ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 EasyJet (U2 / EZY)

In jos 
+15
CalinCLJ
Miţă_KRP
arianne
Thomas
CDA
alinteanu
roger
kampfmaschine
Mengelaus
MrJack
valavia
k0b3
llobregat
mario antonio
mihairosioru
19 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
mario antonio
Membru activ



Numarul mesajelor : 1297
Varsta : 44
Localizare : Torino, Italia (TRN)
Data de inscriere : 07/08/2008

EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: EasyJet (U2 / EZY)   EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 EmptyJoi 16 Dec 2010, 13:31

Mengelaus (Joi Dec 16, 2010 11:00 am) a scris:
Asta e chiar o destinatie interesanta si de dorit. Mai ales ca se poate transforma intr-o excursie foarte ieftina cu ajutorul low costului Smile

Ciao,

De fapt acesta este primul rezultat al semnarii acordului de OpenSkies intre UE si Iordania. Pe viitor este de asteptat sa fie mult mai multe legaturi disponibile, in primul rand low cost. O iesire importanta se ofera astel si Air Arabia Jordan.

Sus In jos
roger
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 54
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti/Toulouse
Data de inscriere : 31/08/2010

EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: EasyJet (U2 / EZY)   EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 EmptyMar 18 Ian 2011, 15:22

Incerc sa postez si eu niste poze facute la Milano. Daca se vad prost, pot fi sterse. Sunt EZAA cu care am zburat pe ruta Milano-Bordeaux si EZAY care trebuia sa fie pentru aceasta ruta si din cauza unei defectiuni a fost lasat la sol.

EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 Imagine2522
EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 Imagine2520
EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 Imagine2521
EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 Imagine2519
EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 Imagine2518
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator
kampfmaschine


Numarul mesajelor : 1927
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/01/2010

EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: EasyJet (U2 / EZY)   EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 EmptyVin 21 Ian 2011, 17:14

easyJet ar vrea sa taxeze bagajele la cala in functie de distanta si nu doar la un pret unic.

Bine'nteles, avantaj pentru cei care au de facut curse scurte, dezavantaj pentru cei cu curse mai lungi.

Deocamdata nu s-a luat o decizie de implementare sau nu, sunt insa facute teste pentru a vedea reactia pasagerilor in Italia si Spania. Conform media britanice, reactia e deocamdata negativa.

sursa
Sus In jos
alinteanu
Airport Level
Airport Level
alinteanu


Numarul mesajelor : 29
Varsta : 46
Localizare : Harghita
Data de inscriere : 26/06/2010

EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: EasyJet (U2 / EZY)   EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 EmptyMier 09 Feb 2011, 14:13

Am observad ca ieri si azi cursa MAD-OTP au fost anulate. Stie cineva care ar fi cauza? Am progrogramat o calatorie in spania prin aprilie si ma gandeam sa merg cu ei, dar cand vad ca au zboruri anulate ma cam pune pe ganduri.
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator
kampfmaschine


Numarul mesajelor : 1927
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/01/2010

EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: EasyJet (U2 / EZY)   EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 EmptyDum 13 Feb 2011, 23:55

Am venit eu azi din MAD cu ei si cursa era plina, ca si la dus de altfel, deci nu cred ca au de ce sa renunte la ruta.
Sus In jos
CDA
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 387
Varsta : 49
Localizare : Copenhaga
Data de inscriere : 22/03/2008

EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: EasyJet (U2 / EZY)   EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 EmptyLun 14 Feb 2011, 09:05

kampfmaschine a scris:
Am venit eu azi din MAD cu ei si cursa era plina, ca si la dus de altfel, deci nu cred ca au de ce sa renunte la ruta.

Sa sti ca si cursa Bucuresti-Londra a fost plina si au renuntat la ea acum cativa ani.
Explicatia a fost ca romanii nu cumpara aproape nimic in avion si Easyjet iese in pierdere. Pretul biletelor nu acoperea costurile de operare.

Degeaba e avionul plin daca romanii:
-au doar bagaj de mana ca sa nu plateasca pt. bagaj la cala
-nu platesc pt. un anumit loc in avion
-nu platesc pt. priority bording
-nu fac plata prin internet, ca sa scape de taxa aplicata cardurilor
-nu cumpara produse TAX-free in timpul zborului
-cumpara biletul de avion dar nu fac si rezervare la hotel si nu inchiriaza masina.

Cum spuneam si cursa Bucuresti- Londra a fost plina si au renuntat la ea.








Sus In jos
kampfmaschine
Moderator
kampfmaschine


Numarul mesajelor : 1927
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/01/2010

EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: EasyJet (U2 / EZY)   EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 EmptyLun 14 Feb 2011, 14:20

Nu am gasit o statistica pe rute (desi ar fi interesanta) si se foarte poate sa ai dreptate (@CDA), totusi eu am vazut destul de multe bagaje la cala si cumparaturi in zbor (observatie personala, bazata pe doar cateva zboruri) + cel putin o rezervare de masina Smile.

Observatie corecta totusi in legatura cu Speedy Boarding : mai putine pe curesele din Bucuresti decat pe alte rute (la fel, impresia mea).

Oricum, ca sa revenim la intrebarea initiala, nu se anunta o intrerupere a rutei Bucuresti-Madrid la easyJet. Personal, nu cunosc motivul anularilor despre care se vorbeste, dar tind sa cred ca a fost vorba de o problema punctuala.
Sus In jos
Thomas
Membru activ



Numarul mesajelor : 913
Varsta : 59
Localizare : Göttingen
Data de inscriere : 04/01/2008

EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: EasyJet (U2 / EZY)   EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 EmptyMar 12 Apr 2011, 19:48

Easyjet renunta complet la ruta MXP-OTP din sezonul de iarna.
Sus In jos
mihairosioru
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 266
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/12/2007

EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: EasyJet (U2 / EZY)   EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 EmptyMar 12 Apr 2011, 21:00

Asta da veste proasta. Usor usor pleaca de tot din Romania.

Thomas a scris:
Easyjet renunta complet la ruta MXP-OTP din sezonul de iarna.
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: EasyJet (U2 / EZY)   EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 EmptyMar 12 Apr 2011, 21:16

Ar fi interesant daca cei mai avizati ar putea explica mai pe larg de ce nu prind EasyJet si Ryanair in Romania. Se zgarcesc romanii la "ancillary revenues" - bagaje de cala, mancare la bord, etc.? WZZ functioneaza bine totusi.
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator
kampfmaschine


Numarul mesajelor : 1927
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/01/2010

EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: EasyJet (U2 / EZY)   EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 EmptyMar 12 Apr 2011, 22:11

Thomas a scris:
Easyjet renunta complet la ruta MXP-OTP din sezonul de iarna.

Pana cand se zboara ? Adica, cand e ultima cursa ? Pana pe 29 oct vad ca sunt curse.
Sus In jos
Miţă_KRP
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 222
Varsta : 29
Localizare : Timisoara - LRTR - TSR
Data de inscriere : 12/02/2010

EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: EasyJet (U2 / EZY)   EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 EmptyMar 12 Apr 2011, 22:18

arianne a scris:
Ar fi interesant daca cei mai avizati ar putea explica mai pe larg de ce nu prind EasyJet si Ryanair in Romania. Se zgarcesc romanii la "ancillary revenues" - bagaje de cala, mancare la bord, etc.? WZZ functioneaza bine totusi.
Nu prea sunt eu avizat, dar pot sa-mi dau cu parerea Smile Problema poate fi faptul ca existenta Wizz si JOR pe piata este foarte bine ''inradacinata'' in mintea oamenilor si foarte multi care nu zboara frecvent nici nu stiu ca EZY opereaza de pe OTP.
Sau poate pentru cernitele lor taxele practicate de aeroporturile romanesti sunt prea mari.
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 61
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: EasyJet (U2 / EZY)   EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 EmptyMier 13 Apr 2011, 01:27

arianne a scris:
Ar fi interesant daca cei mai avizati ar putea explica mai pe larg de ce nu prind EasyJet si Ryanair in Romania. Se zgarcesc romanii la "ancillary revenues" - bagaje de cala, mancare la bord, etc.? WZZ functioneaza bine totusi.

Ceea ce spui tu ar fi un argument , dar nu singurul . Sigur ca asa-zisele "nonflight revenues" conteaza enorm in buisiness-plan-ul EZY sau FR , dar nu sunt singurele impedimente.
Probabil ca o motivatie cel putin la fel de serioasa este durata zborurilor din Romania spre destinatii europene. Cel putin in cazut FR , de pe o baza din Franta / Italia , un zbor spre Romania dureaza 2-3 ore. In acelasi timp in care fac 2 rotatii spre Romania fac 3 rotatii in spatiul vest-european unde (si aici revin la primul impediment) au si nonflight revenues la alt nivel fata de cele de pe zborurile din Romania. Cred ca aici e impedimentul major. Pe de alta parte , dupa parerea mea , singurele aeroporturi care pot sustine ca potential zboruri FR/EZY sunt BUH , TSR si CLJ. Or aici exista o puternica acoperire JOR/WZZ - la BUH , WZZ/KRP - la TSR sau WZZ - la CLJ. In aceste conditii , la care se adauga o birocratie excesiva , celebrele "stipendii de promovare" (in fapt subventii mascate) pe care le doreste FR sunt greu de obtinut.
Sus In jos
Thomas
Membru activ



Numarul mesajelor : 913
Varsta : 59
Localizare : Göttingen
Data de inscriere : 04/01/2008

EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: EasyJet (U2 / EZY)   EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 EmptyMier 13 Apr 2011, 01:32

kampfmaschine a scris:
Thomas a scris:
Easyjet renunta complet la ruta MXP-OTP din sezonul de iarna.

Pana cand se zboara ? Adica, cand e ultima cursa ? Pana pe 29 oct vad ca sunt curse.

Pai da, atunci se încheie sezonul de vara Wink

Si da, cred ca vânzarile auxiliare relativ mici pe rutele de România sunt cel putin un factor.
Sus In jos
Celestin
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 99
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 06/09/2009

EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: EasyJet (U2 / EZY)   EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 EmptyDum 23 Oct 2011, 13:18

Din pacate se pare ca vor incheia operarea si cursei OTP-MAD pe 15 Ianuarie. Mare pacat.

Am utilizat serviciile lor pe ruta OTP - MXP - LTN si am fost pe deplin multumit.
Sus In jos
mario antonio
Membru activ



Numarul mesajelor : 1297
Varsta : 44
Localizare : Torino, Italia (TRN)
Data de inscriere : 07/08/2008

EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: EasyJet (U2 / EZY)   EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 EmptyVin 04 Noi 2011, 11:31

Ciao tuturor,

U2 a incheiat operarea de B737.
Boeing 737 -73V 32425 1453 G-EZKD easyJet last svc 31oct11 AMS-LTN prior part-out & scrap at EGBP ex N1787B.
Boeing 737 -73V 32425 1453 G-EZKD easyJet ferried 03nov11 LTN-EGBP for part-out & scrap ex N1787B.
Boeing 737 -73V 32424 1450 G-EZKC easyJet last EZY 737 svc 01nov11 BFS-LTN prior part-out & scrap at EGBP.

O chestie interesanta, ultimele callsign-uri ale zborurilor operate cu 737:

EZY737B LTN-INV
EZY737Y INV-LTN
EZY737E LTN-BFS
EZY737 BFS-LTN
Sus In jos
mihairosioru
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 266
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/12/2007

EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: EasyJet (U2 / EZY)   EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 EmptyDum 15 Ian 2012, 11:24

Astazi EasyJet opereaza ultima rotatie MAD-OTP-MAD si isi incheie toate operatiunile in Romania. Cine stie cand, si daca, ii vom mai vedea pe la noi.
Sus In jos
mario antonio
Membru activ



Numarul mesajelor : 1297
Varsta : 44
Localizare : Torino, Italia (TRN)
Data de inscriere : 07/08/2008

EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: EasyJet (U2 / EZY)   EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 EmptyJoi 21 Iun 2012, 10:24

Ciao tuturor,

Din diferitele TR-uri si nu numai, am observat ca foarte multi dintre noi folosesc escala la Madrid si zborurile Easyjet de acolo pentru a ajunge in diferite zone mai ales ale Spaniei.
Ei bine, incepand cu orarul de iarna Easyjet renunta la baza de la Madrid. Va continua sa opereze pe Madrid insa nu cu avioane bazate acolo. Deci foarte probabil si numarul de rute disponibile de la Madrid se va reduce.
Motivul renuntarii e dat in special de cresterea taxelor pe aeroporturile spaniole.
Sus In jos
mihairosioru
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 266
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/12/2007

EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: EasyJet (U2 / EZY)   EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 EmptySam 23 Mar 2013, 14:32

Am aruncat astazi un ochi pe pagina de internet a EasyJet, mai mult din curiozitate ca sa vad ce mai e nou. Am remarcat ca de la Sofia, pe langa Berlin si Manchester, EasyJet zboara atat la Londra Stansted cat si la Londra Gatwick. Sunt zboruri spre cele doua aeroporturi londoneze care chiar se suprapun ca orar. Are cineva idee cum se face ca piata bulgara ramane atractiva pentru EasyJet, in timp ce de la noi au plecat cu tot cu arme si bagaje?
Sus In jos
k0b3
Flight Level 200
Flight Level 200
k0b3


Numarul mesajelor : 234
Varsta : 44
Localizare : LRIA
Data de inscriere : 03/09/2009

EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: EasyJet (U2 / EZY)   EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2013, 21:47

mihairosioru a scris:
Am aruncat astazi un ochi pe pagina de internet a EasyJet, mai mult din curiozitate ca sa vad ce mai e nou. Am remarcat ca de la Sofia, pe langa Berlin si Manchester, EasyJet zboara atat la Londra Stansted cat si la Londra Gatwick. Sunt zboruri spre cele doua aeroporturi londoneze care chiar se suprapun ca orar. Are cineva idee cum se face ca piata bulgara ramane atractiva pentru EasyJet, in timp ce de la noi au plecat cu tot cu arme si bagaje?

Explicaţia e simplă, chiar cei de la easyJet au spus că problema principală era dată de faptul că românul nu cumpără nimic în avion iar una din principalele lor surse de venit e comerţul on board...
Sus In jos
strainu
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 333
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/04/2010

EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: EasyJet (U2 / EZY)   EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2013, 22:41

Chiar asa mare sa fie diferenta culturala dintre noi si bulgari sau clientii lor sunt mai degraba turistii britanici (caz in care as zice ca pb principala ar fi alta...)
Sus In jos
gaudi
Membru activ
gaudi


Numarul mesajelor : 1152
Varsta : 46
Localizare : Ploiesti / Bucuresti
Data de inscriere : 17/07/2008

EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: EasyJet (U2 / EZY)   EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 EmptyJoi 04 Iul 2013, 15:16

easyJet revine din 17 octombrie pe Otopeni cu ruta Londra Gatwick - București Henri Coandă. cheers

Frecventa de operare:  L, J, V, D.
Tarifele pleacă de la 44,25 euro/zbor (toate taxele incluse).

Sursa
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator
kampfmaschine


Numarul mesajelor : 1927
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/01/2010

EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: EasyJet (U2 / EZY)   EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 EmptyJoi 04 Iul 2013, 20:56

good news Very Happy 
Sus In jos
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: EasyJet (U2 / EZY)   EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 EmptyJoi 04 Iul 2013, 21:52

Very good news....din LGW is ceva curse faine low cost Smile
Sus In jos
roger
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 54
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti/Toulouse
Data de inscriere : 31/08/2010

EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Toulouse   EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 EmptySam 06 Iul 2013, 00:47

EasyJet renunta la zborurile Malpensa-Toulouse, incepand cu orarul de toamna-iarna. In schimb, pe ruta respectiva intra Twinjet, cu 3 frecvente zilnice. Preturile sunt insa incomparabilmai mari decat EasyJet. Pe mine ma afecteaza direct aceasta modificare, pentru ca puteam ajunge la Toulouse destul de rapid prin Milano ( si destul de ieftin ). Imi mai ramane combinatia Wizz -Easy prin Roma, sau clasicele Paris sau Barcelona. Pacat, insa trebuie sa recunosc ca erau zboruri in care eram si 50 in tot avionul, deci economic se justifica probabil renuntarea.
Sus In jos
Continut sponsorizat





EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: EasyJet (U2 / EZY)   EasyJet (U2 / EZY) - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
EasyJet (U2 / EZY)
Sus 
Pagina 2 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» OTP-MAD-LGW-MAD-OTP cu Easyjet
» Oferta easyJet
» Bucuresti-Madrid easyJet
» OTP: EasyJet pe locul cinci ca nr de pasageri
» easyJet isi deschide hotel in Bulgaria

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Companii aeriene in strainatate - Airlines outside Romania-
Mergi direct la: