ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Tuzla-Tulcea-Tuzla cu Cessna 172 RG

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400
propellerdream


Numarul mesajelor : 622
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2008

Tuzla-Tulcea-Tuzla cu Cessna 172 RG Empty
MesajSubiect: Tuzla-Tulcea-Tuzla cu Cessna 172 RG   Tuzla-Tulcea-Tuzla cu Cessna 172 RG EmptyMar 04 Aug 2009, 19:35

Am postat pe blog la mine povestea primului meu raid din vara asta. Urmeaza, cat de curand, si povestile celorlalte raiduri pe care le-am executat deja sau pe care urmeaza sa le zbor pana in toamna in perioada de acumulare de experienta post-PPL. Documentate, toate, cu material foto-video. Din considerente de timp, nu pot sa mai postez totul inca o data aici si va invit sa cititi AICI pe blog.
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Tuzla-Tulcea-Tuzla cu Cessna 172 RG Empty
MesajSubiect: Re: Tuzla-Tulcea-Tuzla cu Cessna 172 RG   Tuzla-Tulcea-Tuzla cu Cessna 172 RG EmptyMar 04 Aug 2009, 22:03

f frumos realizat.

Personal as fi dorit mai multe poze si mai putine harti cu traiectul.. dar si asa arata f bine reportul !
Sus In jos
Nic
Administrator
Nic


Numarul mesajelor : 750
Varsta : 40
Localizare : München
Data de inscriere : 24/12/2007

Tuzla-Tulcea-Tuzla cu Cessna 172 RG Empty
MesajSubiect: Re: Tuzla-Tulcea-Tuzla cu Cessna 172 RG   Tuzla-Tulcea-Tuzla cu Cessna 172 RG EmptyMar 04 Aug 2009, 22:09

Chiar mi-a placut trip reportul, insa mie mi s-au parut foarte interesante hartile...
Traseul foarte tare, intr-o zona superba.

Nu prea ma pricep, asa ca intreb... Ghidajul in ceea ce priveste ruta a fost mereu, sau ati avut libertate multa in a modifica ruta? Ma refer in special la zona de langa bratul Sf. Gheorghe.

Si taxele de aeroport cum sunt la Tulcea? Rolling Eyes
Sus In jos
Stefan
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 178
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 25/04/2008

Tuzla-Tulcea-Tuzla cu Cessna 172 RG Empty
MesajSubiect: Re: Tuzla-Tulcea-Tuzla cu Cessna 172 RG   Tuzla-Tulcea-Tuzla cu Cessna 172 RG EmptyMar 04 Aug 2009, 23:13

Nic a scris:
Si taxele de aeroport cum sunt la Tulcea? Rolling Eyes

16 EUR parca am platit anul trecut, nu retin exact.

Frumos raid, felicitari.
Sus In jos
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400
propellerdream


Numarul mesajelor : 622
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2008

Tuzla-Tulcea-Tuzla cu Cessna 172 RG Empty
MesajSubiect: Re: Tuzla-Tulcea-Tuzla cu Cessna 172 RG   Tuzla-Tulcea-Tuzla cu Cessna 172 RG EmptyMier 05 Aug 2009, 00:03

Multumesc tuturor. Ma bucur ca v-a placut.

RATus, am pus si hartile ca sa se faca mai usor o legatura intre segmentele de traiect si fotografii. Si tu zbori si stii ca nu poti face oricand fotografii de sus. Iar in zona in care era activitate la FAI WEAF chiar eram ff atent la traficul din zona. Era exclus sa fac fotografii peste Constanta si la travers de Mamaia. Pe drumul de intoarcere era destul de bumpy... aparusera si CB si din nou nu ieseau prea bine pozele cu sapuniera aia. Asa ca, una peste alta, am considerat ca povestea e mai inchegata daca pun si traiectul desenat in Google Earth Smile

Nic, cu exceptia traversarilor zonelor de aerodrom, ne-am aflat in spatiu aerian de clasa G, necontrolat. Acolo se zboara la discretia pilotului, pe traiectul declarat in planul de zbor, respectand regulile zborului la vedere (reguli de inaltime minima fata de obstacole, de vizibilitate orizontala si de distanta fata de baza norilor). La traiectele lungi conteaza foarte mult rigurozitatea cu care urmezi traiectul. Insa motivul este legat, mai curand, de autonomia avionului/consumul de carburant.
Eu am avut un traiect trasat pe harta si l-am urmat. Singura abatere a fost aceea de evitare a zonei Mamaia pe care am sperat ca o voi putea survola, initial. Iar la intoarcere, abaterea a constat in revenirea la Mamaia dupa executarea zonei de asteptare la vest de Techerghiol. La Dunavatu asa stabilisem sa mergem: sa viram de acolo catre Tulcea. Nu am avut in intentie sa intram deasupra Deltei.

Oricum, in principiu, un plan de zbor depus la un organ de trafic aerian pentru un anumit traiect poate fi modificat in timpul zborului.

Taxele la Tulcea au fost de 45 de EURO. Mult pentru o singura aterizare. E drept ca, in graba, nu declarasem zborul in planul de zbor ca fiind unul de scoala si antrenament...
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
aegean
Membru activ
aegean


Numarul mesajelor : 852
Varsta : 43
Localizare : LEMD
Data de inscriere : 29/12/2007

Tuzla-Tulcea-Tuzla cu Cessna 172 RG Empty
MesajSubiect: Re: Tuzla-Tulcea-Tuzla cu Cessna 172 RG   Tuzla-Tulcea-Tuzla cu Cessna 172 RG EmptyMier 05 Aug 2009, 10:30

Superb TR,propellerdream!Multam frumos.De mult imi doream sa vad de sus locurile astea.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Tuzla-Tulcea-Tuzla cu Cessna 172 RG Empty
MesajSubiect: Re: Tuzla-Tulcea-Tuzla cu Cessna 172 RG   Tuzla-Tulcea-Tuzla cu Cessna 172 RG Empty

Sus In jos
 
Tuzla-Tulcea-Tuzla cu Cessna 172 RG
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Tuzla-Strejnic-Clinceni cu Cessna 172RG
» An-2 prabusit la Tuzla
» Tuzla Fly-In / 23-24 Aug 2008
» Aeroportul Tuzla - 2010
» Aeroportul Tuzla - 2012

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Trip Reports-
Mergi direct la: