ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS)

In jos 
+6
Richelieu
fularU
Dylan
B773-R
cipi_TM
gaudi
10 participanți
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator




Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS) Empty
MesajSubiect: Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS)   Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS) EmptyMier 23 Sept 2009, 19:52

I am interested in currently what is status of Deveselu air base. I know that it is closed for operations and has been transfered from the air force. But now who controls base ?? Ministry of Defense or other? I believe that aircrafts and military materials that are to be scraped are located there still.

Sunt interesat de ceea ce este în prezent, statutul de bază aeriană Deveselu. Ştiu că este închisă pentru operaţiuni şi a fost transferat de la forţele aeriene. Dar acum, care controlează de bază? Ministerul Apărării sau de altă natură? Eu cred că, aeronave militare şi materialele care urmează să fie fragmentat se află încă acolo.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS) Empty
MesajSubiect: Re: Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS)   Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS) EmptyDum 27 Iun 2010, 13:37

Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS) 333

Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS) 555
Sus In jos
gaudi
Membru activ
gaudi


Numarul mesajelor : 1152
Varsta : 46
Localizare : Ploiesti / Bucuresti
Data de inscriere : 17/07/2008

Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS) Empty
MesajSubiect: Re: Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS)   Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS) EmptyMar 03 Mai 2011, 12:28

Titlu: Băsescu: CSAT a aprobat utilizarea Aeroportului Kogălniceanu pentru tranzitul trupelor SUA. Sistemul antirachetă va fi amplasat la Deveselu, judeţul Olt
Sursa: mediafax.ro
Autor: ***
Data: 2011/05/03, 10:58

Citat :
Au fost analizate mai multe locaţii de amplasare a sistemului de apărare antirachetă

- Am aprobat ca locul de amplasare a sistemului antirachetă să fie la Deveselu, în judeţul Olt

- Precizez, comandantul bazei este ofiţer român. Nu este vorba de o bază americană, ci de o bază militară a forţelor aeriene române, care este parţial utilizată şi de sistemul antirachetă

- 200 de militari americani vor fi dislocaţi la baza militară de la Deveselu.

-Sistemul antirachetă american este unul defensiv, nu e destinat ofensivei. Este un sistem defensiv de apărare al teritoriul României şi Statelor Unite, de apărare împotriva rachetelor balistice. Sigur, de eficienţa, de eficacitatea sistemului beneficiază şi alte ţări, dar realizarea sistemului este o înţelegere bilaterală americano-română. La momentul la care statele membre NATO vor dezvolta scutul antirachetă, aşa cum s-a stabilit la ultimul summit de la Lisabona, şi componenta americano-română va fi integrată acestui sistem. Deocamdată este o tratare bilaterală a sistemului şi repet, baza aeriană Deveslu rămâne sub comanda ofiţerilor din forţele aeriene române.

- România şi-a atins un obiectiv important, de a-şi garanta securitatea pe termen lung. Elementele de scut antirachetă nu sunt îndreptate împotriva Federaţiei Ruse
Sus In jos
cipi_TM
Membru activ
cipi_TM


Numarul mesajelor : 1409
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 04/10/2008

Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS) Empty
MesajSubiect: Re: Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS)   Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS) EmptyVin 06 Mai 2011, 08:31

Aspecte de la ceremonia prilejuita de amplasarea, pe teritoriul Romaniiei, a unor elemente ale sistemului american de aparare antiracheta: http://www.mapn.ro/fotodb/20110504

Sus In jos
B773-R
Airport Level
Airport Level
B773-R


Numarul mesajelor : 51
Varsta : 47
Localizare : Bals
Data de inscriere : 10/05/2012

Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS) Empty
MesajSubiect: Re: Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS)   Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS) EmptyMar 05 Iun 2012, 16:48

Eu as incepe prin a preciza ca acest "aerodrom" cum l-au catalogat unii dintre voi este aeroport in toata regula, si aici ar trebuii facute cateva precizari sau date niste informatii despre acest aeroport cu toate ca este o baza militara foarte importanta in tara noastra ,se pare ca nu se vorbeste ,si nu apar nici un fel de imagini despre ea.Dar sa revenim la cele spuse mai sus ca este aeroport si nu aerodrom din mai multe puncte de vedere si anume: are o pista dintre cele mai mari din tara ca lungime si find cea mai lata alaturi de cea de la Bacau 2500x80 M betonata , in rest toate pistele din tara mari ca si lungime au 45 M respctiv 60 M la Craiova .Pacat ca nu apar si imagini cu acea baza militara actuala. Sad .As vrea sa postez un citat FRUMOS la aniversarea celor 60 de ani la Deveselu. http://povestideaerodrom.wordpress.com/2012/05/06/gandul-saptamanii-xxi/ si cateva aderese unde se pot vedea imagini cu baa militara si datele ale aeroportului http://www.targeta.co.uk/deveselu_2006.htm . Si un cateva date de pe siteul wikimapia. General Info
Country Romania
Time UTC+2(+3DT)
Latitude 44.077275
44° 04' 38.19" N
Longitude 24.416406
024° 24' 59.06" E
Elevation 289 feet
88 meters
Type Military
Magnetic Variation 004° E (01/06)
Operating Agency MILITARY


Communications
TWR 130.0
DEP 130.0
APP 130.0

Runway: 8202 x 262 feet
2500 x 80 meters

CONCRETE

Air Base 91 (Baza Aeriană 91) had been the home of the 91st Fighter Group (Grupul 91 Aviatie Vanatoare) before 2002, when flying operations ended at Deveselu airfield. At that time it was the only Romanian Air Base flying non-LanceR MiG-21's. 29 classic MiG-21's, comprising a range of variants (MiG-21F-13, MiG-21M, MiG-21PF, MiG-21PFM, MiG-21U-400, MiG-21U-600, MiG-21US) and a sole IAR-93 remain grounded from the time of the base closure. Its role was solely air defence, and the only unit flying at night. The air base was originally built by the Soviet Union, the first MiG-15's arriving in March 1952, they were eventually replaced by MiG-19's. The first squadron of MiG-21F-13's arrived in February 1962. On June 30, 1982, the 91st Fighter Regiment operated from Deveselu with the 48th Fighter Squadron. The 91st Fighter Regiment comprised of two squadrons (91/1 Squadron with MiG-21 MF/UM and 91/2 Squadron with MiG-21 PFM/US. On June 30, 1986, the 48th Fighter Squadron became the 71st Fighter Regiment and on June 9, 1987 was transferred to Câmpia Turzii.
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS) Empty
MesajSubiect: Re: Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS)   Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS) EmptyMier 06 Iun 2012, 07:03

B773-R a scris:
Eu as incepe prin a preciza ca acest "aerodrom" cum l-au catalogat unii dintre voi este aeroport in toata regula[...]
Eu as zice ca totusi notiunea de aeroport se refera si la celelalte facilitati nu numai la suprafata de manevra si/sau de miscare... La Deveselu echipamente de radionavigatie nu prea sunt (deocamdata), facilitati pentru pasageri eventual cargo nici atat. In rest ce sa vorbim. Mai de graba o denumire gen Baza Aeriana Deveselu s-ar potrivi, cu toate ca mai este mult si pana acolo.... Dar, las' ca vin americanii si aduc ei echipamentul... Smile
Sus In jos
fularU
Fotograf
fularU


Numarul mesajelor : 1725
Varsta : 56
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 22/04/2009

Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS) Empty
MesajSubiect: Re: Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS)   Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS) EmptyMier 06 Iun 2012, 08:22

dylan a scris:
B773-R a scris:
Eu as incepe prin a preciza ca acest "aerodrom" cum l-au catalogat unii dintre voi este aeroport in toata regula[...]
Eu as zice ca totusi notiunea de aeroport se refera si la celelalte facilitati nu numai la suprafata de manevra si/sau de miscare... La Deveselu echipamente de radionavigatie nu prea sunt (deocamdata), facilitati pentru pasageri eventual cargo nici atat. In rest ce sa vorbim. Mai de graba o denumire gen Baza Aeriana Deveselu s-ar potrivi, cu toate ca mai este mult si pana acolo.... Dar, las' ca vin americanii si aduc ei echipamentul... Smile

Mister Za Dylan ....o idee excelenta !!!! O poropunere care sigur va avea succes. Daca tot sunt cu si despre,,avioanele de razboi '' !
Ce-ar fi sa inaintezi propunerea mai marilor...... Smile
Sus In jos
B773-R
Airport Level
Airport Level
B773-R


Numarul mesajelor : 51
Varsta : 47
Localizare : Bals
Data de inscriere : 10/05/2012

Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS) Empty
MesajSubiect: Re: Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS)   Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS) EmptyMier 06 Iun 2012, 10:59

Ce mijloace de navigare exista sau de comunicare cu aeronavele ? ca de aterizat au aterizat destule avioane mari , de care unele aeroporturi nu au avut parte, care este mijlocul lor de ghidare al aeronavelor domnule Dylan ? Very Happy .Eu zic ca pe viitor o investitie ceva in acea pista si ceva hangare facute acolo se poate face un aeroport bun pentru Romania, loc este destul pentru dezvoltare si ar servi lume destula zic eu din oltenia si teleroman, este destula lume acolo in sud.Cum sa luat in calcul un aeroport nou sa se construiasca in zona giurgiu de la 0 cat face investitia de acolo?, nu m-ai vorbesc in cel de la deva care trebuie reconstruit sau cel de la alexeni, dar trebuie sa se mai si vrea sa se faca ceva, nu trebuie sa bata lumea sute de km sa ajunga la un aeroport sau altul pentru a calatorii undeva, deja este stresant sa mergi cu masina cateva ore bune si dureaza drumul catre aeroport mai mult ca zborul initial, mi se pare o mare tampenie, si plus ca m-ai trebuie facute in multe zone ale tarii.Sa speram ca vom schimba odata nenorocitii astia de al putere si o sa vina cine trebuie sa faca si ceva pentru tara asta ca de furat si facut averi ne-am saturat 22 de ani. cheers


Ultima editare efectuata de catre B773-R in Mier 06 Iun 2012, 11:09, editata de 1 ori
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS) Empty
MesajSubiect: Re: Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS)   Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS) EmptyMier 06 Iun 2012, 11:03

Cand spuneam de mijloace de navigatie, ma refeream exact la ele: NDB, VOR, ILS, etc.
Sus In jos
B773-R
Airport Level
Airport Level
B773-R


Numarul mesajelor : 51
Varsta : 47
Localizare : Bals
Data de inscriere : 10/05/2012

Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS) Empty
MesajSubiect: Re: Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS)   Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS) EmptyMier 06 Iun 2012, 11:10

dylan a scris:
Cand spuneam de mijloace de navigatie, ma refeream exact la ele: NDB, VOR, ILS, etc.
.Asta stiam si eu ca este nevoie ,dar intrebam ce mijloace exista la momentul actual, pentru ghidarea aeronavelor si comunicarea cu ele.
Sus In jos
Richelieu
Flight Level 300
Flight Level 300
Richelieu


Numarul mesajelor : 310
Varsta : 48
Localizare : LRFT
Data de inscriere : 08/06/2011

Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS) Empty
MesajSubiect: Re: Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS)   Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS) EmptyMier 06 Iun 2012, 13:45

B773-R a scris:
Cum sa luat in calcul un aeroport nou sa se construiasca in zona giurgiu de la 0 cat face investitia de acolo?, nu m-ai vorbesc in cel de la deva care trebuie reconstruit sau cel de la alexeni, dar trebuie sa se mai si vrea sa se faca ceva, nu trebuie sa bata lumea sute de km sa ajunga la un aeroport sau altul pentru a calatorii undeva, deja este stresant sa mergi cu masina cateva ore bune si dureaza drumul catre aeroport mai mult ca zborul initial, mi se pare o mare tampenie, si plus ca m-ai trebuie facute in multe zone ale tarii.Sa speram ca vom schimba odata nenorocitii astia de al putere si o sa vina cine trebuie sa faca si ceva pentru tara asta ca de furat si facut averi ne-am saturat 22 de ani. cheers
Probabil ca s-au facut studii care arata ca exista o cerere mai mare de transporturi aeriene in Giurgiu fata de Caracal, chiar daca asta inseamna ca tu, personal, sa fii nevoit sa faci mai multi km pana la aeroport.
Sus In jos
http://negustorul-de-culori.blogspot.com
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS) Empty
MesajSubiect: Re: Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS)   Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS) EmptyMier 06 Iun 2012, 14:50

B773-R a scris:
Ce mijloace de navigare exista sau de comunicare cu aeronavele ? ca de aterizat au aterizat destule avioane mari , de care unele aeroporturi nu au avut parte, care este mijlocul lor de ghidare al aeronavelor domnule Dylan ? Very Happy .Eu zic ca pe viitor o investitie ceva in acea pista si ceva hangare facute acolo se poate face un aeroport bun pentru Romania, loc este destul pentru dezvoltare si ar servi lume destula zic eu din oltenia si teleroman, este destula lume acolo in sud.Cum sa luat in calcul un aeroport nou sa se construiasca in zona giurgiu de la 0 cat face investitia de acolo?, nu m-ai vorbesc in cel de la deva care trebuie reconstruit sau cel de la alexeni, dar trebuie sa se mai si vrea sa se faca ceva, nu trebuie sa bata lumea sute de km sa ajunga la un aeroport sau altul pentru a calatorii undeva, deja este stresant sa mergi cu masina cateva ore bune si dureaza drumul catre aeroport mai mult ca zborul initial, mi se pare o mare tampenie, si plus ca m-ai trebuie facute in multe zone ale tarii.Sa speram ca vom schimba odata nenorocitii astia de al putere si o sa vina cine trebuie sa faca si ceva pentru tara asta ca de furat si facut averi ne-am saturat 22 de ani. cheers

Sincer, nu-mi dau seama la ce ar trebui un aeroport la Deveselu, atunci cand Craiova are o cursa pe zi si un charter doua pe saptamana? Oltenia isi are aeroportul ei, iar Telemormanul ... are distanta mica pana la Bucuresti. Plus aerodromul de la Rosiori, folosibil la nevoie de cei care il stiu cheers
Sigur, pentru mine ar fi frumos sa vad din curte aeronave mari pe finala sau imediat dupa decolare, dar nu cred ca asta ar vrea un investitor..
Baza aeriana, Dylan? Am avut cateva si le-am rebotezat "Flotile", nu e la moda "baza".

A, dar stiti ceva? Noi aici doar vorbim discutii si dam din gesticulatii, pentru ca viitorul Deveselului a fost deja citit in stele de americanesti! Like a Star @ heaven ? sau bom bom ? Ramane de vazut.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS) Empty
MesajSubiect: Re: Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS)   Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS) EmptyMier 06 Iun 2012, 17:47

Dragilor... vad ca o ia razna discutia...
Eu m-am referit strict la termenul folosit de colegul B773-R adica "aeroport"...se poate vedea si in citatul de mai jos...

dylan a scris:
B773-R a scris:
Eu as incepe prin a preciza ca acest "aerodrom" cum l-au catalogat unii dintre voi este aeroport in toata regula[...]
Eu as zice ca totusi notiunea de aeroport se refera si la celelalte facilitati nu numai la suprafata de manevra si/sau de miscare... La Deveselu echipamente de radionavigatie nu prea sunt (deocamdata), facilitati pentru pasageri eventual cargo nici atat.

... iar de la aceasta discutie s-a ajuns la studierea posibilitatii de a se infiinta un aeroport civil! Laughing Mi se pare cam mult!


Sus In jos
FogDucker
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 5
Varsta : 42
Localizare : Dark Crown Vic parked outside
Data de inscriere : 06/07/2011

Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS) Empty
MesajSubiect: Re: Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS)   Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS) EmptySam 04 Aug 2012, 05:42

Salut,
Indraznesc sa postez cateva fotografii facute la Baza Aeriană 91(actualmente inca sub conducere romaneasca pana cand vor ajunge "noii stapani".
Deocamdata unitatea este doar un depozit de deseuri, echipamente, aeronave, etc. Aici sunt parcate si sute de vehicule care urmeaza sa fie vandute ca fier vechi. Aeronavele MIG-21 din fostele escadrile se afla tot pe bretela de nord si pe cea de legatura, unde se afla de cand au fost scoase din dotare cu 11 ani in urma. Starea acestora este jalnica desigur. In afara de Mig-urile 21 PF, PFM, M, MF, se mai gasesc in numar de 18 elicoptere Alouette semi-complete si un L-29. Cel mai interesant mi s-a parut totusi un MIG-17(sau 15, nu mi-am putut da seama fiidca era acoperit cu plasa de camuflaj si descompletat) vopsit in verde camuflaj, cu aripile, coada si jambele demontate, dar parea destul de intact in rest.
Si inca ceva...a disparut IAR-ul 93A #116 ce se afla aici la Deveselu, nu a stiut numeni sa-mi spuna cine si unde a fost dus.
Sper sa va placa.
Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS) 24835372

RFMM 4707

Din pacate nu am apucat sa fotografiez MIG-ul 17 fiidca eram in graba, dar o bucata din aripa acestuia se poate observa sub motorul 21-ului.
Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS) 99417950

Alouette-uri si L-29

Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS) 15868815

Alouette.
Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS) 33965362

Deseuri.
Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS) 25225937


Ultima editare efectuata de catre Voicu in Dum 05 Aug 2012, 00:14, editata de 3 ori (Motiv : pus toate pozele intr-o singura postare.)
Sus In jos
Valy
Airport Level
Airport Level
Valy


Numarul mesajelor : 71
Varsta : 49
Localizare : Lugoj
Data de inscriere : 25/10/2008

Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS) Empty
MesajSubiect: Re: Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS)   Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS) EmptySam 04 Aug 2012, 07:55

Frumoase imagini Andrei!

116 este intr-un amplu proces de restaurare la Craiova. Totul depinde de bani,am auzit, ca s-ar vrea functional macar static...

Vali
Sus In jos
FogDucker
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 5
Varsta : 42
Localizare : Dark Crown Vic parked outside
Data de inscriere : 06/07/2011

Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS) Empty
MesajSubiect: Re: Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS)   Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS) EmptyJoi 09 Aug 2012, 02:37

Interesant...muncitorii care lucrau la IAR-93A #111 spuneau ca au primit sarcina de a scoate piese de pe avioanele ramase(inclusiv 111 de la care scoteau flapsurile), pentru a le instala pe avionul care se vrea a fi functional. Acesta cica ar apartine de Fabrica de Avioane.
Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS) Aaaaawq
Sus In jos
Richelieu
Flight Level 300
Flight Level 300
Richelieu


Numarul mesajelor : 310
Varsta : 48
Localizare : LRFT
Data de inscriere : 08/06/2011

Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS) Empty
MesajSubiect: Re: Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS)   Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS) EmptyJoi 09 Aug 2012, 18:11

9614 a zburat si pe la Borcea in vremurile lui glorioase. A aparut si pe coperta 4 a unei carti, dar nu mai retin cum se intituleaza. Chiar asa, sa o caut prin biblioteca!
Sus In jos
http://negustorul-de-culori.blogspot.com
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS) Empty
MesajSubiect: Deveselu   Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS) EmptySam 06 Sept 2014, 01:48

Dupa cumse vede pe google, aerodromul Deveselu a devenit istorie, poate doar elicopterele sa mai aterizeze acolo.
Sunt curios care a fost ultima aterizare pe Deveselu...
Sus In jos
Continut sponsorizat





Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS) Empty
MesajSubiect: Re: Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS)   Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS) Empty

Sus In jos
 
Caracal - Aerodromul Deveselu (LRDS)
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Aerodromul Drobeta
» Aerodromul Bistrita
» Focsani - fostul aerodrom
» TG. Jiu - Aerodromul Preajba
» Aerodromul Banesti

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Aerodromuri din Romania - Romanian Aerodromes-
Mergi direct la: