ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Avioane cisternă (pompieri)

In jos 
+18
mihaiatanasie
basaku
JAMS
lucian21
dan.smarandoi
zapacitu
Griff
lancer_two_one
babacu
YR-DNY
Flanker
horizob
RwO
Virusu
airbusA380
flaviu
ovidiu51
serbanb
22 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
serbanb
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 16
Varsta : 52
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 10/07/2008

Avioane cisternă (pompieri) Empty
MesajSubiect: Avioane cisternă (pompieri)   Avioane cisternă (pompieri) EmptyJoi 14 Aug 2008, 22:51

Avem in Romania avioane cisternă? Ataşez poze cu avion cisterna alimentând cu apă in lupta cu flăcările in incendiile de padure din Turcia, Antalia, august2008. Am avut noroc sa le vad alimentând chiar în dreptul camerei de hotel.
Ultima poză este un elicopter care de asemenea încărca apă.
Nu stiu ce tip de avion este şi nici nu am reuşit să văd nr. de înregistrare. Ceva ajutor?

Avioane cisternă (pompieri) Avcist11
Avioane cisternă (pompieri) Avcist12
Avioane cisternă (pompieri) Avcist13
Avioane cisternă (pompieri) Avcist10
Avioane cisternă (pompieri) Antaly10
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Avioane cisternă (pompieri) Empty
MesajSubiect: Re: Avioane cisternă (pompieri)   Avioane cisternă (pompieri) EmptyJoi 14 Aug 2008, 22:53

M-ar mira, eu unu nu am auzit. Oricum cred ca ii foarte complicata manevra de incarcare si pe urma eliberarea apei destul de brusca.
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

Avioane cisternă (pompieri) Empty
MesajSubiect: Re: Avioane cisternă (pompieri)   Avioane cisternă (pompieri) EmptyJoi 14 Aug 2008, 23:00

serbanb a scris:
Avem in Romania avioane cisternă? Ataşez poze cu avion cisterna alimentând cu apă in lupta cu flăcările in incendiile de padure din Turcia, Antalia, august2008. Am avut noroc sa le vad alimentând chiar în dreptul camerei de hotel.
Ultima poză este un elicopter care de asemenea încărca apă.
Nu stiu ce tip de avion este şi nici nu am reuşit să văd nr. de înregistrare. Ceva ajutor?
Canadair CL-215
Sus In jos
flaviu
Membru activ
flaviu


Numarul mesajelor : 600
Varsta : 35
Localizare : Cluj
Data de inscriere : 24/05/2008

Avioane cisternă (pompieri) Empty
MesajSubiect: Re: Avioane cisternă (pompieri)   Avioane cisternă (pompieri) EmptyJoi 14 Aug 2008, 23:07

Elicopterul pare a fi un KA-32 daca nu ma insel Very Happy
Sus In jos
airbusA380
Flight Level 200
Flight Level 200
airbusA380


Numarul mesajelor : 215
Varsta : 33
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/03/2008

Avioane cisternă (pompieri) Empty
MesajSubiect: Re: Avioane cisternă (pompieri)   Avioane cisternă (pompieri) EmptyJoi 14 Aug 2008, 23:44

Avionul galben din primele fotos seamana cu unul din Flight Sim... Parca Gruman Goose ii zice in joc...
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Avioane cisternă (pompieri) Empty
MesajSubiect: Re: Avioane cisternă (pompieri)   Avioane cisternă (pompieri) EmptyVin 15 Aug 2008, 00:33

flaviu89 a scris:
Elicopterul pare a fi un KA-32 daca nu ma insel Very Happy

eu as opta mai degraba pentru un KA-29 din ce reusesc sa imi dau seama din forma botului...

@airbus380: ovidiu are dreptate e un CL-215
grumman goose e mult mai mic
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

Avioane cisternă (pompieri) Empty
MesajSubiect: Re: Avioane cisternă (pompieri)   Avioane cisternă (pompieri) EmptyVin 15 Aug 2008, 00:40

Nu cred ca exista astfel de avioane in Romania. Nici nu prea ar fi nevoie de ele, nu stiu de vreun incendiu forestier in ultimii ani. La noi din contra, apa e problema Smile
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
airbusA380
Flight Level 200
Flight Level 200
airbusA380


Numarul mesajelor : 215
Varsta : 33
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/03/2008

Avioane cisternă (pompieri) Empty
MesajSubiect: Re: Avioane cisternă (pompieri)   Avioane cisternă (pompieri) EmptyVin 15 Aug 2008, 00:45

RwO a scris:
Nici nu prea ar fi nevoie de ele, nu stiu de vreun incendiu forestier in ultimii ani.

Nu mai are ce sa arda ca rad astia tot ce inseamna padure... Si o parte din apa in exces se trage chiar de la asta... Dar prea mult offtopic Arrow
Sus In jos
horizob
Fotograf
horizob


Numarul mesajelor : 829
Varsta : 36
Localizare : Hamburg
Data de inscriere : 05/06/2008

Avioane cisternă (pompieri) Empty
MesajSubiect: Re: Avioane cisternă (pompieri)   Avioane cisternă (pompieri) EmptyVin 15 Aug 2008, 11:40

Este sigur un KA-32, singurul de altfel care e în producţie pentru civil.
Sus In jos
Flanker
Airport Level
Airport Level
Flanker


Numarul mesajelor : 41
Data de inscriere : 13/08/2008

Avioane cisternă (pompieri) Empty
MesajSubiect: Re: Avioane cisternă (pompieri)   Avioane cisternă (pompieri) EmptyVin 15 Aug 2008, 13:45

Am mai vazut avioane cisterna ca acesta in Grecia
Sus In jos
YR-DNY
Membru activ
YR-DNY


Numarul mesajelor : 669
Varsta : 41
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 04/01/2008

Avioane cisternă (pompieri) Empty
MesajSubiect: Re: Avioane cisternă (pompieri)   Avioane cisternă (pompieri) EmptyDum 17 Aug 2008, 23:05

Of of, ce bun era un elicopter cu "bamby bucket" la Cluj ieri sa stinga padurea! Asa s-au rugat pompierii sa vina ploaia ca apa n-au avut cum sa duca acolo!
Sus In jos
babacu
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 90
Varsta : 47
Localizare : Tîrgovişte
Data de inscriere : 29/07/2008

Avioane cisternă (pompieri) Empty
MesajSubiect: Re: Avioane cisternă (pompieri)   Avioane cisternă (pompieri) EmptyLun 18 Aug 2008, 14:54

Să nu uităm şi crengile rupte din copaci, folosite de pompierii români la stingerea incendiilor din pădure!
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

Avioane cisternă (pompieri) Empty
MesajSubiect: Re: Avioane cisternă (pompieri)   Avioane cisternă (pompieri) EmptyMar 19 Aug 2008, 10:12

Din unele surse se pare ca Romania este interesata in achizitionarea de aeronave cisterna pt combaterea incendiilor. Depinde cat de serios va fi abordata problema de catre guvernanti.
Sus In jos
Flanker
Airport Level
Airport Level
Flanker


Numarul mesajelor : 41
Data de inscriere : 13/08/2008

Avioane cisternă (pompieri) Empty
MesajSubiect: Re: Avioane cisternă (pompieri)   Avioane cisternă (pompieri) EmptyMar 19 Aug 2008, 21:06

Noi nu suntem in stare sa ne reinnoim aviatia de vanatoare,ce sa mai vorbim de achizitionarea de avioane cisterna...
Sus In jos
lancer_two_one
Airport Level
Airport Level
lancer_two_one


Numarul mesajelor : 90
Data de inscriere : 26/07/2008

Avioane cisternă (pompieri) Empty
MesajSubiect: Bombardier 415   Avioane cisternă (pompieri) EmptyVin 31 Oct 2008, 06:31


CL-215 este o varianta mai veche cu motoare cu piston. In prezent se produce Bombardier 415 cu motoare turoprop PW123AF. Am niste poze cu 415 in actiune, cind am sa-mi gasesc mai mult timp am sa postez citeva.

Unele elemente de structura ale lui 415 se produc la Romaero.

Sorin

Sus In jos
Griff
Moderator
Griff


Numarul mesajelor : 1400
Varsta : 40
Localizare : two steps from Hell
Data de inscriere : 27/09/2008

Avioane cisternă (pompieri) Empty
MesajSubiect: Re: Avioane cisternă (pompieri)   Avioane cisternă (pompieri) EmptyVin 31 Oct 2008, 10:15

Asa cum s-a mentionat mai sus Unitatea Speciala de Aviatie a MIRA are un bamby bucket cu o capacitate de 3000 de litri, iar o a 2a galeata ar trebuie sa apara si ea. Din pacate galeata nu poate fi montata pe orice elicopter.

Saptamina trecuta toate elicopterele, cu exceptia "110" si "736", au fost plecate in diverse misiuni prin tara. Doar astea doua elicoptere au ramas la Bucuresti. Pe niciunul dintre ele galeata nu poate fi montata ptr ca ele sint VIP.

Ca sa se foloseasca galeata la Cluj la incendii, un elicopter trebuia chemat din misiune, de preferinta 108 ptr ca e mai puternic.

Atata timp cat exista doar o galeata si doar 4 elicoptere* pe care poate fi montata, n-o sa se foloseasca galeata decat la antrenamente. Ne trebuie cel putin 2 galeti si mult mai multe elicoptere a.i. sa nu fii pus in situatia sa anulezi o misiune ptr a pleca in alta.

* galeata pana acuma a fost montata doar pe 108. Pe Mi-8 merge montata, dar elicopterul e mai puturos.
Sus In jos
zapacitu
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 158
Data de inscriere : 28/04/2008

Avioane cisternă (pompieri) Empty
MesajSubiect: Re: Avioane cisternă (pompieri)   Avioane cisternă (pompieri) EmptyVin 31 Oct 2008, 11:56

Si cu toate neajunsurile astea 108 a putut fi trimis in misiuni reale de stingere a incendiilor din Grecia anul trecut.
Sigur ca pentru noi nu se poate, ca doar suntem in Romania Mad
Sus In jos
dan.smarandoi
Airport Level
Airport Level
dan.smarandoi


Numarul mesajelor : 93
Varsta : 55
Localizare : Barcea-Galati
Data de inscriere : 20/08/2008

Avioane cisternă (pompieri) Empty
MesajSubiect: Re: Avioane cisternă (pompieri)   Avioane cisternă (pompieri) EmptyVin 31 Oct 2008, 20:57

Avem si noi,sau mai bine zis aveam,si se cheama militari cu lopeti si crengi Very Happy
Sus In jos
Griff
Moderator
Griff


Numarul mesajelor : 1400
Varsta : 40
Localizare : two steps from Hell
Data de inscriere : 27/09/2008

Avioane cisternă (pompieri) Empty
MesajSubiect: Re: Avioane cisternă (pompieri)   Avioane cisternă (pompieri) EmptyVin 31 Oct 2008, 21:46

blackhawk a scris:
Johnny a scris:
Saptamina trecuta toate elicopterele, cu exceptia "110" si "736", au fost plecate in diverse misiuni prin tara. Doar astea doua elicoptere au ramas la Bucuresti. Pe niciunul dintre ele galeata nu poate fi montata ptr ca ele sint VIP.

Ca sa se foloseasca galeata la Cluj la incendii, un elicopter trebuia chemat din misiune, de preferinta 108 ptr ca e mai puternic.

* galeata pana acuma a fost montata doar pe 108. Pe Mi-8 merge montata, dar elicopterul e mai puturos.

Cred ca nu te referi la incendiul semnalat la Cluj undeva mai sus in acest topic! Ca ala s-ar fi stins singur pana acum daca astepta sa fie stins de unitatea de aviatie a Politiei... (incendiul ala a fost prin august daca-mi amintesc bine). Oricum, de Ziua Politiei, deasupra Bucurestiului, galeata aia atarna de un elicopter al Politiei (eram departe si nu am putut identifica daca era Mi-8 sau Mi-17). Pacat ca nu a avut apa si nu a fost descarcata deasupra tribunei oficiale, poate se mai trezeau un pic si ei si intelegeau ca o tara civilizata are nevoie si de astfel de scule disponibile oricand este nevoie.

Parca era Ziua Pompierilor atunci si era "108".
Sus In jos
Griff
Moderator
Griff


Numarul mesajelor : 1400
Varsta : 40
Localizare : two steps from Hell
Data de inscriere : 27/09/2008

Avioane cisternă (pompieri) Empty
MesajSubiect: Re: Avioane cisternă (pompieri)   Avioane cisternă (pompieri) EmptyVin 31 Oct 2008, 21:50

zapacitu a scris:
Si cu toate neajunsurile astea 108 a putut fi trimis in misiuni reale de stingere a incendiilor din Grecia anul trecut.
Sigur ca pentru noi nu se poate, ca doar suntem in Romania Mad

Coincidenta face ca "108" pe atunci era la Bucuresti, iar USA (a se citi Unitatea Speciala de Aviatie) nu era imprastiata prin toata tara asa cum este acuma. Sint sigur ca daca sint chemati, baietii vor raspunde prompt. In Grecia au facut o treaba extraordinara.
Sus In jos
lancer_two_one
Airport Level
Airport Level
lancer_two_one


Numarul mesajelor : 90
Data de inscriere : 26/07/2008

Avioane cisternă (pompieri) Empty
MesajSubiect: Bombardier 415   Avioane cisternă (pompieri) EmptyDum 02 Noi 2008, 05:27

Bombardier 415 in actiune.

Avioane cisternă (pompieri) Img_1710


Avioane cisternă (pompieri) Img_1711


Avioane cisternă (pompieri) Img_1712

Avioane cisternă (pompieri) Img_1713

Avioane cisternă (pompieri) Img_1810

Si citeva date.
Se poate incarca de pe suprafete de apa cu adincimea minima de 6 ft (cam 1,8m). In 12 secunde poate lua la bord 6000 litri de apa. Nu cred ca este un alt avion care sa poatalua mai mult. ca si capacitate e intrecut numai tot de un Bombardier, o conversie a lui Q400 numita Airtanker si realizata de Casacade Aerospace. Q400 Airtanker poate lual la bord aproape 10,000 litri. Dezavantajul lui este ca nu este amfibiu, deci se poate incarca numai acolo unde are infrastructura necesara. Este insa mai flexibil putind lansa retardant, spuma, apa.

Sorin


Sus In jos
serbanb
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 16
Varsta : 52
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 10/07/2008

Avioane cisternă (pompieri) Empty
MesajSubiect: Re: Avioane cisternă (pompieri)   Avioane cisternă (pompieri) EmptyMar 11 Noi 2008, 20:31

Unde ai facut pozele Sorin?
Sus In jos
lancer_two_one
Airport Level
Airport Level
lancer_two_one


Numarul mesajelor : 90
Data de inscriere : 26/07/2008

Avioane cisternă (pompieri) Empty
MesajSubiect: Re: Avioane cisternă (pompieri)   Avioane cisternă (pompieri) EmptyMier 12 Noi 2008, 15:16

serbanb a scris:
Unde ai facut pozele Sorin?


Nu in Turcia... Smile (si nici in Ro).

Am ales sa postez poze care nu arata nici un fel de instalatie terestra pentru ca pe firul asta de mesaje era vorba de avion, capabilitatile lui si lipsa lor in Ro. Din motivul asta pentru pozele mele n-am considerat necesar sa precizez locul pentru ca nu avea nici o relevanta. Singurul impact al precizarii "locului" (pe care am vrut sa-l evit), ar fi fost crearea unuei noi situatii de rezolvat pentru Moderatori; sa mute sau sa nu mute mesajul/mesajele la "Avioane in strainatate" Shocked

Oricum, pentru ca ai intrebat, avioanele (erau de fapt doua) zburau undeva prin N America.

Sorin
Sus In jos
lucian21
Flight Level 200
Flight Level 200
lucian21


Numarul mesajelor : 296
Varsta : 50
Localizare : galati
Data de inscriere : 19/04/2009

Avioane cisternă (pompieri) Empty
MesajSubiect: vigili del fuoco   Avioane cisternă (pompieri) EmptyLun 20 Apr 2009, 20:23

vigili del fuoco

Postez imagini cu "bombardierul" si doua elicoptere dotate cu "cos de apa", care sting desele incendii din muntii Aurunci, provincia Lazio, Italia. Imaginile au fost luate de mine in august 2008, in apropiere de Gaeta. Privindu-i mi-am amintit ca la noi ministri fac exces de plimbari cu elicopterul iar pompierii sting incendiile, in zone izolate, cu maturi din crengi. Am ramas surprins de precizia cu care este lansata apa, exact deasupra focului, avionul coborand foarte aproape de sol pentru a nu risipi apa.

Avioane cisternă (pompieri) 89165016

Avioane cisternă (pompieri) Ia1

Avioane cisternă (pompieri) Ia2

Avioane cisternă (pompieri) Ia4
dupa realimentare
Avioane cisternă (pompieri) Ia8

Avioane cisternă (pompieri) Ia9

Avioane cisternă (pompieri) Ia10

Avioane cisternă (pompieri) Ia11

Avioane cisternă (pompieri) Ia12

Avioane cisternă (pompieri) Ia6

Avioane cisternă (pompieri) Ia7

Avioane cisternă (pompieri) Ia111

Avioane cisternă (pompieri) Ie1

Avioane cisternă (pompieri) Ie4

Avioane cisternă (pompieri) Ie5

Avioane cisternă (pompieri) Ie6d

Avioane cisternă (pompieri) Ie7

Avioane cisternă (pompieri) Ie8

Avioane cisternă (pompieri) Ie9

Avioane cisternă (pompieri) Ie10

Avioane cisternă (pompieri) Ie11
Sus In jos
JAMS
Airport Level
Airport Level
JAMS


Numarul mesajelor : 45
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/09/2009

Avioane cisternă (pompieri) Empty
MesajSubiect: Re: Avioane cisternă (pompieri)   Avioane cisternă (pompieri) EmptySam 26 Sept 2009, 23:27

Iata cateva poze cu un elicopter rusesc Mil Mi-26 in actiune in iulie 2007, in apropiere de Katerini ("Paralia" cum este cunoscuta zona in Romania)

Inmatricularea era RA-06291, chiar lua apa din mare de langa turistii nepasatori, a facut cam 1 refill la 10 minute:




Avioane cisternă (pompieri) Grecia002
Avioane cisternă (pompieri) Grecia003
Avioane cisternă (pompieri) Grecia008
Avioane cisternă (pompieri) Grecia012
Sus In jos
Continut sponsorizat





Avioane cisternă (pompieri) Empty
MesajSubiect: Re: Avioane cisternă (pompieri)   Avioane cisternă (pompieri) Empty

Sus In jos
 
Avioane cisternă (pompieri)
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» La MAv sunt avioane/elicoptere sau machete de avioane/elicoptere?
» Avioane WW II
» Oradea - aeronave in zbor
» An-24, An-26 si An-30
» MiG 21 la intersectia cu Autostrada A3

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Aeronave in Romania - Aircraft in Romania-
Mergi direct la: