ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume

In jos 
+7
YR-DNY
Boeing777-300
RATus
Balaurul
RwO
DrakulaBV
Vreauinaer
11 participanți
AutorMesaj
Vreauinaer
Flight Level 100
Flight Level 100
Vreauinaer


Numarul mesajelor : 149
Varsta : 45
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 07/02/2009

Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume Empty
MesajSubiect: Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume   Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume EmptyMar 30 Iun 2009, 11:12

Titlu: Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume
Sursa: Antena 3 http://www.antena3.ro/stiri/externe/prima-defectiune-la-airbus-a380-cel-mai-mare-avion-de-pasageri-din-lume_74801.html
Autor: ***
Data: 29 iunie 2009

Citat :
Zeci de pasageri au rămas blocaţi nouă ore pe un aeroport din Singapore după ce aeronava care trebuia să-i ducă la Paris s-a defectat. Aceasta a fost prima defecţiune a unui avion de pasageri de tip Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume. "Este primul incident petrecut la un avion A380 care zboară către Paris", a declarat purtătorul de cuvânt al companiei Singapore Airlines.
Se pare că sistemul hidraulic al aparatului s-a defectat. Incidentul putea duce la o catastrofă deoarce trapele trenului de aterizare nu s-ar mai fi deschis…
Sus In jos
DrakulaBV
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 164
Varsta : 32
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 28/12/2008

Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume Empty
MesajSubiect: Re: Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume   Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume EmptyMar 30 Iun 2009, 11:15

Astia de la Airbus sunt blestemati ... Incident dupa incident.
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume Empty
MesajSubiect: Re: Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume   Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume EmptyMar 30 Iun 2009, 11:22

Come on, e doar un incident cum se intampla sute zilnic pe aeroporturile din lumea intreaga. Faza e ca e vorba despre 380, daca era un 777sau un 747 nu mai sarea in ochi.
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
Balaurul
Flight Level 100
Flight Level 100
Balaurul


Numarul mesajelor : 107
Varsta : 44
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 03/06/2008

Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume Empty
MesajSubiect: Defectiune   Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume EmptyMar 30 Iun 2009, 11:47

Hm ! "Sistemul hidraulic s-a defectat". Sistemul hidraulic e urias. Eventual a survenit o defectiune pe unul dintre circuitele hidraulice...
In fine... nu stiu daca e cazul sa ma laud aici, dar compania la care lucrez a furnizat cea mai mare parte din componentele sistemului hidraulic de pe A380.
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume Empty
MesajSubiect: Re: Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume   Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume EmptyMar 30 Iun 2009, 12:00

prea sa-u grabit sa-i atribuie intamplarii eticheta de "incident".. elevatii astia ar trebui sa prea la aeronautica, atatea cunoasc...

a fost o defectiune tehnica si cu asta basta...
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume Empty
MesajSubiect: Re: Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume   Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume EmptyMar 30 Iun 2009, 14:16

ehheehe. au fost multe de genu asta cu A380.
sunt defectiuni normale care se intampla cu orice agregat care zboara. au fost si zboruri anulate cu A380 cand aeronava a ramas la sol si s-a plecat cu B777.
nici vorba de incident.


Ultima editare efectuata de catre Boeing777-300 in Mar 30 Iun 2009, 14:30, editata de 1 ori
Sus In jos
YR-DNY
Membru activ
YR-DNY


Numarul mesajelor : 669
Varsta : 42
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 04/01/2008

Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume Empty
MesajSubiect: Re: Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume   Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume EmptyMar 30 Iun 2009, 14:19

Vai da ce bine stiu ei ca trapele nu se mai deschid, cu o minima documentatie aflau ca exista si "gravity gear extension" dar no... no comment...
Sus In jos
Daniel
Flight Level 200
Flight Level 200
Daniel


Numarul mesajelor : 267
Varsta : 33
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 23/02/2009

Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume Empty
MesajSubiect: Re: Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume   Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume EmptyMar 30 Iun 2009, 15:20

Nu trebuia mediatizat in felul acesta numai ca ii Airbus si incearca sa urmareasca orice defectiune cat de minora este ca sa faca referire la Airbus.Sistemul: Gravity Gear Extetion, ce face mai exact, te anunta daca ai ceva defectiune trenul de aterizare?Eu cam asta inteleg, daca gresesc sa ma completati.
Sus In jos
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume Empty
MesajSubiect: Re: Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume   Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume EmptyMar 30 Iun 2009, 15:24

Sistemul Gravity Gear Extetion, dupa cum ii spune si denumirea, este un sistem ce foloseste forta gravitationala pentru a scoate trenul de aterizare in cazul in care sistemul hidraulic are o defectiune. GUGLE FACE MINUNI Wink
Sus In jos
Daniel
Flight Level 200
Flight Level 200
Daniel


Numarul mesajelor : 267
Varsta : 33
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 23/02/2009

Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume Empty
MesajSubiect: Re: Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume   Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume EmptyMar 30 Iun 2009, 15:25

Foarte bine pus la punct sistemul, nu stiam ca se poate asa ceva.
Sus In jos
cipi_TM
Membru activ
cipi_TM


Numarul mesajelor : 1409
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 04/10/2008

Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume Empty
MesajSubiect: Re: Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume   Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume EmptyMar 30 Iun 2009, 15:50

Cu ceva vreme in urma (acum 1,5-2 ani) a fost pe Discovery Channel un documentar legat de A380. In acel documentar, printre altele, au arata ca la primele teste de la sol, cei de la Airbus au descoperit ca Gravity Gear Extetion nu prea functiona, mai bine zis, trenul se aterizare nu se scotea complect.
Din cate imi amintesc inginerii de la Airbus au venit cu o solutie simpla: au vopsit trapele trenului de aterizare, pe interior, cu o vopsea teflonata (sau ceva de genul asta). Rezultatul testelor de la sol nu a fost cel scontat, insa cei de la Airbus au spus ca in zbor apar si alte forte care favorizeaza scoaterea complecta al trenului de aterizare.

Poate a mai vazut cineva acel documentar si isi aminteste mai bine.
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume Empty
MesajSubiect: Re: Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume   Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume EmptyMar 30 Iun 2009, 15:53

Asa e, Cipriane. Trenul iesea pana la urma, daca iti mai aduci aminte, insa avea un intarziere de 1-2 secunde. Problema insa a fost remediata complet inainte de lansarea oficiala.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume Empty
MesajSubiect: A380   Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume EmptyMar 30 Iun 2009, 18:26

Eu nu inteleg de ce se face atata valva cand este vorba de Airbus?! La toate generatiile Airbus, de la A300 in sus, exista un sistem auxiliar in caz de probleme de genul. Este un sistem pneumatic care incorporeaza cateva butelii de aer comprimat, care ajuta trenul de aterizare sa iasa in caz de pica sistemul hidraulic de ejectare-retragere a trenului de aterizare. Un incident si nimic mai mult. Cazuri de genul sus amintit cred ca sunt cu zecile zilnic la toti producatorii...insa deh-tunurile pe Airbus acum.

Pana acum presa SUA ai lua in tabarca cu faptul ca sunt avioane de "plastic", insa iata ca acum cand au acceptat ca asta este viitorul si au inceput sa produca si ei au probleme: ba bolturi de imbinare, ba sectiuni de fuselaj intregi care cedeaza...dar sa nu deviez.
De ce imi miroase mie ca si campanie platita de cineva??
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume Empty
MesajSubiect: Re: Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume   Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume EmptyMar 30 Iun 2009, 19:03

Din cate stiu eu anul acesta la un moment dat Quantas si-a tinut toata flota de A380 la sol din cauza unor probleme aparute la unul dintre ele..... in loc de A380 au zburat cu 747......
Sus In jos
vasi
Flight Level 100
Flight Level 100
vasi


Numarul mesajelor : 116
Varsta : 42
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 08/05/2009

Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume Empty
MesajSubiect: Re: Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume   Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume EmptyMar 30 Iun 2009, 19:10

nu cred neaparat ca e campanie platita. desi la cate teorii ale conspiratiei circula, nu m-ar mira sa fie printre ele una (de ex. asta) care sa nu fie teorie, doar
oricum, asa cum ziceau majoritatea mai sus... situatii de genul acesta apar de nenumarate ori. acum, airbus e intr-o lumina mai proasta si tot ce pateste vreun avion de-al lor e analizat si super-analizat.
oare cate avioane nu au avut, in aceeasi zi cu acest A380, defectiuni care sa fie intarziat zborurile? sunt convins ca sunt foarte multe.
Sus In jos
http://www.vasileracovitan.com
Vizitato
Vizitator




Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume Empty
MesajSubiect: Re: Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume   Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume EmptyMar 30 Iun 2009, 20:27

kkk a scris:
Din cate stiu eu anul acesta la un moment dat Quantas si-a tinut toata flota de A380 la sol din cauza unor probleme aparute la unul dintre ele..... in loc de A380 au zburat cu 747......

De asta nu stiu nimic, insa ceea ce stiu este ca rata de disponibilitate este de peste 97% la avioanele in uz...destul de mare tinand cont ca 777 si 747 nu depasesc 85-90%
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume Empty
MesajSubiect: Re: Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume   Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume EmptyMar 30 Iun 2009, 20:28

talonone a scris:
kkk a scris:
Din cate stiu eu anul acesta la un moment dat Quantas si-a tinut toata flota de A380 la sol din cauza unor probleme aparute la unul dintre ele..... in loc de A380 au zburat cu 747......

De asta nu stiu nimic, insa ceea ce stiu este ca rata de disponibilitate este de peste 97% la avioanele in uz...destul de mare tinand cont ca 777 si 747 nu depasesc 85-90%

Chestiunea asta o stiu de pe Airliners sau de pe Jetphotos din sectiunea de stiri.....
Sus In jos
Continut sponsorizat





Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume Empty
MesajSubiect: Re: Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume   Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume Empty

Sus In jos
 
Prima defecţiune la Airbus A380, cel mai mare avion de pasageri din lume
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Chinezii au prezentat C919, cel mai mare avion de pasageri din lume
» Filmulete aviatice
» Lufthansa A380 - prima poza?
» Airbus A380 Air Force One
» Cel mai mare terminal din lume, deschis la Beijing cu 3,8 mld. $

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: