ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 epave IAR 80

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
abrazivu
Flight Level 100
Flight Level 100
abrazivu


Numarul mesajelor : 119
Varsta : 53
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 21/09/2009

epave IAR 80 Empty
MesajSubiect: epave IAR 80   epave IAR 80 EmptyMier 09 Iun 2010, 12:57

Salut. In perioada razboiului s-au prabusit mai multe "80"-uri, prin diferite locuri. Doua dintre ele (unul cazut in lacul Brates, la N-E de GL, si altul la Mamaia, in mare) nu au fost recuperate. Cum s-ar putea scanata, macar lacul Brates, ca pare mai accesibil, sa avem o imagine cat de cat a fundului lacului, s-au poate niscaiva scafandri dornici sa ne ajute?
Sus In jos
retro
Flight Level 100
Flight Level 100
retro


Numarul mesajelor : 156
Varsta : 49
Localizare : CRAIOVA
Data de inscriere : 21/04/2008

epave IAR 80 Empty
MesajSubiect: Re: epave IAR 80   epave IAR 80 EmptyMier 09 Iun 2010, 13:39

Lacul Brates si-a redus foarte mult suprafata in urma amenajarilor facute prin anii 60 (nu stiu sigur anul:)). Exista cateva marturii care vorbesc ca s-a "tras ceva cu tractorul" atunci cand suprafata apei s-a retras. Probabilitatea este mare totusi sa mai fie ceva.

Despre cel din Mamaia era parca o discutie pe WW2. Lacul din Mmaia ascunde el insusi "minunatii".

Ideea este mareata. Poate fi extinsa si la alte situri, indeseobi cele din munti: Podragu - epava Mi-4, Vlascu Mic/Zliver - Potez 56 s.a.m.d.

In privinta ultimului, am incercat sa ajung in zona saptamana trecuta. Zona este complet inaccesibila, dupa marturiile pe care le-am gasit la fata locului, recuperarea cadavrelor s-a facut cu corzi de asigurare. Tinand cont ca epava s-a pravalit mult mai departe de locul in care au fost asvarlite cadavrele ocupantilor, probabilitatea este mare. Anii multi care au trecut, materialul de constructie din lemn, comisia care a recuperat la cateva luni ceva (nedefinit inca) din aeronava, o reduc insa...

Suna interesant, chiar daca totul o sa ramana la nivel de discutie...
Sus In jos
 
epave IAR 80
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda"

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: