ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Asociatie oficiala

In jos 
+14
gabi-737
Lucian
electric
crissl
allex
crizatu
valavia
RoNIN_731
andreius
craft737
b707nicolae
bobocell
Virusu
RATus
18 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Asociatie oficiala Empty
MesajSubiect: Asociatie oficiala   Asociatie oficiala EmptyDum 11 Mai 2008, 17:53

Am cazut de acord ca merita sa scriem o petitie / scrisoare catre OTP din cauza ca sunt receptivi si au raspuns deja la 2 oameni de pe forum la diverse observatii. In petitia respectia sa descriem cine suntem si sa le prezentam contextul mondial cu privire la activitatea noastra, in text si ilustrat. Mai exact sa le aratam cum in alte locuri spotterii sunt tolerati si chiar incurajati. Toate astea bineinteles si cu prezentarea beneficiilor asupra aeroportului / companiilor aeriene / aviatiei. Aeroportul si companiile de aviatie beeneficiaza de poze profesionale si articole care le fac imagine buna, iar pe partea de securitate pot aparea iarasi beneficii pentru ei ( exemplu, la cj am vazut un caine pe pista cand venea wizz-ul la aterizare si am puttu vorbi cu cei din turn sa le zic de asta.. la OTP... nu prea era posibil ... ). Apoi Companiile aeriene pot sa aleaga poze care sa le foloseasca contra unui cost infim sau chiar 0 (depinde de fotograf) pentru a-si promova imaginea. De asemenea , aviatia in general in romania va avea o imagine mai buna si mai prietenoasa, astfel atragand tineret si generatii viitoare de aviatori.

In conditiile in care am vazut un raspuns de la OTP in care se zicea ca poti obtine permise sa fotografiezi in jurul aeroportului ar trebui ca scrisoarea respectiva sa se axeze in jurul acestei permisii si asupra unei metode prin care sa fim recunoscuti in jur la aeroport si lasati sa ne practicam hobby-ul in liniste astfel castigand toata lumea si siguranta ramanand intacta in jurul aeroportului. Din acest punct de vedere am zis ca ar fi bine sa le propunem sa facem o lista cu membrii asociatiei noastre si sa ne verifice pe toti pentru a fi siguri ca suntem ok.

Ce ziceti?
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Asociatie oficiala Empty
MesajSubiect: Re: Asociatie oficiala   Asociatie oficiala EmptyMar 13 Mai 2008, 00:06

frate bogdan eu sunt pentru, si eventual sa facem o scrisoare standard, care sa o trimitem tuturor aeroporturilor...
desi nu stiu daca am putea fi luati in seama fara sa avem o oarecare forma de organizare gen ONG sau club...
idei?
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Asociatie oficiala Empty
MesajSubiect: Asociatie oficiala   Asociatie oficiala EmptyMar 13 Mai 2008, 21:30

ok,

stiti careva ce trebuie sa facem ca sa devenim un grup / asociatie / etc oficial?

puneti aici tot ce stiti.

thx
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Asociatie oficiala Empty
MesajSubiect: Re: Asociatie oficiala   Asociatie oficiala EmptyMar 13 Mai 2008, 21:49

spun sincer ca din lipsa de timp nu am apucat sa studiez mai mult despre ce scrie acolo, dar cred ca non profit e cea mai buna alegere... un lucru e clar, trebuie ceva umblatura

aici referitor la ONG
http://www.altermedia.ro/docs/ghidul-infiintarii-unui-ONG-v5.1.pdf

si aici pt non profit

http://www.studcard.ro/fis/infintarea_asociatiilor_non_profit.doc

ideea e ca, trebuie sa fim cat mai multi si cat mai hotarati, si sa incercam sa ne tinem de treaba sa nu ne pierdem pe drum...
revin
Sus In jos
bobocell
Membru activ
bobocell


Numarul mesajelor : 442
Varsta : 34
Localizare : resita
Data de inscriere : 25/12/2007

Asociatie oficiala Empty
MesajSubiect: Re: Asociatie oficiala   Asociatie oficiala EmptyMier 14 Mai 2008, 15:48

Cu asociatia e ceva mai greu. Dar pt un ong e destul de usor. Eu am ceva acte deoarece am avut sarcina de a inregistra un ONG aici la Resita, numai ca unii nu au mai vrut si am lasat-o balta.

ACTE NECESARE PENTRU
INFIINŢAREA ROMANIAN SPOTTERS

1. Cerere de înscriere
2. 3 exemplare act constitutiv şi statutul autentificate
3. Acte doveditoare ale sediului şi patrimoniului iniţial
4. Dovada disponibilitaţii denumirii eliberată de Ministerul Justiţiei
5. Cenzor
6. Taxă timbru 19,00 RON
7. Timbru judiciar 0,50 RON

O parte din aceste acte le am gata completate.
Sus In jos
b707nicolae
Flight Level 100
Flight Level 100
b707nicolae


Numarul mesajelor : 110
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/04/2008

Asociatie oficiala Empty
MesajSubiect: Re: Asociatie oficiala   Asociatie oficiala EmptyLun 19 Mai 2008, 16:51

Corect punctat, ratus. Eu ma gandesc ca ar trebui, lasand deocamdata ideea de ong (care evident ca e buna, dar destul de greoi de pus in practica), sa facem rost, in urma unor discutii cu oficiali ai A.I.H.C. de niste lucruri care sa ne faca mai usor de identificat de la distanta: o legitimatie aprobata de aihc, sau poate, desi mai greu si mai migalos, una chiar de-a lor, cu simbolul lor, B-ul ala mare, sau una care sa poata fi vazuta de la distanta, atat de aia din turn care in loc sa se uite dupa masini pe pista se uita dupa spotteri Twisted Evil (glumesc) sa puna paza pe ei, cat si de security; nu stiu.. ceva juamte rosu jumate negru... ceva acolo care sa poata fi identificata ca fiind "friendly"nu atat dupa ce scrie pe ea, cat dupa cum arata;... sau ar mai fi niste sepcute tot asa de o culoare specifica... niste veste de-alea cum au agentii de rampa.. ceva.
bine acuma.. daca ar fi sa se intample asta (Doamne ajuta, dar traim in romania, deci orice e posibil), nu cred ca ar face astia efortul ca sa distinga spotterul infocat si eventual recunoscut de cetateanul obisnuit care pur si simplu vrea sa faca o poza cu ceva care zboara peste el, nefiind interesat efectiv daca a pozat un 737-300 sau 700. Cred ca daca vor accepta (si ar face bine, pt simplele motive enumerate de ratus), vor merge pe principiul (spus de o persoana foarte simpatizata de mare parte din populatie, eu exclus) "fara numar".
Ce ziceti, merita?
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Asociatie oficiala Empty
MesajSubiect: Re: Asociatie oficiala   Asociatie oficiala EmptyLun 19 Mai 2008, 18:18

b707, sunt de acord cu tine ca merita, dar trebuie sa te gandesti ca nu doar la AIHC se fac poze...
de aceea tota treaba trebuie facuta la un nivel central, astfel incat sa fim recunoscuti de TOATE aeroporturile din romania...
din nefericire se pare ca, discutiile pe tema asta nu prea au amatori, si cine mai stie cati spotteri sunt in tara si care nu stiu despre acest forum... cred ca e totusi prea devreme pt o organziare de genul... poate trebuie sa asteptam sa creasca si mai mare forumul si sa devina toti mai implicati, si atunci o sa reusim ceva... dar pana acolo cale lunga...
sau asa vad eu lucrurile
Sus In jos
craft737
Airport Level
Airport Level
craft737


Numarul mesajelor : 89
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/04/2008

Asociatie oficiala Empty
MesajSubiect: Re: Asociatie oficiala   Asociatie oficiala EmptyMar 20 Mai 2008, 00:05

Eu cred ca ar ajuta ceva scris catre aeroport.

Cel mai simplu, se pot face niste legitimatii, pe care ni le putem "confectiona" chiar noi, aeroportul doar sa le accepte. In cazul in care vine "security", arati legitimatia si te lasa in pace, nu cred ca e nevoie de uniforma speciala.. Smile Asta, pentru noi, pasionatii.. ca de "cetateanul obisnuit" de care vorbea b707, nu cred ca-i intereseaza nici pe cei de la security nici pe cei de la aeroport.. ca el pur si simplu trece prin zona, vede avionu, scoate aparatul si face poza.

"Suspectii" vom fi intotdeauna noi, cei care mergem in camp si petrecem acolo ore intregi pozand avioane.


Deci, raman la parerea ca un mail foarte bine redactat si cu multe exemple despre ce se intampla in afara (amsterdam, budapesta, dusseldorf,etc.) ne poate ajuta.

Haideti sa ne adunam toti fortele, sa redactam un mail si sa-l trimitem aeroportului. Nu avem absolut nimic de pierdut. Nu putem baga mana in foc ca nu or sa ne asculte.. sunt sanse mari, intr-adevar, dar pana nu incercam, n-avem de unde sa stim.

AIHC este cel mai mare aeroport din tara, iar daca rezolvam ceva cu ei, cu siguranta se va schimba situatia si pe celelalte aeroporturi.

So, care se pricepe la redactat? Smile
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Asociatie oficiala Empty
MesajSubiect: Re: Asociatie oficiala   Asociatie oficiala EmptyMar 20 Mai 2008, 00:55

craft737 a scris:
Eu cred ca ar ajuta ceva scris catre aeroport.



Haideti sa ne adunam toti fortele, sa redactam un mail si sa-l trimitem aeroportului. Nu avem absolut nimic de pierdut. Nu putem baga mana in foc ca nu or sa ne asculte.. sunt sanse mari, intr-adevar, dar pana nu incercam, n-avem de unde sa stim.

AIHC este cel mai mare aeroport din tara, iar daca rezolvam ceva cu ei, cu siguranta se va schimba situatia si pe celelalte aeroporturi.


din nefericire, ma vad din nou nevoit sa fac aceleasi observatii:

1. fara o forma de organizare, gen ONG sau non-profit, sau Asociatie sportiva, nu te baga nimeni in seama...
2. stiu ca AIHC e cel mai mare din tara, dar vad ca tot nu s-a inteles ca, daca la AIHC e rezolvata problema, asta nu inseamna ca peste tot va fi, si nu vreau sa fiu rautacios, dar nu doar AIHC exista in tara asta, si ca sa fiu si mai clar, eu sunt din alba iulia, deci nici un aeroport pe zona, dar ajung pe la cluj pe la sibiu, si acolo mai apuc sa trag un cadru sa zicem... pai ce fac? ma duc si ma laud ca am legitimatie la AIHC si sper ca o sa fie totul bine?
3. sa incercam sa facem o chestie general valabila si pentru toata lumea, nu bisericute sau fiecare cu felia lui... ori ne bagam toti in asta si incercam sa facem ceva civilizat si echitabil pentru toti indiferent de locatie, ori ne ascundem in contiunare dupa tufisuri si garduri...

poate nu conteaza ce am zis, dar consider ca, fara unitate si egalitate nu facem nimic... ca un mic stat Smile
Sus In jos
b707nicolae
Flight Level 100
Flight Level 100
b707nicolae


Numarul mesajelor : 110
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/04/2008

Asociatie oficiala Empty
MesajSubiect: Re: Asociatie oficiala   Asociatie oficiala EmptyMar 20 Mai 2008, 15:23

hai ca am mai nascocit ceva. Si o sa rezum in 2 mari categorii. Si tin cont in mare parte de ceea ce zice "virusu"
Cum vad eu problema, avem doua posibilitati:

A. Mergem la institutia de care asculta TOATE aeroporturile din tara (autoritatea aeronautica am impresia, sau oricare ar fi ea), si le punem LOR problema. Ei atunci, daca vor coopera (si nu ne vor trata cu sictireala) ne vor spune ce avem de facut; ori sa le dam lor scrisoarea despre care vorbim, ori sa le-o trimitem la fiecare aeroport in parte, eventual pe un format comunicat de ei, sau cu un numar ceva, oficial. Si asa incercam sa imblanzim cainele ca sa ajungem la gaini (exprimare cartoon-like).

B. Ne adunam fiecare dintr-o zona anume pe fiecare aeroport... cine e din ilfov la otp, ardeal la cluj... samd. Si incearca fiecare separat pt un aeroport. Dar va fi net mai greu, cu o posibilitate pt unele aeroporturi sa zica NU! In cazul in care obtinem de la otopeni, vom fi un exemplu puternic pt altii ("uite ma, daca tatal lor, marele otopeni, cu cel mai mare trafic comercial, militar, prezidential samd, a reusit, atucni hai sa le dam si noi, ca oricum avem mai putine de ascuns decat aia de la aihc, care... hopa... tocmai ii lasara pe spotterasi sa pozeze Laughing ")

Anyway, sustin ideea ca in mod organizat si oficial am avea mult mai multe sanse. Rezumand: ori de la mama lor de la autoritate sau minister, care o fi, ori pe cont propriu, si pe masura ce obtinem permisiunea unora, o dam de exemplu la celelalte.
Sus In jos
craft737
Airport Level
Airport Level
craft737


Numarul mesajelor : 89
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/04/2008

Asociatie oficiala Empty
MesajSubiect: Re: Asociatie oficiala   Asociatie oficiala EmptyMar 20 Mai 2008, 16:17

b707nicolae a scris:
"uite ma, daca tatal lor, marele otopeni, cu cel mai mare trafic comercial, militar, prezidential samd, a reusit, atucni hai sa le dam si noi, ca oricum avem mai putine de ascuns decat aia de la aihc, care... hopa... tocmai ii lasara pe spotterasi sa pozeze Laughing "

Exact asta am vrut sa zic si eu. Nu ca vreau in mod expres sa obtinem aprobare doar de la OTP, pt. ca sunt constient ca mai sunt si alti pasionati care nu au acces la OTP si merg la CLJ, TSR, SBZ,etc. De asta ziceam sa incercam sa facem tot posibilul sa obtinem ceva de la otopeni, pt. ca daca avem acceptul celor de acolo, va fi mai simplu pt. a obtine si acceptul celorlalti.
Sus In jos
andreius
Airport Level
Airport Level
andreius


Numarul mesajelor : 82
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/05/2008

Asociatie oficiala Empty
MesajSubiect: Petitie catre BBU si alte aeroporturi nemilitare   Asociatie oficiala EmptyMar 03 Iun 2008, 19:57

A vazut cineva Shawshank Redemption? E unul din filmele mele preferate. Nu, nu am deschis acest topic pentru a discuta filmul ci pentru a sublinia o paralela intre o intamplare din film si o posibila incercare de solutionare la problemele cu care se confrunta multi spotteri in Romania. La un moment dat, personajul principal, trimitand repetate petitii si scrisori pentru o anumita cauza reuseste sa atinga dupa o lunga perioada de timp ce-i drept scopul propus.

Poate sunt putin idealist si recunosc ca risc sa fiu catalogat visator de catre cei care sunt conectati mult mai bine la realitatile romanesti, dar nu ar fi oare o idee macar (daca nu buna) sa trimitem petitii semnate de toti cei de pe site la autoritati prin care sa solicitam dreptul la fotografie, dand ca exemple ceea ce se intampla pe alte meleaguri, argumentand ca e mai bine sa creezi un loc special amenajat fotografiei si sa monitorizezi acel loc decat sa te joci de-a hotii si vardistii pe langa garduri. Sa le subliniem ca spotting-ul e o realitate, ca suntem hobbysti care vor risca sa fie considerati teroristi pentru pasiunea lor si ca nimeni nu ar avea nimic de pierdut, ba din contra.

Cred ca anuntul cu fotografiatul interzis a ramas din perioada in care in Romania mergea foarte bine comertul cu arme si tigari de contrabanda. Exista chiar un avion la un moment dat pe BBU inmatriculat undeva prin Africa, apt de zbor si care era banuit ca efectua astfel de curse in diferite colturi ale lumii. Binenteles ca autoritatile aeroportuare interziceau fotografia pentru ca putea fi folosita ca evidenta pentru respectivele transporturi. Acum cred ca politicul la noi a trecut la un alt "nivel" si nu mai e nevoie de astfel de restrictii. Sper Smile
Sus In jos
RoNIN_731
Membru activ
RoNIN_731


Numarul mesajelor : 449
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/12/2007

Asociatie oficiala Empty
MesajSubiect: Re: Asociatie oficiala   Asociatie oficiala EmptyMar 03 Iun 2008, 23:35

Andreius, parerea mea este ca pana nu ne vom organiza intro asociatie nu cred ca vom avea sanse de reusita. Din punctul lor de vedere nu ar face decat sa-si bata cuie-n talpa... Una este sa discuti cu o organizatie, alta este sa discuti cu "corul antic"... Nu sustin ca nu ar trebui incercat, dar consider ca infiintarea unei asociatii este imperativa.

Si mie imi place foarte mult "The Shawshank redemption"! Smile
Sus In jos
http://www.aripi-argintii.ro
andreius
Airport Level
Airport Level
andreius


Numarul mesajelor : 82
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/05/2008

Asociatie oficiala Empty
MesajSubiect: Re: Asociatie oficiala   Asociatie oficiala EmptyMier 04 Iun 2008, 00:27

Hopa ... eu m-am inscris pe forum dupa 28 Mai asa ca am pierdut putin startul. Ma bucur mult ca s-a venit deja cu idei. O sa ma mai gandesc si eu. Voi reveni.
Sus In jos
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

Asociatie oficiala Empty
MesajSubiect: Re: Asociatie oficiala   Asociatie oficiala EmptyMier 03 Sept 2008, 14:36

Salutari!! Parerea mea e ca aceasta discutie ar trebui reluata. Forumul a depasit 200 de membrii, unii chiar ff activi, unii care probabil citesc mult si scriu putin (eu de exemplu)......cred ca putem face ceva, sa ne organizam legal pentru a putea apoi discuta cu cei de la AACR (cea mai buna varianta dupa parerea mea) despre obtinerea unor permise unanim recunoascute pe teritoriul Romaniei pentru a putea fotografia linistiti avioanele atat pe aeroporturi cat si in aer (take-off/approach/landing). Sunt doritori? Ia sa vedem cati ne adunam? Basketball
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Asociatie oficiala Empty
MesajSubiect: Re: Asociatie oficiala   Asociatie oficiala EmptyMier 03 Sept 2008, 14:56

Din ce am aflat eu de la cineva care are tangenta cu securitatea aeroporturilor pe Otopeni problema sunt cei de la SRI si pe restul unde ii mai apuca ragnita cronica acuta pe marlanii de la paza este problema faptul ca sunt obiective nationale si cica si strategice ............
Sus In jos
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

Asociatie oficiala Empty
MesajSubiect: Re: Asociatie oficiala   Asociatie oficiala EmptyMier 03 Sept 2008, 15:03

kkk a scris:
pe Otopeni problema sunt cei de la SRI si sunt obiective nationale si cica si strategice ............

si iar revenim in tarisoara noastra securisto-comunista in care cu totii suntem delicventi si atentam la siguranta nationala pt ca noi nu suntem romani, suntem impotriva civilizatiei in Romania iar cei de sus, ei sunt romanii adevarati care au grija de avutia (si securitatea) nationala...... lol!

Ah Doamne cat imi doresc sa emigrez Laughing
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Asociatie oficiala Empty
MesajSubiect: Re: Asociatie oficiala   Asociatie oficiala EmptyMier 03 Sept 2008, 15:28

Probabil ca mai avem putin si ajungem la acelasi statut ..... din pacate partea de securitate asa este educata sa trateze pe oricine ca fiind suspect daca vine la gard si face poze...... Eu am zis atunci fratii mei albi daca vi se pare suspect de ce nu vine un Nea Cutare sa ne legitimeze politicos sau sa vina cineva care se ocupa de securitate sau der paza si pur si simplu sa stea sa ne supravegheze si de comun acord sa se stabileasca puncte de spotting organizate si supravegheate, daca nu pot sa infinteze un nou punct de paza atunci sa stabileasca o zona care este usor de supravegheat....... Se pot face chestii corecte atat pentru noi cat si pentru ei, mi se pare ilogic sa nu vrei sa fie securitate intr-un aeroport dar la fel de ilogic mi se pare sa tise interzica sa umblii prin afara perimetrului si daca cineva poate sa ceara sa nu fotografiez un avion atunci acel cineva ESTE COMPANIA CARE OPEREAZA ACEL AVION SI NU UN TROGLODIT CU DOUA CLASE SI ACELEA INCERTE.......
Sus In jos
crizatu
Airport Level
Airport Level
crizatu


Numarul mesajelor : 47
Localizare : LRCL
Data de inscriere : 20/03/2008

Asociatie oficiala Empty
MesajSubiect: Re: Asociatie oficiala   Asociatie oficiala EmptyJoi 11 Dec 2008, 14:45

S-a mai miscat ceva in acest sens? Eu sunt pro si daca e cazul sunt de acord sa si sponsorizez ideea, bineinteles in limita posibilitatilor.
Sus In jos
http://crizatu.wordpress.com
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

Asociatie oficiala Empty
MesajSubiect: Re: Asociatie oficiala   Asociatie oficiala EmptyJoi 11 Dec 2008, 15:45

din cate cunosc eu nu s-a mai miscat mai nimic...decat poate in relatia "doua lcase dezacord" - spotter. Totusi ar fi bine sa reluam aceasta discutie, poate ajungem si la un rezultat final
Sus In jos
allex
Membru activ
allex


Numarul mesajelor : 3096
Varsta : 51
Localizare : SATU MARE
Data de inscriere : 05/10/2008

Asociatie oficiala Empty
MesajSubiect: Re: Asociatie oficiala   Asociatie oficiala EmptyVin 12 Dec 2008, 17:57

Pentru inceputul anului viitor ar trebui sa facem primi pasi reali in sensu asta.Cred ca o forma sau alta de organizare near ajuta mult in activitatea pe care o desfasuram in ce priveste aeroporturile din tara.Oare la vecini nostri din HU. cum e?Citeam intr-o revista cum ca odata cu stirea sosiri lui AN-225 pe Ferihegy anul asta s-au amenajat locuri pentru spotteri,si chiar au fost invitati.....deci dupa mine acolo angajatii aeroporturilor stiu de existenta lor. Si la noi ar putea fi la fel,o petitie,o legitimatieo organizare....
Sus In jos
crissl
Airport Level
Airport Level
crissl


Numarul mesajelor : 33
Varsta : 54
Localizare : Tg. Mures
Data de inscriere : 15/03/2008

Asociatie oficiala Empty
MesajSubiect: Re: Asociatie oficiala   Asociatie oficiala EmptyVin 12 Dec 2008, 22:21

Subscriu si eu acestei idei, infiintarea unei asociatii precum si creearea unor zone speciale pentru spotting, langa garduri sau chiar pe terasele terminalelor. Pentru mine si pentru cei care lucreaza pe aeroporturi sau zboara, nu e o problema cateva foto la aeronavele in zbor sau stationate pe platforme (cel mult cu sefii nostri in momentul in care surprinzi aspecte de care ei nu sunt mandrii), dar ar fi un ajutor nesperat pentru cei care nu au norocul nostru.
Acum am o idee pentru cei care sunt angajati ai aeroporturilor. La TGM, din CA al aeroportului face parte un inspector de la MT, din cadrul IAvC. Probabil si la celelalte aeroporturi este aceeasi situatie. Acestia, pe langa sarcinile specifice de membrii ai CA, sunt responsabili si cu avizarea pe partea de securitate a fluxurilor din terminale, dau avize la orice proiect de extindere infrastructura aeroportuara. Ma gandesc ca asemenea persoane ar trebui abordate in primul rand pentru orice discutie referitoare la aprobari si la creearea de zone de acces pentru spotteri. In cazul in care sunt oameni de inteles, ar putea face lobby mai departe in IAvC si MT. La primul CA al aeroportului voi lua legatura cu aceasta persoana pentru a-l intreba daca putem avea succes cu aceste demersuri.
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Asociatie oficiala Empty
MesajSubiect: Re: Asociatie oficiala   Asociatie oficiala EmptySam 13 Dec 2008, 02:03

imi place ideea ta crissl
cam de asa ceva avem nevoie, si sunt sigur, ca se pot gasi oameni deschisi la minte Very Happy
sa vina anul cel nou, sa avem si site-ul si apoi cred ca o sa reusim mai multe...
Sus In jos
electric
Membru activ
electric


Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

Asociatie oficiala Empty
MesajSubiect: Re: Asociatie oficiala   Asociatie oficiala EmptySam 13 Dec 2008, 11:15

Crissl: idee minunata, care se aseamana cu ideea unui proiect existent in listele de proiecte dorite ale Asociatiei "Aripi Romanesti". De acest proiect mai stiu si alti membri Rospotters, iar noi vom publica in scurta vreme lista de proiecte sa vedem ce putem face impreuna.

In alta ordine de idei, Crissl, daca ai nevoie de reprezentare ca persoana juridica, putem ca Asociatia, in colaborare cu Rospotters sa demareze o discutie oficiala cu aeroporturile pentru acest tip de acces. Putem deasemeni sa te mandatam din parteaa Asociatiei.

Daca crezi ca e ok , da-mi detaliile tale (nume/adresa/tel/email) prin PM si vorbim.

Quick Preview din lista de proiecte urgente, aprobata pe 11.11.2008 - sper sa nu se ia PR-ul de mine pentru ca dau comunicate...dezvaluiri, etc. Here it goes:

Citat :
B.8. Inceperea urgenta proiectului “Permise de fotografiere pentru Romanian Spotters”, in colaborare cu Romanian Spotters. Termen: Decembrie 2008
DESCRIERE: Proiectul presupune obtinerea pe fiecare aeroport a permisiunilor de fotografiere aeronava si parti din infrastructura pentru membrii Aripi Romanesti si Romanian Spotters legitimati si inregistrati in acest sens. Detalii de stabilit.
Sus In jos
Lucian
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 139
Varsta : 45
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 07/12/2008

Asociatie oficiala Empty
MesajSubiect: Re: Asociatie oficiala   Asociatie oficiala EmptySam 13 Dec 2008, 19:02

salut...nu pot decat sa va felicit pentru ideea voastra de a creea o asociatie oficiala si prin aceasta sa obtinem permise de fotografiere a aeronavelor pe diverse aeroporturi .....eu nu lucrez in nici o ramura a aviatiei, dar credeti-ma ca va sustin cu tot ce pot in demersul vostru.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Asociatie oficiala Empty
MesajSubiect: Re: Asociatie oficiala   Asociatie oficiala Empty

Sus In jos
 
Asociatie oficiala
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» OTP/LROP - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE (UPDATED 2013)
» Sesizare oficiala catre Ministrul Culturii (AR61/19.04.2010)
» Sesizare oficiala catre Ministrul Transporturilor (AR62/19.04.2010)
» Sesizare oficiala catre Comisia Nationala a Muzeelor si colectiilor (AR64/23.04.2010)
» Sesizare oficiala catre Statul Major al Fortelor Aeriene (AR59/19.04.2010)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: FORUM :: Organizare si functionare - Forum Organisation & Management :: Proiecte-
Mergi direct la: