ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Vreau sa cunosc constructori de ULM din lemn.

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator




Vreau sa cunosc constructori de ULM din lemn. Empty
MesajSubiect: Vreau sa cunosc constructori de ULM din lemn.   Vreau sa cunosc constructori de ULM din lemn. EmptySam 03 Iul 2010, 22:50

Sper sa nu deranjez pe nimeni pe forumul dvs. insa dupa ce am navigat in colo si-n coace pe internet am ajuns si in acest loc. Din start se intelege ca sunt un pasionat de aviatie si de zbor. Ca sa stiti cam cu cine vorbiti, am 37 de ani sunt din Bucuresti, "zbor" aproape zilnic in FSX in special deasupra Romaniei, si uneori raiduri in lumea larga. Sunt fost arbitru de automobilism, am zburat realitate doar putin in dubla comanda, in tur de pista cu Cessna Skyhawk, si sincer m-am cam saturat de simulare. Ce e mai grav este ca sunt sarac, dar nu lipsit de speranta, asadar sper sa pot candva sa construiesc un mic ULM dubla comanda, pe care sa-mi fac scoala de zbor si mai apoi sa-l folosesc pentru uzul personal. In acest sens materialul de constructie ales de mine este lemnul. Insa am mult prea firave cunostinte de tamplar, asadar as dori sa cunosc persoane care au mai lucrat in lemn la constructia de avioane. Sunt deschis oricaror sfaturi, pentru ca la inceput vreau sa ma documentez temeinic inainte de a face practic ceva. Asta din doua motive, unu, zborul nu e o joaca, si doi, momentan nu am un sfant, asadar sunt deocamdata la stadiul de a aduna informatii si de a face un plan de bataie cat de cit realist, si care intro buna zi sa ma ajute sa reusesc sa zbor. Oricum am mult de furca cu problema asta, deaorece eu am si un handicap la un picior, si mai am de "dres" si mentalitatea unor comisii medicale, care nu prea imi permit zborul, desi in alte tari mai civilizate acest lucru nu este ingradit in cazul persoanelor aflate in situatia mea. Asadar daca sunt oameni printre dvs. care simt nevoia sa comunice cu mine pe acesta tema, sper sa ne intalnim aici pe forum si de asemea imi pot scrie pe adresa mea de mail pffa_romania@yahoo.com, specificand ca sunt cautat de pe acest forum. Am obiceiul sa sterg mai toate mesajele care nu ma privesc si spam-ul, si sa nu sterg si mesajele de la dvs. Asadar daca aveti unele sfaturi pentru un incepator in ale constructiei de ULM sunt numai ochi si urechi si va multumesc mult mult de tot. Toate cele bune si "Happy Landings".
Sus In jos
D13-th_TakeOff
Membru activ
D13-th_TakeOff


Numarul mesajelor : 247
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/06/2009

Vreau sa cunosc constructori de ULM din lemn. Empty
MesajSubiect: Re: Vreau sa cunosc constructori de ULM din lemn.   Vreau sa cunosc constructori de ULM din lemn. EmptyLun 05 Iul 2010, 00:20

Salut Daniel, ambitios proiectul tau... dar... hai sa plecam de la niste intrebari...
1. Ce studii de specialitate ai, nu doar proiectarea (presupunand ca ai deja planuri si schite) dar si constructia unei aeronave necesita multe cunostiinte de inginerie aeronautica...
2. In ziua de astazi se mai construieste din lemn dar in combinatie cu materiale compozite...
3. Care este bugetul de care dispui? sa-ti iasa din cap ca poti face ceva cu bani putini... e o chestie dovedita, te costa mai putin un avion second hand decat sa construiesti unul de la 0... (daca nu-l proiectezi tu si vrei planurile unuia gata proiectat te costa drepturile de autor pe putin cateva sute de euro)...
PS cat despre handicapul tau, din cate stiu Prigoana zbura cu o proteza la un picior...

Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Vreau sa cunosc constructori de ULM din lemn. Empty
MesajSubiect: Re: Vreau sa cunosc constructori de ULM din lemn.   Vreau sa cunosc constructori de ULM din lemn. EmptyLun 05 Iul 2010, 20:25

Buna ThePilotDaniel,

Bine ai venit printre noi. Dupa cum a spus si D13-th_TakeOff, este mult mai scump sa proiectezi un avion, si mai ales sa fie aprobat de autoritati. Evident multi fac asta, si intra in categoria "Experimental Aircraft", dar nu cred ca poti sa faci scoala de zbor cu el. Totusi, nu stiu 100%, dar in Canada (unde ma aflu acum) nu se pot folosi avioane experimental la antrenament de zbor, sau pentru a face bani.

Alte probleme:

1. Pentru scoala de zbor iti trebuie un fel de Air Operator Certificate, care se obtine dar evident trebuie facute multe proceduri, aprobari, etc. Asta inseamna ca costa o caruta de bani.

2. Avion construit de tine este mai mult ca sigur interzis pentru asa ceva

3. Pentru scoala de zbor, iti trebuie un CPL + Instructor Rating, iar si acolo trebuie sa fi un anumit gen de instructor de zbor. De exemplu in Canada, sunt Class 4, 3, 2, 1 Flight Instructor. Class 4 nu are voie sa fie instructor fara aprobarea uni instructor de Class 2 sau 1. Sunt reguli, si pun pariu ca si in Europa (JAR/JAA) sunt ceva asemanator.

Daca vrei sa-ti construiesti un avion pentru zboruri private e mai usor decat sa-ti faci scoala, dar mai repede iti cumperi un avioin la mana a doua sau un "kit ultralight".

Eu iti urez mult noroc. Unii zic ca aviatia e grea, altii zic ca e usoara, dar toti zic ca e foarte scumpa.
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

Vreau sa cunosc constructori de ULM din lemn. Empty
MesajSubiect: Re: Vreau sa cunosc constructori de ULM din lemn.   Vreau sa cunosc constructori de ULM din lemn. EmptyLun 05 Iul 2010, 20:47

Capt_Vio a scris:
3. Pentru scoala de zbor, iti trebuie un CPL + Instructor Rating, iar si acolo trebuie sa fi un anumit gen de instructor de zbor. De exemplu in Canada, sunt Class 4, 3, 2, 1 Flight Instructor. Class 4 nu are voie sa fie instructor fara aprobarea uni instructor de Class 2 sau 1. Sunt reguli, si pun pariu ca si in Europa (JAR/JAA) sunt ceva asemanator.

Mai nou, din cate am aflat, se poate si cu PPL + Instructor Rating. Dar trebuie peste doua sute de ore de zbor si ceva training intensiv.

Oricum, aspiratiile lui PilotDaniel sunt, dupa parerea mea, doar un vis mult prea optimist.
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Vreau sa cunosc constructori de ULM din lemn. Empty
MesajSubiect: Re: Vreau sa cunosc constructori de ULM din lemn.   Vreau sa cunosc constructori de ULM din lemn. EmptyLun 05 Iul 2010, 21:03

arianne,

Da? Cool. In Europa e putin diferit. Oare face parte din Integrated Training?

Si eu cred ca e un vis mult prea optimist, dar uite, visele ne duc sa fim unde sunt... Eu zic ca ceva mai tangibil este sa stranga bani si sa cumpere un avion la mana a doua... un ultra-light. Zborul e zbor, nu conteaza cu ce.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Vreau sa cunosc constructori de ULM din lemn. Empty
MesajSubiect: Re: Vreau sa cunosc constructori de ULM din lemn.   Vreau sa cunosc constructori de ULM din lemn. Empty

Sus In jos
 
Vreau sa cunosc constructori de ULM din lemn.
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Comunicate Fortele Aeriene Romane
» Miami International (MIA / KMIA)
» Vand machete avioane civile (multe raritati)
» Vreau sa fiu stewardesa - emisiune de divertisment prezentata de Dan Negru

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: