Atât pentru cei care vor să înveţe să piloteze, cât şi pentru cei care vor să aterizeze cu avioanele. Nu am stabilit încă tarifele!” ne-a declarat Endre Lucian Molnar.

Premieră pentru judeţul Mehedinţi

Prezent la eveniment, di­rec­torul aviaţiei sportive din România, Constantin Voicu a prezentat date referitoare la avioanele şi piloţii care au zburat sub ochii întregii asistenţe. „Ce a făcut tânărul Lucian aici, la dumneavoastră, este o premieră şi un lucru extraordinar pentru că în judeţul Mehedinţi nu aveţi aşa ceva. Pista de aici este ex­traor­dinară! Acum, la inaugurare, asistăm la câteva demonstraţii de zbor cu avioane private de mici dimensiuni!”, a declarat Constantin Voicu. Ţăranii din Prunişor s-au arătat încântaţi de aerodromul construit în comuna lor mai ales că nu li se va interzice păscutul oilor pe acest teren. „Eu una sunt bucurosă că vor zbura avioa­nele pe aici şi poate vor veni oameni bogaţi să aducă locuri de muncă. Eu i-am vândut patronului de aerodrom 1 hec­tar de teren cu câteva milioane de lei că şi-aşa stătea nemun­cit. Ne-a promis că ne lasă să păştem oile pe el deoarece ast­fel se netezeşte iarba!” ne-a spus rîzând Elena Şemeanu, o bătrână de 73 de ani din Pru­nişor, prezentă la eveniment.

Primarul Severinului a fost primul care a testat un avion

Primarul Severinului, Constantin Gherghe a fost printre primii curioşi care au testat unul dintre cele trei aparate de zbor prezente la eveniment. Nu a condus el ci piloţii veniţi din diverse colţuri ale ţării. „Nu mi-a fost deloc frică, a fost excelent zborul. Am mai zburat înainte dar cu elicopterul şi cu avionul de insecticide. Salut iniţiativa domnului Molnar şi îi promit tot sprijinul meu”, a declarat Constantin Gherghe. „Eu sunt vicepreşedinte al aeroclubului «Drobeta», iar domnul Lucian Molnar este preşedinte. Îmi place şi mie să zbor, iar ceea ce a făcut Lucian, zbătându-se aproape singur, cu o ambiţie de nedescris, este extraordinar pentru judeţ!”, ne-a precizat medicul ginecolog Barbul Damaschin de la maternitatea din Severin.


Citat :
-------- Original Message --------
Subject: [Aviatia.ro] Aerodromul Drobeta, un inceput...
Date: Tue, 30 Sep 2008 14:45:52 +0300
From: Endre Lucian Molnar <tropical_hotel@yahoo.com>
Reply-To: aviatia@yahoogroups.com
To: <aviatia@yahoogroups.com>


Buna ziua,

Ieri am cules roadele as spune... J iar de ele ne vom bucura impreuna.

Pe Aerodromul Drobeta se poate ateriza in conditii de siguranta pe o pista inierbata de 800x60m.

Mai multe informatii puteti gasi pe site-ul aeroclubului la adresa: www.aeroclubuldrobeta.ro

Aici –> un articol referitor la deschiderea aerodromului..

http://www.informatiadeseverin.ro/ids/reportaj/aerodromul-drobeta-inaugurat-oficial.html



Toate cele bune,

Endre Lucian MOLNAR
Ion Luca Caragiale 39, cod 220019
Drobeta Turnu Severin, Mehedinti
ROMANIA
Skype ID: emolnar1
E-mail: tropical_hotel@yahoo.com
Tel:+40/721/323749
+40/741/559759
Fax:+40/252/206042
Web: www.aeroclubuldrobeta.ro
Pista : 800x60 m - inierbata
Orientarea pistei : 10-28
Coordonate geografice: N44 34 52.6 E22 51 15.7
Elevatie : 358 m
Frecventa radio : 123.450 MHz

Sus In jos
Eurofighter
Membru activ
Eurofighter


Numarul mesajelor : 738
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/03/2008

Aerodromul Drobeta - Drobeta Tr. Severin - NOU!!! Empty
MesajSubiect: Re: Aerodromul Drobeta - Drobeta Tr. Severin - NOU!!!   Aerodromul Drobeta - Drobeta Tr. Severin - NOU!!! EmptyMar 30 Sept 2008, 18:00

frecventa aia n-are ce cauta la ei
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

Aerodromul Drobeta - Drobeta Tr. Severin - NOU!!! Empty
MesajSubiect: Re: Aerodromul Drobeta - Drobeta Tr. Severin - NOU!!!   Aerodromul Drobeta - Drobeta Tr. Severin - NOU!!! EmptyMar 30 Sept 2008, 18:09

chiar aia e Laughing si stim noi ce frecventa interesanta ii defapt Laughing
Sus In jos
Continut sponsorizat





Aerodromul Drobeta - Drobeta Tr. Severin - NOU!!! Empty
MesajSubiect: Re: Aerodromul Drobeta - Drobeta Tr. Severin - NOU!!!   Aerodromul Drobeta - Drobeta Tr. Severin - NOU!!! Empty

Sus In jos
 
Aerodromul Drobeta - Drobeta Tr. Severin - NOU!!!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Drobeta Turnu Severin, aeronave in zbor
» Meeting la Drobeta Turnu Severin in 26-27 Iunie 2010
» Meeting aviatic la Drobeta Turnu Severin pe 28 iunie 2009
» Lista cu evenimentele din aviatie in Romania - 2009
» Aerodromul Drobeta

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: