ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda"

In jos 
+31
mariusoctavian1
AlexC
mandrei
lrbc
ALEKS
GYN
deltadagger
horia
Antoniu
retro
Vici
mihai
Geo
mihaiatanasie
eugen
grek
Vladut
zapacitu
YR-DNY
lancer_two_one
RoNIN_731
andreos18
NATO
bobocell
Virusu
Eurofighter
ovidiu51
mack
horizob
Dylan
Cayenne
35 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
AutorMesaj
LRCV
Flight Level 400
Flight Level 400
LRCV


Numarul mesajelor : 2060
Varsta : 37
Localizare : LRCV
Data de inscriere : 26/05/2014

Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda" - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda"   Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda" - Pagina 7 EmptyMar 29 Noi 2016, 23:46

Domnilor, nu va agitati prea mult Laughing Marea problema este, ca nu se vrea a face NIMIC in tara asta, este vizibily de ani buni, Shocked Despre ce vorbim ? c`mon guys ..... Sad
Sus In jos
46Pilot
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 234
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/01/2009

Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda" - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda"   Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda" - Pagina 7 EmptyMier 30 Noi 2016, 12:09

AlexCC, sustii ca esti la curent cu ce se intampla in liceu. Oare chiar esti? De ceva vreme nu prea se mai face aviatie acolo, d-aia nici nu mai e Grup Scolar de Aeronautica, asa cum il stii tu, usor usor se transforma in liceu simplu.
Sus In jos
AlexCC
Airport Level
Airport Level
AlexCC


Numarul mesajelor : 21
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/08/2014

Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda" - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda"   Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda" - Pagina 7 EmptyMier 30 Noi 2016, 16:55

46Pilot a scris:
AlexCC, sustii ca esti la curent cu ce se intampla in liceu. Oare chiar esti? De ceva vreme nu prea se mai face aviatie acolo, d-aia nici nu mai e Grup Scolar de Aeronautica, asa cum il stii tu, usor usor se transforma in liceu simplu.


Da,chiar sunt!Stiu ca de ceva vreme nu se mai face aviatie acolo.Mai exact de vro 10 ani cel putin.

Nu eu sustin ca este "Grup Scolar de Aeronatucia " asta a fost denumirea lui,una dintre muultele.Asa este si stiut.In teorie liceul face o chestie (aviatie ) in practica nu face nimica.

Nu se mai face aviatie pentru ca nu se vrea sa se faca.Liceul tot profil technic are,nu se schimba.

In acea "institutie " activa scoala profesionala si liceul.In urma unor "evaluari" (nr de elevi ,media de admitere ,media de la terminarea liceului si examenul de capacitate ) a ramas doar cu numele de "liceu".Denumirea de "Grup Scolar .."fiind sustinuta de partea "profesionala".Povestea pe scurt din ce am inteles de la x si y.
Asta este o poveste generala valabila la toate liceele care au avut statut de "scoala profesionala".
Sus In jos
LRCV
Flight Level 400
Flight Level 400
LRCV


Numarul mesajelor : 2060
Varsta : 37
Localizare : LRCV
Data de inscriere : 26/05/2014

Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda" - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda"   Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda" - Pagina 7 EmptyMier 30 Noi 2016, 19:14

Da ce ai facut ma nene ma ? Laughing da ce esti asa revoltat ? Daca sti ca de 10 ani nu se mai face nimic, ce te mai ambalezi atata nu inteleg ? Aviatia in Romania este in cadere libera de dupa revolutie, matale nu inteleg ce vrei sa rezolvi daca te revolti pe net, gata.. fuse si se duse. La Craiova spre exemplu liceul Traian Vuia nu mai are nici o treaba cu aviatia, are alte profile, sau Henry Coanda lafel. Dar nu numai astea. Iti mai dau doua exemple si inchei, tot din Craiova. Spre exemplu liceul de Chimie nu mai este de chimie, ca au terminat combinatele, le-au demolat, liceul a capatat un nume de colegiu CD. Nenitescu. Eu am prins scoala profesionala la fostul liceu de Chimie, dar am avut profil de auto. Liceul Auto nu mai are nici el treaba cu auto, si are o altfel de denumire, sau liceul de gospodarire a apelor, are cu totul alta denumire si nu mai au nimc in comun cu apele, ma intelegi ce zic mai nenea Alex CC ? si nu ti-o spune un pusti de 20 de ani, am depasit 35. Asadar parerea mea este, ca matale trebuie sa te impaci cu ideea ca aviatia a existat odata in Romania, acum este istorie ma intelegi ce zic ? ma doare, si pe mine ma doare, dar ce sa fac daca asa au vrut unii. Matale ce crezi ca rezolvi daca te revolti pe aici ca liceul ala nu mai are nici o treaba cu aviatia ? iti spun eu NIMIC, te lupti cu morile de vant. C`mon man Very Happy
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda" - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda"   Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda" - Pagina 7 EmptyMier 30 Noi 2016, 19:27

Eu nu stiu chiar nimic din mersul acelui liceu, dar la mersul scolilor din Romania cred ca ma pricep un pic. Si stiu ca, din pacate sau nu, profilele liceelor tehnologice se schimba destul de mult, din multe motive, nu pot sa fac acum o lista. Chiar daca liceul din Baneasa ar mai avea profil legat de aeronautica, nimeni din ministerul educatiei nu i-ar ajuta sa mentina baza de practica asa cum era pe vremea tovarasilor, cand nu erau de nici unele dar nimeni nu ducea lipsa de nimic. Povestile pe care le auzim la televizor despre finantarea scolilor nu sunt decat gogorite, iar autofinantarea ... ce sa mai spun, legile sunt atat de incalcite incat directorii de scoli prefera sa nu se bage.
Daca la "Henri Coanda" ar fi putut interveni legal Romaero si nu a facut-o, atunci acolo trebuie cautat tapul ispasitor.
Mai auzeam acum cativa ani despre varianta unei colaborari cu Muzeul Aviatiei. Aia e alta institutie care se duce ... nu stiu unde, si nu stiu cine e vinovat, dar stiu ca ei nu au grija de propriul patrimoniu, dau impresia ca nici nu le pasa. Atunci ce speranta am avea ca ei sa se uite in curtea unei scoli? Atentie, vorbim de Muzeul National al Aviatiei Romane, adica institutia nationala care ar trebui sa pazeasca, cu orice pret, orice obiect care ar putea fi interesant pentru istoria Aviatiei Romane! Putin imi pasa daca se supara cineva pe mine, eu asa cred, ca MNAvR nu isi face datoria!
AlexCC, iti inteleg revolta si particip, afectiv, la ea, dar atata timp cat Sniperul din curtea MAV a devenit o ruina, desi acolo tocmai asta trebuia sa nu se intample, cei de la scoala sunt Albe ca zapada. E vizibil cu ochiul liber ca cei care au (avut) puterea in mana nu au nici un pic de respect pentru istorie, patrimoniu, cultura, educatie.
@LRCV
Si aici gresim. Ba trebuie sa ne revoltam, dar sa stim cum si impotriva cui. Liceele isi schimba profilul si specializarile petru ca asa merge piata muncii intr-o anumita zona geografica. De ce liceele economice nu isi schimba profilul? pentru ca sunt cautate de candidati. De ce nu mai exista licee tehnologice cu profil de aviatie/ pentru ca mesiria nu este ceruta pe pit muncii,atata timp cat industria de profil s-a diminuat. Deci scolile se adapteaza la societate, cel putin asa se doreste. Puteti sa ma credeti, cel putin in TR asa se intampla. De unde rezulta ca nu impotriva scolilor trebuie sa sarim la bataie, ci altul e adversarul. Apropo, mai exista MIG-ul 15 (stiu ca initial au fost doua, dar unul a disparut demult) din curtea liceului Henri Coanda de la Craiova?
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
LRCV
Flight Level 400
Flight Level 400
LRCV


Numarul mesajelor : 2060
Varsta : 37
Localizare : LRCV
Data de inscriere : 26/05/2014

Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda" - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda"   Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda" - Pagina 7 EmptyMier 30 Noi 2016, 19:51

Domnule profesor va dau dreptate, este adevarat ca scolile de diverse meserii sunt in mare regres sau schimba profilul daca industriile respective sunt in moarte clinica sau chiar au disparut, exact cum am dat si eu exemple. Eu nu zic sa nu ne revoltam, dar nu aici, exact cum si dvs ziceti, si da, in alta parte, asta ziceam si eu ca nu rezolvam nimic aici daca ne ambalam degeaba, poate si in alte parti este prea tarziu, raul este deja facut si ireparabil in opinia mea. Aviatia in Romania consider ca o sa fie cam istorie, mai putin pe partea de mentenanta prin care ami exista acum in diverse locatii. Bucuresti, Craiova, Bacau sau Brasov la elicoptere.
Migul 15 cand am fost eu de l-am pozat exista, pe la inceputul lui 2015, si cred ca tot acolo este, nu vad de ce nu ar mai fi, poate ceva mai infipt in pamant. Smile Am doua poze cu el, adica astea. Razz

http://www.airliners.net/photo/Romania-Air-Force/Aero-S-102-%28MiG-15%29/2599354/L

http://www.airplane-pictures.net/photo/782456/746-romania-air-force-mikoyan-gurevich-mig-15bis/
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda" - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda"   Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda" - Pagina 7 EmptyMier 30 Noi 2016, 20:42

Vad ca sunt nevoit sa imi cer scuze, MiG-15 e la Liceul "Traian Vuia", nu la "Henri Coanda".
In legatura cu revolta, sigur ca nu trebuie sa ne batem intre noi. Nu aste era ideea. Dar, daca umblam putin pe forum, o sa gasim o "instigare" pe care am facut-o la lupta pentru revigorarea Muzeului Aviatiei. N-a avut nici un raspuns, nici macar la misto, ca sa zicem ca cineva a vazut apelul meu. In sfarsit, am auzit ca directorul muzeului va iesi curand la pensie, probabil ca i se vor aduce multumiri oficiale pentru felul cum a pus institutia pe panta de prabusire si va pleca acasa cu recunostinta noastra vesnica ... ca, totusi, pleaca. El, spre deosebire de directoarea liceului din Baneasa, care are datoria de a veghea asupra elevilor mai mult decat asupra avioanelor din curte (poate chiar trebuie sa aiba grija ca elevii sa nu se accidenteze patrunzand in curtea aia), nu avea alta grija decat ca exponatele sa ramana macar in starea in care le-a gasit cand, din pacate, a venit pe tron. Se vede ce a reusit ...
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
deltadagger
Flight Level 300
Flight Level 300
deltadagger


Numarul mesajelor : 324
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 06/11/2009

Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda" - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda"   Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda" - Pagina 7 EmptyJoi 05 Ian 2017, 15:14

Este mai comod sa nu-ti dai interesul,vizavi de avioanele din Muzeul National de Aviatie.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda" - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda"   Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda" - Pagina 7 Empty

Sus In jos
 
Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda"
Sus 
Pagina 7 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
 Subiecte similare
-
» IL-14 in serviciul TAROM
» Henri Coanda si avioanele sale 1910 - 2010
» Henri Coanda la TVR
» Monografia Henri COANDA
» Monografie Henri Coanda la 100 de ani

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Aeronave in Romania - Aircraft in Romania-
Mergi direct la: