ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Aer Lingus (EI/EIN)

In jos 
+11
CalinCLJ
kampfmaschine
JAMS
cristi_avb
Mengelaus
mario antonio
adic
nicolaemarcu@ymail.com
laurus
llobregat
airclicks
15 participanți
AutorMesaj
airclicks
Airport Level
Airport Level
airclicks


Numarul mesajelor : 24
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/04/2009

Aer Lingus (EI/EIN) Empty
MesajSubiect: Aer Lingus (EI/EIN)   Aer Lingus (EI/EIN) EmptySam 04 Iul 2009, 02:41

Shok! (ca sa zic asa) Aer Lingus era ultima companie la care ma asteptam sa deschida o alta ruta spre Romania in afara de Dublin - Bucuresti (acum 4xw). Asa ca dragii mei... urati-i succes pe ruta Londra Gatwick - Bucuresti Otopeni companiei irlandeze.
Cursa va fi operata de 7 ori pe saptamana, adica zilnic :-). Preturile mi se par un pic cam piperate - de la 125 euro RT, fara taxa de bagaj si credit card fee, pret valabil de regula daca plecarea e marti sau miercuri si returul cam in aceasi zi. Probabil o sa mai micsoreze tarifele ijn conditiile in care British zboara acum si cu 210 euro RT.
Orarul si alte detalii aici: http://airclicks.net/2009/07/bucure%C8%99ti-londra-gatwick-zilnic-cu-aer-lingus/

PS - extrabonus la stirea de mai sus: primul zbor Wizz pe BTS: Roma FCO - BTS si retur. din decembrie. daca nu moare Sky au timp sa anunte ca din motive economkice anuleaza cursa. :-) Daca aveau OO... o lansau de la 15 iulie (se presupune ca lumea nu mai are incredere in Sky ca este intr-o situatie precara). Dar nu-i tine! Parerea mea!

PS2: Myair opereaza cu licenta provizorie pana pe 28 oct. No this is bad
Sus In jos
llobregat
Membru activ
llobregat


Numarul mesajelor : 756
Varsta : 32
Localizare : Bucharestork
Data de inscriere : 23/03/2008

Aer Lingus (EI/EIN) Empty
MesajSubiect: Re: Aer Lingus (EI/EIN)   Aer Lingus (EI/EIN) EmptySam 04 Iul 2009, 13:44

Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
laurus
Flight Level 400
Flight Level 400
laurus


Numarul mesajelor : 403
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/01/2008

Aer Lingus (EI/EIN) Empty
MesajSubiect: Re: Aer Lingus (EI/EIN)   Aer Lingus (EI/EIN) EmptySam 04 Iul 2009, 14:53

[quote=airclicks]Cursa pe care o lansează AerLingus ar putea fi o problemă pentru alți operatori - Wizzair (Londra Luton), BlueAir (Londra Stansted), Bristish Airways (Heathrow) și Tarom (Gatwick) - care operează zboruri către Londra.

În același timp, Easyjet a mai avut un zbor pe ruta București Otopeni - Londra Gatwick, care, în ciuda faptului că avioanele erau mai tot timpul pline a renunțat la rută.[/quote]

1.Tarom opereaza catre Londra Heathrow.
2.Daca Easyjet a renuntat la zbor.. cate sanse poate avea Aer Lingus. Poate doar pentru viitoarele zboruri de conexiune.
Sus In jos
airclicks
Airport Level
Airport Level
airclicks


Numarul mesajelor : 24
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/04/2009

Aer Lingus (EI/EIN) Empty
MesajSubiect: Re: Aer Lingus (EI/EIN)   Aer Lingus (EI/EIN) EmptySam 04 Iul 2009, 15:11

laurus a scris:
1.Tarom opereaza catre Londra Heathrow.
2.Daca Easyjet a renuntat la zbor.. cate sanse poate avea Aer Lingus. Poate doar pentru viitoarele zboruri de conexiune.
My mistake cu Taromul.
Conexiunile prin Londra nu merg pe site. Am sunat la ei si nu merg nici prin telefon. Coneiuni numai prin Dublin, dar trebuie sa petreci noaptea in aeroport... ceea ce mie unul nu-mi convine foarte tare. :-)Daca orarul era ceva mai bun poate atunci aveau si pasageri pentru conexiuni.
Sus In jos
nicolaemarcu@ymail.com
Flight Level 200
Flight Level 200
nicolaemarcu@ymail.com


Numarul mesajelor : 256
Varsta : 66
Localizare : CLUJ
Data de inscriere : 15/09/2008

Aer Lingus (EI/EIN) Empty
MesajSubiect: Aer Lingus (EI / EIN)   Aer Lingus (EI/EIN) EmptyMar 20 Oct 2009, 11:40

Aer Lingus (EI/EIN) Concediuinromania010920r
Sus In jos
nicolaemarcu@ymail.com
Flight Level 200
Flight Level 200
nicolaemarcu@ymail.com


Numarul mesajelor : 256
Varsta : 66
Localizare : CLUJ
Data de inscriere : 15/09/2008

Aer Lingus (EI/EIN) Empty
MesajSubiect: aer lingus dublin   Aer Lingus (EI/EIN) EmptyDum 01 Noi 2009, 20:15

aer lingus


Aer Lingus (EI/EIN) 118d
Sus In jos
adic
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 105
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/11/2008

Aer Lingus (EI/EIN) Empty
MesajSubiect: Re: Aer Lingus (EI/EIN)   Aer Lingus (EI/EIN) EmptyDum 24 Ian 2010, 18:17

Azi am primit "minunata" veste ca Aer Lingus nu va mai zbura catre Londra in Aprilie cand aveam eu rezervare.

Citat :

Dear Sir/Madam

We are contacting you as a result of a revision to the Aer Lingus schedule and would like to advise you of a change to your previously confirmed itinerary.

Aer Lingus has suspended its service to your planned destination. All bookings for this route have been cancelled.

M-am dus pe site-ul lor si am reincercat booking-ul.
Mesajul primit:
Citat :
Flights do not operate on your selected travel date/s. Aer Lingus operates from Jan 29 2010 - Mar 6 2010 on days Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun

Acum ma vad nevoit sa platesc cu 250 EUR mai mult pentru 2 adulti si 2 copii. Minunat Mad
Sus In jos
mario antonio
Membru activ



Numarul mesajelor : 1297
Varsta : 44
Localizare : Torino, Italia (TRN)
Data de inscriere : 07/08/2008

Aer Lingus (EI/EIN) Empty
MesajSubiect: Re: Aer Lingus (EI/EIN)   Aer Lingus (EI/EIN) EmptyLun 25 Ian 2010, 01:03

adic a scris:
Azi am primit "minunata" veste ca Aer Lingus nu va mai zbura catre Londra in Aprilie cand aveam eu rezervare.

Citat :

Dear Sir/Madam

We are contacting you as a result of a revision to the Aer Lingus schedule and would like to advise you of a change to your previously confirmed itinerary.

Aer Lingus has suspended its service to your planned destination. All bookings for this route have been cancelled.

M-am dus pe site-ul lor si am reincercat booking-ul.
Mesajul primit:
Citat :
Flights do not operate on your selected travel date/s. Aer Lingus operates from Jan 29 2010 - Mar 6 2010 on days Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun

Acum ma vad nevoit sa platesc cu 250 EUR mai mult pentru 2 adulti si 2 copii. Minunat Mad


Ciao Adic,

Ar trebuie sa fii reprotejat de companie fara sa trebuiasca sa platesti nimic. Deci chiar daca ei nu mai zboara ar trebui a se ocupe totusi pentru a-ti asigura zborul respectiv. Incearca sa rezolvi cu ei chestiunea inainte de a cumpara alte bilete.
Sus In jos
adic
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 105
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/11/2008

Aer Lingus (EI/EIN) Empty
MesajSubiect: Re: Aer Lingus (EI/EIN)   Aer Lingus (EI/EIN) EmptyLun 25 Ian 2010, 07:50

Ai idee daca exista legislatie care sa spuna asa ceva?
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Aer Lingus (EI/EIN) Empty
MesajSubiect: Re: Aer Lingus (EI/EIN)   Aer Lingus (EI/EIN) EmptyLun 25 Ian 2010, 09:18

Exista, treaba asta e reglementata in Iata, dar la Air Lingus ,fiind low cost, nu cred ca se aplica. Poate stie mai multe Mario Antonio.

p.s Tu aveai rezervare sau bilet cumparat?
Sus In jos
adic
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 105
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/11/2008

Aer Lingus (EI/EIN) Empty
MesajSubiect: Re: Aer Lingus (EI/EIN)   Aer Lingus (EI/EIN) EmptyLun 25 Ian 2010, 10:58

Aveam bilet cumparat.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Aer Lingus (EI/EIN) Empty
MesajSubiect: Re: Aer Lingus (EI/EIN)   Aer Lingus (EI/EIN) EmptyLun 25 Ian 2010, 11:06

Imi cer scuze pentru postul de mai sus. Air Lingus nu este low cost. Air Lingus este compania nationala a Irlandei. In cazul asta contacteaza-i pentru ca Mario Antonio a avut dreptate. Compania este obligata sa te duca la destinatie pe cheltuiaia ei. Iti vor da posibilitatea sa-ti primesti banii inapoi sau sa fii reroutat cu alte companii cu care Air Lingus are intelegeri.
Sus In jos
mario antonio
Membru activ



Numarul mesajelor : 1297
Varsta : 44
Localizare : Torino, Italia (TRN)
Data de inscriere : 07/08/2008

Aer Lingus (EI/EIN) Empty
MesajSubiect: Re: Aer Lingus (EI/EIN)   Aer Lingus (EI/EIN) EmptyLun 25 Ian 2010, 12:42

Ciao,

Exact Mengelaus sunt o companie traditionala, deci sunt obligati sa ofere protejare clientilor lor, de aceea il indemnam pe adic sa ceara ceea ce i se cuvine de drept in astfel de situatii.
Sus In jos
cristi_avb
Flight Level 200
Flight Level 200
cristi_avb


Numarul mesajelor : 292
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 24/09/2009

Aer Lingus (EI/EIN) Empty
MesajSubiect: Re: Aer Lingus (EI/EIN)   Aer Lingus (EI/EIN) EmptyLun 25 Ian 2010, 12:53

Salut baieti.. Am citit mai devreme postul vostru referitor la anularea zborurilor catre LGW ale Aer Lingus. Am gasit pe site-ul lor ca au codeshare cu British Airlines sau KLM. Deci colegul Adic poate incerca cu incredere sa apeleze Aer Lingus, de unde ar putea fi rerutat cu una din companiile de mai sus specificate.

Mai multe puteti gasi aici: http://www.aerlingus.com:80/cgi-bin/obel01im1Support/helpPartnerships.jsp?BV_SessionID=@@@@1133674504.1264416498@@@@&BV_EngineID=cccjadejhhdfllicefecfigdffgdfkh.0&P_OID=-536880753&Category=2#codeshare Wink
Sus In jos
http://www.expedia.com
adic
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 105
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/11/2008

Aer Lingus (EI/EIN) Empty
MesajSubiect: Re: Aer Lingus (EI/EIN)   Aer Lingus (EI/EIN) EmptyLun 25 Ian 2010, 13:16

Raspunsul lor telefonic a fost ca ma pot asigna la un zbor al lor care se va efectua inainte de 6 martie (data dupa care nu mai opereaza OTP-LGW), fie imi returneaza toate costurile.
Am intrebat specific daca ma pot transfera la o linie aeriana cu care au code-share si au spus ca nu.

Mie mi se pare ca ei sunt acoperiti cam limita, in sensul ca imi ofera posibilitatea de re-rutare, insa la o alta data decat cea initiala, fie imi fac refund.
Imi e frica ca daca ii reclam vor invoca cele spuse mai sus, iar sa ma judec nu prea am chef. Sad
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Aer Lingus (EI/EIN) Empty
MesajSubiect: Re: Aer Lingus (EI/EIN)   Aer Lingus (EI/EIN) EmptyLun 25 Ian 2010, 14:13

Ei trebuie sa-ti ofere reroutarea cand vrei tu in limitele locurilor/zborurilor disponibile atunci. Un singur lucru nu stiu sigur....daca se modifica vreuna din obligatiile lor pentru ca au anulat zborul cu asa mult timp inainte, dar nu cred totusi. Mai jos e un citat din "Passangers Rights/Air/European Comission Transport:

Citat :
Article 8

Right to reimbursement or re-routing

1. Where reference is made to this Article, passengers shall be offered the choice between:

(a) - reimbursement within seven days, by the means provided for in Article 7(3), of the full cost of the ticket at the price at which it was bought, for the part or parts of the journey not made, and for the part or parts already made if the flight is no longer serving any purpose in relation to the passenger's original travel plan, together with, when relevant,

- a return flight to the first point of departure, at the earliest opportunity;

(b) re-routing, under comparable transport conditions, to their final destination at the earliest opportunity; or

(c) re-routing, under comparable transport conditions, to their final destination at a later date at the passenger's convenience, subject to availability of seats.

Si linkuri:

http://ec.europa.eu/transport/passengers/air/air_en.htm

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32004R0261:EN:HTML:NOT
Sus In jos
JAMS
Airport Level
Airport Level
JAMS


Numarul mesajelor : 45
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/09/2009

Aer Lingus (EI/EIN) Empty
MesajSubiect: Re: Aer Lingus (EI/EIN)   Aer Lingus (EI/EIN) EmptyMar 09 Feb 2010, 01:28

Iata cateva poze cu EI-DEN facute alaltaieri pe ruta London Gatwick - Bucuresti Otopeni:

Aer Lingus (EI/EIN) Img5533z
Aer Lingus (EI/EIN) Img5531
Aer Lingus (EI/EIN) Img5522zq
Aer Lingus (EI/EIN) Img5511a

Avionul este botezat Ciarán dupa sfantul Ciarán (Kieran) the Elder, unul dintre cei 12 apostoli ai Irlandei
Aer Lingus (EI/EIN) Img5520h
Aer Lingus (EI/EIN) Img5532l
Aer Lingus (EI/EIN) Img5579p
Aer Lingus (EI/EIN) Img5580a
Aer Lingus (EI/EIN) Img5595q

Si fratiorul mai mic:
Aer Lingus (EI/EIN) Img5610q
Sus In jos
llobregat
Membru activ
llobregat


Numarul mesajelor : 756
Varsta : 32
Localizare : Bucharestork
Data de inscriere : 23/03/2008

Aer Lingus (EI/EIN) Empty
MesajSubiect: Re: Aer Lingus (EI/EIN)   Aer Lingus (EI/EIN) EmptyLun 08 Mar 2010, 20:28

Apare si Aer Lingus Regional, arata ciudatel livery-ul Aer Lingus pe ATR72:d

http://liniiaeriene.blogspot.com/2010/03/aer-arann-opereaza-12-rute-pentru-aer.html
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
kampfmaschine
Moderator
kampfmaschine


Numarul mesajelor : 1927
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/01/2010

Aer Lingus (EI/EIN) Empty
MesajSubiect: Re: Aer Lingus (EI/EIN)   Aer Lingus (EI/EIN) EmptyLun 08 Mar 2010, 21:07

info pe site aer arann

http://www.aerarann.com/travel_information/faq.htm
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 61
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

Aer Lingus (EI/EIN) Empty
MesajSubiect: Re: Aer Lingus (EI/EIN)   Aer Lingus (EI/EIN) EmptyLun 08 Mar 2010, 21:11

Mie imi place cum arata ATR 72 in acest livery !
Bine ca poate Aer Lingus ce nu poate Tarom , si ar fi trebuit sa o faca de ani de zile ! Un "Tarom Express" sau , in fine , un "Tarom Regional" (desi suna cam ciudat) , ar fi mers (si poate e inca o solutie) . Carpatair putea intra in acest agreement !
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

Aer Lingus (EI/EIN) Empty
MesajSubiect: Re: Aer Lingus (EI/EIN)   Aer Lingus (EI/EIN) EmptyMar 24 Ian 2012, 20:00

Si-au schimbat cei de la EI orarul pe OTP? Parca venea la o ora imposibila, pe la 2 dimineata, dar il vad acum pe EIN672 pe radar, in approach si e doar ora 8. Asta ar insemna ca poate fi spottat la vara.
Sus In jos
shouriken
Administrator
shouriken


Numarul mesajelor : 3451
Varsta : 69
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/04/2009

Aer Lingus (EI/EIN) Empty
MesajSubiect: Re: Aer Lingus (EI/EIN)   Aer Lingus (EI/EIN) EmptyMar 24 Ian 2012, 21:32

Eu l-am vazut in mai 2011 pe la 11:33LT
http://photoavia.net/photo/view//10140

Liviu
Sus In jos
Thomas
Membru activ



Numarul mesajelor : 913
Varsta : 59
Localizare : Göttingen
Data de inscriere : 04/01/2008

Aer Lingus (EI/EIN) Empty
MesajSubiect: Re: Aer Lingus (EI/EIN)   Aer Lingus (EI/EIN) EmptyMar 24 Ian 2012, 23:52

arianne a scris:
Si-au schimbat cei de la EI orarul pe OTP? Parca venea la o ora imposibila, pe la 2 dimineata, dar il vad acum pe EIN672 pe radar, in approach si e doar ora 8. Asta ar insemna ca poate fi spottat la vara.

Da, ora de aterizare în orarul de iarna este 20.30 în cel de vara 20.20 (luni si vineri)
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator
kampfmaschine


Numarul mesajelor : 1927
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/01/2010

Aer Lingus (EI/EIN) Empty
MesajSubiect: Re: Aer Lingus (EI/EIN)   Aer Lingus (EI/EIN) EmptyMar 26 Iun 2012, 00:41

Turkish Airlines ar putea fi interesata de Aer Lingus chiar daca legile europene ii interzic sa detina mai mult de 49% din operatorul irlandez.

Sursa
Sus In jos
alinushi
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 42
Varsta : 44
Localizare : Bucharest
Data de inscriere : 18/12/2009

Aer Lingus (EI/EIN) Empty
MesajSubiect: Re: Aer Lingus (EI/EIN)   Aer Lingus (EI/EIN) EmptyJoi 21 Feb 2013, 16:04

Aer Lingus nu va mai opera ruta OTP-DUB dupa data de 30 Aprilie
Sus In jos
Continut sponsorizat





Aer Lingus (EI/EIN) Empty
MesajSubiect: Re: Aer Lingus (EI/EIN)   Aer Lingus (EI/EIN) Empty

Sus In jos
 
Aer Lingus (EI/EIN)
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ryanair ar putea prelua Aer Lingus
» Aer Lingus deschide LGW-OTP din Octombrie 2009
» Dublin (DUB / EIDW)
» Operatorul aerian Aer Lingus va disponibiliza 500 de angajati
» Aer Arann to operate 12 routes as 'Aer Lingus Regional' [en]

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Companii aeriene in strainatate - Airlines outside Romania-
Mergi direct la: