ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 CLJ-OTP-CLJ

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
liviu.dnistran
Fotograf
liviu.dnistran


Numarul mesajelor : 1216
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 22/07/2010

CLJ-OTP-CLJ Empty
MesajSubiect: CLJ-OTP-CLJ   CLJ-OTP-CLJ EmptyMier 23 Feb 2011, 18:20

M-am tot gandit daca sa scriu sau nu un TR pentru acest "short hop" de vinerea trecuta, dar am zis ca totusi ar fi cazul sa prezint rezultatele activitatii Razz.

Motivul excursiei pana la Bucuresti a fost necesitatea fortata a unui certificat medical clasa a 2-a pentru ULM, pentru ca am un medic oftalmolog din Cluj a hotarat ca nu se poate zbura cu ochelari la ULM. Dupa o scurta "discutie" amicala cu respectivul, am hotarat ca nu are sens sa ma cert cu el (sa ma dea inapt si sa fac reclamatie pe undeva, lucru care oricum ducea la o excursie la Bucuresti) si sa incerc sa imi fac drum la Baneasa.

La fapte deci Smile

CLJ-OTP
Data: 2011-02-18
Cursa: RO650
Compania: Tarom
Ora planificata:06:15 LT
Ora reala: 06:30 LT
Aeronava: Airbus A318 YR-ASA


Am facut check-in online cu o seara inainte ca sa nu ma trezesc dimineata prea devreme, cu toate ca aveam bagaj de cala, nu am rabdare pana imi completeaza ei cartea de imbarcare (parca Razboi si Pace din buletinul meu Very Happy).
Am predat bagaj, facut securitate si asteptat Smile.
Am ramas uimit cand am vazut ca este Lounge SkyTeam la plecari interne. Ultima data cand am fost nu era.
Din nefericire nu am zurat destul sa am mile pentru un card Flying Blue care sa imi dea voie in lounge Very Happy. Poate cu timpul ... Very Happy.


Cateva poze din zbor (scuzati calitatea, dar totusi in diminetile de iarna nu este destula lumina):

Rasarit deasupra tarisoarei:

CLJ-OTP-CLJ Dsc3616edit

CLJ-OTP-CLJ Dsc3619x

CLJ-OTP-CLJ Dsc3622e

Dupa aterizare pe OTP:

O jucarie pe care scrie Canada pe ea:

CLJ-OTP-CLJ Dsc3628edit

Fratii de peste prut:
CLJ-OTP-CLJ Dsc3642b

CLJ-OTP-CLJ Dsc3644s

Noize generatoru' nostru Very Happy

CLJ-OTP-CLJ Dsc3645u

De la avion la terminal nu am mai facut poze pentru ca era cam bezna, si geamurile erau cam mizerabile/zgariate.

Am ridicat bagajul (prima data cand vine bagajul meu primul Very Happy) si m-am indreptat spre Baneasa cu fratelo. Era ceva accident "pă DeNeu" si am facut cam o ora jumate de la OTP la BBU. Ne-am invartit ca niste chestii intr-o galeata, ca nu stiam exact cum se intra la aviatia utilitara, dar am izbandit pana la urma Razz.

Am intrat in "clinica" si in 30 - 40 de minute am avut certificatul medical clasa 2, cu analize, si cel mai complet examen medicat pe care l-am facut vreodata eu Very Happy.
Evident, certificatul medical e cu obligatie de a purta ochelari si o pereche de rezerva la mine.

Pe aceasta cale as vrea sa imi cer scuze ca nu am mai ajuns la intalnirea spottereasca, pentru ca am fost retinut la o alta intalnire pe care nu o planificasem atat de lunga.

OTP-CLJ
Data: 2011-02-20
Cursa: RO649
Compania: Tarom
Ora planificata:21:35 LT
Ora reala: 21:30 LT
Aeronava: Airbus A318 YR-ASA

De aici nu am poze pentru ca deja era bezna.
O singura mentiune am de facut.

Cand am ajuns la Cluj, am asteptat sa se dea toata lumea jos din avion, si am rugat sefa de cabina sa il intrebe pe comandant daca imi permite sa fac vreo 2 fotografii in cockpit. Vreti sa ghiciti raspunsul? Very Happy Parca o injurasem de mama Very Happy Cica nu se poate asa ceva. Cum de m-am gandit eu in capul meu de taran de la Vatra Dornei oare sa intreb daca pot sa fac o poza la cockpit? Very Happy
Oricum, cand imi asteptam bagajul de cala, am constatat ca din microbusul de la avion au venit 7 persoane Very Happy ; 2 piloti, 4 FA si o alta domnisoara care nu era nici de la tehnic si nici de la companie din Cluj. Pot doar sa presupun ca era in cabina si nu o fi vrut sa vad eu asta.

Oricum cam asta a fost excursia la Bucale.

Teoretic mai am pe teava un fel de TR de anul trecut de la Londra, dar fara poze din avion pentru ca tot asa am zburat dimineata si cam nema lumina. Dar am poze pe la activitatile din Londra.
Sus In jos
Raduq
Fotograf



Numarul mesajelor : 1764
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 06/05/2008

CLJ-OTP-CLJ Empty
MesajSubiect: Re: CLJ-OTP-CLJ   CLJ-OTP-CLJ EmptyVin 25 Feb 2011, 00:20

Frumos trip-report.
Pacat ca lumina nu te-a ajutat..
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

CLJ-OTP-CLJ Empty
MesajSubiect: Re: CLJ-OTP-CLJ   CLJ-OTP-CLJ EmptyVin 25 Feb 2011, 23:17

Frumos povestit. Mi se pare fantastica poza cu fanta ingusta de lumina intre doua paturi de nori, e o imagine pe care nu o vezi cotidian. La fel si C17le canadian.
Sus In jos
dutzu88
Airport Level
Airport Level
dutzu88


Numarul mesajelor : 27
Varsta : 36
Localizare : Chicoutimi, Canada
Data de inscriere : 12/10/2010

CLJ-OTP-CLJ Empty
MesajSubiect: Re: CLJ-OTP-CLJ   CLJ-OTP-CLJ EmptySam 26 Feb 2011, 06:43

gabi-737 a scris:
Frumos povestit. Mi se pare fantastica poza cu fanta ingusta de lumina intre doua paturi de nori, e o imagine pe care nu o vezi cotidian. La fel si C17le canadian.

C-17-le Canadian vine de multe ori la noi la aeroport (CYRC) deoarece CYBG (locul unde este în maj timpului este la numai.. 17-18 NM dacă nu mă înșel. Oricum, frumos TR!
Sus In jos
http://aripioare.wordpress.com
Continut sponsorizat





CLJ-OTP-CLJ Empty
MesajSubiect: Re: CLJ-OTP-CLJ   CLJ-OTP-CLJ Empty

Sus In jos
 
CLJ-OTP-CLJ
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Trip Reports-
Mergi direct la: