ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE

In jos 
+3
laurus
airbusA380
Lyvyoo
7 participanți
AutorMesaj
Lyvyoo
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 53
Data de inscriere : 17/04/2008

Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE Empty
MesajSubiect: Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE   Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE EmptyLun 11 Aug 2008, 00:52

28 august 2007/13septembrie 2007
Lufthansa: Otopeni - Nice via Frankfurt/Nice - Otopeni via Munchen
Boeing 737-500/Canadair 200


Hello,

Va supun atentiei prima mea incercare de trip review, pe baza calatoriei de anul trecut, prima cu un aparat de zbor. (abia la 25ani)
Pt ca nu exista nimic direct spre Nice in afara de charterele agentiilor am plecat cu Lufthansa pe ruta Otopeni-Nice cu escala in Frankfurt. La intoarcere Nice-Otopeni cu escala in Munchen. Cost bilet 300E/pers., luat din aprilie. Am mers impreuna cu prietena, in prezent sotie, avand desigur amandoi in constient/subconstient teama de zbor insa Lufthansa a reusit sa ne-o reduca la nivelul 0 (era scris peste tot la nemti "Lufthansa - Chiefs of the sky") Nici macar nu am aflat ce sunt alea mici turbulente! O singura mica intarziere am avut dar ne-a fost de folos - voi povesti mai tarziu.
Incepem cu decolarea, filmata si uploadata. Aveti in filmulet decolarea de pe Otopeni (nu luati in seama consideratiile "tehnice" ale nevesti-mi' Very Happy )
Imbarcarea a fost super ok, civilizata, cu avionul tras langa terminal, intrand prin burduf.
Din pacate in Boeingul 737-500 nu am regasit un monitor in care sa citesc date despre zbor. Ca marime mi s-a parut inghesuit pt cum mi l-as fi imaginat de afara (3randuri de scaune/culoar micut/3 randuri scaune).
Personal de bord deosebit de amabil. La capitolul mancare ma asteptam la ceva mai bun - a fost un sandwich rece impreuna cu un mic baton cu cereale. Lichide, alcoolice ori nu, au fost la discretie. Eu am baut doua beri nemtesti..mmmmmm.... De precizat ca la clasa Bussines, chiar in fata noastra, s-au tras perdelele despartitoare inainte sa fie servita masa. Probabil sa nu ne faca pofta cu vreo masa mai delicioasa... Laughing Mancarea aceeasi pe toate cele 4 zboruri.

Interludiu:
Cea mai mare turbulenta a calatoriei era sa fie de ordin financiar si nu numai Very Happy Am fost avertizati ca Frankfurt Main este foarte mare, insa fiind prima calatorie cu avionul nu concepeam ce inseamna acest mare. Am avut doua ore pauza la escala iar tipa de la check in din Otopeni ne-a spus ca la nemti nu se mai face check in iarasi. Asa ca in Frankfurt ne-am minunat de cum arata aeroportul, am mancat linistiti la "mec", ne-am uitat prin magazine, avand in fata poarta de acces spre A26. Se vede intr-o poza A1-A42 si un punct de control. Ne-am zis ca vom ajunge repede de la 1 la 26. In acelasi timp de amuzam de lumea care mergea pe acele benzi rulante, vizibile si in poze, gandindu-ne ca sunt facute pt batrani invalizi Laughing Turbulenta a venit cand am trecut de primul post de control si am aflat ca avem de facut un nou control de securitate si ca distanta pana la A26 este "kilometrica". Timp ramas pana la inchiderea imbarcarii 30min. Au urmat clipe de spaima, intrasem in "vrie" spre pierderea cursei. Controale ca la teroristi, mai mult de un km alergat prin aeroport, (noroc de benzile acelea de care radeam la inceput ca ne-au mai propulsat in alergare - le-am descoperit pe pielea noastra utilitatea). Dupa toate acestea abia eram pe la A15.... Cu splina iesita afara am accelerat ca doi nebuni si am ajuns cu un minut inainte de inchiderea imbarcarii gafaind si abia rostind cursa... Ca in filme s-a facut liniste si s-a auzit un hohot de ras general "imbarcarea mai intarzia inca 15min...." Nu credeam sa avem norocul asta cheers
Scuze de interludiu dar poate mai invata si altii din greselile noastre...

Aeroportul din Nice e construit pe mare cumva... Si aici am avut cateva emotii pt ca avionul tot pierdea altitudine pana la cateva zeci de metri si dedesubt era tot apa... Cand mai avea foarte putin pana la amerizare Very Happy s-a vazut o palma de pamant apoi pista. Coasta de azur privita noaptea de sus nu poate decat sa te lase mascaaaa. Fara cuvinte pur si simplu. O experienta unica! Bonus: de pe plaja poti vedea la fiecare 3....5minute, deasupra capului, la altitudine destul de joasa, cate un avion venind spre aeroport. In alte zile, tot pe acolo, zburau in sens invers, plecand din aeroport. (aveti aici link spre webcamul cu aeroportul si nu numai http://pv.viewsurf.com/?id=40 )In zare se vede chiar si pista si bineinteles avioanele cum vin si pleaca. Apa era adanca brusc, pe jos pietre nu nisip, pe plaja babe multe - rezulta 1000 de motive sa privesti de aproape spactacolul aviatic spontan.

La intoarcere am filmat decolarea de pe Nice, iarasi o priveliste super... Un Canadair 200 cam galagios, motoarele asezate in spate scotand la cateva secunde un fel de vuiet rezonant....
Cand am aterizat in Munchen pt escala mi-a fost teama putin, timpul fiind destul de urat, multi nori, fara ploaie. Practic am trecut prin doua perdele de nori cand am coborat de la 10.000m. Mereu ma gandeam ca in cele 20...30 de sec cat tinea mersul prin nori, sa nu ne izbim de alt avion care urca.... Laughing desigur..copilarii....chestii probabile doar in Africa...

Spre tara am filmat niste varfuri trecute de nori care iti dadeau impresia ca ai fi aproape de pamant, insa noi eram destul de sus. Nu am informatii precise pt ca, repet, in niciunul dintre cele 4 avioane nu am avut monitoare cu informatii.... Question Apropo de aceste varfuri, oare cum se numesc muntii? Chiar sunt praf la capitolul asta, mai ales din aer.

In rest, aterizari/decolari perfecte, zero turbulente, chiar daca pilotul spunea intr-o engleza pocita sa punem centurile de siguranta. Personal de bord foarte foarte amabil...
O experienta extraordinara pt noi din care am incercat sa va impartasesc si voua cateva aspecte, intr-un limbaj evident de amator!
Urmeaza Buc- Barcelona pe 27aug/3sept. 2008 cu Wizz! Abia astept comparatia linie/low cost! Sper sa am material destul pt un nou trip report.
Urmeaza filmuletul (unde va recomand sonor si bass la maxim pt efecte speciale) si pozele care descriu cele prezentate mai sus.
Spor!







Plecarea din Otopeni - motorul lui 737, aripioara, terenurile de langa aeroport, norii vazuti prin geamul inghetat

Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE Img1305ei9
By lyvyoo

Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE Img1311xw3
By lyvyoo

Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE Img1337lf8
By lyvyoo

Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE Img1346bn9
By lyvyoo

Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE Img1347uo4
By lyvyoo


Imagini din aeroportul Frankfurt, deosebit de elegant, postul de control cu indicatoarele de porti si banda pentru batrani si invalizi Very Happy dar si un avion deasupra plajei din Nice.

Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE Img1350bx5
By lyvyoo

Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE Img1352dd0
By lyvyoo

Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE Img1354cf3
By lyvyoo

Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE Img1362xr0
By lyvyoo

Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE Img1364wl7
By lyvyoo

Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE Img1481ob5
By lyvyoo


Canadairul 200 Nice-Munchen si 737-500-ele parcat langa noi la plecare spre Buc., similar cu al nostru.

Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE Img0265aw6 By lyvyoo

Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE Img0266ex4
By lyvyoo

Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE Img0267ca0
By lyvyoo

Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE Img0273gj6
By lyvyoo


Ultima editare efectuata de catre Lyvyoo in Lun 11 Aug 2008, 02:15, editata de 7 ori
Sus In jos
airbusA380
Flight Level 200
Flight Level 200
airbusA380


Numarul mesajelor : 215
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/03/2008

Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE Empty
MesajSubiect: Re: Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE   Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE EmptyLun 11 Aug 2008, 01:19

Fain de tot filmuletul... Very Happy
Sus In jos
laurus
Flight Level 400
Flight Level 400
laurus


Numarul mesajelor : 403
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/01/2008

Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE Empty
MesajSubiect: Re: Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE   Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE EmptyLun 11 Aug 2008, 01:58

asta da trip report ! felicitarile mele !!!
Sus In jos
Lyvyoo
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 53
Data de inscriere : 17/04/2008

Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE Empty
MesajSubiect: Re: Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE   Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE EmptyLun 11 Aug 2008, 02:12

Merci baieti....
Abia acum e final, dupa 3 ore de munca si o gramada de edituri!
Enjoy,
Sus In jos
flaviu
Membru activ
flaviu


Numarul mesajelor : 600
Varsta : 35
Localizare : Cluj
Data de inscriere : 24/05/2008

Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE Empty
MesajSubiect: Re: Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE   Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE EmptyLun 11 Aug 2008, 05:06

Interesante pozele Lyvyoo, insa legat de dimensiunile avionului,CRJ ii mai inghesuit in comparatie cu Boeing 737...vorbesc din proprie experienta deoarece am zburat de curand cu CRJ 200(Delta Connection) de la JFK la ATL si a fost groaznic, am si dat cu capu` de compartimentu de bagaje de mana la coborare...poate gresec dar Boeing cred ca este mai confortabil in comparatie cu CRJ 200 Very Happy
Sus In jos
Lyvyoo
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 53
Data de inscriere : 17/04/2008

Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE Empty
MesajSubiect: Re: Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE   Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE EmptyLun 11 Aug 2008, 12:57

Clar ca e mai inghesuit... Se vede cu ochiul liber. Pe Canadair erau doua randuri de scaune.
Sunt curios pe 27aug. de comparatia intre Airbus A320 Wizz Air si Boeingul 737-500 de la Lufthansa....

P.S. Inca nu si-a dat nimeni seama peste ce munti am trecut in drum spre Romania, vizibili spre finalul filmuletului! Eu n-am nici cea mai mica idee...
Sus In jos
metalactual
Membru activ
metalactual


Numarul mesajelor : 538
Varsta : 56
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE Empty
MesajSubiect: Re: Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE   Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE EmptyLun 11 Aug 2008, 19:19

Bun TR "Lyvyoo".
Bine ai venit pe la noi si la cat mai multe posturi interesante. Asteptam noul zbor cu Wizz spre Barca'.
Bafta la spotting !
Sus In jos
B32fly
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 208
Data de inscriere : 27/01/2008

Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE Empty
MesajSubiect: Re: Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE   Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE EmptyMar 12 Aug 2008, 02:14

Comentarile fac top trip reportul. Ma refer la filmuletz cheers
Sus In jos
Lyvyoo
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 53
Data de inscriere : 17/04/2008

Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE Empty
MesajSubiect: Re: Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE   Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE EmptyMar 12 Aug 2008, 21:43

Daca mi-a trebuit nevasta aviator..... Laughing Laughing Very Happy
Sus In jos
Spark
Airport Level
Airport Level
Spark


Numarul mesajelor : 60
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/12/2007

Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE Empty
MesajSubiect: Re: Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE   Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE EmptyMar 12 Aug 2008, 22:48

Amuzant, simplu, fara detalii sofisticate si date naucitoare. Placut sa citesti asa ceva din cand in cand Smile.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE Empty
MesajSubiect: Re: Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE   Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE Empty

Sus In jos
 
Lufthansa: Buc. - Nice(escala Frankfurt/Munchen) INCL. DECOLARE LIVE
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Lisabona - Portela (LIS / LPPT)
» Lufthansa infiinteaza Lufthansa Italia
» Frankfurt am Main International (FRA / EDDF)
» Zboruri cu escală - când și cum?
» USAF Thunderbirds over Maxwell AFB - 2010

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Trip Reports-
Mergi direct la: