ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Ioan Grigorescu

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
mesterul manolescu
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 134
Varsta : 59
Localizare : Moinesti-Bacau
Data de inscriere : 24/03/2010

Ioan Grigorescu Empty
MesajSubiect: Ioan Grigorescu   Ioan Grigorescu EmptyLun 28 Mar 2011, 17:24

Ne-a parasit un om la care scrisul si reportajul era nu doar un har ,ci -foarte important- o harisma ! Cu totii facem parte din " spectacolul lumii " vazut si inteles de el , dar ignorat , banalizat si mai ales denaturat de atatia dintre noi . Strict legat de aviatie , cartea sa " Bine ati venit in infern" [ "Ucideti petrolul"] ,alaturi de "Inimi cat sa cuprinda cerul patriei" a d-lui Marandiuc , a reprezentat pentru mine o revelatie , o fresca a timpului relatat , o incercare de reconciliere cu trecutul si cu o perioada atat de sensibila , cea a implicarii noastre [ politice, economice,militare si...aviatice] in WW2 ! Citind si recitind aceste carti , nu de putine ori am simtit pielea furnicandu-se de cele ce descopeream in premiera ! Iar acum nu pot decat sa-i dau dreptate la ceea ce scria in incheierea cartii despre Ploiesti : " Ai simtit ? A trecut un inger...!" Vaya con Dios , Ioan Grigorescu...
Sus In jos
Gripen
Flight Level 200
Flight Level 200
Gripen


Numarul mesajelor : 252
Varsta : 52
Localizare : Suedia
Data de inscriere : 06/01/2011

Ioan Grigorescu Empty
MesajSubiect: Re: Ioan Grigorescu   Ioan Grigorescu EmptyMar 29 Mar 2011, 01:04

Mi-a parut teribil de rau sa citesc stirea asta. Cu foarte multi ani in urma am citit fascinat "Spectacolul lumii", iar dupa multa vreme si "Bine ați venit în infern!...". Nu era prima oara cand citeam despre operatiunea americana din 1943, dar pana atunci nu gasisem decat relatari impersonale, destul de reci, in care povestea era spusa in termeni seci dintr-un singur punct de vedere. Insa prin talentul de povestitor al lui Ioan Grigorescu a prins viata si latura umana a povestii, precum si lumea demult disparuta a Romaniei interbelice, cu bune si rele, pe care poate unii dintre noi au intrezarit-o in povestile bunicilor.

Daca imi amintesc bine cartea avea si o postfata in care IG mentiona cu regret parca posibilitatea unei ecranizari a cartii. Era pomenita o posibilitate de a recrea imaginile armadei aeriene si a luptelor cu ajutorul machete. La aproape 20 de ani de la publicarea cartii cred ca s-ar putea obtine rezultate mult mai bune cu CGI. Pe de alta parte, interesul de a transforma o nostalgie intr-un succes comercial cred ca e practic inexistent acum, iar efortul de a face asta e oricum prea mare...
Sus In jos
 
Ioan Grigorescu
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» G-ral. av. Ioan Dicezare (n. 12 aug 1916 - d. 10 aug 2012)
» Cluj-Napoca - Aeroclubul "Somes"
» in Polonia sau găsit rămășițele de un avion JU 87 cu pilot Roman Ioan Clop.
» Compania de taxi aerian a lui Ioan Niculae a cumpărat primul avion. Cât a costat

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: