ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Misiuni de sacrificiu - Grupul 1 Vanatoare in apararea teriotoriului national (aprilie-iunie 1944)

In jos 
AutorMesaj
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 67
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Misiuni de sacrificiu - Grupul 1 Vanatoare in apararea teriotoriului national (aprilie-iunie 1944) Empty
MesajSubiect: Misiuni de sacrificiu - Grupul 1 Vanatoare in apararea teriotoriului national (aprilie-iunie 1944)   Misiuni de sacrificiu - Grupul 1 Vanatoare in apararea teriotoriului national (aprilie-iunie 1944) EmptyLun 31 Oct 2011, 13:12

Inca de cand am aterizat la Rosiorii de Vede, sa tot fie vreo 30 de ani, am auzit vorbindu-se in oras despre locul numit “aeroport” si despre vorba filmului, acei oameni minunati care zburau de acolo. Atunci inca erau printre noi martori oculari ai evenimentelor, dar nu erau inca masinile de inregistrat discutii si nici camerele digitale. De-a lungul anilor, mai ales in zilele frumoase cand orasul era survolat de Mig-urile de la Deveselu in cautare de tinte, am auzit cateva istorii, mai ales picante, despre aviatorii de pe deal.
Sigur ca nici Sorin Turturica nu a putut rata povestile astea, mai ales ca el e fiu de fiu de teleormanean, nu ca mine, telemormanean din tata-n fiu (adica fiu-meu e teleormanean). Probabil ca si din asta i s-a tras curiozitatea stiintifica pe care si-a satisfacut-o studiind cu atentie documentele arhivelor militare. In ultimul lui an de profesorat, atunci cand Liceul Economic functiona intr-un local imprumutat, Sorin venea miercurea, parca, obosit frant la ora 17 sa-si faca ora cu clasa cea mai “buna” din scoala. Aproape intotdeauna il scapam de corvoada, incitandu-l sa-mi spuna ce minuni mai gasise in ziua respectiva la arhiva de la Pitesti, iar el era bucuros sa-si deserte sacul. Din naveta aceea s-a nascut jumatate din cartea “Teleormanul si Aeronautica” (eu sunt sigur ca e vorba doar de volumul I, mai sunt multe de spus sub titlul asta), publicata cu ajutorul Primariei Rosiori, iar din acea jumate de volum, dezvoltata prin colaborarea cu Alexandru Armă, a venit printre noi lucrarea “Misiuni de sacrificiu – Grupul 1 Vânătoare în apărarea teritoriului naţional (aprilie – iunie 1944)”.
Cartea a fost prezentata publicului in ziua de 27 octombrie, la Cercul Militar National, Galeria de Arta, in cadrul Salonului de Carte “Polemos”.

Misiuni de sacrificiu - Grupul 1 Vanatoare in apararea teriotoriului national (aprilie-iunie 1944) 111027170727

Activitatea a fost deschisa de domnul Adrian Pandea, directorul Editurii Militare.

Misiuni de sacrificiu - Grupul 1 Vanatoare in apararea teriotoriului national (aprilie-iunie 1944) Img8312e

In sala, ca la orice eveniment important, au fost oameni importanti: domnul general Ion Dobran, doamna Eleonora Arbanas, presedintele Fundatiei “Erou capitan aviator Alexandru Şerbănescu”, doamna Ana-Maria Vizanty, domnul profesor doctor Valeriu Avram, domnii Dan Antoniu, Dan Melinte, Constantin Iordache, Gheorghe Vartic, Aurel Bucur, Dragos Dobre, Mihai Grecea, familiile lui Sorin si Alex, si, cu voia dumneavoastra, eu, ultimul pe listă.

Misiuni de sacrificiu - Grupul 1 Vanatoare in apararea teriotoriului national (aprilie-iunie 1944) Img8331f

Misiuni de sacrificiu - Grupul 1 Vanatoare in apararea teriotoriului national (aprilie-iunie 1944) Img8316t

Misiuni de sacrificiu - Grupul 1 Vanatoare in apararea teriotoriului national (aprilie-iunie 1944) Img8334y

Misiuni de sacrificiu - Grupul 1 Vanatoare in apararea teriotoriului national (aprilie-iunie 1944) Img8333c



Primul care a prezentat cartea a fost dl prof. dr. Valeriu Avram. De fapt, nici nu avea cum sa dea inapoi, doar domnia sa si-a asumat raspunderea pentru valoarea volumului semnand “Cuvantul inainte”.

Misiuni de sacrificiu - Grupul 1 Vanatoare in apararea teriotoriului national (aprilie-iunie 1944) Img8314qq

A urmat la cuvant dl general Ion Dobran. Scurt si emotionant, ca intotdeauna : « Primul pilot de vânătoare român din război a fost Şerbănescu ; iar ultimul sunt eu, pentru că numai eu mai sunt în viaţă … »

Misiuni de sacrificiu - Grupul 1 Vanatoare in apararea teriotoriului national (aprilie-iunie 1944) Img8324z

Cei doi autori, in ordinea vârstei, au explicat celor prezenti cat de usor, prin pasiunea cu care au cercetat materialul şi au redactat textul, dar şi greu, prin contradictiile apărute, uneori, între surse, a fost să scrie cartea în discutie.

« Bătrânul », adica Sorin Turturică

Misiuni de sacrificiu - Grupul 1 Vanatoare in apararea teriotoriului national (aprilie-iunie 1944) Img8327u

(eu imi amintesc cand in spatele lui era tabla, sau harta de istorie, iar in fata lui clasa de elevi, plus, uneori, eu: figura lui nu s-a schimbat deloc!)

Mai tânărul, cu doi ani, Alexandru Armă

Misiuni de sacrificiu - Grupul 1 Vanatoare in apararea teriotoriului national (aprilie-iunie 1944) Img8337z

In final, aşa cum se obişnuieste, cei prezenţi au obţinut autografe pe volumele achiziţionate

Misiuni de sacrificiu - Grupul 1 Vanatoare in apararea teriotoriului national (aprilie-iunie 1944) Img8338k

Misiuni de sacrificiu - Grupul 1 Vanatoare in apararea teriotoriului national (aprilie-iunie 1944) Img8339c

Eu i-am felicitat sincer pe cei doi cercetători pentru reuşita lor. Sunt sigur că nu se vor opri aici, surse istorice de cercetat mai sunt o mulţime iar curiozitatea lor (si a noastra, consumatorii de carte de istorie) e foarte mare.

Nu pot încheia fără a-i mulţumi, si de aici, domnului Adrian Pandea, directorul Editurii Militare, pentru amabilitatea cu care a raspuns rugamintii mele de a dona bibliotecii Liceului Economic-Administrativ din Rosiori doua exemplare ale lucrarii fostului profesor al acestui liceu. Carţile au intrat deja in biblioteca si sunt sigur ca vor avea numerosi cititori.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 67
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Misiuni de sacrificiu - Grupul 1 Vanatoare in apararea teriotoriului national (aprilie-iunie 1944) Empty
MesajSubiect: Re: Misiuni de sacrificiu - Grupul 1 Vanatoare in apararea teriotoriului national (aprilie-iunie 1944)   Misiuni de sacrificiu - Grupul 1 Vanatoare in apararea teriotoriului national (aprilie-iunie 1944) EmptyJoi 10 Noi 2011, 11:39

Cronica de intampinare:

http://cartideaviatie.blogspot.com/2011/11/un-grup-de-vanatoare-face-istorie.html
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 67
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Misiuni de sacrificiu - Grupul 1 Vanatoare in apararea teriotoriului national (aprilie-iunie 1944) Empty
MesajSubiect: Re: Misiuni de sacrificiu - Grupul 1 Vanatoare in apararea teriotoriului national (aprilie-iunie 1944)   Misiuni de sacrificiu - Grupul 1 Vanatoare in apararea teriotoriului national (aprilie-iunie 1944) EmptyMar 20 Mar 2012, 14:12

O noua referire la cartea lui Sorin Turturica si Alex Arma:

http://www.isciv.ro/editorial/vanatori-pe-cerul-romaniei-de-acad-florin-constantiniu
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
Continut sponsorizat





Misiuni de sacrificiu - Grupul 1 Vanatoare in apararea teriotoriului national (aprilie-iunie 1944) Empty
MesajSubiect: Re: Misiuni de sacrificiu - Grupul 1 Vanatoare in apararea teriotoriului national (aprilie-iunie 1944)   Misiuni de sacrificiu - Grupul 1 Vanatoare in apararea teriotoriului national (aprilie-iunie 1944) Empty

Sus In jos
 
Misiuni de sacrificiu - Grupul 1 Vanatoare in apararea teriotoriului national (aprilie-iunie 1944)
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» 26 IUNIE - ZIUA DRAPELULUI NAŢIONAL
» Ungaria va fi responsabilă de apărarea spaţiului aerian al Sloveniei
» Grupul Air France-KLM va investi 323 milioane de euro in Alitalia
» Pilotii de vanatoare
» Aerodromul Chitila 11 iunie 1910 - 11 iunie 2010

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Aviation Hobby-
Mergi direct la: