ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ?

In jos 
+13
Virusu
Koala
propellerdream
YR-197
mihaiatanasie
arianne
Karaya 1
claudiup
Dylan
GAC
ionut.vasile
LeCCa
D13-th_TakeOff
17 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
D13-th_TakeOff
Membru activ
D13-th_TakeOff


Numarul mesajelor : 247
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/06/2009

Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? Empty
MesajSubiect: Re: Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ?   Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? EmptyMier 01 Dec 2010, 13:09

Cred ca-i al treilea an consecutiv cand demonstratia fortelor aeriene se contramandeaza din cauza vremii...
Eu personal ma simt frustrat...
Singura solutie ar fi aceasta:
http://www.petitieonline.ro/petitie/ziua_nationala_a_romaniei-p41232039.html
Sus In jos
LeCCa
Flight Level 200
Flight Level 200
LeCCa


Numarul mesajelor : 244
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti - Baneasa Str Marinarilor / Campina , Prahova
Data de inscriere : 11/07/2010

Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? Empty
MesajSubiect: Re: Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ?   Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? EmptyMier 01 Dec 2010, 14:25

mai e de asteptat pana cand cei de la guvernare sa ia masuri logice si de bun simt in sensul asta...
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
ionut.vasile
Flight Level 300
Flight Level 300
ionut.vasile


Numarul mesajelor : 379
Varsta : 43
Localizare : London, UK
Data de inscriere : 06/10/2009

Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? Empty
MesajSubiect: Re: Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ?   Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? EmptyMier 01 Dec 2010, 15:08

imi cer scuze daca jignesc pe careva... dar... 1 decembrie este o zi anume... din istorie(cine vrea sa afle.. sa citeasca manualul), nu este o zi oarecare .... aleasa sa avem si noi o zi a tari
si nu se schimba fiindca nu putem noi sa pozam avioanele

P.S. manualul de...istoria romaniei
Sus In jos
GAC
Flight Level 400
Flight Level 400
GAC


Numarul mesajelor : 967
Varsta : 47
Localizare : Wuppertal
Data de inscriere : 16/07/2010

Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? Empty
MesajSubiect: Re: Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ?   Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? EmptyMier 01 Dec 2010, 15:10

mda, nu merita sa revenim la 23 august numai din cauza pozelor! lol!
Sus In jos
http://www.planepictures.ro
D13-th_TakeOff
Membru activ
D13-th_TakeOff


Numarul mesajelor : 247
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/06/2009

Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? Empty
MesajSubiect: Re: Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ?   Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? EmptyMier 01 Dec 2010, 15:38

Eu propusesem ziua independentei ca zi nationala... 9 Mai... practic atunci s-a nascut statul roman... mi se pare o zi mult mai semnificativa decat 1 Dec... si 9 Mai este o zi anume (cine vrea poate sa citeasca)... si mai coincide si cu ziua europei...
iata motivatia mea:
Citat :
1. Ziua de 1 Decembrie nu este cea mai reprezentativa zi din istoria Romaniei. In mai toate tarile din lume ziua nationala este ziua in care statul respectiv a devenit un stat independent. Ziua cand Romania a devenit un stat independent, recunoscut de toate statele lumii este data de 9 Mai 1877, data la care tara noastra incepea razboiul de independenta. Razboiul de Independenta dintre anii 1877-1878 a fost un pas important al Romaniei spre unificarea deplina. Romania s-a folosit de lupta dintre Imperiul Otoman si Imperiul Rus pentru a-si declara independenta fata de cele doua mari puteri (puterea suzerana era Imperiul Otoman iar puterea protectoare era Imperiul Tarist) si a deveni un actor important in Balcani. Romania a participat la razboi cu o armata de 58.700 oameni si 190 de tunuri moderne. Pierderile de vieti omenesti s-au ridicat la peste 10.000 persoane. Curajul si abnegatia cu care au luptat romanii au fost apreciate in repetate randuri in presa romaneasca, in presa straina si de catre personalitati europene precum marchizul Gramez de Wardes, Printul Gorceakov sau Izzet Fuad Pasa. De mentionat ca alaturi de armata Romana au luptat si multi voluntari din Ardealul aflat sub ocupatia imperiului Austro-Ungar. Participarea Romaniei la razboiul din 1877-1878 si cucerirea independentei de stat a insemnat egalitatea juridica cu toate statele suverane, avand o adanca semnificatie morala pentru ca a ridicat constiinta natiunii romane libere si a permis realizarea in perspectiva, atunci cand istoria a permis-o, a Marii Uniri de la 1918. Nu mai putin important a insemnat eliberarea altor populatii balcanice de sub dominatia otomana, contribuind decisiv la evolutia acestora ca state moderne intr-o epoca de afirmare a spiritului national. Fara razboiul de independenta nu ar mai fi existat actul marii uniri de la 1 Decembrie 1918. Proclamarea independentei statale la 9 mai 1877 nu a fost un act spontan ci o incununare a stradaniilor tot mai numeroase din acei ani, o aruncare peste bord a ultimei verigi a suzeranitatii otomane. In acea zi memorabila, Mihail Kogalniceanu, declara in Parlamentul tarii: „suntem independenti, suntem natiune de sine statatoare“. Independenta astfel proclamata trebuia consfintita si aparata pe campul de lupta spre a putea fi impusa fortelor militare turcesti si recunoscuta apoi de puterile europene.
Evenimentul de la 9 mai 1877 a avut o mare insemnatate atat pentru vremea savarsirii lui cat si dupa aceea, in evolutia tarii. El a dat un puternic imbold miscarii de eliberare nationala din Transilvania si din celelalte provincii romanesti aflate sub dominatie straina, constituind o premisa importanta a desavarsirii unitatii national-statale in 1918.

2. Ziua de 9 Mai are in constiinta poporului roman, o tripla semnificatie: proclamarea independentei de stat a Romaniei la 9 mai 1877, Victoria Coalitiei Natiunilor Unite in cel de- Al Doilea Razboi Mondial la 9 mai 1945 si Ziua Europei. Asadar pe data de 9 Mai Romania isi va putea sarbatori ziua nationala odata ca ziua Europei.

3. Data de 1 Decembrie cade intr-o perioada a anului in care nu este nici toamna nici iarna, de obicei este o zi mohorata, ploioasa, rece, noroioasa, gri, cu defilari anoste, de multe ori nici macar fortele aeriene nu pot survola arcul de triumf datorita vremii nefavorabile. Este o zi de care romanii nu se pot bucura, de obicei si-o petrec stand in casa fortati de frigul si mizeria de afara. De focuri de artificii seara nici macar nu se pune problema, ajungandu-se la situatii aberante cand romanii urmaresc focuri de artificii pe 4 Iulie de ziua Statelor Unite ale Americii sau pe data de 14 Iulie de ziua Frantei.
Prin schimbarea zilei Romaniei pe data de 9 Mai, intr-o perioada foarte frumoasa a anului cand se face tranzitia dintre primavara si vara, cand totul este inverzit si plin de flori, romanii se pot bucura cu adevarat de o zi libera, vor putea sarbatori cu adevarat ziua Romaniei si ziua Europei intr-un mod traditional cu iesiri in natura, parcuri, muzee, manifestatii si nu in ultimul rand se pot bucura de aceasta sarbatoare la un gratar, o bere, mititei in aer liber, lucruri imposibile pe data de 1 Decembrie.
Sus In jos
ionut.vasile
Flight Level 300
Flight Level 300
ionut.vasile


Numarul mesajelor : 379
Varsta : 43
Localizare : London, UK
Data de inscriere : 06/10/2009

Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? Empty
MesajSubiect: Re: Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ?   Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? EmptyMier 01 Dec 2010, 16:04

@D13-th_TakeOff .... si daca atunci in fiecare an... ploua?.... schimbam iar data?... sa fin seriosi.... motivele nu sunt intemeiate

sper sa fi terminat discutiile pe schimbatul zilei nationale.. si sa trecem la ce ne-am propus... pozat avioane
Sus In jos
D13-th_TakeOff
Membru activ
D13-th_TakeOff


Numarul mesajelor : 247
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/06/2009

Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? Empty
MesajSubiect: Re: Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ?   Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? EmptyMier 01 Dec 2010, 16:09

ionut.vasile a scris:
@D13-th_TakeOff .... si daca atunci in fiecare an... ploua?.... schimbam iar data?... sa fin seriosi.... motivele nu sunt intemeiate
Ma indoiesc ca ploua chiar in fiecare an... oricum, vremea e mult mai frumoasa atunci...
Dar nu ma intelegeti gresit, nu fiindca nu zboara avioanele doresc schimbarea... ci pentru semnificatia zilei... ca o coincidenta, profesorul Balaceanu Stolnici sustinea acelasi lucru ca si minea acum cateva minute la TV...
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? Empty
MesajSubiect: Re: Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ?   Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? EmptyMier 01 Dec 2010, 16:09

Total de acord cu Take-Off! Semnat si trimis mai departe spre amici care sunt absolut convins ca-mi impartasesc punctul de vedere.

Aici nu e vorba de poze (de fapt e, daca stau si ma gandesc bine... Razz ) dar mai sunt 2 motive foarte bine intemeiate. Unul ar fi necazul cu vremea care tine in casa 80-90% dintre posibilii participanti la "defilare" sau la manifestarile de rigoare de prin orase, cand ar trebui totusi ca lumea sa iasa din case, nu sa stea si sa se uite la tv. Celalalt motiv ar fi partea cu istoria ... si la fel, sunt de acord cu el... mai ales ca si ziua de 9 mai face parte din Istorie, nu numai 1 Decembrie (repet: parere personala)
Sus In jos
ionut.vasile
Flight Level 300
Flight Level 300
ionut.vasile


Numarul mesajelor : 379
Varsta : 43
Localizare : London, UK
Data de inscriere : 06/10/2009

Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? Empty
MesajSubiect: Re: Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ?   Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? EmptyMier 01 Dec 2010, 16:15

pana la urma degenereaza discutie.... dar analizati bine.. ce inseamna 1 dec.. si ce inseamna 9 mai....
nici mie nu imi placa sa stau in casa(sau la munca) de ziua nationala....dar sincer.... atunci cand o sa fie un motiv bine intemeiat ... (adica ceva sa ma atraga spre schimbarea datei) am sa semnez si eu petitia pana atunci... nu mi se pare convingator

P.S. petitia cu muzeul aviatiei.... semnat si dat mai departe... cel putin acea era prezentata convingator


in caz de ban... imi asum raspunderea ptr degenerarea discutiilor
Sus In jos
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? Empty
MesajSubiect: Re: Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ?   Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? EmptyMier 01 Dec 2010, 16:23

Sunt de acord cu Lucian! :-) trebuie tinut cont de marketing si in astfel de situatii. au fost multe momente in istoria Romaniei
Sus In jos
ionut.vasile
Flight Level 300
Flight Level 300
ionut.vasile


Numarul mesajelor : 379
Varsta : 43
Localizare : London, UK
Data de inscriere : 06/10/2009

Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? Empty
MesajSubiect: Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ?   Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? EmptyMier 01 Dec 2010, 16:27

atunci.... eu propun altceva..... sa avem ziua nationala si pe 1 dec si pe 9 mai.. si pe 24 ian... etc.... sa nu se mai certe nimeni

sa fim un stat de petrecareti.... ca si asa cu munca nu ne spetim What a Face lol!
Sus In jos
D13-th_TakeOff
Membru activ
D13-th_TakeOff


Numarul mesajelor : 247
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/06/2009

Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? Empty
MesajSubiect: Re: Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ?   Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? EmptyMier 01 Dec 2010, 17:59

Mai, clar unirea de la 1918 a fost importanta... dar nu la fel de importanta a fost cea de la 1859? sau poate cea de la 1600? Daca ati observat, un eveniment istoric, cu cat este mai indepartat in timp isi pierde din importanta si semnificatie...
Nu vreau sa fiu rautacios, dar mari merite istorice nu avem nici pentru acest eveniment... ca mai intotdeauna ne-am purtat mai "curveste", am intrat tarziu in razboi (razboiul a inceput in 1914 noi ne-am decis abia in 1916) cand fortati de imprejurari a trebuit sa alegem de partea cui suntem... si fireste am ales partea care trebuie, adica am cam mirosit de care parte se inclinase balanta... si sora Franta ne-a rasplatit la Trianion, cum imperiu austroungar devenise o cenusa, nu a fost greu... ca daca Franta nu recunostea si NU ISI DADEA ACORDUL unirea de la 1918 era doar un festival folcloric...
Nu zic nu si la 1877 am cam profitat de conjuctura in acelasi spirit curvasaresc... razboiul dintre cele doua mari puteri, imperiul tarist si cel otoman... gues what? iar am tras lozul castigator... Wink
Dar ca semnificatie si importanta istorica 1877 este mult mai important... a fost nasterea statului roman ca stat independent... de atunci abia puteam sa vorbim despre statul roman ca stat independent recunoscut in lume, cu ambasade in alte state... Mai toate tarile din lume isi au ziua nationala in ziua cand si-au castigat independenta...
Si nu in ultimul rand e si chestiune de marketing cum a spus Claudiu... pe cuvant ca mi se pare aiurea sa ma duc pe 4 iulie sau 14 iulie in herastrau sa vad focuri de artificii organizate de... americani si francezi...
Si da, prefer un mititel sau carnat cu o bere la gratar in aer liber, pe aerodrom la zbor decat sa vad la tv cum se umilesc, se calca in picioare lumea la o tuica, sarmale si fasole... fireste, gratarul si berea dupa zbor... Wink

PS si pentru pudibondzii care o sa-mi sara in cap ca am spum ca noi am cam "curvasarit" in istorie: inainte de a protesta cu vehementa, opreste-te o clipa... gandeste logic... in al doilea razboi mondial ce-am facut? ne-am dat la inceput cu super puterea care rupea tot atunci prin europa... cand treaba a devenit mai groasa? cand super puterea germana a inceput sa schelalaie? fireste, change the side, ne-am dat cu aia care erau mai tari in acel moment... si exemplele ar putea continua pana-n zilele noastre... Wink
Sus In jos
LeCCa
Flight Level 200
Flight Level 200
LeCCa


Numarul mesajelor : 244
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti - Baneasa Str Marinarilor / Campina , Prahova
Data de inscriere : 11/07/2010

Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? Empty
MesajSubiect: Re: Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ?   Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? EmptyMier 01 Dec 2010, 18:08

Impartasesc parerea lui TakeOff. 1 decembrie nu este neaparat cea mai importanta data din istoria Romaniei. Este semnificativa, dar politic si social nu este definitorie. Are mai degraba o incarcatura emotionala ...
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
Karaya 1
Airport Level
Airport Level
Karaya 1


Numarul mesajelor : 61
Varsta : 42
Localizare : Alba Iulia
Data de inscriere : 24/02/2010

Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? Empty
MesajSubiect: Re: Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ?   Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? EmptyMier 01 Dec 2010, 18:16

ionut.vasile a scris:
atunci.... eu propun altceva..... sa avem ziua nationala si pe 1 dec si pe 9 mai.. si pe 24 ian... etc.... sa nu se mai certe nimeni

sa fim un stat de petrecareti.... ca si asa cu munca nu ne spetim What a Face lol!

"touche"...ultima fraza este edificatoare pentru mentalitatea actuala a maselor

ce legatura are un forum despre aviatie cu ziua nationala?!? doar pentru ca nu se pot fotografia niste aeronave..se ajunge la petitii absolut absurde si lipsite de cel mai elementar simt civic ?? ajungem sa ne targuim pe ceva care a fost obtinut prin varsare de sange si pastrat chiar cu pretul suprem?!? mi-ar fi rusine sa gandesc o astfel de initiativa (petitie) daramite sa o mai si pun in aplicare

un articol care pune degetul pe rana
http://www.ziarulunirea.ro/2010/11/sus-demnitatea-romaneasca/
Sus In jos
D13-th_TakeOff
Membru activ
D13-th_TakeOff


Numarul mesajelor : 247
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/06/2009

Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? Empty
MesajSubiect: Re: Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ?   Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? EmptyMier 01 Dec 2010, 18:29

Te asigur ca mie nu mi-e rusine deloc... suntem la capitolul "diverse" aici... si da, are legatura cu aviatia... fiindca uite ca-i al treilea an consecutiv cand nu zboara avioanele... deci clar, are legatura cu aviatia... Smile
Si da, numai la 1918 s-a varsat sange... ca la 1877 au varsat bulion parca... asta-i argumentul argumentat? sangele varsat si pretul suprem? Numai ei au varsat sangre? numai la marasesti si oituz s-a varsat sange, in timp ce guvernul a sters-o la iasi ca babele refugiate? si au dat tezaurul la rusi de optimisti si increzatori ce erau? Smile
Ma voi intelegeti in ce tara traim? ca unii se rusineaza fiindca tu poti gandi altfel decat ei? Very Happy
Sus In jos
ionut.vasile
Flight Level 300
Flight Level 300
ionut.vasile


Numarul mesajelor : 379
Varsta : 43
Localizare : London, UK
Data de inscriere : 06/10/2009

Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? Empty
MesajSubiect: Re: Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ?   Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? EmptyMier 01 Dec 2010, 18:42

nu cred ca asta ar fi un motiv de contradictie... dar.. cine e mai in masura... poate cauta in istorie(ptr cine poate afla asa amanuntit) o lista cu cele mai reprezentative date din viata romanilor si daca binevoieste lumea.... sa o supuna la vot(democratic) sa alegem cat se poate mai bine ziua romaniei....


si cine are rabdare... sa caute cand si care a fost ziua nationala(intai atestata)

daca predecesorii nostri au ales o zi.... inseamnca ca a fost sa fie... (cand si de cine pls)
Sus In jos
Karaya 1
Airport Level
Airport Level
Karaya 1


Numarul mesajelor : 61
Varsta : 42
Localizare : Alba Iulia
Data de inscriere : 24/02/2010

Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? Empty
MesajSubiect: Re: Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ?   Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? EmptyMier 01 Dec 2010, 18:53

TakeOff..nu ma deranjeaza faptul ca gandesti altfel..ci motivatia absolut absurda a petitiei...doar pentru ca vremea urata a tinut la sol aeronavele nu inseamna ca ..hop-top schimbam data zilei nationale...un fel de alba neagra dupa bunul plac al fiecaruia?? democratie prost inteleasa

daca era azi vreme buna de zbor si aveai satisfactia sa fotografiezi aeronavele oare mai deschideai petitia???
sa fim seriosi, daca fiecare ne apucam sa facem petitii pentru astfel de motive Constitutia ar deveni o carte de colorat..sau mai rau

over and out
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? Empty
MesajSubiect: Re: Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ?   Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? EmptyMier 01 Dec 2010, 19:11

Nu cred ca e vorba doar de pozat avioanele. Ziua Nationala, fiind libera de la sevici si scoli, trebuie sarbatorita afara, in parcuri, in piete si asa mai departe, nu in fata televizorului, ne holbam destul la ecran. Ori perioada asta de inceput de iarna e cea mai tampita, nu e nici zapada pe jos si e frig si ceata foarte des, deci nimeni nu iese din casa la manifestari.

Dpdv statistic, multe tari europene au ziua nationala in octombrie, pe locul doi fiind iulie. Mai sunt in iunie, mai, august, septembrie, noiembrie. Sa fie o coincidenta?

Tineti cont si de faptul ca 9/5 e Ziua Europei.
Sus In jos
LeCCa
Flight Level 200
Flight Level 200
LeCCa


Numarul mesajelor : 244
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti - Baneasa Str Marinarilor / Campina , Prahova
Data de inscriere : 11/07/2010

Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? Empty
MesajSubiect: Re: Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ?   Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? EmptyMier 01 Dec 2010, 20:15

foarte bine a motivat arianne. sunt total de acord.
Daca este in Constitutie asta nu inseamna ca nu poate fi schimbat , prin vointa majoritatii.
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
ionut.vasile
Flight Level 300
Flight Level 300
ionut.vasile


Numarul mesajelor : 379
Varsta : 43
Localizare : London, UK
Data de inscriere : 06/10/2009

Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? Empty
MesajSubiect: Re: Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ?   Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? EmptyMier 01 Dec 2010, 20:35

@aerianne... @lecca and company.... nimeni nu spune sa stai in fata tv-ului... nimeni nu spune sa fii la munca(recte eu acum) daca vrei sa iesi afara de zia nationala.. poate sa fie si pe 31 decembrie... ora 1 AM.. iesi... daca iti e frig te imbraci mai gros... daca iti e cald(aici e mai grav.. sa vad de unde A/C in piele) cei ce ai iesit sa vada parada... nu au gandit cum gandesc uni...(trebuie sa fie cald sa ies afara) ....

daca e de pozat... am fost de am pozat si avioane in zapada... si acele poze au iesit dragute(mai putin ceata)

vrei sa faci poze.... poti face cand vrei.... vrei sa te plimbi.. asemenea... vrei sa faci un gratar... nu te opreste nimeni... dar sa schimbi ziua nationala.. ca nu pica in statistica sau ca avioanele nu au zburat .. astea nu sunt motive plauzibile
Sus In jos
D13-th_TakeOff
Membru activ
D13-th_TakeOff


Numarul mesajelor : 247
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/06/2009

Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? Empty
MesajSubiect: Re: Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ?   Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? EmptyMier 01 Dec 2010, 20:43

Karya, cred c-ai inteles total gresit... nu fiindca nu zboara avioanele doresc schimbarea zilei nationale... ci fiindca, in viziunea mea, ziua independentei mi se pare mai semnificativa decat ziua unirii... si am venit cu cateva argumente istorice in sustinerea petitiei, iar aia cu avioanele care nu zboara nu era un argument pentru schimbare, era doar un exemplu printre altele...
iar petitia nu-i facuta azi... am facut-o prin 2008... Smile
Sus In jos
GAC
Flight Level 400
Flight Level 400
GAC


Numarul mesajelor : 967
Varsta : 47
Localizare : Wuppertal
Data de inscriere : 16/07/2010

Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? Empty
MesajSubiect: Re: Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ?   Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? EmptyMier 01 Dec 2010, 20:46

guvernul mai mult ca sigur ar prefera data de 29 februarie ca zi nationala! mai economisim un ban ca s-ar tine din 4 in 4 ani! lol!
si daca e vreme nasoala mai asteptam 4 ani Basketball
Sus In jos
http://www.planepictures.ro
ionut.vasile
Flight Level 300
Flight Level 300
ionut.vasile


Numarul mesajelor : 379
Varsta : 43
Localizare : London, UK
Data de inscriere : 06/10/2009

Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? Empty
MesajSubiect: Re: Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ?   Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? EmptyMier 01 Dec 2010, 20:52

GAC a scris:
guvernul mai mult ca sigur ar prefera data de 29 februarie ca zi nationala! mai economisim un ban ca s-ar tine din 4 in 4 ani! lol!
si daca e vreme nasoala mai asteptam 4 ani Basketball


30 februarie e cel mai bine.... si sa puna si taxa pe ziua nationala... platibila in 28 februarie lol!
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? Empty
MesajSubiect: Re: Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ?   Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? EmptyMier 01 Dec 2010, 21:22

Dragi prieteni, cu tot respectul, voi vorbiti discutii ... si daca ati fi face2face ati da si din gesticulatii. Ziua Nationala a Romaniei a fost stabilita de cei in masura sa o faca la 1 decembrie si la 1 decembrie este. O s-o schimbe a alta revolutie, vreodata, in nici un caz noi, aici, oricata istorie am sti si am comenta.
Romanii care simt romaneste ies in strada, la parada sau ce-o fi, si pe frig si pe caldura. Bietii copiii aia care au iesit din convingere (acuam o numim prostie ...) la 22 decembrie nu s-au uitat la termometre. Acum, cand vine vorba sa iesim cu o lumanare la monumentul dedicat lor ezitam si lasam pe ceilalti sa iasa, ca o duc mai bine.
Sarbatoarea Nationala este un simbol al tarii, suntem datori sa o respectam si cinstim asa cum credem (facand curat cu aspiratorul sau ducand o floare si o lumanare la monumente, sau interpretand/incalcand constitutia, daca suntem in masura sa o facem - nu fac nici o aluzie la ce s-a intamplat azi). Povestea cu zborul aeronavelor militare sau civile e colaterala, mi se pare pueril sa conditionam data Zilei noastre de conditiile de zbor ...
Sper ca, inainte de a regreta lipsa zburatoarelor, v-ati ridicat in picioare la intonarea Imnului National.

Daca vi se pare ca vorbeste profesorul, treaba voastra. De fapt vorbeste fiul unui Veteran de Razboi.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
ionut.vasile
Flight Level 300
Flight Level 300
ionut.vasile


Numarul mesajelor : 379
Varsta : 43
Localizare : London, UK
Data de inscriere : 06/10/2009

Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? Empty
MesajSubiect: Re: Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ?   Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? EmptyMier 01 Dec 2010, 21:37

fara a supara persoanele de pe aici.. am sa intreb pe toti proferorii(stiutori si mai putin) cand a fost datata prima zi nationala a romaniei si care a fost aceea... curiozitate personala mai mult...
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? Empty
MesajSubiect: Re: Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ?   Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ? Empty

Sus In jos
 
Ziua nationala a Romaniei, 1 Decembrie sau 9 Mai ?
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
»  1 Decembrie 2010 Ziua Naţională a României
» 1 decembrie 2012 - Parada militara organizata cu ocazia Zilei Nationale a Romaniei
» 1 Decembrie 2009 Ziua Nationala a Romaniei
» AEROPORTUL TRAIAN VUIA/TIMISOARA - STIRI - DISCUTII
» Ziua Armatei României sărbătorită de Forţele Aeriene

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: