ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009

In jos 
+18
Dylan
Messerschmitt
Mengelaus
felix
propellerdream
lrbc
Thomas
stendec
Boeing777-300
CDA
cristi_avb
valavia
adic
Nic
RoNIN_731
mihaiatanasie
allex
RATus
22 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Messerschmitt
Flight Level 100
Flight Level 100
Messerschmitt


Numarul mesajelor : 141
Varsta : 29
Localizare : Satu Mare
Data de inscriere : 20/12/2008

Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009   Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009 - Pagina 2 EmptyMar 29 Sept 2009, 22:08

Mengelaus a scris:
Mai oameni buni voi nu reusiti sa intelegeti un lucru. Toti care ati comentat aici.

Toti cei care au fost acolo au HOTARAT IMPREUNA sa nu puna poze de la eveniment si sa nu comenteze asta pentru ca cei de la Hawks of Romania sunt prietenii RoSpotters si prietenii multora din cei prezenti la miting. Atat. Nu s-au apucat moderatorii de nebuni sa stearga tot ce se vorbea de SM.
Corect. Imi amintesc foarte bine momentul : Ratus ne-a adunat la briefing si ne-a intrebat daca suntem de acord sa nu publicam nimic pana la o reatie oficiala. Am votat toti, am actionat in consecinta. Ideea de a nu posta era alegerea fiecaruia dintre cei prezenti tocmai in scopul de a nu creea polemici de genul. Dar vad ca si cu, si fara poze tot aia e. Nu e vorba de nici o musamalizare, ci doar de o auto-cenzura pe care TOTI CEI PREZENTI am considerat-o normala/de bun simt. Polemizarea excesiva ar fi dus la mediatizarea excesiva si luarea de masuri taioase impotriva HOR. Si cred ca nimeni nu isi doreste sa fie scoase Extrele de la zbor. De asta n-am postat poze sau discutii: sa nu-i bagam in c...t pe prietenii nostri, ca pana la urma ne sunt prieteni. Am decis sa asteptam pana vor fi niste rezultate ale anchetei oficiale si apoi o putem lua noi pe aratura mult si bine. A, da. A existat o persoana care a vrut cu orice pret sa faca publice niste poze, tocmai pentru a defaima Aeroclubul Romaniei si HOR. Poate ca unii stiu despre cine vorbesc. Stiti bine ca orice stire excesiv mediatizata, mai ales de persoane care nu sunt in cunostinta de cauza cum sunt fatucile de la stiri duce la niste cretinisme inimaginabile. Nu eram numai noi acolo, erau inca 10.000 de oameni dintre care sigur cel putin unu` a vazut ce s-a intamplat. Evenimentul a aparut in presa locala si la un post national de stiri. Nici vorba de musamalizare. De data asta nu s-a acordat asa de multa atentie tocmai pentru ca incidentul nu a fost asa de grav; pilotul nu are nimic, avionul a aterizat in singuranta si, cel mai important, contrar celor spuse in presa, aparatul nu s-a dezintegrat in zbor. Astfel de comentarii inutile isi au rostul daca sunt spuse de persoane in cunostinta de cauza, eu recunosc ca nu sunt dar am fost acolo si retin cu lux de detalii ce s-a intamplat.
Desigur, nu e drept fata de ceilalti membrii ai forumului, insa asta este situatia si trebuie s-o acceptam. Nu e vina nici unui moderator, admin sau mai stiu eu ce. Se vor posta si poze, insa la momentul potrivit. Pana atunci, noi, cei de-acolo am zis ce-am avut de zis, acuma fiecare interpreteaza cum vrea.

Edit: mi-am temperat putin postul
Sus In jos
http://www.bolbarazvan.blogspot.com
stendec
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 80
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 02/03/2009

Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009   Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009 - Pagina 2 EmptyMier 30 Sept 2009, 10:17

Citat :
Si cred ca nimeni nu isi doreste sa fie scoase Extrele de la zbor.
Sa fiu scuzat, eu iubesc mai mult oamenii care le piloteaza. Desi nu-mi doresc sa fie scoase de la zbor, prefer sa fie apte decat sa zboare nesigure. Nu sugerez ca n-ar fi, dar la cate s-au intamplat cu ele de cand au fost aduse, exista loc de speculatii.
Citat :
De asta n-am postat poze sau discutii: sa nu-i bagam in c...t pe prietenii nostri, ca pana la urma ne sunt prieteni.
Eu de-aici sa-inteleg ca-s vinovati? De parca postarea pozelor sau discutiilor i-ar baga in c..t...
Sus In jos
http://n.a.
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009   Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009 - Pagina 2 EmptyMier 30 Sept 2009, 10:51

stendec a scris:
Eu de-aici sa-inteleg ca-s vinovati? De parca postarea pozelor sau discutiilor i-ar baga in c..t...
Dragul meu stendec, ai citit si inteles postul lui Ratus de pe pagina anterioara? Ai sa spui ca DA! Ei! Eu prevazand faptul ca tu ai sa raspunzi asa, adica DA vin si te-ntreb in continuare...ai inteles din punct de vedere a unui PLANE SPOTTER sau din punctul de vedere al vecinului meu de la etajul III care n-a vazut niciodata un avion, decat in poze?
Deci daca baietii au hotarat sa nu faca publice fotografiile respective si nici sa discute despre eveniment, ce problema ai tu?!? Este un forum al spotterilor si acestia hotarasc ce si cum sa faca! Daca erai un spotter adevarat faceai totul ca sa ajungi la Satu-Mare la miting, faceai 1000 de fotografii si puteai sa le afisezi unde voiai! Dar asa?!? De ce te deranjeaza ca nu se discuta nimic aici? Iti recomand sa cauti pe Google despre evenimentul mai sus mentionat si sunt sigur ca ai sa gasesti ce doresti....
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009   Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009 - Pagina 2 EmptyMier 30 Sept 2009, 10:52

pe cei care dau o tenta personala discutiilor, cu preteni si iubiri de extra si alte nebunii de genul asta ii rog sa se abtina de la comentarii, cu asta duceti si declaratia mea in directii aiurea. Cei care sunteti lenesi si cititi numai comentariile scurte sau ce aveti voi chef pe aici, va rog sa cititi declaratia mea cu care a inceput discutia, si o sa constatati cu stupoare ca nu zic nimic de preteni si alte prostii subiective. Am procedat cat de obiectiv am putut in aceasta situatie. Ca fiecare dintre voi sunteti o floare firava si sensibila si vedeti pretenii si iubiri de extra si altceva in spatele acestei declaratii, e problema voastra, va sugerez sa faceti un dush rece si sa cititi inca o data partea din declaratie in care ziceam ca trebuie sa ramanem obiectivi.
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009   Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009 - Pagina 2 EmptyMier 30 Sept 2009, 12:06

mai postez o data pentru a ma face inteles si ptr a explica niste aspecte. nu il luati pe ca pe un post in contradictoriu caci nu este si nici nu vreau sa intru in polemica.

asa cum a zis si propeller dream nu toata lumea se pricepe la comunicare publica sau situatii de criza. treaba sta cam asa:
orice forma de cenzura referitoare la un incident public duce la amplificarea interesului media si al publicului (avizat sau nu) fata de de cele intamplate.
in lipsa unor informatii exacte, relatarile vor fi distorsionate. daca voi ati crezut ca ii ajutati pe organizatori prin autocenzura atunci aflati ca asta nu s-a intamplat, ba din contra. insa repet, fiecare face ce vrea si daca voi asa ati decis e OK.
revenind, in astfel de situatii, organizatorii au datoria sa puna la dispozitia media si a publicului toate informatiile disponibile la acel moment sau aparute ulterior. lipsa transparentei aduce o imagine negativa puternica, asupra lor si a evenimentului.

mai mult, pentru a evita o distorsionare a celor intamplate organizatorii trebuie sa explice neavizatilor (memebrii media sau nu) cele intamplate ptr ca publicul sa aiba o perceptie obiectiva a evenimentelor. din pacate, in romania sunt prea putini oameni cu notiuni de baza in domeniul comunicarii si evenimentele astea sunt gestionate 90% in mod gresit.

revenind la incidentul de fata, pararea mea este ca este unul ff important. DE CE?
1. ptr ca este vb de lotul national de acrobatie si nu de un avion privat ratacit prin munti.
2. ptr ca leaderul lotului a murit cu unul din acestea avioane, din cauza unei defectiuni tehnice. trebuie vazut daca este o problema cu aceste avioane, care este cauza ptr ca alticineva sa nu mai aiba soarta lui Misu Tone.

numai bine

LE: valavia eu am inteles foarte bine aspectul invocat de tine mai jos, in caz ca te referi si la postul meu. am explicat insa de ce astfel de decizii nu sunt cele mai fericite ptr organizatori si evenimentul respectiv.
incerci sa-mi spui ca nu ar trebui sa am o opinie despre evenimentul respectiv si aspectele sale? ca nu inteleg exact!

kkk. tonul tau lasa de dorit. accepta si alte opinii chiar daca nu esti de acord cu ele. faci niste afirmatii gratuite.


Ultima editare efectuata de catre Boeing777-300 in Mier 30 Sept 2009, 12:35, editata de 1 ori
Sus In jos
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009   Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009 - Pagina 2 EmptyMier 30 Sept 2009, 12:23

Nu stiu, eu unul sincer am impresia ca multi nu inteleg sau nu au inteles care a fost rolul nostru in aceasta chestie.

Noi nu suntem, nici organizatori, nici avizati pentru a discuta ce s-a intamplat acolo, nici Mediafax, Reuters sau mai stiu eu ce canal media pentru a lansa stiri in premiera nationala, nici zerotv ca sa ne dam cu parerea doi ani de zile despre unde e Elodia. Suntem pur si simplu un grup de pasionati de fotografie de aviatie, punct.

Cei care au fost acolo au luat o hotarare pe care au anuntat-o si pe care ar trebui ca lumea sa o respecte si din moment ce persoanele care au fost acolo au decis sa nu polemizeze nici cat negru sub unghie eu nu inteleg ce ar avea de spus persoanele care nu au fost de fata.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009   Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009 - Pagina 2 EmptyMier 30 Sept 2009, 12:25

Chiar nu inteleg de ce ne luati de idioti..... Chiar nu se poate fara polemic? Chiar atat de groaznic roade curiozitatea? Mie mi se pare ca subiectul asta deja se agata ca disperatul de penibil!!!! Au murit si alti din pacate in aceste avioane daca este sa dezgropam mortii...... Exact pentru polemica asta penibil de inutila, de fara sens refuz sa postez ceva legat de acel eveniment. Din ce am citit pana acum in afara de curiozitate morbida si disperata nu este vorba de nimic altceva, nimic util, nimic constructiv...... pur si simplu curiozitate .......... Daca nu ati inteles si tot o dati in sentimentalisme ieftine mai repet odata: IMAGINILE SUNT ACOLO UNDE TREBUIE SI VOR FI FOLOSITE ASA CUM TREBUIE este chiar atat de greu de priceput? sau ce mama dracului.... Stam aici si tot discutam ca niste babe la piata..... VA convine bine nu va convine asta este se chiama "CAz tipic de ghinion" si am incheiat discutia pentru ca am impresia ca ori explic pentru surzi ( as zice mult mai urat dar ma abtin de data asta)
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009   Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009 - Pagina 2 EmptyMier 30 Sept 2009, 12:31

Boeing777-300 a scris:
daca voi ati crezut ca ii ajutati pe organizatori prin autocenzura atunci aflati ca asta nu s-a intamplat, ba din contra. insa repet, fiecare face ce vrea si daca voi asa ati decis e OK.
revenind, in astfel de situatii, organizatorii au datoria sa puna la dispozitia media si a publicului toate informatiile disponibile la acel moment sau aparute ulterior. lipsa transparentei aduce o imagine negativa puternica, asupra lor si a evenimentului.


Chiar nu voiam sa intru in discutie, si nu o sa ma lungesc: DE CE nu vreti sa intelegeti ca poate am vrut sa ne ajutam pe noi, sa ne scutim de tot felul de discutii si complicatii, care vad ca se desfasoara aici?
DE CE se crede ca ne-a fost impus sa tacem? DE CE simte lumea nevoia sa vada sa comenteze etc etc? eu personal am 9 poze detaliate, si nu o sa le pun pe forum tocmai pentru atitudinea asta a unor membrii (nu ma refer neaparat la tine 777-300) care sunt insetati de comentarii.

Cam atat am de zis. Hai sa ne vedem de spotting si sa lasam polemicile. Am zis chestia asta de atatea ori ca pot da copy paste toata ziua... Am obosit de atata tam tam


Ultima editare efectuata de catre virusu in Mier 30 Sept 2009, 12:34, editata de 1 ori
Sus In jos
Skywalker
Membru activ
Skywalker


Numarul mesajelor : 407
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 02/10/2008

Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009   Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009 - Pagina 2 EmptyMier 30 Sept 2009, 12:32

kkk a scris:
IMAGINILE SUNT ACOLO UNDE TREBUIE SI VOR FI FOLOSITE ASA CUM TREBUIE
Eu doar asta as sublinia...Cred ca daca, de-a lungul ultimilor ani, se foloseau informatiile cum trebuie si anchetele isi faceau treaba cum se cuvine, poate unii din cei cazuti ar fi astazi printre noi si evenimente de acest fel ar fi mai rare. Aviatia nu iarta...
Este o parere personala si nu este bazata pe incidentul de la Satu Mare.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009   Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009 - Pagina 2 EmptyMier 30 Sept 2009, 12:59

De fiecare data cand vad ceva nou in topicul asta am speranta ca va fi su ultimul post de aici. Dar se pare ca nu. Pana acum vad ca e supapa de refulare a celor dornici de discutii FARA ROST. Inteleg ca forumul asta este unul de fotografie de aviatie , forum din care sa schimbam informatii cu privire la pasiunea comuna adica FOTOGRAFIA DE AVIATIE cat si date conexe : intalniri de spotting ,mitinguri, tehnica de spotting , trip reporturi , hobby in legatura ce aviatia si pe unul din ultimele locuri in clasamentul meu sunt stirile si comentariile asupra acestora. Dar se vede treaba ca tara asta are multi comentatori de stiri si poate cei mai buni nu sunt cei de la TV.
Am inceput sa gasesc din ce in ce mai putin interesant forumul gasind pe el tt felul de discutii , posturi , comentarii fara rost.
Astept ca topicul asta fie inchis , noi cei prezenti la SM nu suntem obligati sa facem ceva ce este impotriva vointei noaste ca si aia e dictatura nu numai cenzura pretinsa de unii .
Sus In jos
D13-th_Mytzu
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/06/2009

Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009   Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009 - Pagina 2 EmptyMier 30 Sept 2009, 17:38

Din punctul meu de vedere ati avut o criza gestionata foarte prost, cu masuri care pe viitor va lovesc tot pe voi, insa este ceva din care sa invatati (sper). Ca voi ati decis de comun acord sa nu postati nimic despre incident (cei care ati fost prezenti) este treaba voastra, desi exista niste explicatii cam periculoase in forum, insa felul in care ati tratat restul comunitatii a fost extraordinar de urat, sper sa fie o lectie si o motivatie pentru viitor.
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009   Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009 - Pagina 2 EmptyMier 30 Sept 2009, 17:45

singura explicatie care tebuie luata in calcul este cea de la care a inceput discutia, doar aceea reprezinta pozitia moderatorilor si a adminilor.. restul sunt pareri personale.. greseala pentru care mi-am cerut scuze este ca nu am informat toti cei 450 de membri despre incident dar am explicat ca acest lucru se datoreaza mai multor factori.
Sus In jos
allex
Membru activ
allex


Numarul mesajelor : 3096
Varsta : 51
Localizare : SATU MARE
Data de inscriere : 05/10/2008

Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009   Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009 - Pagina 2 EmptyMier 30 Sept 2009, 20:07

....dragi tovarasi si preteni,propun admin sau moderatorilor sa inchida subiectul si discutia.....ne acuzam ca in usa grajdului de fel si fel si devenim penibil in toata regula .....apropos de ce exista septe oameni care dau apa la moara pe subiect din 400 cati santem?... (ca tot ne laudam cu asta)....sau poate chiar santem doar 58...?!!...e o nebuloasa pt mine.....sau poate nu.
....mi de ajuns din asta si inca o data rog oamenii in putere sa puna punct si LA REVEDERE .....pe ast subiect.


.....MULTUMESC FRUMOS..!!!
Sus In jos
puma330
Fotograf
puma330


Numarul mesajelor : 279
Varsta : 45
Localizare : STR/EDDS
Data de inscriere : 03/05/2009

Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009   Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009 - Pagina 2 EmptyMier 30 Sept 2009, 20:37

NU MAI REZIST, COLEGILOR DE FORUM!!!
CER SI EU INCHIDEREA ACESTUI TOPIC, NU ARE ROST, PIERDEM TIMP, DISCUTAM IN VAN. CE A FOST DE SPUS, S-A SPUS, MAI BINE SA NE GANDIM LA CE VREM SA DEVENIM SI CE SA FACEM IN SENSUL ASTA.
PS: SATU MARE VA FI TRECUT LA "LECTII INVATATE" SI LA "PROCEDURI IN CAZ DE URGENTA"
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Incidentul de la Satu Mare si cearta de la usa cortului   Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009 - Pagina 2 EmptyMier 30 Sept 2009, 20:48

Ma oameni buni,
Stau si citesc threadul asta de zile bune si nu incetez in a ma minuna.... Unii spun clar raspicat ce si cum, dupa care altii vin si incep sa isi tranteasca offurile pe paginile acestui forum. Fiecare are dreptatea lui, caci vorba aceea Dreptatea este oarba.....insa, greseli sau facut de ambele laturi ale baricadei.
Am sa va spun caz concret intamplat acu ceva ani la un miting aerian in Moron de la Frontera, pe baza militara de acolo.
Ziua portilor deschise, spotteri din toate colturile Spaniei si a Europei asijderea. Sa petrecut un incident destul de urat. Conducerea bazei aeriene a adunat toata suflarea "spottareasca"( ca doar aia au putut prinde ce sa intamplat la altitudinea respectiva) si le-a cerut concursul pentru clarificarea incidentului. Adica material foto etc; insa sa mai cerut un lucru: sa nu se sufle o vorba pana la comunicatul oficial emis de baza, si pana la incheierea investigatiilor si iesirea raportului.
Toata lumea de acord. Ei tin sa va spun ca raportul a venit dupa 6 luni, insa pana atunci nimeni nu a comentat NIMICA, nici poze nimic-nimic-nimic.

Daca asta este greu de inteles, si toata lumea simte nevoia sa isi faca publica frustrarile, imi pare rau sa spun ca sunt ROMANIAN SPOTTER
Sus In jos
Continut sponsorizat





Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009   Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009 - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
Anunt important in legatura cu evenimentul de la Satu Mare 2009
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
 Subiecte similare
-
» Aeroportul Satu-Mare - Mai 2009
» Aeroportul Satu-Mare - Septembrie 2009
» Aeroportul Satu-Mare - Iunie 2009
» Aeroportul Satu-Mare - Ianuarie 2009
» Aeroportul Satu-Mare - Aprilie 2009

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: FORUM :: Organizare si functionare - Forum Organisation & Management :: Anunturi-
Mergi direct la: