ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 BBU-CIA-BBU

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
TheAce
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 67
Data de inscriere : 17/02/2009

BBU-CIA-BBU Empty
MesajSubiect: BBU-CIA-BBU   BBU-CIA-BBU EmptyDum 21 Feb 2010, 23:43

Zborul dus: 06.02.2010 (7:00->8.05)
LF: aprox 75%
Avion: HA-LPD

Prima experienta cu WIzzair si cu BBU. Cu 2 zile inainte de plecare am primit un mail de la Wizz in care se spunea ca din cauza traficului ridicat, check-in-ul incepe cu 3 ore inainte de zbor. Eu am ajuns pe la 5:00 la aeroport si la 5:20 terminasem cu check-in-ul si controlul de frontiera. Nu aveam aspteptari prea mari de la aeroport si cu siguranta nu mi-au fost intrecute: aglomeratie mare, locuri pe scaune putine, pirande la fumat in toaleta barbatilor, englezi beti pe jos in fata toaletei, asteptat in frig in autobuzele care te duceau la avion etc. Cat despre Wizzair, Per ansamblu am fost multumit.

Zborul in sine a fost OK, aeronava in buna stare chiar daca nu era dintre cele mai noi din flota. Cabin crew-ul a fost alcatuit din romani, pilotii cred ca erau unguri. Si la dus si la intors comandantul n-a zis decat "cabin crew in landing position", o fi politica la Wizz sa fie atat de tacuti? Am plecat cu 10 minute mai devreme si am ajuns cu 10 min mai tarziu, ne-au cam invartit vreo 30 de minute inainte de aterizare, probabil nu aveau permisiune de aterizare, multe persoane insa erau f nedumerite...

Roma mi-a placut! Nu sunt adeptul top-urilor, mi-e greu sa o compar cu Paris-ul sau Londra, ce pot sa spun este ca m-am simtit bine si am avut ce vedea. Nu mi s-a parut mai murdara sau mai curata decat alte mari orase pe care le-am vizitat. Perioada aleasa eu zic ca a fost inspirata, am avut vremea OK, turisti relativ putini, preturile la hotel mai mult decat rezonabile (ma uit acuma pentru aprilie, sunt cam cu 50% mai mari). Cu civilizatia in trafic, intradevar e cum se spune: trebuie sa treci cu tupeu strada pe la trecere ca nu opreste nimeni din proprie initiativa, masini parcate pe trecerea de pietoni sau pe doua randuri, in metrou si in autobuze e pe baza de coate la coborare...

Romani sunt multi la Roma, de la cei amabili pana la genul baietasi de cartier, trecuti de 30 de ani, care vorbesc tare la mobile si unul din trei cuvinte e cu bip (in fine, sunt si destui italieni de genul).

Sa trecem si la poze.

BBU-CIA-BBU P1000058
BBU-CIA-BBU P1000066
BBU-CIA-BBU P1000069
BBU-CIA-BBU P1000118

Pana sa ne apropriem de Roma, n-am vazut decat norii, n-am nici cea mai vaga idee care a fost ruta, pilotii n-au zis nimic.

BBU-CIA-BBU DSCF0799
BBU-CIA-BBU P1000094

Am luat exit-row seats. Eu zic ca se merita 21 ron/segment.
BBU-CIA-BBU DSCF0808
Aeronava care ne-a adus.
BBU-CIA-BBU P1000124
Multe Ryanair-uri la CIA.
BBU-CIA-BBU P1000191
Piata Republica cu o fantana by Bernini.
BBU-CIA-BBU P1000192
O biserica (Santa Maria degli Angeli) care ne-a placut f mult.
BBU-CIA-BBU P1000221
Fontana di Trevi
BBU-CIA-BBU P1000330
BBU-CIA-BBU P1000299
Santa Maria Maggiore
BBU-CIA-BBU P1000406
Prin Travestere
BBU-CIA-BBU P1000431
Pe usa respectiva se intra intr-o biserica.
BBU-CIA-BBU P1000914
Restaurant cu specific African. Se manca cu mana Smile
BBU-CIA-BBU DSCF0841
BBU-CIA-BBU DSCF0838
La Baffetto, o pizzerie celebra. Cica in sezon e coada de 50 de persoane la intrarea. Servirea e nebuna! Daca veniti cate doi, sunt sanse mari sa va puna cu alti doi la o masa de patru, cei cu care ne "cuplasera" s-au socat si au plecat. Noi am ramas si n-am regretat, pizza e deosebita.
BBU-CIA-BBU P1000447
BBU-CIA-BBU DSCF0932
Multe masini gen sub 18 ani am vazut la Roma.
BBU-CIA-BBU DSCF0937
Cum se parca pe langa Vatican .
BBU-CIA-BBU P1000297
Cred ca 75% din avioanele pe care le-am vazut pe cerul Romei erau Ryanair
BBU-CIA-BBU P1000550
BBU-CIA-BBU P1000582
BBU-CIA-BBU P1000589
BBU-CIA-BBU P1000639
De la muzeul Vaticanului (Raphael, Caravaggio).
BBU-CIA-BBU P1000942
Am fost la audienta papala, eu zic ca merita, se tine cam aprox in fiecare miercuri. De urmarit aici: http://www.vatican.va/various/prefettura/index_en.html
Trebuie luate bilete din timp, fie de la prefectura fie de la o parohie. Eu zic sa ajungeti cam cu 1h inainte de ora de incepere sa prindeti locuri bune.
BBU-CIA-BBU P1000991
BBU-CIA-BBU P1000673
BBU-CIA-BBU P1010092
BBU-CIA-BBU P1010105
Am ajuns pana la urma si la o slujba la Sant Pietro tinuta de Papa. Dupa audienta, am mers sa vizitam catedrala. Pe acolo am remarcat sa se puneau scaune, flori, se facea curat. Am intrebat ce se intampla si uite asa am revenit a doua zi Smile
BBU-CIA-BBU P1000689
BBU-CIA-BBU P1010258
BBU-CIA-BBU P1000459
BBU-CIA-BBU P1000461
BBU-CIA-BBU P1000716
Poze cu Roma Smile
BBU-CIA-BBU P1000777
BBU-CIA-BBU P1000764
Lanturile Sf Petru si Moise, varianta lui Michelangelo la San Pietro in Vincoli
BBU-CIA-BBU P1010230
Varianta nuda candva a lui Iisus Hristos, de Michelangelo
BBU-CIA-BBU P1010212
BBU-CIA-BBU P1010261
La intoarcere, pe 12.02 a nins, o raritate la Roma.
Cand am ajuns la aeroport, pe la 18:30, erau niste cozi la check-in... avioanele care trebuiau sa plece de la 15:00 nu plecasera inca. Era si o cursa catre Berlin a lui Easyjet anulata cu bataia aferenta la ghiseul companiei.
La Wizz, check-in-ul a inceput cam cu 1h30 intarziere.
Cursa trebuia sa plece la 20:45 si a plecat pe la 00:15. Dupa ce ne-am imbarcat in avion (HA-LPN, cabin crew romanesc, piloti italieni, LF 86%) au aparut probleme cu numarul de pasageri, nu corespundea cu ce trimisese aeroportul. In fine, am decolat pana la urma si doua ore mai tarziu si dupa ceva turbulente mai serioase in apropiere de Bucuresti, am aterizat pe BBU.
Sus In jos
cristi_avb
Flight Level 200
Flight Level 200
cristi_avb


Numarul mesajelor : 292
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 24/09/2009

BBU-CIA-BBU Empty
MesajSubiect: Re: BBU-CIA-BBU   BBU-CIA-BBU EmptyDum 21 Feb 2010, 23:58

Bun Trip-report The Ace. Roma un oras care merita vazut, istorie bogata ce-ti ofera din plin satisfactia vederii unei culturi foarte bogata si complexa. In rest cred ca te-ai lamurit singur privind abundenta de romani, care mai de care mai colorati si suspecti. Sper ca ti-a placut orasul si te-ai simtit bine !!! Wink
Sus In jos
http://www.expedia.com
lrbc
Fotograf
lrbc


Numarul mesajelor : 1823
Varsta : 110
Localizare : Bacău
Data de inscriere : 08/05/2009

BBU-CIA-BBU Empty
MesajSubiect: Re: BBU-CIA-BBU   BBU-CIA-BBU EmptyLun 22 Feb 2010, 00:30

Frumos. Roma e un oras pe care am in plan sa-l vizitez. Anul asta nu mai am cum, ca dupa Verona si Paris mi-am luat bilete pentru Dublin. Oricum, pentru marile orase turistice, cel mai bine e de mers in extrasezon. Eviti aglomeratia pe la muzee si alte obiective si, in plus, preturile la cazari sunt cu mult mai bune.
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

BBU-CIA-BBU Empty
MesajSubiect: Re: BBU-CIA-BBU   BBU-CIA-BBU EmptyLun 22 Feb 2010, 09:03

interesant. vezi doar ca acel cartier se cheama Trastevere nu Travestere Laughing
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
Lery
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 100
Varsta : 29
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/11/2009

BBU-CIA-BBU Empty
MesajSubiect: Re: BBU-CIA-BBU   BBU-CIA-BBU EmptyLun 22 Feb 2010, 14:06

Frumos trip report, Roma este intradevar un oras superb, cat despre Wizz Air te asigur ca nu esti singurul care se plange de cat de tacuti sunt pilotii Wink
Sus In jos
Continut sponsorizat





BBU-CIA-BBU Empty
MesajSubiect: Re: BBU-CIA-BBU   BBU-CIA-BBU Empty

Sus In jos
 
BBU-CIA-BBU
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Trip Reports-
Mergi direct la: