ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Watermarking, semnatura

In jos 
+4
Geo
Mengelaus
vishzu
crokodilu
8 participanți
AutorMesaj
crokodilu
Membru activ



Numarul mesajelor : 625
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2008

Watermarking, semnatura Empty
MesajSubiect: Watermarking, semnatura   Watermarking, semnatura EmptyLun 07 Sept 2009, 16:58

Ca tot e la moda (vezi aici): cum sa ne protejam..altfel decat stiti voi cum...

Cel mai simplu e sa editezi poza cu un soft care stie sa aplice text peste imagine. Paint-ul clasic, Pain .Net, Gimp, PS, etc.
Mai complicat dar totusi simplu ar fi sa folosesti o imagine cu semnatura/watermarkul personal pe care sa o suprapui peste imaginea de publicat. Aici ar trebui un soft care stie de manipulare layere.
Mai jos o exemplificare in GIMP.

Se ia GIMP (este free), se creeaza o imagine si se adauga text reprezentand watermarkul, crokodilu @ rospotters . ro de exemplu. Cel mai simplu e sa adaugi text cu toolul de scris text. Daca ai idei si talent, iti faci o sigla, poza mai feng shui. In cazul de fata un text colorat (nu doar alb) pe fundal transparent:

Watermarking, semnatura Pas1l
Salvezi imaginea cu transparenta in format PNG (suporta transparenta).

Deschizi poza de publicat si ii adaugi un nou strat (layer) ca fiind poza cu watermark existenta:
Watermarking, semnatura Pas2e

Acum avem doua straturi suprapuse:
Watermarking, semnatura Pas3

Se seteaza transparenta "culoare la alfa" si se face amestecarea culorilor, watermarkul integrandu-se in peisaj:
Watermarking, semnatura Pas4

Watermarking, semnatura Pas5

Daca watermarkul e prea puternic se mai poate lucra la transparenta sa, nu 100% ci mai putin.
Watermarking, semnatura Pas6

Se mai ajusteaza pozitia, etc. si se salveaza imaginea finala prin combinarea celor doua straturi.

Watermarking, semnatura Imgp30823

Asta e versiunea "munca de sisif". Probabil ca exista programe care fac automat pe loturi de poze, in cazul ca vrei sa te lauzi cu cele 100 de capturi din ziua de ieri. Sau face Nic un "hack" si pune automat pe toate. Question

Succes.
Sus In jos
http://valistoica.blogspot.com
vishzu
Moderator
vishzu


Numarul mesajelor : 1036
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/04/2008

Watermarking, semnatura Empty
MesajSubiect: Re: Watermarking, semnatura   Watermarking, semnatura EmptyLun 07 Sept 2009, 17:31

Frumos tutorial. Pe viitor am sa incerc sa bag ca watermark logo-ul Romanian Spotters.
Sus In jos
crokodilu
Membru activ



Numarul mesajelor : 625
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2008

Watermarking, semnatura Empty
MesajSubiect: Re: Watermarking, semnatura   Watermarking, semnatura EmptyLun 07 Sept 2009, 17:35

vishzu a scris:
Frumos tutorial. Pe viitor am sa incerc sa bag ca watermark logo-ul Romanian Spotters.
Recomand si un semn personal distinctiv, ca daca toate au logo rospotters identic si la fel...ajungem tot de unde am plecat. Plus ca daca e identic isi face mana si gaseste solutie de undo valabila pt. toate. Asa daca fiecare semnatura e diferita, mai greu cu scos watermarkul. Daca omul nu are jena sa ia poze, poate ca nu are jena sa si scoata semnaturile.
Sus In jos
http://valistoica.blogspot.com
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 41
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Watermarking, semnatura Empty
MesajSubiect: Re: Watermarking, semnatura   Watermarking, semnatura EmptyLun 07 Sept 2009, 20:45

Si uite asa se duce dracului placerea de a privi o poza buna, ca e mazgalita in mijloc sa nu fie furata. Si incet, incet ajungem ca acum vreo 10 ani..adica printam pozele si organizam intalniri la club sa ne putem delecta.

p.s Nu ma intelegeti gresit, de acord ca e singura solutie pentru a ne proteja munca. Sunt doar indignat.
Sus In jos
crokodilu
Membru activ



Numarul mesajelor : 625
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2008

Watermarking, semnatura Empty
MesajSubiect: Re: Watermarking, semnatura   Watermarking, semnatura EmptyLun 07 Sept 2009, 22:17

Mengelaus a scris:
...ca e mazgalita in mijloc sa nu fie furata....
Read this: http://www.gimpdome.com/index.php?topic=5971


Ultima editare efectuata de catre crokodilu in Lun 07 Sept 2009, 22:25, editata de 1 ori
Sus In jos
http://valistoica.blogspot.com
Vizitato
Vizitator




Watermarking, semnatura Empty
MesajSubiect: Re: Watermarking, semnatura   Watermarking, semnatura EmptyLun 07 Sept 2009, 22:19

In aproximativ acelasi mod se poate aplica si in Photoshop, din cate stiu ori Gimp-ul ( original pentru Linux) este clona de Photoshop ori invers
Sus In jos
crokodilu
Membru activ



Numarul mesajelor : 625
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2008

Watermarking, semnatura Empty
MesajSubiect: Re: Watermarking, semnatura   Watermarking, semnatura EmptyLun 07 Sept 2009, 22:28

Asa cum am zis, nu conteaza softul, daca stie de layere. Nu stiu care a fost primul, care pe cine copiaza, ce e mai interesant e ca GIMP e free, dar nu e singurul. Pana la urma importanta e tehnica si nu toolul folosit.

Exemplele folosite de mine mai devreme sunt pur demonstrative si mult prea ostentatie. Asta nu inseamna ca nu pot fi folosite watermarkuri mai discrete, in colt, vizibile sau ascunse. Pana la urma nici nu-s obligatorii. Up to you.
Sus In jos
http://valistoica.blogspot.com
Geo
Fotograf



Numarul mesajelor : 602
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/01/2008

Watermarking, semnatura Empty
MesajSubiect: Re: Watermarking, semnatura   Watermarking, semnatura EmptyLun 07 Sept 2009, 23:30

Nu sunt adeptul watermark-ului pe poza, am mereu impresia ca ii strica din frumusete. Voi continua sa postez fara. Incerc sa raman optimist si sper ca incidente precum cel despre care s-a discutat atat nu vor mai aparea....
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Watermarking, semnatura Empty
MesajSubiect: Re: Watermarking, semnatura   Watermarking, semnatura EmptyLun 07 Sept 2009, 23:41

crokodilu a scris:
Asa cum am zis, nu conteaza softul, daca stie de layere. Nu stiu care a fost primul, care pe cine copiaza, ce e mai interesant e ca GIMP e free, dar nu e singurul. Pana la urma importanta e tehnica si nu toolul folosit.

Exemplele folosite de mine mai devreme sunt pur demonstrative si mult prea ostentatie. Asta nu inseamna ca nu pot fi folosite watermarkuri mai discrete, in colt, vizibile sau ascunse. Pana la urma nici nu-s obligatorii. Up to you.

Era o completare si o constatare pentru a nu obliga lumea sa caute Gimp-ul care apropo suporta Filtrele pentru Photoshop asa free cum este. Oricum foarte tare ideea si foarte de folosit, Mersi mult, singur nu m-ar fi dus scafarlia!

Intradevar strica poza, dar sa vedeti ce rau strica la stomac cand cineva va foloseste poza si se mai si lauda cu asta.....
Sus In jos
crokodilu
Membru activ



Numarul mesajelor : 625
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2008

Watermarking, semnatura Empty
MesajSubiect: Re: Watermarking, semnatura   Watermarking, semnatura EmptyLun 07 Sept 2009, 23:50

Viata e un lung sir de compromisuri..inca unul in plus nu se simte.

kkk a scris:
..Gimp-ul care apropo suporta Filtrele pentru Photoshop asa free cum este...
Hmmm. Adica cum? Care filtre? Suna interesant. Ceva detalii? Filtrele de Photoshop sunt free?
Sus In jos
http://valistoica.blogspot.com
Vizitato
Vizitator




Watermarking, semnatura Empty
MesajSubiect: Re: Watermarking, semnatura   Watermarking, semnatura EmptyMar 08 Sept 2009, 00:01

cam divagam noi dar...... Nu nu sunt free dar la un moment dat stiu ca am cumparat un CD cu filtre suplimentare pentru photoshop pe care le-am folosit cu incredere in Gimp
Sus In jos
mcraffael
Fotograf
mcraffael


Numarul mesajelor : 257
Varsta : 32
Localizare : Tuzla
Data de inscriere : 14/05/2009

Watermarking, semnatura Empty
MesajSubiect: Re: Watermarking, semnatura   Watermarking, semnatura EmptyVin 12 Feb 2010, 20:49

Salutare!
Imi cer scuze daca intervin dar vreau sa va arat un program destul de bun pentru creat watermark-uri.
Watermark Factory 2 se numeste programul si este foarte bun si usor de folosit iar poza nu este chiar asa "afectata".

Un exemplu de watermark creat cu programul acela (imi cer scuze daca pozele sunt off-topic sau chiar off-forum):
(il puteti pozitiona oriunde pe poza la orice dimensiune)
Watermarking, semnatura 123o0tg
Watermarking, semnatura 2wpm4k1

Daca doriti programul il gasiti pe net in varianta trial dar o sa va apara si pe poza ca e trial
(in caz ca vreti key-ul pentru full version imi dati in PM si va ajut)


O seara frumoasa si imi cer scuze inca o data.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 41
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Watermarking, semnatura Empty
MesajSubiect: Re: Watermarking, semnatura   Watermarking, semnatura EmptyVin 12 Feb 2010, 21:17

Pentru ce sa iti ceri scuze? Intr-adevar arata bine watermarkul ala. Merci Smile
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Watermarking, semnatura Empty
MesajSubiect: Re: Watermarking, semnatura   Watermarking, semnatura EmptyJoi 17 Iun 2010, 23:43

pe moment sunt prins cu munca la un proiect, dar in curand voi face un set de tutoriale legate de photoshop, prelucrare etc...


pentru cei care cunosc photoshop-ul si doresc sa ramana acolo si cu partea de watermark va sugerez sa cititi articolul acesta:

http://www.dpchallenge.com/tutorial.php?TUTORIAL_ID=64

daca invatati ce scrie acolo + daca invatati sa folositi "actions" in photoshop ca sa aplicati efectul pe un folder de poze, puteti aplica intr-un minut watermarkuri pe seturi intregi de poze.

pentru intrebari ---> mesaj privat.

imi cer scuze fata de taota lumea pentru raspunsurile scurte, lucrez din greu la o surpriza pentru toata lumea de aici, veti vedea cand voi termina.

Bogdan
Sus In jos
Sofokle
Airport Level
Airport Level
Sofokle


Numarul mesajelor : 15
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/06/2011

Watermarking, semnatura Empty
MesajSubiect: Tutorial Watermark Invizibil   Watermarking, semnatura EmptyMier 20 Iul 2011, 21:18

Din nefericire lucrez in presa si 2 ani am fost fotograf de evenimente. Furtul de imagini online este o obisnuinta la noi si singura metoda de combatere este aruncarea unui logo sau a unei semnaturi de zece ori pe poza ca sa fii sigur ca nu ti-o sterge cu clone tool sau nu crop-uieste poza.
Exista totusi si o metoda mai inedita care am auzit-o intr-o discutie si am si testat-o atunci. Rezultatul a fost uimitor si metoda este destul de usoara. La final veti avea o poza frumoasa cu semnatura ascunsa intr-un canal de culoare pe care numai un expert photoshop ar identifica-o.
Ca sa nu o lungesc, voi preciza pasii acum si sub ei voi exemplifica si cu poze:

Pasul 1: Se alege poza

Watermarking, semnatura Pozaoriginala


Pasul 2: Deschideti poza in Photoshop (merg toate variantle) si va duceti la campul Layers. Daca nu il aveti acolo, il activati din meniul Window

Watermarking, semnatura Pas1o


Pasul 3: Treceti din Layers pe modul Channels unde imaginea va fi compusa din RGB dar poate fi vizualizata si ca R sau ca G sau ca B .
In modul Channels, Red/Green/Blue devin de fapt canale de luminozitate: Red - zone luminoase, Green - zone neutre; Blue - zone intunecate.

Watermarking, semnatura Pas2dt


Pasul 4: Treceti pe modul Blue, ca celelalte sa nu mai fie vizibile (sa nu mai aiba acel "ochi" in iconita decat Blue). Astfel veti vedea zonele inchise la culoare ale pozei.

Watermarking, semnatura Pas3p


Pasul 5: Alegeti din stanga o culoare inchisa, oarecum spre gama albastra. La inceput va veti juca putin pana va obisnuiti dar veti intelege din cateva teste.

Watermarking, semnatura Pas4


Pasul 6: Alegeti instrumentul text ("T") si duceti-va pe o zona foarte intunecata si scrieti acolo cu un font micut watermark-ul dorit. Incercati sa fie intr-o zona cat mai intunecata si textul sa nu iasa spre o zona luminoasa.
Cand veti scrie, imaginea va deveni rosie si apoi faceti click undeva in afara ei pentru a iesi din modul Text si ceea ce ati scris va deveni selectat. Apasati CTRL+D pentru Deselect.

Watermarking, semnatura Pas5


Pasul 7: Uitati-va la watermark in modul Blue, incat sa fie descifrabil si vizibil.

Watermarking, semnatura Pas6


Pasul 8: Bifati modul RGB care va activa toate canalele de culoare si veti vedea cum dispare frumos acel watermark.

Watermarking, semnatura Pas6w



Teoretic, poate am inteles eu gresit, dar atunci cand scrii cu o culoare inchisa pe un singur canal de culoare, textul nu mai "prinde viata" deoarece este necesar si de un Red si de un Green pentru ca acel pixel sa existe. Din aceasta cauza, pe imaginea de ansamblu nu va fi vizibil (sau foooarte vag) insa pe canalul pe care ati lucrat se va vedea ca soarele pe cer.

Astfel am rezolvat de multe ori furtul unor imagini de la diverse evenimente fara scandal, fara alte probleme. Tipii erau destepti, facusera crop la logo-ul din colt, stersesera exif-ul, ba chiar cu tupeu isi pusesera copywrite in exif ca si cum era a lor.
Spor la teste si sper sa ajute. Eu o sa ma documentez mai mult cum e cu canalele digitale de culoare dar efectul este superb.

Sus In jos
http://www.aureliangalice.ro
vishzu
Moderator
vishzu


Numarul mesajelor : 1036
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/04/2008

Watermarking, semnatura Empty
MesajSubiect: Re: Watermarking, semnatura   Watermarking, semnatura EmptyMier 20 Iul 2011, 21:22

Sofokle...multumim frumos de tot pt tutorlial!!!!
Sus In jos
Sofokle
Airport Level
Airport Level
Sofokle


Numarul mesajelor : 15
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/06/2011

Watermarking, semnatura Empty
MesajSubiect: Re: Watermarking, semnatura   Watermarking, semnatura EmptyMier 20 Iul 2011, 21:31

metoda nu este 100% perfecta sau 100% invizibila pentru ca variaza in functie de zona de lucru aleasa si de culoarea aleasa pentru text. Dar din 2-3 incercari veti realiza potentialul ei.
Sus In jos
http://www.aureliangalice.ro
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 41
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Watermarking, semnatura Empty
MesajSubiect: Re: Watermarking, semnatura   Watermarking, semnatura EmptyJoi 21 Iul 2011, 11:05

Multumim de tutorial, intr-adevar buna ideea.

LE: Nu buna, excelenta!!
Sus In jos
gfery
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 69
Varsta : 40
Localizare : Cluj
Data de inscriere : 15/09/2010

Watermarking, semnatura Empty
MesajSubiect: Re: Watermarking, semnatura   Watermarking, semnatura EmptyLun 15 Aug 2011, 20:11

Foarte faine foto, felicitari.

Acuma sa nu va suparati pe mine, dar nu sunt un pic prea impinse watermark-urile astea? in unele cazuri strica total impresia unei fotografii altfel reusite. Pe mine cel putin (fara sa fiu eu un etalon, nici pe departe) ma deranjeaza pentru ca se strica compozitia si echilibrul fotografiei (altfel, repet, poate foarte reusita); totodata, si poate aici gresesc, deci sa fiu scuzat, uneori adaugarea unui watermark la toate fotografiile le face un pic supraevaluate din partea celui care le posteaza (sincer, fara suparare, dar nu toate fotografiile "watermarkuite" merita furate).

Scuze de sinceritate, poate nu e locul meu sa fac asemenea aprecieri, dar sunt multe foto de calitate foarte buna pe site, postate de useri fotografi foarte buni, pe care ei insisi nu le considera demne de a fi furate (desi si-ar gasi locul chiar si in unele reviste), ca urmare le lasa nemarcate, ca dovada a modestiei si a recunosterii nevoii de mai bine.

Inca odata scuze pentru postul lung, felicitari pentru foto si pentru prezenta la Mures. Spor la munca!

Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 41
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Watermarking, semnatura Empty
MesajSubiect: Re: Watermarking, semnatura   Watermarking, semnatura EmptyLun 15 Aug 2011, 21:05

Gfery, in principiu ai dreptate, nici eu nu sunt adeptul watermark-urilor agresive dar, pe de alta parte, chiar Vic( ma gandesc ca la el te referi in primul rand) a avut poze furate si postate cu nesimtire pe site-ul unei companii aeriene, nu oriunde. In concluzie, membrii care pun asemenea watermark-uri le pun pentru ca sunt patiti si pentru protectie in viitor. Chiar daca uneori sunt deranjante, acesti fotografi isi protejeaza un bun propriu si isi protejeaza munca. Asa ca trebuie respectata si sustinuta decizia lor. Sau daca nu sustinuta cel putin acceptata Cool
Sus In jos
gfery
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 69
Varsta : 40
Localizare : Cluj
Data de inscriere : 15/09/2010

Watermarking, semnatura Empty
MesajSubiect: Re: Watermarking, semnatura   Watermarking, semnatura EmptyLun 15 Aug 2011, 21:33

De acord, n-am nimic de comentat.

Totusi, toti ne expunem aici foto in primul rand pentru ca altii sa le vada, sa le critice si astfel sa devenim mai buni in ceea ce facem (cel putin asa cred eu); asa ca eu mi-am spus parerea cu privire la acest aspect, nu e musai ca altcineva sa fie de acord cu mine; totusi, in spirit de "critica constructiva", eu personal cred ca mark-ul strica fotografia aia definitiv si nu mai putem aprecia alte trasaturi (compozitie, culoare, claritate, subiect. etc.), ceea ce cam atenteaza la scopul in sine de a posta pe un forum. Eu cand vad mark asa mare, in mijlocul si uneori chiar peste subiect (s-ar putea aplica si mai discret undeva intr-un colt), trec la urmatoarea fotografie foarte repede.

Poate ca daca ne temem asa de tare de furtul unor foto, ar trebui sa le tinem pe calculatorul nostru personal, acolo sigur nu sunt supuse unui asemenea risc (poate doar riscului unei formatari accidentale, doamne fereste).

Si inca ceva: fie vorba intre noi, mie cumva mi-ar gadila un pic orgoliul faptul ca cineva mi-a considerat poza aia demna de a fi furata (but that's just probably me) - poate ar confirma un pic ca nu sunt chiar varza la pozat.

Salut si toate bune.

P.S. sper sa nu va suparati pe mine pentru chestia asta, am cele mai bune intentii si nu vreau sa supar pe nimeni, nici sa determin pe cineva sa faca ceva altfel decat crede de cuviinta.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Watermarking, semnatura Empty
MesajSubiect: Re: Watermarking, semnatura   Watermarking, semnatura Empty

Sus In jos
 
Watermarking, semnatura
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Semnatura adaugata automat la mesaje

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Tehnica de spotting si de aviatie - Spotting Equipment and Skills-
Mergi direct la: