ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 De la învîrtită si ceardaş la salsa

In jos 
+14
Mengelaus
loplo
fly_emirates
fularU
cipi_TM
gabi-737
Voicu
shouriken
claudiup
Aviatia-Romaneasca
GAC
Dylan
Alex_tm
E-one
18 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
cipi_TM
Membru activ
cipi_TM


Numarul mesajelor : 1409
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 04/10/2008

De la învîrtită si ceardaş la salsa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De la învîrtită si ceardaş la salsa   De la învîrtită si ceardaş la salsa - Pagina 2 EmptyVin 03 Dec 2010, 23:37

Superb TR!

Cred ca este o experinta interesanta: tu cetatean al unei tari cu o politica "imperialista" sa vizitezi o tara pe care comunismul "o ridica pe cele mai inalte culmi ale dezvolatarii multilaterale"... Wink..aceeasi senzatie pe care o aveau vest-germanii si alti europeni cand vizitau litoralul romanesc inaintea erei Iliescu.

Patria o muerte!
Venceremos!
Sus In jos
fularU
Fotograf
fularU


Numarul mesajelor : 1725
Varsta : 56
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 22/04/2009

De la învîrtită si ceardaş la salsa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De la învîrtită si ceardaş la salsa   De la învîrtită si ceardaş la salsa - Pagina 2 EmptySam 04 Dec 2010, 00:12

Super tare T.R.-ul !!!!! Felicitari si ...cand mai ai timp poti sa mai faci o selectie cu pozele ,,din timpuri apuse'' !!!
Superbe ! Jos palaria !!!
Sus In jos
E-one
Flight Level 200
Flight Level 200
E-one


Numarul mesajelor : 291
Varsta : 59
Localizare : Tg. Mures Romania
Data de inscriere : 27/08/2008

De la învîrtită si ceardaş la salsa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De la învîrtită si ceardaş la salsa   De la învîrtită si ceardaş la salsa - Pagina 2 EmptySam 04 Dec 2010, 00:28

gabi-737 a scris:
Inca un loc care merita vizitat... Superbe imagini E-one, minunat TR.

Cuba e o tara interesanta, multa verdeata si multe contraste: dupa cum ai spus, salariile la ei sunt mici si foarte mici, dar pe strazi circula matahale care cred ca consuma cat un T34, diferenta asa mare intre zona pentru turisti si cea pentru localnici. Din imagini pare ca oamenii par mai relaxati ca aici in Romania ...

cipi_TM a scris:
Cred ca este o experinta interesanta: tu cetatean al unei tari cu o politica "imperialista" sa vizitezi o tara pe care comunismul "o ridica pe cele mai inalte culmi ale dezvolatarii multilaterale"... Wink..aceeasi senzatie pe care o aveau vest-germanii si alti europeni cand vizitau litoralul romanesc inaintea erei Iliescu.

Intr-adevar. Am spus de mai multe ori ca a fost si o calatorie inapoi in timp. Am descoperit multe asemanari cu ceea ce era la noi inainte de '89. Mi-au revenit din memorie chiar si mirosuri de atunci. La raionul de chimicale dintr-un "Supermercado" era acelasi miros ca cel din magazinele de metalo-chimice de la noi dinainte de '89 . In ceea ce-i priveste pe cubanezi, sint un popor de admirat si de invidiat. Da, in ciuda lipsurilor de tot felul sint parca mai relaxati decit noi. Sa fie spiritul latino-american, sa fie alceva, asta ma depaseste. Dar parca privesc viata cu o seninatate care nu ne-ar lipsi nici noua. Si au si un soi de mindrie personala si nationala in acelasi timp. Nu am vazut cersetori, dar pt cel mai mic lucru solicita (respectuos totusi) o anumita suma de bani (de regula "One CUC senor" sau "one dollar mister"), lucru care repetat iarasi si iarasi pt orice devine suparator de la un timp. A fost chiar simpatica o batrinica in Havana ce incerca insistent sa-mi vinda un ziar cu cuvintarea lui Fidel din ziua precedenta in ciuda faptului ca ii repetam ca nu stiu spaniola si ca nu ma intereseaza: "Dar de ce nu vreti sa-l cumparati (ziarul), costa doar un CUC domnule!"
O ciudatenie: a trebuit sa merg in Cuba sa aflu ca in Quebec-ul canadian segregarea etnico-lingvistica este mult mai profunda decit as fi fost dispus sa-mi imaginez vreodata. Literalmente, nu exista nici un fel de contact sau macar intentia unui asemenea demers intre canadienii anglofoni si cei francofoni. Am fost nevoit sa-mi storc creierii in cautarea celor citeva cuvinte frantuzesti ramase acolo din vremea liceului pt a incropi o conversatie in franceza, incercare esuata dar care s-a soldatat cu febra musculara. Cuba fiind o destinatie de vacanta foarte apreciata de canadieni ei reprezinta un procent considerabil din totalul turistilor straini.

fularU a scris:
Super tare T.R.-ul !!!!! Felicitari si ...cand mai ai timp poti sa mai faci o selectie cu pozele ,,din timpuri apuse'' !!!
Superbe ! Jos palaria !!!
Multumesc pt aprecieri. De fapt sint dator cu multumiri tuturor celor ce mi-au raspuns.
Promit pt miine inca o serie. Sint pregatite doar ca acum e deja tirziu si merg si io sa fac nani!
O noapte placuta tuturor!
Sus In jos
fly_emirates
Flight Level 100
Flight Level 100
fly_emirates


Numarul mesajelor : 170
Varsta : 42
Localizare : Bucharest
Data de inscriere : 28/12/2007

De la învîrtită si ceardaş la salsa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De la învîrtită si ceardaş la salsa   De la învîrtită si ceardaş la salsa - Pagina 2 EmptySam 04 Dec 2010, 13:19

foarte frumos TR. se vede relaxarea de care vorbeai si pe fetele oamenilor surprinsi in pozele tale.
pozele cu magazinele destinate "oamenilor de rand" mi-au placut cel mai mult. cu adevarat un remember a perioadei de acum 20 de ani de la noi. si totusi par sa se bucure de ceva mai multa libertate de exprimare (cel putin in tinuta vestimentara a tipelor... pe langa faptul ca sunt nice, sunt imbracate si super sexy...cool). oricum se vede un alt spirit de viata specific local. ceva de genul...fie painea cat de rea...tot mai bine in tara mea ... poate e o chestie de suprafata ...cine stie.
felicitari pentru excursie. sunt convins ca a meritat fiecare CUC...
Sus In jos
E-one
Flight Level 200
Flight Level 200
E-one


Numarul mesajelor : 291
Varsta : 59
Localizare : Tg. Mures Romania
Data de inscriere : 27/08/2008

De la învîrtită si ceardaş la salsa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De la învîrtită si ceardaş la salsa   De la învîrtită si ceardaş la salsa - Pagina 2 EmptySam 04 Dec 2010, 17:11

fly_emirates a scris:
foarte frumos TR. se vede relaxarea de care vorbeai si pe fetele oamenilor surprinsi in pozele tale.
pozele cu magazinele destinate "oamenilor de rand" mi-au placut cel mai mult. cu adevarat un remember a perioadei de acum 20 de ani de la noi. si totusi par sa se bucure de ceva mai multa libertate de exprimare (cel putin in tinuta vestimentara a tipelor... pe langa faptul ca sunt nice, sunt imbracate si super sexy...cool). oricum se vede un alt spirit de viata specific local. ceva de genul...fie painea cat de rea...tot mai bine in tara mea ... poate e o chestie de suprafata ...cine stie.
felicitari pentru excursie. sunt convins ca a meritat fiecare CUC...

Sa nu uitam ca si la noi inainte de '89 erau femei frumoase imbracate elegant si uneori chiar indraznet. In ceea ce-i priveste pe cubanezi, intr-adevar se simte o oarecare relaxare a restrictiilor. Pina acum citiva ani un cubanez de rind ar fi fost arestat doar daca era vazut stind de vorba cu un strain. Intre timp li s-a permis cubanezilor din diaspora sa-si viziteze rudele din tara, SUA care nu permite nici acum cetatenilor ei sa viziteze Cuba, admite ca cetatenii americani de origine cubaneza sa-si viziteze familiile/rudele ramase in Cuba si mai mult, sa trimita bani acasa. Fiind perioda de vacanta am intilnit numerosi turisti "I'm cuban from Florida" care isi afisau cu ostentatie "bunastarea occidentala" constind in bijuterii supradimensionate, supranumeroase (neaparat din aur, cam ca manelistii nostri), hainele de fitze si gadget-urile ultimul racnet made in USA. Ca sa nu mai vorbim de turismul sexual. Doar in hotelul in care am stat eu erau in acea perioada cel putin cinci femele (canadiene, suedeze, nemtoaice) care au calatorit mii de kilometrii pina in Cuba pt o vacanta de reglare hormonala. Si la fel si in cazul barbatilor. Nu degeaba se spune despre Cuba ca este tara in care turistii sint nerabdatori sa ajunga si localnicii sa o paraseasca. Pt ca toti spera sa-si gaseasca un/o logodnic/logodnica din strainezia care sa-i ajute sa obtina pasaportul si sa plece din Cuba. Suna nemaiauzit? Nu, la fel a fost si la noi. Poate ca am uitat mult prea repede ce inseamna sa nu ai LIBERTATE, acum cind ne bucuram de ea.

Doi, dintr-un grup mai numeros de turisti rusi, care literalmente salivau la vederea unei femei creole sau negrese si doua urmase locale ale evei in cautare de "pasaport" spre lumea libera.
Cu riscul de a deveni vulgar, pt cei interesati, curiosi, "un scurt" costa ~ 10 CUC.
De la învîrtită si ceardaş la salsa - Pagina 2 Img0200lp

De la învîrtită si ceardaş la salsa - Pagina 2 Img0201zw

De la învîrtită si ceardaş la salsa - Pagina 2 Img0202q

Sus In jos
E-one
Flight Level 200
Flight Level 200
E-one


Numarul mesajelor : 291
Varsta : 59
Localizare : Tg. Mures Romania
Data de inscriere : 27/08/2008

De la învîrtită si ceardaş la salsa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De la învîrtită si ceardaş la salsa   De la învîrtită si ceardaş la salsa - Pagina 2 EmptySam 04 Dec 2010, 22:44

O ultima ciudatenie cubaneza: la plecarea/iesirea din Cuba trebuie sa achiti o taxa (de plecare, de iesire sau cine stie cum s-o fi numind) de 25 CUC, doar cash si doar in CUC. Cum adica de ce? Uite de-aia. Asa iti trebuie daca ai vrut sa vizitezi o tara comunista. Si nu mai pune atitea intrebari.
Sus In jos
E-one
Flight Level 200
Flight Level 200
E-one


Numarul mesajelor : 291
Varsta : 59
Localizare : Tg. Mures Romania
Data de inscriere : 27/08/2008

De la învîrtită si ceardaş la salsa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De la învîrtită si ceardaş la salsa   De la învîrtită si ceardaş la salsa - Pagina 2 EmptyDum 05 Dec 2010, 11:30

In ceea ce priveste relaxarea de pe fetele celor din poze, trebuie avut in vedere ca multe dintre ele sint fete ale turistilor. Dar da, se pare ca localnicii au un soi de "joie de vivre" sau "joy of life" intilnit in cam toata zona caraibelor. Doar sint celebre petrecerile in strada sau de strada "iscate" aproape din senin, de care din pacate nu am avut parte. Dar fete relaxate am vazut si in alte locuri prin care am umblat. Numai noi romanii sintem, se pare, un popor de incruntati.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




De la învîrtită si ceardaş la salsa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De la învîrtită si ceardaş la salsa   De la învîrtită si ceardaş la salsa - Pagina 2 EmptyDum 05 Dec 2010, 14:36

E-one a scris:

Odata vazut "cu prunele in caruta" am sarit in trenul (S-Bahn) spre oras. Curatel (nu excesiv), am avut impresia ca am gresit avionul si am ajuns la Istambul. In jurul meu se vorbea turca si araba dar nici un cuvintel in germana.
Dupa cum am mai spus, Germania in general, Frankfurt in special au fost pt. mine o mare dezamagire. Dupa incalceala din aeroport (continuata si in statiile de tren) a urmat hotelul. Am ales unul ieftin, linga gara din motive de economie de timp si bani. Stiu ca se zice ca primesti ceea ce platesti, eu insa am primit si ceva in plus: plosnite. Auzisem despre ele din povestile bunicilor din timpul razboiului dar nu-mi inchipuiam ca le voi vedea in capitala financiara a industrializatei-civilizatei-dezvoltatei Germanii. Asa ca dimensiunea de cavou a camerei a trecut pe locul tzispe pe lista preocuparilor/supararilor si in ciuda oboselii, la ora 3 dimineata bintuiam strazile. Asa am descoperit ca in jurul garii era o zona gen "Red Light District" din Amsterdam.


asa se intampla oriunde cand stai langa gara , cu atat mai mult in marile orase ; multi raman mirati cand ajung sa stea la hoteluri centrale dar langa gara si sa dea peste ce ai gasit tu , motivul e simplu , nu l mai detaliez.

cat priveste Frankfurtu , e orasul meu preferat din GE , pt atmosfera de metropola americana din Main-hattan (peste La Defense sau Canarry Wharf as zice) cat si partea veche de oras tipic german , cu targurile de craciun din perioada sarbatorilor; raman la parerea ca nu ai petrecut destul timp si nu te ai orientat bine .

felicitari pt cuba in schimb ! Wink
Sus In jos
loplo
Fotograf
loplo


Numarul mesajelor : 911
Varsta : 45
Localizare : EDDK
Data de inscriere : 19/01/2009

De la învîrtită si ceardaş la salsa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De la învîrtită si ceardaş la salsa   De la învîrtită si ceardaş la salsa - Pagina 2 EmptyLun 06 Dec 2010, 00:15

Superb TR.

PS
Faina Lada Niva Smile
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

De la învîrtită si ceardaş la salsa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De la învîrtită si ceardaş la salsa   De la învîrtită si ceardaş la salsa - Pagina 2 EmptyLun 06 Dec 2010, 07:46

Multumim de TR, foarte frumos pe acolo. Cuba e un vis de cand eram mic copil, e pusa pe lista pentru concediul de la anul, dar cred ca cel mai sigur va fi peste 2 ani.
Sus In jos
CDA
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 387
Varsta : 49
Localizare : Copenhaga
Data de inscriere : 22/03/2008

De la învîrtită si ceardaş la salsa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De la învîrtită si ceardaş la salsa   De la învîrtită si ceardaş la salsa - Pagina 2 EmptyVin 10 Dec 2010, 21:25

[quote][url=]"am avut impresia ca am gresit avionul si am ajuns la Istambul. In jurul meu se vorbea turca si araba dar nici un cuvintel in germana.
Dupa cum am mai spus, Germania in general, Frankfurt in special au fost pt. mine o mare dezamagire. Dupa incalceala din aeroport (continuata si in statiile de tren) a urmat hotelul. Am ales unul ieftin, linga gara din motive de economie de timp si bani. Asa am descoperit ca in jurul garii era o zona gen "Red Light District" din Amsterdam. Era oarecum ciudat ca la umbra unui zgirie-nori din otel si sticla sa fie bordeluri, drogati care la ora 9 dimineata isi trageau in vena a nu stiu cita doza, direct in strada care mirosea a urina si a multe alte lucruri expulzate pe diferite orificii de diferiti indivizi unul mai dubios ca altul.[/url]


Cand am citit ceea ce ai scris tu despre Frankfurt, am constatat ca se potriveste perfect cu ce am vazut eu la Hamburg.
Exact asa e si la Hamburg. Am fost acolo cu trenul de la Copenhaga pt. ca calatoria cu trenul dureaza doar 4h:40 min. si costa doar 70 euro. O dezamagire totala.
Sfatul meu - nu mergeti acolo. Daca tot vreti sa mergeti in nordul Germaniei mergeti la Berlin. E de 10 ori mai frumos ca Frankfurt, Hamburg etc.
La Berlin ai; muzee, cultura, zidul berlinului, DDR, punkeri, cafenele, underground, studenti, berarii, viata, petreceri, distractie. La Frankfurt, Hamburg dai de cladiri de sticla, malluri, magazine scumpe Gucci, Rolex, Louis Vuiton, etc. Geci de piele la pretul de 1000 euro, cravate cu 100 euro, pantofi 300 euro, tablouri scumpe, mobila scumpa.
Acolo e de mers la shopping nu ca turist.
In Berlin o sa mai merg sigur- in Hamburg sau in Frankfurt niciodata.
Sus In jos
GAC
Flight Level 400
Flight Level 400
GAC


Numarul mesajelor : 967
Varsta : 47
Localizare : Wuppertal
Data de inscriere : 16/07/2010

De la învîrtită si ceardaş la salsa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De la învîrtită si ceardaş la salsa   De la învîrtită si ceardaş la salsa - Pagina 2 EmptySam 11 Dec 2010, 00:33

Hamburg e chiar fain. Portul, St Pauli, Alster, Elba samd. Ok, downtownurile sunt peste tot cam la fel.
Sus In jos
http://www.planepictures.ro
bogdan81
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 70
Data de inscriere : 16/12/2008

De la învîrtită si ceardaş la salsa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De la învîrtită si ceardaş la salsa   De la învîrtită si ceardaş la salsa - Pagina 2 EmptyLun 13 Dec 2010, 14:37

E-one a scris:
O ultima ciudatenie cubaneza: la plecarea/iesirea din Cuba trebuie sa achiti o taxa (de plecare, de iesire sau cine stie cum s-o fi numind) de 25 CUC, doar cash si doar in CUC. Cum adica de ce? Uite de-aia. Asa iti trebuie daca ai vrut sa vizitezi o tara comunista. Si nu mai pune atitea intrebari.
.

Foarte frumos TR-ul, intr-adevar Cuba este o tara minunata..
Legat de taxa aceea la plecare, nu sunt singurii care o pretind. Si mexicanii sunt la fel, au cerut si ei niste bani la plecare, si daca te incapatanai si nu i plateai atunci nu ti se elibera boarding pass-ul Smile.

De curiozitate daca cumva ti-a atras atentia, cat era benzina in Cuba?
Sus In jos
metalactual
Membru activ
metalactual


Numarul mesajelor : 538
Varsta : 56
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

De la învîrtită si ceardaş la salsa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De la învîrtită si ceardaş la salsa   De la învîrtită si ceardaş la salsa - Pagina 2 EmptySam 18 Dec 2010, 13:54

Foarte frumos TR, sa-ti fie de bine @E-one !!
Chiar mi-a facut placere sa-l citesc / privesc, thx.
Sus In jos
Gripen
Flight Level 200
Flight Level 200
Gripen


Numarul mesajelor : 252
Varsta : 52
Localizare : Suedia
Data de inscriere : 06/01/2011

De la învîrtită si ceardaş la salsa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De la învîrtită si ceardaş la salsa   De la învîrtită si ceardaş la salsa - Pagina 2 EmptyDum 20 Feb 2011, 00:19

"Imi fac temele" si citesc TR-urile vechi. Mi-a placut foarte mult povestea calatoriei tale, iar titlul a fost foarte inspirat.
Sus In jos
Continut sponsorizat





De la învîrtită si ceardaş la salsa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De la învîrtită si ceardaş la salsa   De la învîrtită si ceardaş la salsa - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
De la învîrtită si ceardaş la salsa
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Trip Reports-
Mergi direct la: