ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Inmatriculare aparate de zbor in Romania

In jos 
+11
GYN
propellerdream
crizatu
VIC
RATus
YR-DNY
eugen
Virusu
electric
Dylan
gabi-737
15 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Inmatriculare aparate de zbor in Romania Empty
MesajSubiect: Inmatriculare aparate de zbor in Romania   Inmatriculare aparate de zbor in Romania EmptyJoi 05 Iun 2008, 15:20

Ma tot gandeam cum se face cand un avion / elicopter sau alt aparat de zbor trebuie inmatriculat. O fi oare ca la auto? Se dau numere ,ma rog , combinatii preferentiale?

Vad ca unele au logica, altele mai putin, de ex la Tarom, Boeingurile au BG_, ATR are AT_, SAABurile KRPului au SB_, JOR- BA_, iar privatele multe sunt initialele unor corporatii, sau firme: YR-TRG, RPG, RPB, CAA, ...

Mai greu la ultrausoare, planoare care au numere.
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Inmatriculare aparate de zbor in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Inmatriculare aparate de zbor in Romania   Inmatriculare aparate de zbor in Romania EmptyJoi 05 Iun 2008, 15:42

gabi-737 a scris:
Ma tot gandeam cum se face cand un avion / elicopter sau alt aparat de zbor trebuie inmatriculat. O fi oare ca la auto? Se dau numere ,ma rog , combinatii preferentiale?

Vad ca unele au logica, altele mai putin, de ex la Tarom, Boeingurile au BG_, ATR are AT_, SAABurile KRPului au SB_, JOR- BA_, iar privatele multe sunt initialele unor corporatii, sau firme: YR-TRG, RPG, RPB, CAA, ...

Mai greu la ultrausoare, planoare care au numere.


Pai este exact la auto: daca e liber numarul (combinatia pe care o vrei) il iei tu. Odata era o regula ca daca avionul a picat si s-a distrus nimeni nu-i mai "lua" inmatricularea. Acum vad ca nu se mai tine cont, exemple sunt cu duiumul. La planoare ....astea au inmatricularile date de AR, la ULM-uri fiecare cum ii vine randul si foarte probabil pe categorii sau preferential desi nu as vedea ce preferinte sa aiba cineva la cifre!
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Inmatriculare aparate de zbor in Romania Empty
MesajSubiect: Inmatriculari ULM-uri Romania   Inmatriculare aparate de zbor in Romania EmptyMier 22 Oct 2008, 21:00

Baieti, m-am apucat, printre altele, de o lista cu ULM-urile inmatriculate in Romania. Am foarte putine cu datele complete. Este posibil sa existe asa ceva si eu sa nu stiu. Daca e asa, rog ADM/MOD sa stearga postul asta. Lista inceputa de mine e ceva de genul:
Inmatriculare/Foste inmatriculari (daca e cazul)/Tip/Cn/Detinator/Locatie
V-as ruga in masura posibilitatilor si a timpului disponibil sa ma mai ajutati poate duc lista la capat. Care aveti prin apropiere ULM-isti, poate faceti rost de date noi.
Sus In jos
electric
Membru activ
electric


Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

Inmatriculare aparate de zbor in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Inmatriculare aparate de zbor in Romania   Inmatriculare aparate de zbor in Romania EmptyJoi 23 Oct 2008, 14:51

dylan a scris:
Baieti, m-am apucat, printre altele, de o lista cu ULM-urile inmatriculate in Romania. Am foarte putine cu datele complete. Este posibil sa existe asa ceva si eu sa nu stiu. Daca e asa, rog ADM/MOD sa stearga postul asta. Lista inceputa de mine e ceva de genul:
Inmatriculare/Foste inmatriculari (daca e cazul)/Tip/Cn/Detinator/Locatie
V-as ruga in masura posibilitatilor si a timpului disponibil sa ma mai ajutati poate duc lista la capat. Care aveti prin apropiere ULM-isti, poate faceti rost de date noi.

dylan, hai sa o facem impreuna. am si eu ceva date Smile
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Inmatriculare aparate de zbor in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Inmatriculare aparate de zbor in Romania   Inmatriculare aparate de zbor in Romania EmptyJoi 23 Oct 2008, 15:23

va puteti baza si pe ajutorul meu Cool
Sus In jos
eugen
Membru activ
eugen


Numarul mesajelor : 3386
Varsta : 50
Localizare : Arad, LRAR
Data de inscriere : 30/04/2008

Inmatriculare aparate de zbor in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Inmatriculare aparate de zbor in Romania   Inmatriculare aparate de zbor in Romania EmptyJoi 20 Noi 2008, 13:44

Eu, nu inteleg de unde si pana unde are A310 reg. LCA, LCB sau LCC...
Ma gandeam ca poate Lung Curier, or something...
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Inmatriculare aparate de zbor in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Inmatriculare aparate de zbor in Romania   Inmatriculare aparate de zbor in Romania EmptyJoi 20 Noi 2008, 13:58

si la ulm se pot da preferential dintre combinatiile de numere. e destul de permisiva treaba, desi, din cate am inteles, e o aventura sa inmatriculezi o aeronava in tara
Sus In jos
YR-DNY
Membru activ
YR-DNY


Numarul mesajelor : 669
Varsta : 41
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 04/01/2008

Inmatriculare aparate de zbor in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Inmatriculare aparate de zbor in Romania   Inmatriculare aparate de zbor in Romania EmptyJoi 20 Noi 2008, 14:07

Mda, visul meu e sa am o aeronava inmatriculata ca id-ul meu! Razz - daca nu e prea evident Wink
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Inmatriculare aparate de zbor in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Inmatriculare aparate de zbor in Romania   Inmatriculare aparate de zbor in Romania EmptyJoi 20 Noi 2008, 14:20

si eu vreau inmatricularea aia ! Smile) muahahha
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Inmatriculare aparate de zbor in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Inmatriculare aparate de zbor in Romania   Inmatriculare aparate de zbor in Romania EmptyJoi 20 Noi 2008, 14:37

RATus a scris:
si eu vreau inmatricularea aia ! Smile) muahahha

daca nu este YR-VRS disponibil, parca DNY are merge foarte bine la mine afro
deci it's a fight
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Inmatriculare aparate de zbor in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Inmatriculare aparate de zbor in Romania   Inmatriculare aparate de zbor in Romania EmptyJoi 20 Noi 2008, 15:11

am putea sa ne luam toti un avion impreuna si sa-l inmatriculam YR-WTF
Sus In jos
YR-DNY
Membru activ
YR-DNY


Numarul mesajelor : 669
Varsta : 41
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 04/01/2008

Inmatriculare aparate de zbor in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Inmatriculare aparate de zbor in Romania   Inmatriculare aparate de zbor in Romania EmptyJoi 20 Noi 2008, 15:15

In cazul asta ma bag si io la Whiskey Tuica si Fripura! Razz
Sus In jos
eugen
Membru activ
eugen


Numarul mesajelor : 3386
Varsta : 50
Localizare : Arad, LRAR
Data de inscriere : 30/04/2008

Inmatriculare aparate de zbor in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Inmatriculare aparate de zbor in Romania   Inmatriculare aparate de zbor in Romania EmptyJoi 20 Noi 2008, 15:34

Oare cum ar suna Tarom A 318-111, YR-ASS? Ca cu**, cred...
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Inmatriculare aparate de zbor in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Inmatriculare aparate de zbor in Romania   Inmatriculare aparate de zbor in Romania EmptyJoi 20 Noi 2008, 17:28

RATus a scris:
am putea sa ne luam toti un avion impreuna si sa-l inmatriculam YR-WTF
sau YR-LOL Razz
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

Inmatriculare aparate de zbor in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Inmatriculare aparate de zbor in Romania   Inmatriculare aparate de zbor in Romania EmptyJoi 20 Noi 2008, 17:48

este HA-LOL 737 de la Malev Razz
Sus In jos
crizatu
Airport Level
Airport Level
crizatu


Numarul mesajelor : 47
Localizare : LRCL
Data de inscriere : 20/03/2008

Inmatriculare aparate de zbor in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Inmatriculare aparate de zbor in Romania   Inmatriculare aparate de zbor in Romania EmptySam 06 Dec 2008, 00:00

Mai frumos ar fi sunat HA-LUL.

- "Ce-ai facut azi?"
- "Am zburat!"
- "În HA-LUL ăla???"

lol!
Sus In jos
http://crizatu.wordpress.com
Vizitato
Vizitator




Inmatriculare aparate de zbor in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Inmatriculare aparate de zbor in Romania   Inmatriculare aparate de zbor in Romania EmptyMier 07 Ian 2009, 02:11

virusu a scris:
din cate am inteles, e o aventura sa inmatriculezi o aeronava in tara

pana la urma care e procedura de inmatriculare a unei aeronave la noi?
Sus In jos
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400
propellerdream


Numarul mesajelor : 622
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2008

Inmatriculare aparate de zbor in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Inmatriculare aparate de zbor in Romania   Inmatriculare aparate de zbor in Romania EmptyMier 07 Ian 2009, 02:28

Gasiti informatia despre inmatriculare aici: http://www.caa.ro/ro/Airworthiness/index.html
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
GYN
Flight Level 400
Flight Level 400
GYN


Numarul mesajelor : 1026
Varsta : 61
Localizare : Cluj-EREDI
Data de inscriere : 09/02/2009

Inmatriculare aparate de zbor in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Inmatriculare aparate de zbor in Romania   Inmatriculare aparate de zbor in Romania EmptyMier 11 Mar 2009, 11:35

Am vorbit zilele trecute cu Antoniu despre posibilitatea intocmirii unui registru aerian.Spunea ca are un fisier in EXCEL cu ceva date.DE asemenea,eu am registrul complet pe anii 1931-1939 si unul mai recent dar incomplet,contine inmatriculari alternative iar la unele tipuri si c.n. .
Sus In jos
http://gyxtremespotting.time2forum.com/
eugen
Membru activ
eugen


Numarul mesajelor : 3386
Varsta : 50
Localizare : Arad, LRAR
Data de inscriere : 30/04/2008

Inmatriculare aparate de zbor in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Inmatriculare aparate de zbor in Romania   Inmatriculare aparate de zbor in Romania EmptyLun 18 Mai 2009, 19:12

Iata un link interesant despre operatorii aerieni romani si aeronavele apartinatoare. De mult asteptam asa ceva.
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

Inmatriculare aparate de zbor in Romania Empty
MesajSubiect: AACR   Inmatriculare aparate de zbor in Romania EmptyLun 18 Mai 2009, 20:54

eugen a scris:
Iata un link interesant despre operatorii aerieni romani si aeronavele apartinatoare. De mult asteptam asa ceva.
informatia era deja postata pe topicul: Baze de date - spotting

https://romanian-spotters.forumgratuit.ro/intrebari-raspunsuri-sugestii-si-anunturi-f15/baze-de-date-spotting-t1874.htm?highlight=date
Sus In jos
Eurofighter
Membru activ
Eurofighter


Numarul mesajelor : 738
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/03/2008

Inmatriculare aparate de zbor in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Inmatriculare aparate de zbor in Romania   Inmatriculare aparate de zbor in Romania EmptyLun 18 Mai 2009, 22:06

uite o serie tare de inmatriculari
sa vedem cine se prinde Razz
YR-RFJ
YR-MFJ
YR-CFJ
YR-OFJ
si alte combinatii intre ele lol!
Sus In jos
eugen
Membru activ
eugen


Numarul mesajelor : 3386
Varsta : 50
Localizare : Arad, LRAR
Data de inscriere : 30/04/2008

Inmatriculare aparate de zbor in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Inmatriculare aparate de zbor in Romania   Inmatriculare aparate de zbor in Romania EmptyVin 19 Iun 2009, 19:55

Am auzit o inmatriculare noua, YR-RAG. Presupun ca apartine RAS, dar ce avion o poarta?
Sus In jos
tm89sky
Airport Level
Airport Level
tm89sky


Numarul mesajelor : 89
Varsta : 56
Localizare : Romania
Data de inscriere : 20/04/2009

Inmatriculare aparate de zbor in Romania Empty
MesajSubiect: Inmatriculare aparate de zbor in Romania   Inmatriculare aparate de zbor in Romania EmptyVin 19 Iun 2009, 22:56

Asa cum ne spunea noua,la vremea respectiva, un regretat "MAESTRU" al aviatiei si se nume "domnul profesor MALAESCU"("...2 si te dau afara...") (iar cine nu stie despre dansul, sa taca), inmatricularile aeronavelor se fac alfanumeric in conformitate ci "Conventia de la Chicago"
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Inmatriculare aparate de zbor in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Inmatriculare aparate de zbor in Romania   Inmatriculare aparate de zbor in Romania EmptyVin 19 Iun 2009, 23:07

tm89sky,

totusi tonul cu "cine nu stie de X, sa taca" nu se preteaza la noi. poate la o bere Razz
Sus In jos
Continut sponsorizat





Inmatriculare aparate de zbor in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Inmatriculare aparate de zbor in Romania   Inmatriculare aparate de zbor in Romania Empty

Sus In jos
 
Inmatriculare aparate de zbor in Romania
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS
» Zbor Romania - Germania (Hannover)
» Aeronave in zbor peste Romania
» AEROPORTUL AUREL VLAICU/ BANEASA - STIRI - DISCUTII
» Ajutor in alegerea unui aparat

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: