ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 CLJ-BBU cu Blueair

In jos 
+7
Daniel
Mengelaus
propellerdream
valavia
arianne
kayala
felix
11 participanți
AutorMesaj
felix
Fotograf
felix


Numarul mesajelor : 1009
Varsta : 31
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 12/09/2008

CLJ-BBU cu Blueair Empty
MesajSubiect: CLJ-BBU cu Blueair   CLJ-BBU cu Blueair EmptyDum 06 Dec 2009, 14:39

Iata si primul meu Trip report:
Inainte zborului am avut ceva emotii,pentru ca nu mai zburasem niciodata si acesta era primul meu zbor.Am facut repede check in ul si am asteptat sa ne cheme sa ne verifice daca nu ducem droguri Razz Am trecut si de astia cu verificatul si am ajuns in sala de asteptare.Am mai stat cam 15-20 de minute pana ne au chemat sa ne duca cu autobuzul la al nostru YR-BAC:
CLJ-BBU cu Blueair 25anddj
Avionul nici macar pe jumate plin.Am fost 30 de oameni in tot avionul.
CLJ-BBU cu Blueair 2uzdnh1
Poza un pic miscata ca se grabeau romani sa intre... Evil or Very Mad
CLJ-BBU cu Blueair Mt89wp
Urcam ne punem frumos pe scaun.Ma uit in jur.Inainte de decolare o venit stewardesa sa imi zica sa nu fac poze la decolare si nici la aterizare Sad !La decolare nu am riscat.Raduq trebuie sa aiba poze cu YR-BAE la decolare ca era acolo doar l-am vazut:P
Am decolat de pe 08.Ne a bagat nenea pilotul bine in scaune...si ne am ridicat.Strat de nori...
CLJ-BBU cu Blueair 20t42eq
Daca ar avea Winglets....:
CLJ-BBU cu Blueair Ojkwfn
Coboram pentru ca se apropie BBU:
CLJ-BBU cu Blueair 2hi76va
CLJ-BBU cu Blueair 5bofts
CLJ-BBU cu Blueair 2rwatxy
Aterizare:
CLJ-BBU cu Blueair Wsv7ld
Platforma Boeing 727 saab 340 blue air,Md chinezesti:
CLJ-BBU cu Blueair 2vwfyiw
CLJ-BBU cu Blueair 2gtxk6e
Si gata.
THE END
Razz
Sus In jos
kayala
Flight Level 300
Flight Level 300
kayala


Numarul mesajelor : 333
Varsta : 29
Localizare : Adjud
Data de inscriere : 15/10/2009

CLJ-BBU cu Blueair Empty
MesajSubiect: Re: CLJ-BBU cu Blueair   CLJ-BBU cu Blueair EmptyDum 06 Dec 2009, 14:51

Fain. Dar oare de ce ti-a zis stewardesa sa nu faci poze la decolare si la aterizare? Eu de cate ori am fost cu avionul m-au vazut insotitorii de zbor ca fac poze si nu mi-a spus nimica:|
Sus In jos
felix
Fotograf
felix


Numarul mesajelor : 1009
Varsta : 31
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 12/09/2008

CLJ-BBU cu Blueair Empty
MesajSubiect: Re: CLJ-BBU cu Blueair   CLJ-BBU cu Blueair EmptyDum 06 Dec 2009, 14:53

Chiar nu stiu..doar la aterizare am facut ceva poze ca mi am dat seama ca nu ma poate vedea daca fac poze:)
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

CLJ-BBU cu Blueair Empty
MesajSubiect: Re: CLJ-BBU cu Blueair   CLJ-BBU cu Blueair EmptyDum 06 Dec 2009, 15:11

kayala a scris:
Dar oare de ce ti-a zis stewardesa sa nu faci poze la decolare si la aterizare? Eu de cate ori am fost cu avionul m-au vazut insotitorii de zbor ca fac poze si nu mi-a spus nimica:|

In teorie, "folosirea aparatelor electronice in timpul rularii la sol, aterizarii si decolarii este interzisa". In practica, pe buna dreptate de altfel, de obicei se inchid ochii.
Sus In jos
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

CLJ-BBU cu Blueair Empty
MesajSubiect: Re: CLJ-BBU cu Blueair   CLJ-BBU cu Blueair EmptyDum 06 Dec 2009, 15:13

Intre noi fie vorba, aparatul meu foto (Nikon D40) interfereaza cu scannerul. Acum nu pot sa spun de la ce distanta ca eu il tin la gat si scanerul in buzunar dar ideea este ca interfereaza.
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

CLJ-BBU cu Blueair Empty
MesajSubiect: Re: CLJ-BBU cu Blueair   CLJ-BBU cu Blueair EmptyDum 06 Dec 2009, 15:21

valavia a scris:
Intre noi fie vorba, aparatul meu foto (Nikon D40) interfereaza cu scannerul. Acum nu pot sa spun de la ce distanta ca eu il tin la gat si scanerul in buzunar dar ideea este ca interfereaza.

Si al meu. Daca incerci vei observa ca si corpul tau interfereaza cu scannerul. Basketball

Instructorul meu trimite SMS-uri din avion. Shocked
Sus In jos
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400
propellerdream


Numarul mesajelor : 622
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2008

CLJ-BBU cu Blueair Empty
MesajSubiect: Re: CLJ-BBU cu Blueair   CLJ-BBU cu Blueair EmptyDum 06 Dec 2009, 16:05

O problema poate fi doar cu folosirea telefoanelor mobile. Acestea, cand sint intr-o zona fara semnal, maresc puterea emitatorului in cautarea semnalului si pot interfera cu anumite circuite ale aeronavei. Cand terminalul GSM se afla in aeronava putem vorbi de plasarea sa intr-o cusca Faraday ipotetica. Semnalul GSM nu poate fi receptionat la o inaltime mai mare de 3-4 mii de metri. Asa ca lasarea telefoanelor deschise in avion e inutila. Se descarca rapid acumulatorii terminalelor si pot aparea interferente. Mai periculos e in faza de apropiere si aterizare datorita posibilelor interferente cu sistemul ILS. Oricum, dovezi hard ca aceste interferente exista nu s-au publicat pana acum.

In avioanele pe care le pilotez eu nu inchid niciodata telefonul. Dar zbor VFR... Si nu urc mai sus de 10000 ft...
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
Vizitato
Vizitator




CLJ-BBU cu Blueair Empty
MesajSubiect: Re: CLJ-BBU cu Blueair   CLJ-BBU cu Blueair EmptyDum 06 Dec 2009, 16:32

propellerdream a scris:
O problema poate fi doar cu folosirea telefoanelor mobile. Acestea, cand sint intr-o zona fara semnal, maresc puterea emitatorului in cautarea semnalului si pot interfera cu anumite circuite ale aeronavei. Cand terminalul GSM se afla in aeronava putem vorbi de plasarea sa intr-o cusca Faraday ipotetica. Semnalul GSM nu poate fi receptionat la o inaltime mai mare de 3-4 mii de metri. Asa ca lasarea telefoanelor deschise in avion e inutila. Se descarca rapid acumulatorii terminalelor si pot aparea interferente. Mai periculos e in faza de apropiere si aterizare datorita posibilelor interferente cu sistemul ILS. Oricum, dovezi hard ca aceste interferente exista nu s-au publicat pana acum.

In avioanele pe care le pilotez eu nu inchid niciodata telefonul. Dar zbor VFR... Si nu urc mai sus de 10000 ft...

Desi suntem foarte pe langa consider subiectul ca fiind important deci voi si risca sa postez pe langa putin. Azi vara pe deasupra Frantei, undeva pe la 12000 de metri unui nenea de langa mine incepe sa ii sune ca disperatul telefonul si asta fara ca cineva sa reactioneze (insotitori) desi suna tare bine Razz .

Felix, Felix ai scapat si tu de dorinta primului zbor, acum o sa canti ca mai vrei Razz stimate "Ala mic de pe Forum" ca sa il citez pe George Rotaru Razz
Sus In jos
felix
Fotograf
felix


Numarul mesajelor : 1009
Varsta : 31
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 12/09/2008

CLJ-BBU cu Blueair Empty
MesajSubiect: Re: CLJ-BBU cu Blueair   CLJ-BBU cu Blueair EmptyDum 06 Dec 2009, 16:50

kkk a scris:

Felix, Felix ai scapat si tu de dorinta primului zbor, acum o sa canti ca mai vrei Razz stimate "Ala mic de pe Forum" ca sa il citez pe George Rotaru Razz
Da am scapat de dorinta primului zbor,si sa fii sigur ca o sa urlu nu o sa cant ca mai vreau Razz Daca am noroc poate prin ianuarie din nou,dar de data asta cu Wizz cheers
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

CLJ-BBU cu Blueair Empty
MesajSubiect: Re: CLJ-BBU cu Blueair   CLJ-BBU cu Blueair EmptyDum 06 Dec 2009, 17:20

Hahah felicitari pentru primul zbor tinere Ikarus si la cat mai multe cheers
Sus In jos
Daniel
Flight Level 200
Flight Level 200
Daniel


Numarul mesajelor : 267
Varsta : 33
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 23/02/2009

CLJ-BBU cu Blueair Empty
MesajSubiect: Re: CLJ-BBU cu Blueair   CLJ-BBU cu Blueair EmptyDum 06 Dec 2009, 22:26

ikarus a scris:
kkk a scris:

Felix, Felix ai scapat si tu de dorinta primului zbor, acum o sa canti ca mai vrei Razz stimate "Ala mic de pe Forum" ca sa il citez pe George Rotaru Razz
Da am scapat de dorinta primului zbor,si sa fii sigur ca o sa urlu nu o sa cant ca mai vreau Razz Daca am noroc poate prin ianuarie din nou,dar de data asta cu Wizz cheers
Felicitari pentru TR.Sa stii ca biletele la Roma sunt accesibile, si acolo ai parte si de o partida buna de spotting. Very Happy
Sus In jos
laurus
Flight Level 400
Flight Level 400
laurus


Numarul mesajelor : 403
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/01/2008

CLJ-BBU cu Blueair Empty
MesajSubiect: Re: CLJ-BBU cu Blueair   CLJ-BBU cu Blueair EmptyDum 06 Dec 2009, 23:00

Super TR, ikarus ! Felicitari si-l asteptam pe urmatorul ^^
Sus In jos
C_man
Flight Level 100
Flight Level 100
C_man


Numarul mesajelor : 171
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 26/07/2009

CLJ-BBU cu Blueair Empty
MesajSubiect: Re: CLJ-BBU cu Blueair   CLJ-BBU cu Blueair EmptyDum 06 Dec 2009, 23:43

Bravo pentru report si pentru poze! Despre interzicerea utilizarii de aparatura electronica la bord... cred ca este, mai degraba, vorba despre asigurarea nu atat impotriva interferentelor avionului cu electronicele tale (care exista, indubitabil, intr-o masura mai mare sau mai mica) cat a unor pasageri cu electronicele tale... Sunt unii care nu pot intelege anumite treburi (nu e vina lor, ci a naturii, asta este, trebuie luati ca atare...) ori, aceste persoane ar starni unele discutii, probabil, mai aprinse la bord. Cred ca, de fapt, companiile se tem de teama calatorilor mai slabi de inger. Gresesc?
Sus In jos
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400
propellerdream


Numarul mesajelor : 622
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2008

CLJ-BBU cu Blueair Empty
MesajSubiect: Re: CLJ-BBU cu Blueair   CLJ-BBU cu Blueair EmptyLun 07 Dec 2009, 00:01

Mai exista o categorie de aparate pe care nu o poti folosi dar nu din motivele interferentelor: mp3 player-e si CD player-e. Daca stai cu castile pe urechi si cu muzica mergand tare nu poti auzi eventualele indicatii ale cabin crew sau ale comandantului in cazul unei situatii de urgenta. END OFF Topic.
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

CLJ-BBU cu Blueair Empty
MesajSubiect: Re: CLJ-BBU cu Blueair   CLJ-BBU cu Blueair EmptyLun 07 Dec 2009, 18:38

propellerdream a scris:
Mai exista o categorie de aparate pe care nu o poti folosi dar nu din motivele interferentelor: mp3 player-e si CD player-e. Daca stai cu castile pe urechi si cu muzica mergand tare nu poti auzi eventualele indicatii ale cabin crew sau ale comandantului in cazul unei situatii de urgenta. END OFF Topic.


nu e end of off topic Smile. mai bag si eu unu. util, zic eu. procedurile si restriciile difera usor de la companie la companie. in viata reala, unii insotitori de zbor isi fac datoria si iti zic sa nu folosesti aparatele interzise, altii nu, de aici confuzia ca unele lucruri ar fi permise sau nu.
majoritatea companiilor au urmatoarele restrictii, bazate pe reguli si recomandari ICAO/IATA cu mici diferente.

Echipamente electronice/electrice interzise pe toate durata zborului: AM/FM radios, VHF scanner receivers, jucarii controloate prin telecomanda, walkie talkies si alte echipamente de comunicatie prin frecvente radio.

Echipamente care nu se folosesc sub 10.000feet la decolare si sub 20.000 feet la aterizare:
laptops, computer games, MP3 players, echipamente GPS, VDC, DVDg players, echipamente foto....

telefoanele mobile trebuie sa fie inchise ptr decolare si aterizare dar pot fi folosite in timpul zborului daca sunt pe modul offline.g
acum cateva companii au inceput sa-si echipeze avioanele cu sisteme care permit convorbiri telefonice in timpul zborului. sistemul respectiv intra in actiune la peste 20.000 feet, altitudine la care se face un PA prin care esti informat ca-ti poti deschide telefonul. atentie insa, ca te arde tare la buzunar, in jur de 5 dolari pe minut.
Sus In jos
flysebi
Flight Level 400
Flight Level 400
flysebi


Numarul mesajelor : 437
Varsta : 34
Localizare : bucharest
Data de inscriere : 07/03/2009

CLJ-BBU cu Blueair Empty
MesajSubiect: Re: CLJ-BBU cu Blueair   CLJ-BBU cu Blueair EmptyMier 09 Dec 2009, 11:14

eu am filmat decolarea din londra, cand am zburat cu wizzair
Sus In jos
http://pilotmagazin.ro/
Continut sponsorizat





CLJ-BBU cu Blueair Empty
MesajSubiect: Re: CLJ-BBU cu Blueair   CLJ-BBU cu Blueair Empty

Sus In jos
 
CLJ-BBU cu Blueair
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Blue Air (0B / JOR)
» BBU-CLJ-BBU cu BlueAir
» BCM - FCO - BCM BlueAir
» BCM-FCO si retur cu BlueAir
» BBU - TSR - BBU, BlueAir, 30 Martie 2010

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Trip Reports-
Mergi direct la: