ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Alt avion cazut

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
b707nicolae
Flight Level 100
Flight Level 100
b707nicolae


Numarul mesajelor : 110
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/04/2008

Alt avion cazut Empty
MesajSubiect: Alt avion cazut   Alt avion cazut EmptySam 10 Mai 2008, 18:50

In urma cu putin timp a mai cazut un avion in Romania. Conform spuselor celor de la Antena3, e vorba de un AN-2, care a cazut in judetul Calarasi. Pilotul nu a supravietuit iar cea de-a doua persoana de la bord e in stare grava.
Asteptam informatii ulterioare. Oricum am avut parte numai de neplaceri in domeniu in ultimul timp...
Sus In jos
hayabusa
Membru activ
hayabusa


Numarul mesajelor : 904
Varsta : 40
Localizare : Lost Haven - Oradea
Data de inscriere : 30/03/2008

Alt avion cazut Empty
MesajSubiect: Re: Alt avion cazut   Alt avion cazut EmptyDum 11 Mai 2008, 09:59

Mecanicul de bord a murit iar pilotul este in spital. Asta am auzit eu la stiri.
Sus In jos
RoNIN_731
Membru activ
RoNIN_731


Numarul mesajelor : 449
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/12/2007

Alt avion cazut Empty
MesajSubiect: Re: Alt avion cazut   Alt avion cazut EmptyDum 11 Mai 2008, 13:18

Din declaratiile unui martor ocular, se pare ca a zburat foarte jos si nu a putut evita un stalp. L-a acrosat, s-a prabusit si a luat foc...
Copilotul a trecut la Escadrila din Ceruri... Sad Pilotul este grav ranit, internat la Floreasca. Medicii sunt rezervati in privinta sanselor de supravietuire...
Sus In jos
http://www.aripi-argintii.ro
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Alt avion cazut Empty
MesajSubiect: Re: Alt avion cazut   Alt avion cazut EmptyDum 11 Mai 2008, 17:04

nasol... nasol de tot... si stai si te intrebi de ce se intampla chestii de genul... si chiar daca nu e momentul, totusi imi vine sa pun treaba asta pe seama teriblismului si a momentelor in care omul care piloteaza crede ca stie prea bine ce poate avionul lui... nu asa trebuie abordata problema
si cred ca din pataniile din ultima vreme trebuie sa retinem toti, zburatori sau nu, ca, in aviatie, trebuie sa ai un limitator in cap si nu trebie sa te hazardezi oricat de bun ai fi sau crezi ca esti...
din nefericire se aplica vorba care mi-a zis-o instructorul meu de zbor: "in aviatie mor asii si prostii"

dumnezeu sa-l odihneasca...
si sa il apere pe cel din spital sa isi revina si redevina un om normal sa poata povestii prin ce a trecut... poate asa vom asculta mai mult si vom baga la cap mai multe chestii legate de siguranta zborului...
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Alt avion cazut Empty
MesajSubiect: Re: Alt avion cazut   Alt avion cazut EmptyDum 11 Mai 2008, 17:24

virusu a scris:
.si chiar daca nu e momentul, totusi imi vine sa pun treaba asta pe seama teriblismului si a momentelor in care omul care piloteaza crede ca stie prea bine ce poate avionul lui... nu asa trebuie abordata problema

Eu cred ca e prematur sa tragem o concluzie. Mai bine sa asteptam rezultatul anchetei, apoi se poate vorbi despre ce s-a facut, ce nu s-a facut, ce trebuia sa se faca etc...desi, e foarte usor sa vorbesti din fata calculatorului despre ce trebuia facut in aer si sunt convins ca daca intrebi orice pilot stie teoria, dar asta nu inseamna ca o si respecta. Oricum, din accidente trebuie sa invatam, asta e clar.
Sus In jos
b707nicolae
Flight Level 100
Flight Level 100
b707nicolae


Numarul mesajelor : 110
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/04/2008

Alt avion cazut Empty
MesajSubiect: Re: Alt avion cazut   Alt avion cazut EmptySam 17 Mai 2008, 15:29

virusu a scris:

sa il apere pe cel din spital sa isi revina si redevina un om normal sa poata povestii prin ce a trecut... poate asa vom asculta mai mult si vom baga la cap mai multe chestii legate de siguranta zborului...

Complet de acord. Ma bucur sa stiu (sau macar de iluzia) ca in aer ajung mult mai putini teribilisti decat pe sosele. Dar din pacate mai exista si accidente, fie din erori umane, fie din erori tehnice, care pana la urma sunt cauzate tot de oameni.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Alt avion cazut Empty
MesajSubiect: Re: Alt avion cazut   Alt avion cazut Empty

Sus In jos
 
Alt avion cazut
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Avion cazut langa Buzau
» Avion de mici dimensiuni cazut la Sirna
» Un bloc de gheata a cazut dintr-un avion peste o casa din Marea Britanie
» 75 de ani de cand a cazut la datorie primul echipaj roman al unui avion de linie
» MiG-31 cazut in Rusia

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: