ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Saitek Pro

In jos 
+2
propellerdream
b707nicolae
6 participanți
AutorMesaj
b707nicolae
Flight Level 100
Flight Level 100
b707nicolae


Numarul mesajelor : 110
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/04/2008

Saitek Pro Empty
MesajSubiect: Saitek Pro   Saitek Pro EmptyVin 14 Mai 2010, 21:33

Intrucat sarmanul meu joystick trage sa moara, a venit timpul sa il schimb, si am zis ca e momentul sa imi iau ceva mai PRO..
Si m-am gandit la un Saitek Pro, Yoke + Throttle
Am pe cineva care se duce la Londra, si banuiesc ca acolo se gasesc. Intrebarile mele:
1. Stie cineva / are idee unde anume exista un magazin fizic care sa aiba asa ceva? Ca pe net am tot gasit, ba chiar la preturi foarte ok, pe la 90-100 GBP, dar sunt numai cu plata pe net si livrare.. Si intrucat timpul disponibil este de doar 2 zile, e obligatoriu sa fie cumparat pe loc.
2. Are cineva asa ceva, e bun, merita banii? Review-urile sunt destul de optimiste, pare sa fie ceva de calitate si care sa tina..

Vreo sugestie, anyone? Tks

P.S.
Daca am gresit zona, rog un moderator sa il puna unde-i e locul, cu scuzele cuvenite. Multumesc
Sus In jos
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400
propellerdream


Numarul mesajelor : 622
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2008

Saitek Pro Empty
MesajSubiect: Re: Saitek Pro   Saitek Pro EmptyVin 14 Mai 2010, 21:56

Se gasesc in romania la http://www.pc-coolers.ro/produs.php?id=1046

Au si magazin in Bucuresti. Vad ca momentan nu il au in stoc, dar il aduc daca il comanzi. Au si restul de device-uri de la Saitek Pro. Vezi pe site la ei. Eu am si alte chestii de la Saitek in afara de mansa si throttle quadrant: switchboard panel si rudder. Sint ok, dar nu au legatura cu feelingul de la zborul real. Oricum, cred ca ofera un foarte bun raport calitate pret.
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
vishzu
Moderator
vishzu


Numarul mesajelor : 1036
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/04/2008

Saitek Pro Empty
MesajSubiect: Re: Saitek Pro   Saitek Pro EmptyVin 14 Mai 2010, 23:13

Am mansa + throttle quadrant + pedalele de la Saitek Pro de aproape 1 an jumate. Pana acum sunt foarte multumit de ele si le recomand cu toata caldura. Daca esti fan al zborurilor VFR Saitek it's a must.
Sus In jos
b707nicolae
Flight Level 100
Flight Level 100
b707nicolae


Numarul mesajelor : 110
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/04/2008

Saitek Pro Empty
MesajSubiect: Re: Saitek Pro   Saitek Pro EmptyVin 14 Mai 2010, 23:32

Da, pt VFR mai mult ma intereseaza, dar si pt ifr/comercial, mai ales pt fazele de t/o / ldg, cred ca se potrivesc. De mult imi fac cu ochiul, acum tot ce vreau e sa gasesc un magazin de specialtitate din Londra, ca vrea sa il iau de acolo (mai mult de moft, dar si de pret, ca la noi sunt mai scumpe un pic).
Sus In jos
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400
propellerdream


Numarul mesajelor : 622
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2008

Saitek Pro Empty
MesajSubiect: Re: Saitek Pro   Saitek Pro EmptyVin 14 Mai 2010, 23:53

Repet, feelingul, dozajul comenzilor, raspunsul acestora NU AU NICI O LEGATURA la acest kit cu ce se intampla in avionul real. Absolut nici o legatura! E mai bine decat cu joystick-ul, asta e clar, dar nu poti sa-ti faci iluzii ca te antrenezi pentru maniabilitati cu avionul. Mie, sincer, mi se pare mai greu si mai frustrant sa aterizezi cu o Cessna 172 in FSX cu Saitek Pro Yoke, throttle si rudder decat cu avionul. In sensul ca nu raspunde "avionul virtual" cum trebuie la inputul adecvat pe comenzi. Si, crede-ma, aim incercat o multime de variante de setari... In plus, la avion trebuie sa muncesti uneori destul de serios cu comenzile pe cand la jucariile astea totul e foarte lejer si imprecis.

Este ok acel kit, insa, daca vrei sa faci un pas mai departe de la un joystick. Iar modul in care lucreaza palonierele alea este rizibil... Sunt niste jucarii, in definitiv.

Ce vreau sa spun, in ultima instanta, este ca "se potrivesc" pentru ce vrei tu sa faci, dar nu sint mai mult decat niste jucarii. Sunt departe de accesoriile profi de la simulatoarele... adevarate. asta in ciuda acelui "Pro" din denumire. Calitatea lor cea mai mare este raportul calitate-pret excelent. Si cam atat.
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
b707nicolae
Flight Level 100
Flight Level 100
b707nicolae


Numarul mesajelor : 110
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/04/2008

Saitek Pro Empty
MesajSubiect: Re: Saitek Pro   Saitek Pro EmptySam 15 Mai 2010, 17:33

Pai in definitiva cam asta si caut. Adica sa trec de la banalul joystick la ceva un pic mai bun. Nu am asteptari sa fie cat mai aproape de real, in primul rand pentru ca nu am pus mana pe un avion in realitate, si nu am referinta. Da, stiu ca inputul uneori este paralel cu realitatea, chiar si la joystick, pentru ca am avut de cateva ori ocazia sa imi dau seama. Dar nu vreau nici ceva foarte "real", care sa ma usuce la buzunar, dar parca am stat destui ani cu joystickul si.. e momentul sa incerc ceva mai aproape (chiar daca f putin) de realitate..
Sus In jos
D13-th_TakeOff
Membru activ
D13-th_TakeOff


Numarul mesajelor : 247
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/06/2009

Saitek Pro Empty
MesajSubiect: Re: Saitek Pro   Saitek Pro EmptySam 15 Mai 2010, 22:12

Eu mi-am luat vreo doua Saitek Pro Yoke + Throttle quadrant de la PC Factory... ti-l livreaza prin curier, plata la primire...
Sus In jos
VicMures
Membru activ



Numarul mesajelor : 314
Varsta : 34
Localizare : Cluj
Data de inscriere : 29/12/2008

Saitek Pro Empty
MesajSubiect: Re: Saitek Pro   Saitek Pro EmptyDum 16 Mai 2010, 01:04

Ma intereseaza si pe mine asa ceva. Daca gasesti undeva la pret bun sa dai o sfoara pe forum Smile
Sus In jos
DIESEL
Flight Level 100
Flight Level 100
DIESEL


Numarul mesajelor : 131
Varsta : 31
Localizare : Calgary, Canada
Data de inscriere : 30/11/2008

Saitek Pro Empty
MesajSubiect: Re: Saitek Pro   Saitek Pro EmptyJoi 20 Mai 2010, 21:38

100 GBP e foarte buni pret. In calgary costa Saitek Pro Yoke $170CAD

Saitek Systems Calgary
Sus In jos
https://www.facebook.com/MadeInRomania
b707nicolae
Flight Level 100
Flight Level 100
b707nicolae


Numarul mesajelor : 110
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/04/2008

Saitek Pro Empty
MesajSubiect: Re: Saitek Pro   Saitek Pro EmptySam 22 Mai 2010, 13:57

Am gait la 105 GBP, chiar in Heathrow in terminal, astept acum sa vad daca pot sa si fac rost de el Very Happy
Sus In jos
b707nicolae
Flight Level 100
Flight Level 100
b707nicolae


Numarul mesajelor : 110
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/04/2008

Saitek Pro Empty
MesajSubiect: Re: Saitek Pro   Saitek Pro EmptyDum 30 Mai 2010, 12:05

Daa..
Deci sunt fericitul posesor al yoke-ului, de 4 zile. Ce pot sa spun, este cam de 3 ori mai realistic decat mi-am inchipuit, schimba cu totul si cu totul dinamica simulatorului, miscarile mainilor si, nu in ultimul rand, dinamica avionului (in sensul ca, nefiind foarte obisnuit cu el, unghiul la decolare il fac mai mic, cateodata mai primesc cate un "bank angle", dar o sa treaca repede.
In modul absolut isi merita banii, mai ales cum a zis si vishzu, pentru VFR este excelent. Am reusit sa scot o autonomie cu Cessna 182 in jur de 900 si un pic de NM, desi nu stiu ce legatura are cu yoke-ul.. In fine..
Are insa doua neajunsuri, dar care ar fi costat un pic in plus (evident, meritand): nu are force feedback, ceea ce ar fi fost pe putin spectaculos, si are prea putine manete Razz As fi apreciat cel putin 5 (2x motoare, 1x Spoilere, 1x Flaps si 1x Mixture). Acum folosesc primele 2 ca motoare (1 si 2) si ultima ca mixture, desi cred ca atat speedbrake cat si flaps ar fi mai utilizate in loc de amestec. Partea ciudata va veni cand mai iau un avion cu minim 3 motoare, va trebui sa reconfigurez axele, cu toate ca parca are setari ce pot fi salvate, nu mai stiu exact.

Oricum, una peste alta, daca va pasioneaza si aveti si spatiu pe masa (ca ocupa serios), este mai mult decat un must, iar pretul asta si-l merita, cu fiecare banut.
Very Happy
Sus In jos
vishzu
Moderator
vishzu


Numarul mesajelor : 1036
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/04/2008

Saitek Pro Empty
MesajSubiect: Re: Saitek Pro   Saitek Pro EmptyDum 30 Mai 2010, 13:00

Salut Nicolae.
Felicitari pt achizitie! Sa-l stapanesti sanatos si sa ai parte de cat mai mult cer senin (chiar daca-l poti face la comanda in simulator). In ce priveste manetele sa sti ca cele 3 sunt destul de suficiente. Eu la fel ca si altii am facut in felul urmator: Maneta din stanga = speed break, Maneta centru = maneta pt gaze iar maneta din dreapta = flapsuri. Bine inteles configuratia se aplica pt jet-uri. Eu zbor de aproape 7 ani pe 737-700 Razz .
Ar mai fi o varianta sa-ti cumperi un al 2-lea Throttle Quadrant insa din experienta altor prieteni sunt mai multe dezavantaje decat avantaje. Zic asta deoarece este destul de greu sa sincronizezi ambele Throttle Quadrant pt FS daca ai o mansa de gaze pe unu si o alta mansa de gaze pe celalalt => daca esti cu un bimotor poti sa o iei pe aratura la decolare sau la aterizare. Iti dai seama ce se intampla daca zbori pe un 747 sau A340 unde ai 4 manse de gaze (2 pe o unitate si 2 pe cealalta).
Oricum felicitari. Mai trebuie sa-ti cumperi pedale si o sa fie si mai frumos.
Eu pe viitor mi-am propus sa-mi cumpar un MCP de 737NG care o sa-l montez sub monitor.

Noroc
Sus In jos
D13-th_TakeOff
Membru activ
D13-th_TakeOff


Numarul mesajelor : 247
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/06/2009

Saitek Pro Empty
MesajSubiect: Re: Saitek Pro   Saitek Pro EmptyDum 30 Mai 2010, 21:41

Pro:
Foarte bun, mai ales pasionatilor de avioane de transport (in MSFS) sau bombardiere (in Il-2), simuleaza foarte bine mansa semivolan tipica pentru avioanele grele... foarte bun quadrantul pe care poti seta gazul, pasul, mixtura, cowlflaps, flaps etc...

O alta calitate: poate fi folosit cu succes ca volan pentru pasionatii de Formula 1 sau alte simulatoare auto sau racing...

Contra:
Nu-l recomand celor pasionati de avioane mici, vanatoare, fightere etc... total incomod si foarte greu manevrabil pentru cei care zboara aerobatic sau pentru manevre de lupta aeriana...

Alt contra:La un moment dat, dupa cateva luni, a trebuit sa-i maresc putin dead zone fiindca avea o mica instabilitate la centru, dar nimic serios.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Saitek Pro Empty
MesajSubiect: Re: Saitek Pro   Saitek Pro Empty

Sus In jos
 
Saitek Pro
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: