ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 MiG-15

In jos 
+32
retro
Antoniu
Steve Darke
Flanker
minny
filip.serban
deltadagger
ROT_046
sergiu
gabi-737
Valy
mihai
YR-DNY
claudiup
fify
GYN
grek
allex
propellerdream
tudor
gaudi
zapacitu
Eurofighter
babacu
mihaiatanasie
Soim
horizob
Virusu
ovidiu51
RoNIN_731
hayabusa
jester
36 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
jester
Flight Level 100
Flight Level 100
jester


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : caransebes
Data de inscriere : 10/06/2008

MiG-15 Empty
MesajSubiect: MiG-15   MiG-15 EmptyMar 10 Iun 2008, 12:27

salutare tuturor!
debutez si eu pe acest forum cu un subiect..sper eu nu asa deplasat cum poate ar parea.
in strandul orasului avem un mig-15. la propunerea unu prieten am decis sa facem niste demersuri pentru a-l restaura cat de cat si a-l amplasa intr-un loc mai potrivit ...
in principiu primarul a fost de acord, urmand sa se discute in consiliul lor ce si cum.
problema cea mai mare este ca avionul acolo de cel putin 15 ani, si..fiind in romania, nu a scapat prea usor de vandalismele concetatenilor.
am atasat aici cateva poze pentru a va face o idee despre el, am identificat o parte din problemele care le are, rog pe aceasta cale daca cineva e interesat sau daca stie pe cineva interesat de prin zona care ne-ar putea ajuta..un maistru care a lucrat cu aceste avioane ne-ar mai usura munca..mai ales daca l-am putea demonta la transport...

MiG-15 Catali14
MiG-15 Catali15
MiG-15 Catali16
MiG-15 Catali17
MiG-15 Catali18
MiG-15 Catali19

MiG-15 Catali20

MiG-15 Catali22


in principiu am identificat ca si probleme majore cam astea:

bordul care arata jalnic fiind vandalizat cat s-a putut... o solutie ar fi vopsirea cupolei cu ceva albastru sau un soi de negru cum au americanii la avioanele lor din muzee
in poza se vede flapsul, anu trecut era, insa ieri cand ma fost la el..nu mai era nici unu....
cupola facem rost, nici o problema
un parbriz lateral e spart
comenzile se intrerup intre mansa si suprafetele de comanda...asta nu cred insa ca e problema, se poate remedia, desi ar putea ramane si asa...
rotile care trebuie umflate
presiune in verine si amortizoare
niste capacele de pe fuzelaj lipsa
trebuie vopsit
niste bucati de tabla lipsa
Sus In jos
hayabusa
Membru activ
hayabusa


Numarul mesajelor : 904
Varsta : 40
Localizare : Lost Haven - Oradea
Data de inscriere : 30/03/2008

MiG-15 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-15   MiG-15 EmptyMar 10 Iun 2008, 12:56

Mi se rupe sufletul cand vad asa ceva Sad
Sus In jos
jester
Flight Level 100
Flight Level 100
jester


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : caransebes
Data de inscriere : 10/06/2008

MiG-15 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-15   MiG-15 EmptyMar 10 Iun 2008, 13:15

suntem cativa care incercam reabilitarea lui ca si macketa evident, insa e ceva de lucru si am avea nevoie de putin ajutor.
o alta intrebare grea, ar fi, ince masura am putea face rost de piese. la craiova stiu ca sunt ceva miguri 15 daca nu le-au topit si pe alea....in ce masura ne-ar da cei de acolo macar flapsurile?
sau....intreb vise? Rolling Eyes
Sus In jos
hayabusa
Membru activ
hayabusa


Numarul mesajelor : 904
Varsta : 40
Localizare : Lost Haven - Oradea
Data de inscriere : 30/03/2008

MiG-15 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-15   MiG-15 EmptyMar 10 Iun 2008, 14:52

Nu stiu in ce masura te pot ajuta cei din Craiova. Dai un private mes la RoNIN_731.
Sus In jos
jester
Flight Level 100
Flight Level 100
jester


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : caransebes
Data de inscriere : 10/06/2008

MiG-15 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-15   MiG-15 EmptyMar 10 Iun 2008, 17:56

in curtea facultatii la care din pacate sunt, exista...din intamplare...si motorul unui mig 15 conform celor spuse de un maistru de acolo Very Happy dupa cum se vede, si motorul este ingrijit ca pe okii din cap, trei sfert din faculta de mecanica neavant habar ce ciudatenie mai e si asta....

MiG-15 Photo-10
MiG-15 Photo-11
MiG-15 Photo-12
MiG-15 Photo-13
MiG-15 Photo-14
MiG-15 Photo-15
MiG-15 Photo-16
Sus In jos
RoNIN_731
Membru activ
RoNIN_731


Numarul mesajelor : 449
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/12/2007

MiG-15 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-15   MiG-15 EmptyMar 10 Iun 2008, 19:46

Salut Jester si bine-ai venit pe forum!

Te/va felicit pt aceasta initiativa! Este un lucru laudabil ca exista oameni preocupati de asa ceva.
In pozele tale sunt vizibile urmele lasate de trecerea timpului si cretinismul unora... La capitolul cretinism ar intra si pozitionarea lui: ce cauta langa o piscina??!??!?!
La Craiova nu mai exista decat MiG-uri 21 si IAR-uri 93. Altceva nimic...
Primul lucru pe care as vrea sa-l stiu de la tine este daca el poate fi scos de acolo fara a fi demontat. Daca acest lucru este posibil e bine, pt ca este vital sa fie pus la adapost. Ca o sugestie, ar fi bine daca ar fi transportat la aeroport si bagat intrunul dintre hangare, iar acolo restaurat. Mai bine da un add ID-ului meu de mess - RoNIN_731 - si vom sta de vorba pe larg.

BTW: 333 este S-102, nu MiG-15. Wink
Sus In jos
http://www.aripi-argintii.ro
jester
Flight Level 100
Flight Level 100
jester


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : caransebes
Data de inscriere : 10/06/2008

MiG-15 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-15   MiG-15 EmptyMar 10 Iun 2008, 19:56

la alternativa asta m-am gandit si eu...sa-l ducem la aeroport...insa prinstre strazile alea..nu stiu cat de bine ar intra....
si apoi...aeroportul este inca provat, detinut cum nu se putea altfel decat de un bogatan de asta, mafiot cautat de politie, un parvenit prost gramda si care nu ne lasa sa intram cu aeromodelul in aeroport insa lasa pe motociclisti si pe aia cu masini smechere sa se dea mari pe pista aeroportului...
ca un fapt divers, acum cateva sapt cand a fost mitingul aeroclubului la noi, sambata de pregatiti si duminica dupa pregatiti, a intrat bine mersi un baiat cu masina pe pista si un cessna mai era inca pe sus....ca sa va faceti o idee despe ce mai e acuma aeroportul caransebes...pacat...
kiar imi puneam problema daca e mig 15 sau s-102...
e ca si cum ai zice dacie sau ranault 12 parca, nu?

in alta ordine de idei, desi tata a lucrat la aeroport 16 ani, nu am reusit sa strang decat 2 poze cu heli la acest aeroport, dar mai sa aflu cate ceva despre istoria lui....
in final nici nu stiu daca migul 15 a zburat sau nu la caransebes, de yak-23 stiu ca a zburat dar la mig-15 sau s-102 parerile sunt impartite.

PS
aia nu e piscina, e bazin de inot, ala fiind strandul orasului la care bazinele arata mai rau ca o balta facuta dupa ploaie

Razz


Ultima editare efectuata de catre jester in Mar 10 Iun 2008, 19:59, editata de 1 ori
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

MiG-15 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-15   MiG-15 EmptyMar 10 Iun 2008, 22:17

super avionu, super ideea, abia astept sa il vad scos de acolo si restaurat. Flapsurile sigur au fost duse la reciclat de popoarele migratoare. Poate s-ar mai putea gasi la Bacau (Aerostar), acolo se reparau toate MIG-urile din tara, poate- poate se poate obtine ceva de la ei. In curtea liceului arondat la Aerostar se mai gaseste un MiG-15, vandalizat si el, dar parca cu flapsuri, si aici cineva ar trebui sa ia o decizie, altfel istoria moare...
Sus In jos
hayabusa
Membru activ
hayabusa


Numarul mesajelor : 904
Varsta : 40
Localizare : Lost Haven - Oradea
Data de inscriere : 30/03/2008

MiG-15 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-15   MiG-15 EmptyMar 10 Iun 2008, 22:28

Dar cum e cu avioanele astea? Nu e normal daca e in curtea unei institutii, sa fie ingrijit si protejat de respectivele persoane care lucreaza acolo ? Suspect

Asta nu am sa o inteleg.
Sus In jos
RoNIN_731
Membru activ
RoNIN_731


Numarul mesajelor : 449
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/12/2007

MiG-15 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-15   MiG-15 EmptyMar 10 Iun 2008, 22:53

Hmm... protejat de respectivele persoane care lucreaza la institutia numita "bazin de inot/piscina"! Suna bine! lol!
Rezultatul e cat se poate de vizibil!

Chiar, Jester, ar fi bine daca ati vorbi cu primarul sa puna un nene care toaca seminte/doarme cu sforaituri a.k.a. paznic langa el, poate asa n-o sa mai dispara nimic de pe el. Ca in ritmul asta te vei trezi ca mai gasesti doar fuselajul... Si ma intreb cum de-au fost ciordite flapsurile? Le-a demontat cineva sau le-a luat la flex?! scratch
Sus In jos
http://www.aripi-argintii.ro
hayabusa
Membru activ
hayabusa


Numarul mesajelor : 904
Varsta : 40
Localizare : Lost Haven - Oradea
Data de inscriere : 30/03/2008

MiG-15 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-15   MiG-15 EmptyMier 11 Iun 2008, 09:25

Nu e vorba doar de avionul asta, ci de majoritatea avioanelor (exceptie cele din incinta Muzeului Aviatiei sau Muzeelor din tara). La Iasi parca am vazut un Yak-23 (cred ca era, am avut si ceva poze cu el, dar se pare ca nu le mai gasesc) tot asa la o scoala cred ca era sau facultate; nu cred ca vrei sa stii cum arata affraid Sad
Sus In jos
RoNIN_731
Membru activ
RoNIN_731


Numarul mesajelor : 449
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/12/2007

MiG-15 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-15   MiG-15 EmptyMier 11 Iun 2008, 17:29

Cred ca te referi la Iak-17, care este unicat in Romania si unul dintre cele 4 care mai exista in lume... Ar merita infinit mai mult respect, dar... Cei de la muzeul unde este expus nu vor sa ni-l dea... Nici macar la schimb cu altceva. Probabil o chestie de orgoliu prostesc... Crying or Very sad
Sus In jos
http://www.aripi-argintii.ro
Vizitato
Vizitator




MiG-15 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-15   MiG-15 EmptyJoi 12 Iun 2008, 06:45

Da... cretinii vor sa ii dea un paint-job cu floricele si sa il expuna in fata palatului... O sa incerc sa trag si eu niste sfori in sensul asta, chiar nu as vrea sa vad avionul acela "vandalizat" de niste minti inchise, ar fi o speranta in functie de rezultatele alegerilor locale.. sa vedem.
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

MiG-15 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-15   MiG-15 EmptyJoi 12 Iun 2008, 14:19

dar pana la urma, proprietatea cui este acel avion? de-asta e buna o asociatie care sa aibe ca scop, printre altele, gasirea de conditii si sponsori, sau institutii dispuse sa reconditioneze avioane vechi, pe cale de disparitie totala... o organizatie care sa ne permita sa facem memoriu undeva, sa dovedim, de exemplu ca, avionul de la iasi sau de la caransebes sunt raritati, sunt intretinute groaznic sau deloc, si sa reusim cumva sa le luam de la nepotii aia si sa le dam MA de exemplu... ronine, ai vostrii nu au cum sa faca o chestie de genu? la cine tre apelat? ministeru culturii? MAPN?
nu se mai poate asa... mama mamicii lor!
Sus In jos
horizob
Fotograf
horizob


Numarul mesajelor : 829
Varsta : 36
Localizare : Hamburg
Data de inscriere : 05/06/2008

MiG-15 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-15   MiG-15 EmptyJoi 12 Iun 2008, 16:52

Despre acest Iak-17UTI din Iaşi este vorba?
MiG-15 Yak-1710
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

MiG-15 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-15   MiG-15 EmptyJoi 12 Iun 2008, 17:01

afirmativ... el e yak-17
jester? al cui e totusi MiG-ul? al municipalitatii? pai da o fuga la dom' primar si intreaba-l daca vrea sa dispara un simbol al orasului, la 5500lei kilu...
Sus In jos
RoNIN_731
Membru activ
RoNIN_731


Numarul mesajelor : 449
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/12/2007

MiG-15 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-15   MiG-15 EmptyJoi 12 Iun 2008, 17:41

MAv incearca de ani buni sa convinga "mintile luminate cu lanterna" de la muzeul din Iasi de imperativul aducerii Iak-ului 17 aici, restaurarea si expunerea lui in H1 langa Iak-ul 23. Rezultatul incercarilor: zero, zip, nada, nothin'.... Singura cale ar fi convingerea conducerii Ministerului Culturii de importanta lui cu totul iesita din comun, dar, dupa cum ati aflat cred, daca s-a permis imbecilitatea aia suprema de acoperire a unui monument inchinat eroilor martiri ai pompierilor militari si transformarea lui intrun enorm geamantan (cred ca l-as impusca in stomac pe cretinul care-a venit cu ideea asta de debil mintal....) ce sa mai speram ca s-ar deranja sa-si puna neuronii in miscare pt a lua hotararea cea corecta si de bun simt.... Deh, noi nu putem sa dam nimic pt a le deschide ochii cum in mod sigur au facut aia.... Balcanism jalnic.... Crying or Very sad

Oricum, MAv continua, dar sperantele sunt slabe...
Sus In jos
http://www.aripi-argintii.ro
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

MiG-15 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-15   MiG-15 EmptyVin 13 Iun 2008, 01:12

RoNIN_731 a scris:
MAv incearca de ani buni sa convinga "mintile luminate cu lanterna" de la muzeul din Iasi de imperativul aducerii Iak-ului 17 aici,
Deh, noi nu putem sa dam nimic pt a le deschide ochii cum in mod sigur au facut aia.... Balcanism jalnic.... Crying or Very sad

Oricum, MAv continua, dar sperantele sunt slabe...

singura solutie e sa "asteptam" sa moare dinozaurii aia pensati de la iasi... imputiti fara valoare mintala... tre sa merg p-acolo sa ma dau de mare investitor plin de bani, filantrop si dispus sa cumpar asa ceva, sa vad ce sanse am... cred ca mai mari ca MAv Shocked
Sus In jos
Soim
Airport Level
Airport Level
Soim


Numarul mesajelor : 25
Varsta : 43
Data de inscriere : 22/05/2008

MiG-15 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-15   MiG-15 EmptySam 14 Iun 2008, 08:03

O alternativa de restaurare ar fi la muzeul aviatiei
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

MiG-15 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-15   MiG-15 EmptySam 14 Iun 2008, 11:46

Soim a scris:
O alternativa de restaurare ar fi la muzeul aviatiei

te referi la 15? sau la yak 17? ca de 17 ai vazut, ca nu vor sa-l dea
Sus In jos
jester
Flight Level 100
Flight Level 100
jester


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : caransebes
Data de inscriere : 10/06/2008

MiG-15 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-15   MiG-15 EmptyLun 16 Iun 2008, 16:21

eh..la noi primarul ar fi de acord, insa trebe asteptat ca sa fie investit din nou in funcite formalisme de astea.... si apoi facut rost de piesele care trebe....si in plus miguri 15 totusi mai exista, sub 10 bucati cred in tara, dar sunt...insa yakul-17....
Sus In jos
jester
Flight Level 100
Flight Level 100
jester


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : caransebes
Data de inscriere : 10/06/2008

MiG-15 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-15   MiG-15 EmptyLun 16 Iun 2008, 16:28

treaba sta cam asa...in anii 90 s-au adus miguri 15 la caransebes pentru a putea fi casate(treaba confirmata si de tatal meu care a trebui sa puna maistrii peste program sa demontze avioanele). un aviator mai cu inima si idei bune a venit cu ideea de a pune un avion si in oras, si probabil la vremea aia nu au gasit alt loc mai bun decat strandul orasului... restul avioanelor au fost desfacute si aluminiul a fost luat de tigani...au ajuns sa faca afaceri cu migul 15- cu cel mai bun avion de vanatoare al vremii sale... si uite asa s-au dus toate, asa a ajuns migul acela 15 in oras.
pe deasupra, parerile sunt si ele impartite, unii aviatori sustin ca a zburat migul 15 aici la noi, altii ca doar yakul 17 si 23...ideea e ca nu prea mai ai de unde sa afli...

_____________________
jester, am editat putin p-acolo cu etnia... nu cred ca ii suporta nimeni, dar nah, tre sa toleram, ca solutie finala nu avem
Virusu.
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

MiG-15 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-15   MiG-15 EmptyLun 16 Iun 2008, 17:18

tre sa studiem problema cu 15 la caransebes... ca deja m-ai bagat in dilema Smile
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




MiG-15 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-15   MiG-15 EmptyLun 21 Iul 2008, 16:56

http://www.adevarul.ro/articole/avion-unicat-abandonat-in-curtea-palatului-culturii-din-iasi/361241

Mda.. e ceva de genu' unde dai si unde crapa.. dupa ce i-am batut la cap o gramada sa scrie ca vrea Muzeul Aviatiei sa il ia si dobitocii nu il dau nici in ruptul capului..
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

MiG-15 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-15   MiG-15 EmptyLun 21 Iul 2008, 17:11

Intrebare interogativa (n-am inventat eu expresia): ce o mai face MIG-15 care pazea intrarea la Cabana Aviatorilor din Poiana? cand eram copil era unul dintre obiectivele mele turistice la fiecare vizita hebdomandara in Poiana. Dar dupa ce a ars cabana, avionul a disparut, habar n-am unde s-o fi dus.
Mai e un astfel de avion si in curtea Academiei Fortelor Aeriene, pe Mihai Viteazu. Sau era, in 2004.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
Continut sponsorizat





MiG-15 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-15   MiG-15 Empty

Sus In jos
 
MiG-15
Sus 
Pagina 1 din 4Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Aeronave in Romania - Aircraft in Romania-
Mergi direct la: