ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Model IAR-99 "Soim"

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator




Model IAR-99 "Soim" Empty
MesajSubiect: Model IAR-99 "Soim"   Model IAR-99 "Soim" EmptyJoi 04 Mar 2010, 09:26

Multi dintre noi colectionam modele de aeronave de toate genurile (diecast , push to fit sau modele de asamblat) si multi dintre noi ne dorim sa avem in colectie aeronave de fabricatie / in culori romanesti. Cel mai rar model romanesc pe care l-am cautat si nu l-am gasit decat o singura data este .......dar deja stiti IAR-99 "Soim" De aceea cred ca acest topic este necesar fabricantilor de modele in a aprecia cata piata este pentru un asemenea model si scara la care ar trebui realizat.

Va rog sa va exprimati opinia referitor la demersul meu si numarul de modele pe care le-ati comanda daca un asemenea model ar iesi pe piata. De asemenea rog administratorii / moderatorii sa faca un centralizator al cererilor si un pool cu privire la scara , viitorului speram , model.
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Model IAR-99 "Soim" Empty
MesajSubiect: Re: Model IAR-99 "Soim"   Model IAR-99 "Soim" EmptyJoi 04 Mar 2010, 09:44

Octavian a scris:

Va rog sa va exprimati opinia referitor la demersul meu si numarul de modele pe care le-ati comanda daca un asemenea model ar iesi pe piata. De asemenea rog administratorii / moderatorii sa faca un centralizator al cererilor si un pool cu privire la scara , viitorului speram , model.

Octavian, tot ce pot sa-ti zic din surse sigure, e sa ai rabdare. Va aparea o macheta 1:72. Cat de curand, doar ca, lucrurile astea nu se pot face simplu de tot mai ales daca vrem o macheta corecta. deci rabdare si tutun...
Sus In jos
Skywalker
Membru activ
Skywalker


Numarul mesajelor : 407
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 02/10/2008

Model IAR-99 "Soim" Empty
MesajSubiect: Re: Model IAR-99 "Soim"   Model IAR-99 "Soim" EmptyJoi 04 Mar 2010, 09:52

As merge un pic mai departe de atat si as propune o realizare a unei serii cu avioanele militare produse in Romania dupa WW2, ca si asa sunt doar cateva.
Mi-ar place sa am o serie cu IAR 99, IAR93, de ce nu - IAR95 - desi e un proiect nematerializat.
Daca s-ar include si elicoptere, as fi cu atat mai incantat. Ca si acolo e subtire participarea...


Ca sa fiu ontopic, nu cred ca-s multi care ar comanda mai mult de 1 buc, dar si asa cred ca sunt destui.
Am gasit acum pe internet o sursa de machete home-made, detalii nu stiu.
Pun linkul, poate e cineva interesat. http://www.aviatiadasenzatia.cabanova.com/

Scara - eu unul as prefera macar 1:48 daca nu mai mari.....parerea mea.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Model IAR-99 "Soim" Empty
MesajSubiect: Re: Model IAR-99 "Soim"   Model IAR-99 "Soim" EmptyJoi 04 Mar 2010, 09:56

Skywalker a scris:
As merge un pic mai departe de atat si as propune o realizare a unei serii cu avioanele militare produse in Romania dupa WW2, ca si asa sunt doar cateva.

Daca s-ar include si elicoptere, as fi cu atat mai incantat. Ca si acolo e subtire participarea...

Ca sa fiu ontopic, nu cred ca-s multi care ar comanda mai mult de 1 buc, dar si asa cred ca sunt destui.

Si eu as prefera sa avem in colectie tot ce s-a fabricat dupa WWII si de ce nu si cele de dinainte. Machete de elicoptere mai sunt de vanzare ceea ce mi-ar place ar fi un IAR-316B scara 1/48 ca am unul 1/72 si mi se pare foarte mic.

Ca sa fiu si eu on topic (ca doar eu l-am deschis) as comanda cel putin 4 exemplare sa il fac in toate livery-urile care au existat.
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 67
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Model IAR-99 "Soim" Empty
MesajSubiect: Re: Model IAR-99 "Soim"   Model IAR-99 "Soim" EmptyJoi 04 Mar 2010, 10:15

Din cate stiu eu, Modelism International facuse IAR-93, il vindea si montat si nemontat. Cand m-am trezit eu nu mai aveau. Dar banuiesc ca nu au azvarlit matrita.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
iulianfly
Flight Level 100
Flight Level 100
iulianfly


Numarul mesajelor : 101
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/02/2009

Model IAR-99 "Soim" Empty
MesajSubiect: Re: Model IAR-99 "Soim"   Model IAR-99 "Soim" EmptyVin 05 Mar 2010, 10:56

Ma poate ajuta cineva cu planurile avioanului IAR-99 ?
sectiuni, axiometrie si vederi laterale - as incerca eu sa fac macheta frumosului
Multumesc,
Sus In jos
electric
Membru activ
electric


Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

Model IAR-99 "Soim" Empty
MesajSubiect: Re: Model IAR-99 "Soim"   Model IAR-99 "Soim" EmptyVin 05 Mar 2010, 11:43

iulianfly a scris:
Ma poate ajuta cineva cu planurile avioanului IAR-99 ?
sectiuni, axiometrie si vederi laterale - as incerca eu sa fac macheta frumosului
Multumesc,

a fost intr-un modelism dar nu mai stiu in care.
Sus In jos
iulianfly
Flight Level 100
Flight Level 100
iulianfly


Numarul mesajelor : 101
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/02/2009

Model IAR-99 "Soim" Empty
MesajSubiect: Re: Model IAR-99 "Soim"   Model IAR-99 "Soim" EmptyVin 05 Mar 2010, 12:01

Multumesc gata le-am gasit si pe cele de 93 si pe cele de 99
Sus In jos
Continut sponsorizat





Model IAR-99 "Soim" Empty
MesajSubiect: Re: Model IAR-99 "Soim"   Model IAR-99 "Soim" Empty

Sus In jos
 
Model IAR-99 "Soim"
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Lockheed "Electra" si "Super-electra" in culori romanesti
» Carpatair zboara cu tarife incepand de la 49 euro pe "destinatia zilei"
» ZIUA DISTINSILOR VIZITATORI la Exercitiul "DACIAN THUNDER 2009"
» Întârzieri din cauza ceţii pe Aeroportul "Traian Vuia" Timişoara
» Asociaţia "Aripi Româneşti" cauta colaboratori pentru site

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Aviation Hobby-
Mergi direct la: