ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Filtru de polarizare

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
vishzu
Moderator
vishzu


Numarul mesajelor : 1036
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/04/2008

Filtru de polarizare Empty
MesajSubiect: Filtru de polarizare   Filtru de polarizare EmptyVin 04 Iun 2010, 14:10

...dupa ce am citit zeci de articole despre filtru de polarizare, avantaje, dezavantaje, tehnci de lucru cu el, iata ca am ajuns si eu in posesia unuia (filtru de polarizare circulara Kenko 67mm PRO1D). Pur si simplu am ramas fara cuvinte cand am vazut pozele care au iesit cu el... Absolu senzational...


Pt cei care nu sunt familiari cu filtrul de polarizare le recomand sa viziteze articolul de mai jos
http://www.foto-magazin.ro/tutorial_open.php?art=tutorial_filtredepolarizare.php

Mai jos sunt cateva cadre neprelucrate!!! trase cu si fara acest filtru.
Fara filtru de polarizare --> reflexia norilor pe caroseria masinii si pe geamuri
Filtru de polarizare Dsc0001ts

Cu filtru de polarizare --> disparitia reflexiei norilor
Filtru de polarizare Dsc0002mu

Fara filtru de polarizare
Filtru de polarizare Dsc0006rpo

Cu filtru de polarizare --> indepartarea luminii polarizate care se reflecta in picaturile de apa din atmosfera.
Filtru de polarizare Dsc0007ri

O suprapunere a cadrelor (cu/fara filtru) pt o mai buna evidentiere a efectului de indepartare a luminii polarizate
Filtru de polarizare Combinat

Sper sa ajung saptamana viitoare la OTP sa vad ce o iesi...
Sus In jos
crokodilu
Membru activ



Numarul mesajelor : 625
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2008

Filtru de polarizare Empty
MesajSubiect: Re: Filtru de polarizare   Filtru de polarizare EmptyMar 08 Iun 2010, 01:26

vishzu a scris:
..Cu filtru de polarizare --> disparitia reflexiei norilor..
..dar apar reflexii pe geamurile laterale.
In plus mai taie putin din lumina.
La cer, pe intreg cadrul, ar trebui sa iasa mai neuniform (la colturi mai inchis, in centru mai deschis).
In afara de contrastul mai bun la nori (care probabil se poate obtine si in PS) ce alte motive te-au determinat sa il iei?

PS: asteptam si avioane polarizate Wink .
Sus In jos
http://valistoica.blogspot.com
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Filtru de polarizare Empty
MesajSubiect: Re: Filtru de polarizare   Filtru de polarizare EmptyMar 08 Iun 2010, 09:29

crokodilu a scris:

In afara de contrastul mai bun la nori (care probabil se poate obtine si in PS) ce alte motive te-au determinat sa il iei?

Un bun motiv ar fi pozele facute in aeroporturi prin geam. Majoritatea "Viewing platforms" din aeroporturi sunt cu geamuri. Eu cel putin de aia l-am cumparat. Inca n-am avut ocazia sa-l testez...dar va veni si vremea aia.
Sus In jos
codrutz
Fotograf
codrutz


Numarul mesajelor : 447
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/08/2008

Filtru de polarizare Empty
MesajSubiect: Re: Filtru de polarizare   Filtru de polarizare EmptyMar 08 Iun 2010, 13:20

crokodilu a scris:
La cer, pe intreg cadrul, ar trebui sa iasa mai neuniform (la colturi mai inchis, in centru mai deschis).

numai pentru grandangulare, la carte zice sa fii atent sub 24mm echivalent 35mm. Eu as zice cam sub 35mm sa fii atent. La 50mm insa, nu am vazut nici un fel de gradient. Si am impresia ca stam in principal peste 200, deci zic ca nu e nici un pericol. Plus ca un gradient nu e neaparat rau atata timp cat merge intr-un singur sens.

3 exemple la 16-20mm:

Filtru de polarizare Codrutbratosinyruaahire

Filtru de polarizare Codrutbratosinyruaastat

Filtru de polarizare Codrutbratosinlyljk2
Sus In jos
vishzu
Moderator
vishzu


Numarul mesajelor : 1036
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/04/2008

Filtru de polarizare Empty
MesajSubiect: Re: Filtru de polarizare   Filtru de polarizare EmptyMar 08 Iun 2010, 19:13

Citat :
In afara de contrastul mai bun la nori (care probabil se poate obtine si in PS) ce alte motive te-au determinat sa il iei?
Contrastul respectiv se poate obtine si din PS insa din cate am incercat nu am reusit sa obtin un rezultat asemanator si in plus "curat" ca in cazul filtrului de polarizare. Probabil nu ma pricep eu la prelucrat norii, insa categoric filtrul bate PS la acest capitol.

Citat :
In plus mai taie putin din lumina.

Corect...din pacate se pierd 2 trepte de expunere si ca urmare imaginea este mai inchisa insa acest lucru se corecteaza usor in PS

Printre cele enumerate de voi l-am luat si pt a creste gradul de impresie artistica atunci cand fac poze din avion. Am vazut pe anet mai multe poze foarte interesante cu acest filtru facute prin hublourile avioanelor.
Geamul avioanelor are proprietati anisotropice si ca urmare lumina ce traverseaza geamul este descompusa in fasicule care au lungime de unde diferita. Aceasta descompunere a luminii face ca in poza sa apara niste nuante aparte asemanatoare curcubeului...practic geamul avionului descompune lumina alba asemanator unei prisme. Nuantele de care vorbesc sunt putin sesizabile insa in combinatie cu filtrul de polarizare, intensitatea lor este mult amplificata. Ca urmare combinatia asta sticla cu proprietati anisotropice + filtru de polarizare dau rezultate asemanatoare pozei de mai jos:

http://paraselene.de/cgi/bin?_SID=xxx&_bereich=artikel&_aktion=detail&idartikel=115573&_sprache=de

Alte exemple
http://www.airliners.net/photo/Japan-Airlines--/Boeing-777-246/0224708/&sid=64892cac98d912624a727d22927c8bed
http://www.airliners.net/photo/Continental-Airlines/Boeing-777-224-ER/0840406/&sid=64892cac98d912624a727d22927c8bed
Citat :
[quote]
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Filtru de polarizare Empty
MesajSubiect: Re: Filtru de polarizare   Filtru de polarizare EmptyMar 06 Iul 2010, 13:56

crokodilu a scris:
vishzu a scris:
..Cu filtru de polarizare --> disparitia reflexiei norilor..
..dar apar reflexii pe geamurile laterale.
In plus mai taie putin din lumina.
La cer, pe intreg cadrul, ar trebui sa iasa mai neuniform (la colturi mai inchis, in centru mai deschis).
In afara de contrastul mai bun la nori (care probabil se poate obtine si in PS) ce alte motive te-au determinat sa il iei?

PS: asteptam si avioane polarizate Wink .

Depinde de directia de polarizare. Filtrul are efect maxim doar la 90 de grade fata de sursa de lumina, in cazul nostru, soarele. Daca te pui opus fata de soare sau cu fata spre el, efectul este redus, chiar zero.
Legat de innegrirea colturilor, nu este cauzata de filtrul de polarizare. In principiu daca tragi cu un wide o sa-ti apara o banda mai intunecata pe mijloc (asta daca esti fix la 90 de grade fata de sursa de iluminare)

Atasez si un exemplu cu efect de polarizare maxima.

Filtru de polarizare Poligondealulvulpii0265
Sus In jos
Continut sponsorizat





Filtru de polarizare Empty
MesajSubiect: Re: Filtru de polarizare   Filtru de polarizare Empty

Sus In jos
 
Filtru de polarizare
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Tehnica de spotting si de aviatie - Spotting Equipment and Skills-
Mergi direct la: