ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative !

In jos 
+3
gabi-737
eddyz
metalactual
7 participanți
AutorMesaj
metalactual
Membru activ
metalactual


Numarul mesajelor : 538
Varsta : 56
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative ! Empty
MesajSubiect: Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative !   Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative ! EmptyDum 06 Iul 2008, 14:17

Pentru ca este perioada de vacanta si eu stau la serviciu Evil or Very Mad , mi-am adus aminte de cateva imagini din Mallorca.
Nu sunt cine stie ce dar, daca ajunge cineva in zona, recomand cu mare caldura aceasta locatie: Can"Pastilla - Playa de Palma.

Noi nu am stat in Can"Pastilla, dar Playa de Palma era f. aproape - la 20 min. de mers lejer pe jos. De acolo se pot face poze super, mai ales daca stai intr-un hotel la un etaj gen nivelul 3-5, oricum nu sunt prea inalte. Dar si de plaja se pot face capturi bune, cu o scula de calitate si un zoom pe masura ( 10x arhisuficient ). Mie mi-a fost lene sa ma duc mai aproape, plus ca nu prea am stat in zona ci am cutreierat insula - nu sunt genul care stau la plaja/piscina.
Astfel incat captura a fost saraca !

Traficul catre/dinspre aeroportul Son Sant Joan este impresionat, realmente nu te plictisesti. Este f. haios, dar ai impresia ca avioanele la aterizare intra efectiv in cladirile de la orizont.

Scuze, ignorati baba Very Happy .

Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative ! Img_2210

Preferata mea !!!

Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative ! Img_3312

Aterizare la amurg.

Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative ! Img_2416

Dimineata, pe plaja.

Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative ! Img_3314

Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative ! Img_3315

Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative ! Img_3316

Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative ! Img_3317

Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative ! Img_3318

Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative ! Img_3319

Aceasta imi place f. mult, parca a aterizat pe acoperis.

Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative ! Img_3320

Atat.

Spotting placut !!!
Sus In jos
eddyz
Flight Level 100
Flight Level 100
eddyz


Numarul mesajelor : 167
Varsta : 37
Localizare : Canada
Data de inscriere : 06/04/2008

Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative ! Empty
MesajSubiect: Re: Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative !   Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative ! EmptyDum 06 Iul 2008, 14:37

Super poze!
Am fost si eu acolo pe plaja anul trecut.
Era foarte fain, mai ales pentru ca aterizau foarte multe avioane acolo. Era chiar interesant sa vezi 3 avioane unul dupa altul asteptand sa aterizeze. O sa caut si eu ceva poze cand ajung azi acasa, si poate postez si eu.
Sus In jos
metalactual
Membru activ
metalactual


Numarul mesajelor : 538
Varsta : 56
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative ! Empty
MesajSubiect: Re: Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative !   Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative ! EmptyDum 06 Iul 2008, 21:33

Pune poze, daca ai....poate sunt mai reusite ca ale mele Laughing .
Daca ai si foto din/cu aeroportul Son Sant Joan, nu fi timid....posteaza tot, aici sau la aeroporturi.
Asa este, vin unul dupa altul la 1-2 min. In fond este un aeroport cu aproape 25 milioane pasageri / an.
Sus In jos
eddyz
Flight Level 100
Flight Level 100
eddyz


Numarul mesajelor : 167
Varsta : 37
Localizare : Canada
Data de inscriere : 06/04/2008

Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative ! Empty
MesajSubiect: Re: Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative !   Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative ! EmptyLun 07 Iul 2008, 00:36

Adaug si eu ce am gasit acum. Din pacate nu am toate pozele din Palma acum, dar postez ce gasesc.
Pozele au fost facute in Aprilie anul trecut.

Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative ! Pictur17

Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative ! Pictur18

Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative ! Pictur19

Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative ! Pictur20

Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative ! Pictur21

Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative ! Pictur22

Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative ! Pictur23
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative ! Empty
MesajSubiect: Re: Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative !   Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative ! EmptyLun 07 Iul 2008, 15:23

E intradevar foarte fain pentru un spotter sa faca plaja intr-un asemenea loc, observ ca majoritatea nici nu se uita macar la ce aterizeaza, ar putea linistit sa aterizeze langa ei si BURAN sau Endeavour ca nu ar baga de seama...

Eu parca recunosc un 737 de la Norvegian Air Shuttle si unu de la Luada Air, poate un pic off topic voi ce imi recomandati pentru luna de miere, ca destinatie buna de spotting? Very Happy Va fi la anul evenimentul , dar ma cam gandesc de pe acum sa imi iau carduri de memorie...o sa am ce poza.

M-am gandit la insulele Antilele Olandeze / Princess Juliana, care cred ca e o destinatie mai scumpa si Corfu-cu aeroport langa plaja (Ioanis Kapodistrias)...Voi ce pareri aveti?
Sus In jos
Voicu
Moderator
Voicu


Numarul mesajelor : 2513
Varsta : 61
Localizare : Arad - ARW - LRAR
Data de inscriere : 28/12/2007

Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative ! Empty
MesajSubiect: Re: Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative !   Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative ! EmptyLun 07 Iul 2008, 15:30

gabi-737 a scris:
E intradevar foarte fain pentru un spotter sa faca plaja intr-un asemenea loc, observ ca majoritatea nici nu se uita macar la ce aterizeaza, ar putea linistit sa aterizeze langa ei si BURAN sau Endeavour ca nu ar baga de seama...

Eu parca recunosc un 737 de la Norvegian Air Shuttle si unu de la Luada Air, poate un pic off topic voi ce imi recomandati pentru luna de miere, ca destinatie buna de spotting? Very Happy Va fi la anul evenimentul , dar ma cam gandesc de pe acum sa imi iau carduri de memorie...o sa am ce poza.

M-am gandit la insulele Antilele Olandeze / Princess Juliana, care cred ca e o destinatie mai scumpa si Corfu-cu aeroport langa plaja (Ioanis Kapodistrias)...Voi ce pareri aveti?


dupa parerea mea ...aia cu Corfu e mai buna ptr. poze...dar depinde de cit costa toata treaba...
Sus In jos
free_flow77
Flight Level 200
Flight Level 200
free_flow77


Numarul mesajelor : 209
Varsta : 31
Localizare : Timisoara/South Bend
Data de inscriere : 23/06/2008

Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative ! Empty
MesajSubiect: Re: Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative !   Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative ! EmptyLun 07 Iul 2008, 15:47

gabi-737 a scris:
M-am gandit la insulele Antilele Olandeze / Princess Juliana, care cred ca e o destinatie mai scumpa si Corfu-cu aeroport langa plaja (Ioanis Kapodistrias)...Voi ce pareri aveti?

Indiscutabil e muuuult mai buna varianta cu Antilele Olandeze. Acolo intr-adevar ai ce poza si e o experienta unica presupun. In Corfu e ok dar nu sunt atat de multe aeronave ca in antile si in plus in antile este plaja la ambele capate ale pistei. In Corfu nu este plaja numai marea direct si un pod unde se poate poza. In antile presupun ca e de vis sa vezi cum aterizeaza un 747 deasupra ta... ceea ce in Corfu nu prea apare. (Eu cred ca merg in Corfu anul asta dar nu voi fi aproape de aeroport Crying or Very sad )
Oricum pt luna de miere is mai faine antilele si daca nu luam in considerare aeroportul, pt ca e o destinatie mult mai faina..dar si de cateva ori mai scumpa:)) insa pt luna de miere cred ca merita;)
Sus In jos
aegean
Membru activ
aegean


Numarul mesajelor : 852
Varsta : 43
Localizare : LEMD
Data de inscriere : 29/12/2007

Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative ! Empty
MesajSubiect: Re: Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative !   Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative ! EmptyLun 07 Iul 2008, 17:45

In Kerkyra este misto sa faci poze doar daca esti pe mare sau undeva mai sus pe munte.Altfel aeroportul nu prea e accesibil.
Sus In jos
metalactual
Membru activ
metalactual


Numarul mesajelor : 538
Varsta : 56
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative ! Empty
MesajSubiect: Re: Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative !   Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative ! EmptyLun 07 Iul 2008, 20:03

Foarte frumoase poze "eddyz" !
Mai posteaza, daca ai si altele.
Cat despre locatia buna pentru spotting in luna de miere, eu zic sa ai grija ce pozezi Very Happy .
Cu adevara plaja din Antile este super - din pozele vazute de mine !

Asa este, lumea nu casca gura la avioane, in orice caz sunt fara nr.
La aeroport se observau Air Berlin, Thomas Cook, Air Europa cu zecile. Mai erau multe Futura Air, Thomson Fly, etc.
Sus In jos
eddyz
Flight Level 100
Flight Level 100
eddyz


Numarul mesajelor : 167
Varsta : 37
Localizare : Canada
Data de inscriere : 06/04/2008

Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative ! Empty
MesajSubiect: Re: Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative !   Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative ! EmptyMar 08 Iul 2008, 01:12

Apropo de luna de miere. Peste o luna o sa fiu in Skiathos, si acolo e accesul foarte bun pe langa pista desi nu sunt foarte multe avioane, dar promit sa aduc poze de acolo.

Doar ca sa vad faceti o idee uitati-va la filmarile astea:






Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative ! Empty
MesajSubiect: Re: Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative !   Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative ! EmptyMar 08 Iul 2008, 23:04

Mersi tuturor pentru sfaturi, oricum mai am ceva vreme sa ma hotarasc unde va fi evenimentul, ceea ce e sigur e ca trebuie sa fie NEAPARAT un loc langa un aeroport cu trafic si acces facil langa pista, doar asa se respecta un adevarat spotter,nu? Razz

Faine filmuletele, e super senzatia cand stai in spatele unui avion cand decoleaza.
Sus In jos
eli-arw
Flight Level 100
Flight Level 100
eli-arw


Numarul mesajelor : 164
Varsta : 45
Localizare : ARAD ARW LRAR
Data de inscriere : 03/05/2008

Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative ! Empty
MesajSubiect: Re: Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative !   Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative ! EmptyDum 13 Iul 2008, 01:32

salut
eu zic sa iei in considerare si Antalya. acolo e superba zona, si aeroportul are in trafic de milioane, zi si noapte. anul acesta am stat in belek, putin mai departe de aeroport, dar daca mergi in Lara sau Kundu, esti foarte aproape de aeroport si taxi ati ia cam 10-15 euro, depinde cum te tocmesti.
succes
Sus In jos
Continut sponsorizat





Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative ! Empty
MesajSubiect: Re: Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative !   Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative ! Empty

Sus In jos
 
Spotting in Playa de Palma - Mallorca....tentative !
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Poland - contrails
» Timisoara- Londra - Palma de Mallorca si RETUR
» Palma de Mallorca - Son San Juan (PMI / LEPA / LESJ)
» Spotting pe langa Toronto Pearson International Airport - tentative...
» OTP/LROP - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE (UPDATED 2013)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Contrail spotting / spotting de ruta-
Mergi direct la: