ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Ce inseamna MAv pentru voi?

In jos 
+4
gmc_extreme
allex
mihaiatanasie
Flori
8 participanți
AutorMesaj
Flori
Fotograf
Flori


Numarul mesajelor : 765
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/01/2009

Ce inseamna MAv pentru voi? Empty
MesajSubiect: Ce inseamna MAv pentru voi?   Ce inseamna MAv pentru voi? EmptyJoi 22 Apr 2010, 22:09

Am tot discutat de actiuni de salvare a Muzeului Aviatiei, dar nu am discutat de ce.

Ce inseamna Muzeul Aviatiei pentru voi? Ce amintiri va leaga de acel loc?Care sunt fotografiile preferate de acolo?
Sus In jos
http://www.syhaya.blogspot.com
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Ce inseamna MAv pentru voi? Empty
MesajSubiect: Re: Ce inseamna MAv pentru voi?   Ce inseamna MAv pentru voi? EmptyJoi 22 Apr 2010, 22:17

Pentru mine inseamna perioada din 2003 incoace, inseamna cateva simpozioane organizate la Rosiori cu ajutorul dumnealor, inseamna o carte bilingva, tiparita in 2009, despre relatiile franco-romane in domeniul care ne pasioneaza pe toti, traducerea documentatiei pentru expozitia din 2006 "Traian Vuia si avioanele sale profetice", inseamna locul unde ajung, macar pentru cateva minute, aproape de fiecare data cand am treaba la capitala, inseamna un prieten pe care l-am drogat cu aviatie si a devenit muzeograf, inseamna ca e un centru al "bolii" mele de aviatie ... inseamna ca inseamna mult!
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
Vizitato
Vizitator




Ce inseamna MAv pentru voi? Empty
MesajSubiect: Re: Ce inseamna MAv pentru voi?   Ce inseamna MAv pentru voi? EmptyJoi 22 Apr 2010, 22:26

syhaya a scris:
Am tot discutat de actiuni de salvare a Muzeului Aviatiei, dar nu am discutat de ce.

Ce inseamna Muzeul Aviatiei pentru voi? Ce amintiri va leaga de acel loc?Care sunt fotografiile preferate de acolo?

Cand am mers la Muzeul Aviatiei din locatia actuala am fost foarte placut surprins de conditiile de acolo. Veneam de la Szolnok , Ungaria si aveam idee de cum trebuie sa arate un muzeu de aviatie. Muzeul nostru actual pot spune ca arata bine si mai cu seama ARE POTENTIAL de dezvoltare. Hangarele de la Pipera de exemplu ungurii nu le au , nu au avioane in interior asa cum avem noi doar un amarat de sopron in care zace un IL-10 recuperat din lacul Balaton.

Ma umple de mandrie ca avem avioane , avem cladiri si avem oameni ! Nu vreau sa am amintiri care sa imi spuna ca am avut avioane si nu le mai avem , am avut cladiri si nu le mai avem si am avut oameni.

Pozele ? Daca pozele ar vorbi amintirile ar fi vii .....
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Ce inseamna MAv pentru voi? Empty
MesajSubiect: Re: Ce inseamna MAv pentru voi?   Ce inseamna MAv pentru voi? EmptyJoi 22 Apr 2010, 23:14

Chiar, nu m-am referit la nici o poza.
Pozele facute de mine acolo sunt datate, si fiecare reprezinta un eveniment. Toate evenimentele la care am participat la MAv sunt (au fost) importante pentru mine.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
allex
Membru activ
allex


Numarul mesajelor : 3096
Varsta : 51
Localizare : SATU MARE
Data de inscriere : 05/10/2008

Ce inseamna MAv pentru voi? Empty
MesajSubiect: Re: Ce inseamna MAv pentru voi?   Ce inseamna MAv pentru voi? EmptyVin 23 Apr 2010, 10:04

....IDENTITATEA MEA IN CE PRIVESTE ISTORIA DIN ACEST DOMENIU,LA FEL CA MULTE ALTE LOCATII UNDE S-A SCRIS ISTORIA ROMANIEI :MARASESTI, PAULIS,OARBA DE MURES, CAREI.......
Sus In jos
gmc_extreme
Flight Level 200
Flight Level 200
gmc_extreme


Numarul mesajelor : 262
Varsta : 40
Localizare : london
Data de inscriere : 24/01/2010

Ce inseamna MAv pentru voi? Empty
MesajSubiect: Re: Ce inseamna MAv pentru voi?   Ce inseamna MAv pentru voi? EmptyVin 23 Apr 2010, 11:09

eu prefer sa privesc aceasta problema ca fiind una mai de proportii. e adevarat ca acum discutam despre muzeul aviatiei dar legat de tot ce inseamna istoria noastra indiferent ca e vorba de aviatie sau nu situatia e cam aceeasi in toate muzeele militare din tara. aceste muzee desi percep o taza de vizitare care abia daca exista (1 leu adulti si 50 de bani elevi si grupuri organizate) sunt ocolite de vizitatori. si toate astea se intampla in timp ce majoritatea invatatoarelor si dirigintilor scot elevii la McDonalds in loc ca-i duca la un muzeu.

Sunt convins ca domnul Mihai Atanasie nu se numara printre acei profesori ba din contra. Vad zi de zi clase intregi care merg la McDonalds si sunt sigur ca nu sunteti nici unul dintre voi straini de aceste chestii.

Eu sincer ma mir ca la noi la Oradea mai exista muzeul militar. Muzeul e situat la maxim 200 m de Universitate si toti stundentii trec pe langa el zilnic. Ceea ce e tragic e ca habar nu au de existenta lui.

In acest pericol sunt toate muzeele din tara iar primul pe lista se pare ca e Muzeul Aviatiei. Desfiintarea lui ar insemna o crima.
Sus In jos
electric
Membru activ
electric


Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

Ce inseamna MAv pentru voi? Empty
MesajSubiect: Re: Ce inseamna MAv pentru voi?   Ce inseamna MAv pentru voi? EmptyVin 23 Apr 2010, 11:37

Foto preferata: (by ratus)

Ce inseamna MAv pentru voi? Th_IMG_1952

Ar trebui sa le aratam ca spiritul lui Vlaicu, lui Serbanescu si lui Davidovici traieste prin noi...
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Ce inseamna MAv pentru voi? Empty
MesajSubiect: Re: Ce inseamna MAv pentru voi?   Ce inseamna MAv pentru voi? EmptyVin 23 Apr 2010, 18:40

gmc_extreme a scris:
eu prefer sa privesc aceasta problema ca fiind una mai de proportii. e adevarat ca acum discutam despre muzeul aviatiei dar legat de tot ce inseamna istoria noastra indiferent ca e vorba de aviatie sau nu situatia e cam aceeasi in toate muzeele militare din tara. aceste muzee desi percep o taza de vizitare care abia daca exista (1 leu adulti si 50 de bani elevi si grupuri organizate) sunt ocolite de vizitatori. si toate astea se intampla in timp ce majoritatea invatatoarelor si dirigintilor scot elevii la McDonalds in loc ca-i duca la un muzeu.

Sunt convins ca domnul Mihai Atanasie nu se numara printre acei profesori ba din contra. Vad zi de zi clase intregi care merg la McDonalds si sunt sigur ca nu sunteti nici unul dintre voi straini de aceste chestii.

Eu sincer ma mir ca la noi la Oradea mai exista muzeul militar. Muzeul e situat la maxim 200 m de Universitate si toti stundentii trec pe langa el zilnic. Ceea ce e tragic e ca habar nu au de existenta lui.

In acest pericol sunt toate muzeele din tara iar primul pe lista se pare ca e Muzeul Aviatiei. Desfiintarea lui ar insemna o crima.

Liceul Economic Rosiori are de mai multi ani un parteneriat educativ (legalizat prin "Protocol de colaborare") cu Muzeul Aviatiei. Undeva la capitolul "Stiri" chiar am postat un fel de fotoreportaj de la cea mai recenta actiune pe care am avut-o noi acolo.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
mariusandrei
Airport Level
Airport Level
mariusandrei


Numarul mesajelor : 32
Varsta : 31
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 14/04/2010

Ce inseamna MAv pentru voi? Empty
MesajSubiect: Ce e MAv pentru mine...   Ce inseamna MAv pentru voi? EmptySam 24 Apr 2010, 01:32

Va povestesc prima mea vizita la MAv.

Am vizitat MAv intr-o zi ploioasa. Ploua… ploua… ploua… si totusi m-am incumetat. In dimineata aceea m-am trezit mai tarziu decat voiam. Primisem mesaj de la cel cu care trebuia sa merg: “Frate ai vazut ce e afara?”. Dar nu-mi pasa. L-am sunat… am vorbit… si am plecat singur, dar nu iainte de a-i promite si lui o vizita impreuna.

Am ajuns la muzeu, ud pana la piele. Gardienii pareau foarte surprinsi de prezenta mea acolo pe asa o ploaie. Dar nu asta a fost problema. Am fost condus pana la primul hangar. Prin stropii de ploaie se vedeau in stanga aleii avioanele de afara. Am preferat insa sa intru la adapost. Norocul a facut ca Alin Ionescu sa poata sa-mi prezinte cat de cat muzeul. Alin Ionescu este conservator de bunuri culturale la MAv, iar vizita impreuna cu el, desi rapida afost extraordinara, pentru ca Alin mi-a explicat foarte multe lucruri pe care sunt sigur ca nu le-as fi aflat despre muzeu si exponate la o prima vizita, daca nu as fi fost insotit de el, fapt pentru care ii multumesc.

In primul hangar sunt expuse machete, avioane, documente, foarte multe lucruri si obiecte care au apartinut marilor piloti… in cateva cuvinte, te simti intr-o lume dominata de precizie, si asa cum este denumit zborul – “poezie”. Primul hangar, te face “sa-ti scoti palaria” in fata contributiei uriase pe care romanii, au avut-o la piatra de temelie a avitiei mondiale, aici vreau sa-i amintesc pe Traian Vuia, Aurel Vlaicu si gigantul Henry Coanda. Una dintre cele mai importante piese cred ca ramane singurul IAR-80 ramas in intreaga lume.

Trecerea intre cele doua hangare, se face printr-o “straduta” care te face gelos pe faptul ca nu ai trait in perioada interbelica.

Cel de-al doilea hangar, adaposteste statii de trasmisiuni, Echipamente militare, un extraordinar simulator de IAR-93, si ca avioane puteti vedea aici MIG-15, MiG-17 si faimosul MIG-21, toate argintii.

In curtea exterioara, MIG-urile fac legea. Sunt foarte multe avioane acolo… unicat chiar, cum ar fi IAR-93 “002″. Mie cel mai mult mi-a placut Sniper-ul; maretia lui e de-a dreptul socanta. Pacat ca vopseaua de pe fuselaj nu mai e asa de stralucitoare ca in zilele sale de glorie.

Acolo am gasit un avion care parca plange… parca isi plange pilotul… e vorba de MIG-ul 21 “1120″ supranumit si “Batrana Doamna”, pilotata cu multi ani in urma de o legenda : Lt.Col.Av. DORU DAVIDOVICI … si decolam cu avionul cel mare drept în soarele despre care stim noi ca trebuie sa fie dincolo de nori. Întotdeauna e soare dincolo de nori, cam asta am reusit sa învat în douazeci de ani de zburat…

Aici e postarea originala de pe blogul meu.
Sus In jos
http://wakeupfromnumb.wordpress.com/
MogaViorel-FL350
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 66
Varsta : 29
Localizare : Madrid (MAD/LEMD)
Data de inscriere : 15/09/2011

Ce inseamna MAv pentru voi? Empty
MesajSubiect: Re: Ce inseamna MAv pentru voi?   Ce inseamna MAv pentru voi? EmptyVin 16 Sept 2011, 00:59

Eu personal nu am fost, si sincer nu-mi prea plac avioanele "sovietice" insa mi-ar place sa ma duc. Am prieteni spanioli care sa-r muta acolo, inconjurati de Mig-uri si Mil-uri.

Sper sincer sa se rezolve treaba si sa se mentina muzeu asa cum e. Si aicea s-a auzit ceva ca ar vrea sa distruga muzeu de la Cuatro Vientos, insa a ramas in aer, din fericire.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Ce inseamna MAv pentru voi? Empty
MesajSubiect: Re: Ce inseamna MAv pentru voi?   Ce inseamna MAv pentru voi? EmptyVin 16 Sept 2011, 07:48

MogaViorel-FL350 a scris:
Eu personal nu am fost, si sincer nu-mi prea plac avioanele "sovietice" insa mi-ar place sa ma duc.

Eu zic sa te ma gandesti o data. Avioanele nu sunt ca masinile ca daca nu iti place una anu viitor sa apara alt model. Avioanele sovietice asa cum le spui tu inchid in ele starea de spirit a unei epoci. Tu nu ai de unde sa stii ca esti prea tanar si chiar de aceea se fac muzee. Daca mergi la oricare muzeu incearca sa petreci mai mult timp acolo si citeste inainte despre exponatele pe care le vei vedea. Le vei privi cu alti ochi.
Sus In jos
MogaViorel-FL350
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 66
Varsta : 29
Localizare : Madrid (MAD/LEMD)
Data de inscriere : 15/09/2011

Ce inseamna MAv pentru voi? Empty
MesajSubiect: Re: Ce inseamna MAv pentru voi?   Ce inseamna MAv pentru voi? EmptyVin 16 Sept 2011, 09:21

Octavian a scris:
Tu nu ai de unde sa stii ca esti prea tanar si chiar de aceea se fac muzee.

Ai dreptate, tocmai deaia am zis ca mi-ar place sa ma duc sa-l vad. De moment, singurele avioane "sovietice" care le-am vazut au fost 4 Mig-uri 29 in Albacete si un fuselaj de AN-2 in LECU.
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Ce inseamna MAv pentru voi? Empty
MesajSubiect: Re: Ce inseamna MAv pentru voi?   Ce inseamna MAv pentru voi? EmptyVin 16 Sept 2011, 19:25

MogaViorel-FL350 a scris:
Eu personal nu am fost, si sincer nu-mi prea plac avioanele "sovietice" insa mi-ar place sa ma duc. Am prieteni spanioli care sa-r muta acolo, inconjurati de Mig-uri si Mil-uri.

Sper sincer sa se rezolve treaba si sa se mentina muzeu asa cum e. Si aicea s-a auzit ceva ca ar vrea sa distruga muzeu de la Cuatro Vientos, insa a ramas in aer, din fericire.

Viorel, Muzeul este al Aviatiei noastre, care, in timp, a avut in inzestrare aeronave de fabricatie sovietica. Dar astea sunt avioane si elicoptere ROMANESTI, nu sovietice, nici cu, nici fara ghilimele si asa trebuie percepute. Eu si elevii mei asta am inteles vizitand Muzeul sau chiar participand la atatea activitati ale sale.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
MogaViorel-FL350
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 66
Varsta : 29
Localizare : Madrid (MAD/LEMD)
Data de inscriere : 15/09/2011

Ce inseamna MAv pentru voi? Empty
MesajSubiect: Re: Ce inseamna MAv pentru voi?   Ce inseamna MAv pentru voi? EmptyVin 16 Sept 2011, 20:48

mihaiatanasie a scris:

Viorel, Muzeul este al Aviatiei noastre, care, in timp, a avut in inzestrare aeronave de fabricatie sovietica. Dar astea sunt avioane si elicoptere ROMANESTI, nu sovietice, nici cu, nici fara ghilimele si asa trebuie percepute. Eu si elevii mei asta am inteles vizitand Muzeul sau chiar participand la atatea activitati ale sale.

Dar, sunt fabricate in Rusia nu? Sou in Romania? Din cate stiu si in Romania sa-u fabricat ceva avioane, ca ROMBAC 1-11
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Ce inseamna MAv pentru voi? Empty
MesajSubiect: Re: Ce inseamna MAv pentru voi?   Ce inseamna MAv pentru voi? EmptyVin 16 Sept 2011, 22:23

Da, ROMBAC-ul (licenta) si reactoarele IAR 93 si 99 (99 nu e inca la muzeu), dar nu asta e ideea. Ce, daca vom avea F-16 le vom aprecia ca sunt americane, sau vom vedea cocarda tricolora de pe ele? Revin la ideea mea: vorbim aici de aeronave romanesti, pentru ca au servit sub culorile romanesti, si nu de sursa de unde au fost achizitionate.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
Vizitato
Vizitator




Ce inseamna MAv pentru voi? Empty
MesajSubiect: Re: Ce inseamna MAv pentru voi?   Ce inseamna MAv pentru voi? EmptyVin 16 Sept 2011, 23:27

Hai sa nu uitam de IAR 330 Puma si IAR 316B Alouette care au fost fabricate sub licenta in Romania , elicoptere care si-au dovedit si inca isi dovedesc fiabilitatea in multe tari. Daca ma gandesc bine este un BN-2 tot facut in Romania sub licenta iar in anii `70 era ceva iesit din comun sa fabrici un avion full IFR intr-o tara ca a noastra , ca sa nu mai vorbesc de cele de CONCEPTIE ROMANEASCA IAR 813, IS-28M1 , IS-3D , IAR-828 , IAR-823 , IAR-93 Las la urma un comunist adevarat YAK-52 tot facut in Romania , am impresia ca noi am produs cele mai multe 52-uri din lume. Ca incheiere eu sunt mandru de industria aeronautica romaneasca pe care am avut-o si pe care din pacate nu o mai avem. Daca sunt sovietice sau nu asta o spune numele lor sau locul unde au fost fabricate. Ideea e ca eu nu pot face diferenta intre avioane pentru ca as fi nedrept si sa pun unele tipuri (sovietice) in spatele altora.

Ma bucur ca am avut aeronave care pentru vremea lor au fost excelente dar ma si intristeaza ca multe din tipuri nu au supravietuit destul cat sa apuce sa ajunga la muzeu.
Sus In jos
MogaViorel-FL350
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 66
Varsta : 29
Localizare : Madrid (MAD/LEMD)
Data de inscriere : 15/09/2011

Ce inseamna MAv pentru voi? Empty
MesajSubiect: Re: Ce inseamna MAv pentru voi?   Ce inseamna MAv pentru voi? EmptySam 17 Sept 2011, 23:34

Octavian a scris:
[...]
Ma bucur ca am avut aeronave care pentru vremea lor au fost excelente dar ma si intristeaza ca multe din tipuri nu au supravietuit destul cat sa apuce sa ajunga la muzeu.
Pacat... nu stiam ca Romania a fabricat atatea modele. Interesant.
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Ce inseamna MAv pentru voi? Empty
MesajSubiect: Re: Ce inseamna MAv pentru voi?   Ce inseamna MAv pentru voi? EmptyDum 18 Sept 2011, 09:43

MogaViorel-FL350 a scris:
Octavian a scris:
[...]
Ma bucur ca am avut aeronave care pentru vremea lor au fost excelente dar ma si intristeaza ca multe din tipuri nu au supravietuit destul cat sa apuce sa ajunga la muzeu.
Pacat... nu stiam ca Romania a fabricat atatea modele. Interesant.

Viorel, sa stii ca Octavian a facut doar o lista a tipurilor de aeronave romanesti aflate in Muzeu, numarul total al acestora este muuuult mai mare, chiar daca ne raportam numai la perioada postbelica, cand se stie ca am avut tot felul de restrictii. Si a mai uitat si el cate ceva, daca n-ar fi decat prototipul lui Anghel Capra. Daca tara nu era plina de prosti, suprafata Muzeului, asa cum era inainte de invazia careia am incercat noi din rasputeri anul trecut sa-i facem fata, ar fi fost insufienta.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
mandrei
Airport Level
Airport Level
mandrei


Numarul mesajelor : 48
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/11/2008

Ce inseamna MAv pentru voi? Empty
MesajSubiect: MAv   Ce inseamna MAv pentru voi? EmptyLun 05 Dec 2011, 02:12

Pentru mine a fost un periplu in toate locatiile: Flotila Otopeni, Baneasa, Otopeni si acum Pipera.
Sa speram ca vor ramane aici.
Inainte de 1990 au fost facute documentatii si decret ptr pavilionul H din Herastrau,.... Eu propussem siaeroportul Baneasa, care era in desfiintare,...
SA vedem ce se "alege",....
Am vizitat de curand un muzeu nou, la Berlin,... se face cu vointa, inteepciune si multi bani,....
santa
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ce inseamna MAv pentru voi? Empty
MesajSubiect: Re: Ce inseamna MAv pentru voi?   Ce inseamna MAv pentru voi? Empty

Sus In jos
 
Ce inseamna MAv pentru voi?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ce inseamna pentru mine Romanian Spotters...
» Campia Turzii - Baza 71 Aeriana (LRCT)
» A-330 pentru SIA
» Pentru 2014
» C-17 pentru Romania

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Arhiva :: Opreste Distrugerea Muzeului Aviatiei-
Mergi direct la: