ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov!

In jos 
+8
v-twin
Voicu
aegean
Balki
Alex_tm
Vreauinaer
YR-197
mihaiatanasie
12 participanți
AutorMesaj
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Empty
MesajSubiect: In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov!   In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! EmptyVin 19 Aug 2011, 23:02

M-am laudat de multe ori ca Brasov este orasul meu natal, un oras pe care l-am parasit acum 30 de ani pentru a merge la locul de munca desemnat de guvernul de atunci. Dar ori de cate ori am ocazia ma laud cu obarsia mea si laud orasul meu. Acum este un astfel de prilej de a arata lumii cat de frumos este Brasovul, chiar si vazut de la 1200 m.
Am avut marea sansa de a face un tur aerian al Brasovului cu avionul ICS Amigo al prietenului nostru, forumistul Calin Manea “Amigo”. Am decolat de pe aerodromul Sanpetru, punand cap compas catre platforma pe care eu o cunosc sub denumirea “Tractorul”. Stiu ca asta cu tractoarele suna a nostalgie, dar ce sa zica cei mai batrani decat mine, pentru care locul ramane in memorie cu numele “I. A. R.”?

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Img4426f

Colegii nostri brasoveni stiu mult mai bine decat mine ce se mai executa pe platforma, eu doar stiu ca s-a furat ce se putea fura.

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Img4431p

Am survolat Triajul, un cartier care, nu stiu de ce, mise parea foarte “exotic” acum o mie de ani cand mergeam sa-l vizitez cu trolibusul 1.

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Img4434n

Nu-mi inchipuiam ca Tampa si Dealul Melcilor nu sunt aliniate perfect.

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Img4438oq

Racadaul, sau, cum i se zice acum, Valea! Cetatii. Odata acolo se faceau curse de motocros, la care eram nelipsit inca de la varsta tinutului in brate. Am poze de atunci! Acum este o faimoasa cantina pentru ursii tomberonisti.

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Img4441g

Muntii care pazesc orasul

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Img4444g

De cateva saptamani am aflat ca la “Gemenii” (bine ca Ben Laden nu a apucat sa afle de ei!) s-a amenajat un sens giratoriu dublu. L-am strabatut cu covrigul in brate, acum il vedem si de la inaltime. Nu e asa inspaimantator

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Img4451p

A doua mare platforma survolata, “Steagu Rosu”. Habar n-am daca mai apare vreodata vreun camion nou la iesirea din uzine in zilele noastre. Stiu ca si-au vandut palatul administrativ, adica cladirea prin care se faceau cunoscuti. La fel si clubul.

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Img4458f

Viram catre Racadau, si aflu vestea care ma face sa ma infior: o sa survolam Tampa. Nu stiu de ce, inca de cand s-a inventat telecabina de pe dealul simbol al Brasovului (cu care am urcat chiar din a doua zi de functionare), mi s-a facut frica de inaltimea Tampei. Iar acum urma sa trec si mai sus?!

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Img4467y

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Img4483t

Se pare ca da! Gulp!

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Img4496s

Cred ca daca eram la 12000 m nici n-o bagam in seama. Cum, chiar asa de mica e?
O noua perspectiva, aceea a vechiului oras, se dezvaluie imediat. Iata Scheiul natal al mamei mele, cu biserica Sfantul Nicolae si cimitirul unde se afla ea si taticu acum

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Img4508i

Centrul vechi si partea de sud a orasului

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Img4531v

La cat e de intins orasul asta, intr-o imagine pot vedea si casa in care am crescut, si cea in care scriu mesajul de fata, aflate la peste cinci km una de alta

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Img4540f

Sud-estul, cu repere importante Academia Militara de Aviatie si stadionul “Silviu Ploesteanu”. Hai Steagu!

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Img4542v

Suntem deasupra Warthe, dar vedem Bartolomeul

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Img4550lg

In zare, Stupini, unde culegeam cartofi pe vremea cand eram elev mesotist.

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Img4551x

O privire spre est

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Img4556n

Colina Universitatii. Cand eram tanar ma jucam pe dealul ala care se chema atunci “Tigan Dom” sau Dealul Tiganilor. Era un deal cu multe stradute in panta, numai bune pentru sanius; in vremea aia nu erau masini acolo.

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Img4570w

In prelungirea starzii Karl Marx. Pardon, Maniu. Aaa, care-i diferenta? E aceeasi strada, numai ca pe K M ma plimbam cand eram tanar, pe Maniu nu prea mai stiu ce exista.

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Img4583j

In strada Stadionului se termina Mihai Viteazu, Avram Iancu, de Mijloc. Se vad Centrul Militar si Liceul Economic.

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Img4606eq

Drumul spre cartierul Tractorul. Ma intreb cum se va numi daca tractoare nu mai sunt

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Img4611x

Mihai Viteazu, bd Grivitei si 13 Decembrie. Daca poza ar fi mai mare s-ar putea distinge si gradinita la care am mers, nu departe de vestita (pe atunci) Casa a Betivului numita “Ghimbasel”

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Img4616d

La bordul de fuga, Cetatuia, sau restaurantul “Cetate”.

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Img4620f

Ce frumos! Peisajul pe care il vedeam in fiecare dimineata cand ma trezeam.

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Img4638l

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Img4643g

Asta e noul (de pe vremea tovarasului) Centru Civic. Mai nou, a disparut toata uzina Hidromecanica, am auzit ca se va construi un megamarket in gaura aia.

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Img4651s

Portret de pilot

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Img4670y

Prima data cand vad vestitul patinoar al Brasovului. Oare de ce l-or fi pus cas?

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Img4676jm

Bulevardul Saturn, pe unde bicicleta mea Pegas ¾ era mai rapida decat autobuzul 11. Bicileta mai exista, in pod la Rosiori, 11-le s-a desfiintat.

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Img4689j

Maidan in loc de Tractoru?

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Img4700w

Una dintre marile realizari ale primarului de Brasov: sensul giratoriu de la intersectia Aurel Vlaicu cu Grivita

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Img4730s

Centrul vechi din alta perspectiva

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Img4752

O imagine a actualei industrii brasovene: pata alba de la Hidromecanica

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Img4773s

Intersectia strazii Toamnei cu calea Bucurestiului

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Img4776wg

Si pata alba de la Rafinarie. Sa zci ca americanii s-au chinuit o vara intreaga cu sute de bombardiere si nu au reusit s-o nimiceasca ....

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Img4779hj

CET, ultimul reper.

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Img4796t

Am muncit mult chinuindu-ma sa aleg poze, am tras vreo 500 de cadre, si parca nu sunt doua la fel, desi bietul Canon a tras la foc automat. Chinul cel mare a fost s alas de-o parte o multime de imagini, pentru ca toate ar fi meritat sa fie vazute, chiar daca nu sunt cine stie ce mare realizare tehnica sau artistica. Brasovul, mai spun o data, este un oras care merita sa fie vazut din toate perspectivele si sa fie cunoscut. Inca o data ii multumesc lui Calin pentru raid, acum imi aduc aminte cum am facut o excursie asemanatoare cand eram in clasa I (cu autobuzul, desigur, si cu tovarasa invatatoare), iata, la o distanta de 46 de ani un tur al orasului meu.
Am incercat sa gasesc pe net un cantec pe care l-am invatat si cantat atunci: “Brasovul meu iubit”, de Mauriciu Vescan. Compozitorul este considerat, vad, un cantaret al regimului de atunci (cine nu era in anii ’60?), dar melodia aia nu e de gasit. Pacat. Mi-am permis, totusi, sa folosesc primul vers ca titlu al fotoreportajului, sper sa nu-mi cera drepturi de autor.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
YR-197
Flight Level 400
Flight Level 400
YR-197


Numarul mesajelor : 799
Varsta : 62
Localizare : Arad
Data de inscriere : 08/10/2009

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Empty
MesajSubiect: Re: In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov!   In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! EmptySam 20 Aug 2011, 00:18

Ma inclin,domnule Brasovean!
Sus In jos
Vreauinaer
Flight Level 100
Flight Level 100
Vreauinaer


Numarul mesajelor : 149
Varsta : 45
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 07/02/2009

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Empty
MesajSubiect: Re: In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov!   In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! EmptySam 20 Aug 2011, 03:40

Felicitari domnule profesor! Ca un brasovean ce ma aflu, un brasovean fara atat talent la scris, va foarte multumesc pentru povestire. Am citit-o " pe nerasuflate" si, in plus, mi-am vazut si blocul unde locuiesc in vreo 3-4 poze. La cat mai multe povestiri, sunt tare frumoase!

Sorin
Sus In jos
Alex_tm
Moderator
Alex_tm


Numarul mesajelor : 1835
Varsta : 34
Localizare : TIMISOARA - BANAT
Data de inscriere : 15/01/2009

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Empty
MesajSubiect: Re: In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov!   In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! EmptySam 20 Aug 2011, 11:25

Ce sa mai spui....jos palaria Domn` Profesor!! Inca un TR daca pot sa`i zic asa, care l`am citit cu o mare placere!

Multumesc pentru minutele placute!

ALecsu`
Sus In jos
http://fanviola.piczo.com/?cr=5
Balki
Moderator
Balki


Numarul mesajelor : 1683
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Empty
MesajSubiect: Re: In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov!   In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! EmptySam 20 Aug 2011, 11:32

minunat!!
as putea spune ca am copilarit prin Brasov. Mergeam in fiecare vara cam 2 saptamani la verisorii mamei mele. Deja la 10 ani urcam singur pe Tampa, parca are 22 de serpentine,nu? sa nu mai zic de fabrica de ciocolata CIBO....eram ca acasa, verisoara mamei era ceva sefa pe acolo.... hee, ce vremuri

stateau pe strada Lunga....

cheers cheers
Sus In jos
aegean
Membru activ
aegean


Numarul mesajelor : 852
Varsta : 43
Localizare : LEMD
Data de inscriere : 29/12/2007

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Empty
MesajSubiect: Re: In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov!   In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! EmptySam 20 Aug 2011, 12:07

Desi nu sunt Brasovean si mie imi place foarte mult Brasovul! Asa ca nu pot decat sa multumesc pentru noul "punct de vedere"!
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Empty
MesajSubiect: Re: In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov!   In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! EmptySam 20 Aug 2011, 12:23

balki a scris:
minunat!!
as putea spune ca am copilarit prin Brasov. Mergeam in fiecare vara cam 2 saptamani la verisorii mamei mele. Deja la 10 ani urcam singur pe Tampa, parca are 22 de serpentine,nu? sa nu mai zic de fabrica de ciocolata CIBO....eram ca acasa, verisoara mamei era ceva sefa pe acolo.... hee, ce vremuri

stateau pe strada Lunga....

cheers cheers

Cand eram elev de scoala primara mergeam des in vizita la CIBO (se numea inca "Dezrobirea"), fabrica era la cinci minute de scoala. Imi amintesc ca plimbandu-ne printre malaxoarele de dropsuri bagam fara frica mana in masinarii si ne umpleam buzunarele. Mie nu mi-au placut niciodata dulciurile, dar aia era alta treaba ... Saraca mamica, cat se chinuia sa imi mspele hainele dupa aia ...
Acum e si acolo o pata alba ...
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
Voicu
Moderator
Voicu


Numarul mesajelor : 2513
Varsta : 61
Localizare : Arad - ARW - LRAR
Data de inscriere : 28/12/2007

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Empty
MesajSubiect: Re: In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov!   In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! EmptySam 20 Aug 2011, 21:51

...fara cuvinte....

extraordinara prezentare , foarte reusite pozele .

multumim Domn' Profesor pentru inca o " povestire " in stilul care va reprezinta.

Sus In jos
v-twin
Airport Level
Airport Level
v-twin


Numarul mesajelor : 43
Varsta : 35
Localizare : YYZ to OTP
Data de inscriere : 15/04/2011

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Empty
MesajSubiect: Re: In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov!   In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! EmptyDum 21 Aug 2011, 17:55

Ca un altul nascut in Brasov (si departe de dansul) va multumesc pentru poze; arata mult mai diferit vazut de sus Smile

Sus In jos
flight
Flight Level 300
Flight Level 300
flight


Numarul mesajelor : 313
Varsta : 43
Localizare : Targoviste
Data de inscriere : 04/02/2010

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Empty
MesajSubiect: Re: In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov!   In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! EmptyDum 21 Aug 2011, 23:14

Nici in vederi nu am vazut imagini atat de frumoase!Felicitari si multumiri!
Sus In jos
http://www.lukair.webs.com
bonsai
Airport Level
Airport Level
bonsai


Numarul mesajelor : 64
Varsta : 64
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/06/2008

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Empty
MesajSubiect: Re: In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov!   In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! EmptyLun 22 Aug 2011, 10:01

MULTUMESC DOM' PROFESOR !!!

Reportajul, pozele, peisajul totul e la superlativ.
Scrierea inspirata si pozele frumoase mi-au trezit nostalgii dupa Calarasul meu natal.
Poate incerc si eu la toamna ca aerodromul este la 500 de metri de gradina parintilor mei.
E adevarat, alt peisaj, alta perspectiva dar si imensitatea campiei are
farmecul ei.

Aurel
Sus In jos
fularU
Fotograf
fularU


Numarul mesajelor : 1725
Varsta : 56
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 22/04/2009

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Empty
MesajSubiect: Re: In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov!   In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! EmptyLun 22 Aug 2011, 15:58

Superb Dom' Profesor !!!
Multumim !!!! cheers cheers cheers
Sus In jos
mihail
Flight Level 200
Flight Level 200
mihail


Numarul mesajelor : 293
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/12/2009

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Empty
MesajSubiect: Re: In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov!   In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! EmptyLun 22 Aug 2011, 19:57

Mult Respect. Dl. Profesor!
Sus In jos
http://macheteavioane.ro
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Empty
MesajSubiect: Re: In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov!   In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! EmptyLun 22 Aug 2011, 22:11

Eu multumesc pentru laude, dar, foarte sincer, nu mi se cuvin mie, ci lui Calin, prietenul noastru, pilotul care m-a dus deasupra acelor locuri inegalabile. Tot sincer, in zbor nici nu ma induram sa privesc prin vizorul aparatului foto, avid fiind sa vad tot: orasul imprejurimile (sigur, fiind oras de inconjurat de inaltimi, Brasovul poate fi panoramat din multe locuri - Tampa, Warte, Schei, Cetatuia, Tigan Dom, Dealul Melcilor, sau mai departe, de pe Postovar sau Piatra Mare - dar nimic nu se compara cu zborul), manevrele pilotului (nu ma pricep la pilotaj, dar, ca un copil care urmareste miscarile unui parinte sofer ca sa le imite cand fura masina, asa aruncam si eu priviri indiscrete la instrumentele din bord, la comenzi, la atitudinea lui Calin in timpul manevrelor) si, putin, si la camera, sa vad daca mai are memorie. Asadar, inca o data ii multumesc lui Calin "Amigo" pentru un zbor atat de frumos.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
Continut sponsorizat





In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Empty
MesajSubiect: Re: In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov!   In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov! Empty

Sus In jos
 
In inima tarii tu infloresti, frumosul meu Brasov!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Turul tarii cu doua girocoptere
» Marea Britanie a introdus scannere corporale pe cele mai mari aeroporturi ale ţării
» O initiativa la Brasov
» Expozitie la Brasov:
» Brasov - Aerodromul Ghimbav

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Trip Reports-
Mergi direct la: