ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Lucrările la noua pistă a aeroportului din Cluj încep în august

In jos 
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator




Lucrările la noua pistă a aeroportului din Cluj încep în august Empty
MesajSubiect: Lucrările la noua pistă a aeroportului din Cluj încep în august   Lucrările la noua pistă a aeroportului din Cluj încep în august EmptyLun 01 Aug 2011, 10:41

Titlu: Lucrările la noua pistă a aeroportului din Cluj încep în august
Sursa: Ziua de Cluj
Autor: Mihai Prodan
Data:31 iulie 2011, 15:47
Citat :
Lucrările la noua pistă a aerortului din Cluj încep în august, cel târziu la sfârşitul lunii, spune preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, Alin Tişe. Aceasta, după ce vineri Aeroportul Cluj-Napoca a anunţat consorţiul câştigător al lucrărilor, condus de Napoca Construcţii. Banii pentru construcţia viitoarei piste sunt deja asiguraţi în bugetul multianual al instituţiei iar plata se va efectua în tranşe de câte 12 milioane de euro anual. "Avem banii asiguraţi pentru acest an, numai să înceapă lucrările. În prima jumătate a lunii august sper să începem lucrările, dacă nu există contestaţii. Dacă vor fi depuse din nou, sper ca măcar până în septembrie să începem lucrările", mai spune Tişe.

Conform studiului de fezabilitate pentru noua pistă de aterizare-decolare a aeroportului, aceasta va avea o lungime de 3.540 metri şi o lăţime de 45 metri iar lucrările se vor realiza în două etape, între care prima urmăreşte construcţia pistei de 2.100 metri iar a doua va fi realizată după devierea râului Someş. Conform aceluiaşi document, proiectul noii piste va include un sistem de balizaj performant, platforme de îmbarcare-debarcare şi căi de rulare.

Lucrările noii piste vor costa peste 40 milioane de euro şi ar urma să fie realizate în 180 zile de la data semnării contractului. Documentul ar urma să fie semnat în 11 august, la sediul Aeroportului din Cluj-Naopca.

In sfarsit un lucru bun !
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Lucrările la noua pistă a aeroportului din Cluj încep în august Empty
MesajSubiect: Re: Lucrările la noua pistă a aeroportului din Cluj încep în august   Lucrările la noua pistă a aeroportului din Cluj încep în august EmptyLun 01 Aug 2011, 10:47

Bun intr-adevar, pentru toata lumea. Dar oare pentru spotteri cum va fi? Vom mai avea accesul "nesimtit" pe care l-am avut pana acum? Smile

p.s Cuvantul nesimtit l-am spus cu gandul la norocos Smile
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Lucrările la noua pistă a aeroportului din Cluj încep în august Empty
MesajSubiect: Re: Lucrările la noua pistă a aeroportului din Cluj încep în august   Lucrările la noua pistă a aeroportului din Cluj încep în august EmptyLun 01 Aug 2011, 10:56

Mengelaus a scris:
Bun intr-adevar, pentru toata lumea. Dar oare pentru spotteri cum va fi? Vom mai avea accesul "nesimtit" pe care l-am avut pana acum? Smile

p.s Cuvantul nesimtit l-am spus cu gandul la norocos Smile

"Accesul nesimtit" de care zici adica accesul neingradit in jurul aeroportului de care ne bucuram in prezent din partea autoritatilor va avea de suferit dar nu cred ca din partea lor ci din cauze obiective. Pur si simplu cred ca vor fi drumuri de acces la lucrarile de constructie si care ca la orice lucrare de amploare vor fi noroioase , cu praf etc. De aceea recomand spotterilor sa se doteze cu masini de teren cizme de cauciuc , obiective cu cat mai multi milimetri. cyclops

Principala mea grija insa nu e aceasta ci daca se vor construi locuri de spotting si cai de acces la acestea la fel ca pe aeroporturile care se respecta. Si parca mai am o grija : gardul sa nu fie prea inalt ca atunci se complica situatia ca ne trebuie scari.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Lucrările la noua pistă a aeroportului din Cluj încep în august Empty
MesajSubiect: Re: Lucrările la noua pistă a aeroportului din Cluj încep în august   Lucrările la noua pistă a aeroportului din Cluj încep în august EmptyLun 01 Aug 2011, 11:45

La asta ma gandeam si eu. Garduri inalte, lipsa cailor de acces, samd. Vom trai si vom vedea.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Lucrările la noua pistă a aeroportului din Cluj încep în august Empty
MesajSubiect: Re: Lucrările la noua pistă a aeroportului din Cluj încep în august   Lucrările la noua pistă a aeroportului din Cluj încep în august Empty

Sus In jos
 
Lucrările la noua pistă a aeroportului din Cluj încep în august
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Noua pistă a aeroportului din Cluj presupune devierea Someşului cu 7 km
» Zboruri noi pe LRCL si o pista noua!
» Pista noua la Aerodromul Strejnic
» Lucrarile la noul terminal al Aeroportului Otopeni vor incepe in 2011
» Pista aeroportului din Arad se va prelungi cu 350 metri

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: