ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 MiG-21 cazut la Campia Turzii

In jos 
+32
Voicu
Messerschmitt
Skylink
Vreauinaer
valavia
kampfmaschine
gabi-737
atr_42_500
Mengelaus
Alex_tm
cipi_TM
mihaiatanasie
dan guina
nicolaemarcu@ymail.com
mack
fularU
Dylan
aegean
Raduq
allex
petrudimoff
Bestian
xpino
Boeing777-300
propellerdream
Virusu
fify
gaudi
electric
CalinCLJ
claudiup
D13-th_TakeOff
36 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
xpino
Fotograf
xpino


Numarul mesajelor : 227
Varsta : 59
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 25/01/2009

MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 cazut la Campia Turzii   MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 EmptyLun 01 Noi 2010, 16:34

Raduq a scris:
Dumnezeu sa-i odihneasca in pace Sad

PS: Sper sa nu apara aici discutii legate de posibile cauze care ar fi putut cauza acest accident... macar pana la finalizarea anchetei.

Decit discutii de acet gen mai bine un topic dedicat celor doi.
Poze cu KIRU cred ca toti avem de la Kecskemet.
Sus In jos
aegean
Membru activ
aegean


Numarul mesajelor : 852
Varsta : 43
Localizare : LEMD
Data de inscriere : 29/12/2007

MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 cazut la Campia Turzii   MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 EmptyLun 01 Noi 2010, 16:49

Ce tragedie....Dumnezeu sa-i odihneasca si condoleante familiilor!
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 cazut la Campia Turzii   MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 EmptyLun 01 Noi 2010, 17:10

Dumnezeu sa-i odihneasca in pace! Sad
Sus In jos
fularU
Fotograf
fularU


Numarul mesajelor : 1725
Varsta : 56
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 22/04/2009

MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 cazut la Campia Turzii   MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 EmptyLun 01 Noi 2010, 17:20

Sad Sad Sad DUMNEZEU SA-I ODIHNEASCA !!! Sad Sad Sad

http://www.adevarul.ro/locale/cluj-napoca/Un_avion_Mig_s-a_prabusit_la_Campia_Turzii-cluj_0_364163946.html

Sad Sad Sad Căpitanul comandor Laurenţiu-Nicolae Chiriţă, în vârstă de 40 de ani......... Sad Sad Sad
Sad Sad Sad Locotenentul comandor Sorin Avram, în vârstă de 40 de ani...... Sad Sad Sad
Sus In jos
mack
Fotograf
mack


Numarul mesajelor : 242
Localizare : Iasi - Romania
Data de inscriere : 10/06/2008

MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 cazut la Campia Turzii   MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 EmptyLun 01 Noi 2010, 18:10

mor oamenii buni si-i pacat de la Dumnezeu...

bunica mea spunea asa; n-am inteles niciodata pe deplin intelesul acestei vorbe, prea potrivita pentru ce s-a intamplat astazi

poate-ar fi drept ca poza de coperta la calendarul de perete sa fie legata de cei doi piloti si MIG-ul 21
Sus In jos
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 cazut la Campia Turzii   MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 EmptyLun 01 Noi 2010, 18:12

http://www.mapn.ro/fotodb/20101101_1
Sus In jos
nicolaemarcu@ymail.com
Flight Level 200
Flight Level 200
nicolaemarcu@ymail.com


Numarul mesajelor : 256
Varsta : 66
Localizare : CLUJ
Data de inscriere : 15/09/2008

MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: MIG-21 LANCER   MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 EmptyLun 01 Noi 2010, 18:20

R.I.P...
Sus In jos
dan guina
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 167
Localizare : ierusalim israel
Data de inscriere : 03/05/2009

MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 cazut la Campia Turzii   MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 EmptyLun 01 Noi 2010, 18:48

RIP.
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 cazut la Campia Turzii   MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 EmptyLun 01 Noi 2010, 20:01

Azi am fost chemat din ora sa vad stirea la tv. Nu am putut sa cred ... Sad Sad Sad
Cuvintele sunt inutile. Dumnezeu sa-i ierte si sa-i odihneasca!
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
cipi_TM
Membru activ
cipi_TM


Numarul mesajelor : 1409
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 04/10/2008

MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 cazut la Campia Turzii   MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 EmptyLun 01 Noi 2010, 20:18

Dumnezeu sa-i odihnesca in pace! Zbor lin!
Condoleante familiilor indoliate....Sad
Sus In jos
Alex_tm
Moderator
Alex_tm


Numarul mesajelor : 1835
Varsta : 34
Localizare : TIMISOARA - BANAT
Data de inscriere : 15/01/2009

MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 cazut la Campia Turzii   MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 EmptyLun 01 Noi 2010, 20:44

Fara cuvinte! Neutral

Condoleante familiilor indoliate!

Sus In jos
http://fanviola.piczo.com/?cr=5
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 cazut la Campia Turzii   MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 EmptyLun 01 Noi 2010, 20:57

Dumnezeu sa-i odihneasca. Primul gand s-a dus catre Kiru cand am auzit ca a cazut dubla. E dureros...
Sus In jos
atr_42_500
Flight Level 400
Flight Level 400
atr_42_500


Numarul mesajelor : 1059
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/03/2008

MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 cazut la Campia Turzii   MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 EmptyMar 02 Noi 2010, 09:24

Sa le fie zborul lin! Condoleante familiilor!
Ma intreb cati aviatori vor trebui sa isi mai franga aripile inainte ca cineva sa ia decizia ca aceste sicrie zburatoare sa ramana definitiv la sol. Este cutremurator cate victime au facut!

Sus In jos
Vizitato
Vizitator




MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 cazut la Campia Turzii   MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 EmptyMar 02 Noi 2010, 09:28

atr_42_500 a scris:
Sa le fie zborul lin! Condoleante familiilor!
Ma intreb cati aviatori vor trebui sa isi mai franga aripile inainte ca cineva sa ia decizia ca aceste sicrie zburatoare sa ramana definitiv la sol. Este cutremurator cate victime au facut!


Nu uita ca pana la urma EI au iubit scriul asta zburator!!! Daca nu ar fi fost siguri ca pot sa zboare cu el nu ar fi facut-o.....
Sus In jos
atr_42_500
Flight Level 400
Flight Level 400
atr_42_500


Numarul mesajelor : 1059
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/03/2008

MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 cazut la Campia Turzii   MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 EmptyMar 02 Noi 2010, 09:38

Sunt convins. Tocmai de aceea unele decizii dureroase trebuie luate "mai sus".
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 cazut la Campia Turzii   MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 EmptyMar 02 Noi 2010, 10:50

Incredibil ce se intampla...nu imi vine sa cred ca un coleg de forum s-a dus la cer pentru totdeauna...

Dumnezeu sa ii odihneasca in pace.

Sincere condoleante famililor.
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator
kampfmaschine


Numarul mesajelor : 1927
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/01/2010

MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 cazut la Campia Turzii   MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 EmptyMar 02 Noi 2010, 10:52

http://www.adevarul.ro/actualitate/eveniment/Cluj-Napoca-Pilotii-eroi_au_evitat_o_catastrofa_0_364164262.html

L.E. au descoperit cutiile negre :

http://www.mediafax.ro/social/cutia-neagra-a-avionului-mig-21-lancer-prabusit-la-campia-turzii-a-fost-gasita-7669574
Sus In jos
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 cazut la Campia Turzii   MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 EmptyMar 02 Noi 2010, 12:29

Aveti aici stirile prezentate de Pro Tv.
Primul material este cel din jurnalul de la ora 19.00, din ziua tragediei. Este cel mai bien realizat reportaj despre acest accident. Daca se reediteaza aceasta postare, poate puneti ca deschidere a discutiei chiar materialul acesta.

http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/un-mig-21-s-a-prabusit-imediat-dupa-decolare-in-judetul-cluj.html


Si materialul despre cutia neagra

http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/cutia-neagra-a-avionului-mig-21-prabusit-ieri-a-fost-gasita.html

Sus In jos
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400
propellerdream


Numarul mesajelor : 622
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2008

MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 cazut la Campia Turzii   MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 EmptyMar 02 Noi 2010, 17:48



O compilatie facuta rapid din cateva cadre trase la Ghimbav in timpul demonstratiei militarilor la Transilvaeroshow. Probabil ca sunt ultimele imagini filmate cu Kiru la o manifestare aviatica civila in care a participat si publicul...
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 cazut la Campia Turzii   MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 EmptyMar 02 Noi 2010, 20:15

Nu pot sa cred ca nu mai e printre noi! L-am cunoscut pe Kiru la LHKE si apoi am stat ceva de vb la Ghimbav atat in timpul evolutiei colegilor lui cat si dupa si mi-a lasat o super impresie. Pacat, mare pacat Sad! Au murit asa cum le-a placut sa traiasca, zburand cu teava lor draga Sad! Dumnezeu sa ii odihneasca in pace!

Desi nu a fost cazul pana acum si vreau sa va multumesc pentru aceasta dovada de maturitate, am sa va rog sa nu faceti presupuneri sau sa scrieti cuvinte "mari" despre cine si ce a/nu a facut, cine e sau nu de vina. Sa lansam ancheta sa scoata la evidenta ce e de scos. Toate derapajele vor fi sanctionate cu BAN permanent de pe acest forum.
Sus In jos
Vreauinaer
Flight Level 100
Flight Level 100
Vreauinaer


Numarul mesajelor : 149
Varsta : 45
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 07/02/2009

MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 cazut la Campia Turzii   MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 EmptyMar 02 Noi 2010, 22:47

L-am cunoscut pe Laurentiu Chirita la Ghimbav cand mi-a raspuns cu rabdare la multele mele intrebari, intrebari generate de bucuria de a cunoaste un as. Imi pare teribil de rau ca nu am reusit sa-l vad in actiune, sunt convins ca iubea tevile, chiar el spunand la Transilvaero Show "din pacate astazi trebuie sa stau aici". Pacat ca astfel de oameni pleaca dintre noi. Dumnezeul sa-l ierte!

Citat :
Desi nu a fost cazul pana acum si vreau sa va multumesc pentru aceasta dovada de maturitate, am sa va rog sa nu faceti presupuneri sau sa scrieti cuvinte "mari" despre cine si ce a/nu a facut, cine e sau nu de vina. Sa lansam ancheta sa scoata la evidenta ce e de scos. Toate derapajele vor fi sanctionate cu BAN permanent de pe acest forum.

Mi-a placut nespus de mult si atitudinea tuturor membrilor forumului de pana acum. Multumiri tuturor!
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 cazut la Campia Turzii   MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 EmptyMier 03 Noi 2010, 05:12

La rugmintea colegului nostru Justme care nu poate posta in sectiunea asta, in quote, un mesaj de condoleante.
Multumim!

Justme a scris:
"Mi-e greu sa-mi gasesc cuvintele in astfel de momente. Desi stii, lucrand in domeniu sau pasionat fiind de acest "drog" numit aviatie, ca este posibil sa se intample oricand o tragedie, care sa te implice pe tine sau pe cei din jurul tau...prietenii, colegii...cu timpul te obisnuiesti sa nu te mai gandesti la asta. Pleci mereu acasa cu certitudinea ca a doua zi te vei intoarce si iti vei bea cafeaua alaturi de cei care iti devin a doua familie...pana cand?..pana cand cineva sau ceva, acolo undeva, hotaraste sa intervina si sa schimbe totul...in mod dramatic
Am avut onoarea sa-l cunosc pe Laurentiu acum un an (nu m-am gandit niciodata pana ieri cat de tarziu l-am cunoscut)....bineinteles ca l-am bombardat cu intrebari...Cred ca rar mi-a fost dat sa intalnesc un om atat de sigur pe raspunsurile lui...Ironic, ieri am reusit sa-mi amintesc o singura afirmatie: "nu cred ca m-as catapulta niciodata, de fapt sunt sigur ca nu...pentru ca vreau ca totul sa se termine, atunci cand va fi sa fie, in locul pe care-l iubesc cel mai mult"...sunt exact cuvintele celui care de ieri nu mai este printre noi. Stiu sigur un lucru...mereu si-a dus misiunea pana la capat si asa a facut si ieri.
Domnule Laurentiu, Domnule Sorin (imi pare rau ca pe dumneavoastra nu am avut onoarea sa va cunosc) sunt convins ca acolo sus v-ati reintalnit vechii prieteni, de care noua ne este ata de dor. Si stiu un lucru...acum povestiti tot de avioane...aveti grija va rog de cei care mai sunt inca printre noi si nu ni-i mai chemati atat de repede la voi...
Dumnezeu sa Va odihneasca in pace!
Condoleante familiilor!"
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 61
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 cazut la Campia Turzii   MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 EmptyMier 03 Noi 2010, 10:23

De luni , 1 noiembrie , suntem mai saraci !
Dumnezeu sa ii odihneasca si sa dea putere familiilor !
Sus In jos
cipi_TM
Membru activ
cipi_TM


Numarul mesajelor : 1409
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 04/10/2008

MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 cazut la Campia Turzii   MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 EmptyMier 03 Noi 2010, 12:36

Titlu: Comunicatul nr. 262 din 01.11.2010
Sursa: http://www.mapn.ro/cpresa/13558_COMUNICAT-DE-PRESĂ
Autor: Biroul de presă
Data: 01.11.2010

Citat :
Ministerul Apărării Naţionale
Direcţia Informare şi Relaţii Publice
Tel./ Fax: 021-319.60.22
E-mail: presamapn@mapn.ro

Comunicatul nr. 262 din 01.11.2010

COMUNICAT DE PRESĂ

Ministrul apărării naţionale Gabriel Oprea şi conducerea armatei îşi exprimă profundul regret pentru pierderea vieţii căpitan-comandorului Laurenţiu-Nicolae Chiriţă şi căpitan-comandorului Sorin-Traian Avram, în accidentul aviatic care a avut loc luni, 1 noiembrie, la Câmpia Turzii, şi sunt alături de familiile îndoliate ale celor doi piloţi.

Din ordinul ministrului apărării naţionale a fost numită o comisie de investigaţie tehnică pentru cercetarea împrejurărilor producerii acestei catastrofe aviatice, comisie condusă de generalul de flotilă aeriană Ştefan Dănilă. Totodată, potrivit procedurilor, a fost sesizat Parchetul Militar şi au fost sistate zborurile de instrucţie cu acest tip de aeronavă, până la finalizarea anchetei de specialitate.

Căpitan-comandorul Laurenţiu-Nicolae Chiriţă, în vârstă de 40 de ani, pilot pe avioane supersonice, clasa I, instructor de zbor ziua şi noaptea, în toate condiţiile meteorologice, avea la activ aproape 1.300 ore de zbor, din care 940 pe MiG-21. Era căsătorit şi avea un copil.

Căpitan-comandorul Sorin-Traian Avram, în vârstă de 40 de ani, pilot pe avioane supersonice, clasa I, instructor de zbor ziua şi noaptea, în toate condiţiile meteorologice, avea la activ aproape 1.000 ore de zbor, din care 830 pe MiG-21. Era căsătorit şi avea un copil.

Ambii piloţi au absolvit mai multe cursuri de specialitate în ţară şi în străinătate şi au participat la numeroase exerciţii internaţionale.

Prin ordin al ministrului apărării naţionale, domnul Gabriel Oprea, marţi, 2 noiembrie, la ora 8.00, în toate unităţile militare din ţară şi din teatrele de operaţii, se vor desfăşura ceremonii militare şi religioase în semn de recunoştinţă şi deplin respect pentru căpitan-comandorul Laurenţiu Chiriţă şi căpitan-comandorul Sorin Avram, care şi-au pierdut viaţa în timpul executării unei misiuni în judeţul Cluj.

Biroul de presă
Aspecte de la ceremoniile de comemorare: http://www.mapn.ro/fotodb/20101101_1
Sus In jos
cipi_TM
Membru activ
cipi_TM


Numarul mesajelor : 1409
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 04/10/2008

MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 cazut la Campia Turzii   MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 EmptyMier 03 Noi 2010, 12:58

http://www.adevarul.ro/locale/targu-mures/Targu-Mures-_Comandorul_Sorin_Avram_va_fi_inmormantat_astazi_0_365363601.html
Sus In jos
Continut sponsorizat





MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 cazut la Campia Turzii   MiG-21 cazut la Campia Turzii - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
MiG-21 cazut la Campia Turzii
Sus 
Pagina 2 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Ziua Fortelor Aeriene la Baza 71 Aeriană - Câmpia Turzii - 19 Iulie 2014 - POZE
» F-16 la Baza 71 Campia Turzii
» Avioane F16 la Campia Turzii - in vizita :)
» US Air Force se instaleaza la Campia Turzii
» Evenimente aviatice 2016 - România

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: