ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 IL62 prabusit in Iran

In jos 
+2
mihaiatanasie
llobregat
6 participanți
AutorMesaj
llobregat
Membru activ
llobregat


Numarul mesajelor : 756
Varsta : 32
Localizare : Bucharestork
Data de inscriere : 23/03/2008

IL62 prabusit in Iran Empty
MesajSubiect: IL62 prabusit in Iran   IL62 prabusit in Iran EmptyVin 24 Iul 2009, 19:56

Titlu: IL 62 prabusit in Iran
Data: 24.07.2009
Sursa: Linii Aeriene
Autor: ***

Citat :
O aeronava Ilyushin IL-62 apartinand Aria Air s-a prabusit in apropierea aeroportului Mashad din Iran. Cockpitul aeronavei a izbucnit in flacari cu putin timp inainte de a ateriza.
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

IL62 prabusit in Iran Empty
MesajSubiect: Re: IL62 prabusit in Iran   IL62 prabusit in Iran EmptyVin 24 Iul 2009, 20:15

Deci seria neagra continua ...
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
delu
Membru activ
delu


Numarul mesajelor : 438
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2008

IL62 prabusit in Iran Empty
MesajSubiect: Re: IL62 prabusit in Iran   IL62 prabusit in Iran EmptyVin 24 Iul 2009, 23:25

supravietuitori?
Sus In jos
http://claudiuprioroc.blogspot.com
llobregat
Membru activ
llobregat


Numarul mesajelor : 756
Varsta : 32
Localizare : Bucharestork
Data de inscriere : 23/03/2008

IL62 prabusit in Iran Empty
MesajSubiect: Re: IL62 prabusit in Iran   IL62 prabusit in Iran EmptyVin 24 Iul 2009, 23:33

17 morti si 20 de raniti, restul am inteles ca sunt ok. Pilotii au pierit din pacate.
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
maverick737
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 49
Varsta : 46
Localizare : Bruxelles, Belgia
Data de inscriere : 13/07/2009

IL62 prabusit in Iran Empty
MesajSubiect: Re: IL62 prabusit in Iran   IL62 prabusit in Iran EmptySam 25 Iul 2009, 07:59

Aici mai multe informatii si o poza.

http://www.flightglobal.com/articles/2009/07/24/330143/fatalities-reported-after-il-62-crashes-on-landing-in.html

Din pacate 2009 este un an negru pentru siguranta zborului, tendinta continua de reducerea a numarului de accidente si a numarului de victime s-a schimbat anul acesta in una de crestere. Si suntem deabia in iulie.
Fata de media pe 10 ani este o crestere semnificativa.

http://aviation-safety.net/index.php

Cu toate acestea este clar ca anumite zone geografice sunt mai expuse - cazul Iran este particular datorita embargoului si a echipamentelor vechi.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




IL62 prabusit in Iran Empty
MesajSubiect: Re: IL62 prabusit in Iran   IL62 prabusit in Iran EmptySam 25 Iul 2009, 18:07

maverick737 a scris:
Cu toate acestea este clar ca anumite zone geografice sunt mai expuse - cazul Iran este particular datorita embargoului si a echipamentelor vechi.

Iranul are embargo poate din punct de vedere achizitie echipament militar, in ceea ce priveste echipamentul civil (si aici vorbesc strict de aviatie) nu cred sa existe, altfel nu vad cum achizitioneau CRJ 1000 cu care vin pe MAD scratch
Sus In jos
maverick737
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 49
Varsta : 46
Localizare : Bruxelles, Belgia
Data de inscriere : 13/07/2009

IL62 prabusit in Iran Empty
MesajSubiect: Re: IL62 prabusit in Iran   IL62 prabusit in Iran EmptySam 25 Iul 2009, 18:48

Situatia este clar foarte complexa pentru companiile din Iran. Iran Air nu are o flota foarte noua. E valabil si pentru celelalte companii.

Cateva citate din Wikipedia - Iran Air .

Citat :
In 2001, the airline bought six second-hand Airbus A310 aircraft (five -200 and one -300 series), since the U.S. authorities blocked the planned purchase of any new Airbus A330 units. In 2005, the carrier bought two Airbus A300-600s from Olympic Airlines. In the wake of the growing tension, between the U.S. and Iranian governments, over Iran's nuclear program, the plan to supply Boeing spare parts or aircraft, to upgrade the aging fleet of Iran Air, was blocked by the USA and members of the EU. However a new agreement between Iran and the United States at the end of 2006, has changed that and allowed an overhaul of Iran Air's fleet.[2]

Iran Air's average fleet age is 22.6 years (as of 21 March 2009).

Due to sanctions imposed by the United States government, all Iranian airlines wishing to purchase US-made aircraft can only acquire aircraft which are at least 7 years old and they only can be purchased through a third party, rather than directly from Boeing.[citation needed]
The quantity of U.S.-made parts contained in Airbus aircraft means that it is also not possible for Iranian airlines to purchase aircraft directly from Airbus either.
On 20 December 2006, Iran Air put back into operation one of its Boeing 747-SP aircraft that had been out of operation for many years, after putting it through a major overhaul by the Fajr Aviation & Composites Industry.
On 14 August 2007, it was reported[4] that Iran Air had overcome sanctions imposed by the west and that their fleet of A310s are ready to resume service.
On 21 May 2008, it was reported[5] that Iran Air may become subject to a new EU sanction, banning all its flights from landing in EU airports. According to Iran Air's managing director Saeed Hesami, EU is citing Iran Air's technical and safety shortcomings as the reason for the imminent ban.

Ce companie opereaza CRJ 1000 in Iran? Din cate stiu CRJ 1000 nu a fost inca livrat. My Air era launch customer......

Oricum accidentele nu au numai cauze tehnice - din pacate. Si nu avem datele pentru a face supozitii. Ancheta oficiala va determina cauzele. Probabil nu vom vedea curand un raport oficial in format pdf pe internet cum se face in anumite tari.....


Ultima editare efectuata de catre dylan in Mar 27 Oct 2009, 10:30, editata de 1 ori (Motiv : Cand mai iei citate din alte site-uri pune si link-ul)
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

IL62 prabusit in Iran Empty
MesajSubiect: Re: IL62 prabusit in Iran   IL62 prabusit in Iran EmptySam 25 Iul 2009, 19:51

Iran Air are restrictii la achizitionarea de noi aeronave insa Mahan Air nu are (din cate stiu eu, sper sa nu gresesc, poate acum s-au extins sanctiunile). De aceea, compania lor nationala a pierdut mult in favoarea Mahan Air, companie iraniana privata infiintata in '91.
Mahan are A320, A321, A300, A310, B747.

Oricum aspectul asta nu are relevanta in cazul de fata. ambele aeronave cazute nu apartin Iran Air ci unor companii private, ruso-iraniene.

Americanii sunt cam imbecili cu restrictiile de genu asta. Au de suferit oameni obisnuiti care nu au nici o legatura cu politica si decizia lui Ahmadinejad de a continua programul nuclear.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




IL62 prabusit in Iran Empty
MesajSubiect: Flota Iran Air   IL62 prabusit in Iran EmptyDum 26 Iul 2009, 00:17

@ maverick Keep on...poate daca vizionai mai amanuntit posturile cu poze de pe aeroporturi straine Romaniei ai fi vazut cam cu ce se plimba Iranieni prin Europa.
Legat de CRJ, scuze, nu este 1000 ci 900 cel cu carel de i-am vazut venind pe aici, identic cu cel de la Lybian
Have a good night
Sus In jos
hayabusa
Membru activ
hayabusa


Numarul mesajelor : 904
Varsta : 40
Localizare : Lost Haven - Oradea
Data de inscriere : 30/03/2008

IL62 prabusit in Iran Empty
MesajSubiect: Re: IL62 prabusit in Iran   IL62 prabusit in Iran EmptyDum 26 Iul 2009, 00:36

http://www.airliners.net/photo/Aria-Air/Ilyushin-Il-62M/1557675/L/
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

IL62 prabusit in Iran Empty
MesajSubiect: Re: IL62 prabusit in Iran   IL62 prabusit in Iran EmptyDum 26 Iul 2009, 15:19

talonone a scris:
@ maverick Keep on...poate daca vizionai mai amanuntit posturile cu poze de pe aeroporturi straine Romaniei ai fi vazut cam cu ce se plimba Iranieni prin Europa.
Legat de CRJ, scuze, nu este 1000 ci 900 cel cu carel de i-am vazut venind pe aici, identic cu cel de la Lybian
Have a good night

M-ai facut curios cu privire la Iran Air si am cautat putin pe net informatii despre flota lor. Nu exista nici un CRJ in flota lor sau alt avion nou. Ei au A300, A310, A320, B727, B747 (serii vechi, 100, 200 si SP), Fokker 100 si trebuie sa la vina Tupolevuri 204. au avut si un A340 inchiriat dar nu-l mai folosesc.
Fokerele lor vin de la TAM.

uite aici un link cu informatii complete despre flota lor.
http://www.planespotters.net/Airline/Iran-Air

cat despre compania implicata in incidentul de fata, Aria Air, aceasta are o flota compusa din 2 Fokker 50, 2 IL-62 si 3 Tu-154.

dupa ce m-am uitat un pic la flotele companiilor din Iran inclin sa cred ca sanctiunile impuse de SUA cu privire la achizitionarea de noi aeronave se aplica tuturor operatorilor iranieni.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




IL62 prabusit in Iran Empty
MesajSubiect: RE:Ian Air   IL62 prabusit in Iran EmptyDum 26 Iul 2009, 18:33

Acum cateva luni au venit pe MAD cu un CRJ 900 vopsit in schema lor. Daca era inchiriat, sau facea altcineva cursa respectiva pentru ei, nu stiu ce sa zic. Am sa ma interesez si am sa revin cu mai multe detalii.
@Maverick- Airbus, in afara de unele variante dotate cu motoare GE, au peste 85% din componente fabricate in europa restul de procentaje impartindu-se pe restul continentelor( Asia, America de Nord si ceva din Insulele Japoniei)...
respectivul articol pus de tine aici, de nota inca o data supraingamfarea de care dau dovada supusi unchiului sam lol!
Sus In jos
Continut sponsorizat





IL62 prabusit in Iran Empty
MesajSubiect: Re: IL62 prabusit in Iran   IL62 prabusit in Iran Empty

Sus In jos
 
IL62 prabusit in Iran
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Tupolev 154 prabusit in Iran
» Iran says shot down two spy planes in Gulf: report
» Iranul anunţă că va fabrica avioane de vânătoare invizibile
» Israel Makes Missile UAV To Reach Iran
» Accident aviatic in Iran langa aeroportul din Teheran

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: