ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment

In jos 
+19
RazVanAir
cipi_TM
llobregat
CalinCLJ
airclicks
stendec
crokodilu
RwO
vasi
lucian21
tataie2010
arianne
mario antonio
gaudi
Daniel
laurus
claudiup
Thomas
metalactual
23 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
metalactual
Membru activ
metalactual


Numarul mesajelor : 538
Varsta : 56
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment Empty
MesajSubiect: Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment   Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment EmptyLun 22 Iun 2009, 14:21

Titlu: Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment
Sursa: www.adevarul.ro
Autor: Roxana Vântu
Data: 22 iun 2009
Citat :

Operatorul aerian low cost SkyEurope a intrat în faliment şi urmează să se reorganizeze, potrivit informaţiilor agenţiei AFP, citată de NewsIn.

SkyEurope a apelat la procedura falimentului pentru a obţine îngheţarea creanţelor. Astfel, după ce o instanţă din Bratislava i-a acceptat cererea, compania poate intra în restructurare şi are timp să îşi reorganizeze datoriile. În această perioadă, oficialii grupului spun că această măsura nu va afecta zborurile SkyEurope, plata salariilor şi nici nu vor recurge la disponibilizări.

În 2008, operatorul aerian avea o flotă de 15 aparate Boeing 7373. La începutul acestui an, numărul avioanelor a fost redus la doar cinci din cauza situaţiei economice dificile.

SkyEurope nu a raportat niciodată profit în cei şase ani de existenţă, dar a acumulat o datorie de peste 100 de milioane de euro.
Sus In jos
Thomas
Membru activ



Numarul mesajelor : 913
Varsta : 59
Localizare : Göttingen
Data de inscriere : 04/01/2008

Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment Empty
MesajSubiect: Re: Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment   Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment EmptyLun 22 Iun 2009, 14:37

Sa vedem daca reusesc redresarea ...

Conform legislatiei slovace au timp maxim de noua luni jumate pentru reorganizare/restructurare.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment Empty
MesajSubiect: Re: Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment   Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment EmptyLun 22 Iun 2009, 18:38

Mi-ar parea rau pt ca au un livery foarte frumos. Cel putin din motivul asta sper sa ramana.
Sus In jos
metalactual
Membru activ
metalactual


Numarul mesajelor : 538
Varsta : 56
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment Empty
MesajSubiect: Re: Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment   Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment EmptyLun 22 Iun 2009, 19:14

Eu sincer sa fiu, numai de al lor "livery foarte frumos" sunt interesat acum. Am 4 curse de facut cu ei, peste cateva luni. Pe site-ul lor scrie:

On 22 June 2009 SkyEurope announced that has been granted protection from its creditors under Slovak law in order to carry out a reorganisation. We voluntarily filed for this protection as part of our strategy to restructure our debt and strengthen our balance sheet.

What does it mean for our customers?

It means no change to flight schedules and services
It means all current and future tickets will be honoured
It means we still offer great value flights between Bratislava, Prague, Vienna and destinations all over Europe and the Mediterranean
It means customers can book SkyEurope flights with full confidence


Adica, ar trebui sa dorm linistit, Skyeurope vegheaza....am sunat la nr. de telef. de pe site si o domnita m-a asigurat ca totul este ok....am mai auzit eu asta.

Mai multe info. Aici - Update on SkyEurope Reorganisation

Voi ce parere aveti, mai apuc sa fac cursele ??

Oricum, sunt pregatit psihic ca in orice moment sa se anuleze o cursa, un faliment, etc. Asa incat nu disper, noroc ca nu am rezervat cazarile in sistem non-refundable.

Sunt optimist, pana la proba contrarie !!
Sus In jos
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment Empty
MesajSubiect: Re: Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment   Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment EmptyLun 22 Iun 2009, 19:18

nu aveau un soi de alianta cu My Air? Ei mai exista?
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment Empty
MesajSubiect: Re: Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment   Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment EmptyLun 22 Iun 2009, 19:21

Un proverb tibetan spune ca grijile nu isi au rostul , daca tot se intampla nu rezolvi nimic iar daca nu se intampla te-ai ingrijorat degeaba.

Daca legea slovaca ofera protectie 9 luni sa vedem daca vor avea lichiditati sa se zboare;
Sus In jos
laurus
Flight Level 400
Flight Level 400
laurus


Numarul mesajelor : 403
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/01/2008

Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment Empty
MesajSubiect: Re: Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment   Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment EmptyLun 22 Iun 2009, 19:43

pei si in ce consta restructurarea?
Sus In jos
Daniel
Flight Level 200
Flight Level 200
Daniel


Numarul mesajelor : 267
Varsta : 33
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 23/02/2009

Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment Empty
MesajSubiect: Re: Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment   Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment EmptyLun 22 Iun 2009, 20:19

Foarte naspa, criza asta "musca" din toate domeniile.Si mai naspa te simti cand vezi ca loveste in domeniul care iti place cel mai mult.Crying or Very sad Sa speram ca pana la urma totul va fi bine.Si ii nasol ca nu prea are profit, de regula toate companiile au profit mai ales alea lowcost, nu in perioada de criza la unele.
Sus In jos
gaudi
Membru activ
gaudi


Numarul mesajelor : 1152
Varsta : 46
Localizare : Ploiesti / Bucuresti
Data de inscriere : 17/07/2008

Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment Empty
MesajSubiect: Re: Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment   Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment EmptyLun 22 Iun 2009, 20:37

metalactual a scris:
Adica, ar trebui sa dorm linistit, Skyeurope vegheaza....am sunat la nr. de telef. de pe site si o domnita m-a asigurat ca totul este ok....am mai auzit eu asta.

Metalactual nu am avut timpul si dispozitia necesara sa povestesc aici pe forum ce am patit eu cu Skyeurope ultima data, poate o sa o fac zilele astea... este incredibil... Ce vreau eu sa iti spui... daca zborurile tale se anuleaza /reprogrameaza sa nu ceri in nici un caz refund la suma platita pentru ca in realitate nu vei mai vedea nici un ban inapoi. Eu din martie ma chinui sa recuperez un refund la un zbor anulat de ei insa nici pana in ziua de azi nu am primit banii inapoi. Skyeurope au ajuns niste ***, iar cei din Romania de la call-center sunt de o ***.


Ultima editare efectuata de catre arianne in Lun 22 Iun 2009, 20:44, editata de 1 ori (Motiv : Cenzurat insulte scrise la nervi.)
Sus In jos
mario antonio
Membru activ



Numarul mesajelor : 1297
Varsta : 44
Localizare : Torino, Italia (TRN)
Data de inscriere : 07/08/2008

Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment Empty
MesajSubiect: Re: Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment   Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment EmptyLun 22 Iun 2009, 21:17

claudiup a scris:
nu aveau un soi de alianta cu My Air? Ei mai exista?

MyAir mai exista. Si ei sunt intr-o situatie cat se poate de negativa, o situatie care se propaga an dupa an. In fiecare vara sunt extrem de numeroase zborurile intarziate sau eliminate.
ENAC (care ar trebui sa vegheze asupra companiilor italiene) nu a luat niciodata masuri, dar pana la urma nu le ia nici in ceea ce priveste Alitalia si neseriozitatea lor.
Oricum, continua sa zboare.
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment Empty
MesajSubiect: Re: Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment   Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment EmptyLun 22 Iun 2009, 21:22

mario antonio a scris:
Si ei sunt intr-o situatie cat se poate de negativa, o situatie care se propaga an dupa an. In fiecare vara sunt extrem de numeroase zborurile intarziate sau eliminate.

Am fost extrem de uimit azi cand am vazut pe site-ul Aeroportului din Bruxelles:

Citat :
09.05h Bari / Venice VCE 8I6400 Arrived 19.05h

Intarzieri de 10 ore fara motiv n-am mai vazut de ceva timp...
Sus In jos
tataie2010
Airport Level
Airport Level
tataie2010


Numarul mesajelor : 42
Varsta : 36
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 05/01/2009

Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment Empty
MesajSubiect: Re: Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment   Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment EmptyMar 23 Iun 2009, 11:58

E o greseala destul de mare in titlu: SkyEurope nu a intrat in faliment ci a intrat sub protectia legii falimentului, dar au solicitat reorganizarea si nu falimentul. Doar daca reorganizarea esueaza atunci se dechide procedura falimentului.
Pentru colegul nelinistit din cauza faptului ca are bilete cuparate si nu stie daca va mai apuca sa zboare: faptul ca au intrat sub protectia legii falimentului, in practica, se transpune prin amanarea datoriilor deja acumulate, deci asta ar trebui sa fie o veste buna. Atat timp cat se afla in procedura de reorganizare nu se mai poate cere falimentul. Exista insa un risc considerabil (in special in cazul in care planul de redresare nu functioneaza) ca funizorii sa nu le mai livreze cele necesare (carburanti, consumabile, etc) ori sa le solicite restituirea avioanelor daca acestea nu le apartin si atunci evident ca nu ar mai putea opera. Totusi, eu cred ca au un plan de redresare cat de cat serios si asta ii va ajuta sa mai opereze cel putin cat dureaza procedura de reorganizare.
Sus In jos
metalactual
Membru activ
metalactual


Numarul mesajelor : 538
Varsta : 56
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment Empty
MesajSubiect: Re: Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment   Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment EmptyMar 23 Iun 2009, 23:07

Ma "arde", asa ca sunt f. atent la subiect. In aceasta seara, am aflat ca:

SkyEurope are datorii! Romanii le-ar putea bloca un avion pe Baneasa

Falimentul nu inseamna intotdeauna sfarsitul problemelor, ci dimpotriva: parca se deschide o cutie a Pandorei! Este si exemplul companiei low cost SkyEurope, care opera zboruri ieftine de la Bucuresti la Viena.

Daca pana de curand, totul mergea struna, marti seara compania va fi pusa intr-o situatie limita. Autoritatile romane ii cer sa-si achite de urgenta datoriile sau unul dintre avioane va fi blocat pe aeroportul Baneasa.

De altfel, a fost o zi tensionata la Aeroportul Baneasa, unde toti operatorii au fost chemati la ordine. Prima pe lista a ramas, insa, compania SkyEurope, care are de achitat 300.000 de euro taxe de operare.

Nu doar aeroportul isi asteapta urgent banii. Aproape 100.000 de euro trebuie sa ajunga si la firma care se ocupa de pasageri si bagaje.


Sursa - StirileProTv

Se pare ca au sarit pe ei, nu stiu daca le este frica sa nu mai primeasca banii sau ruta spre Viena este dorita de multi altii. Nu mai sunt chiar asa optimist, speranta insa nu a murit.
Sus In jos
Thomas
Membru activ



Numarul mesajelor : 913
Varsta : 59
Localizare : Göttingen
Data de inscriere : 04/01/2008

Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment Empty
MesajSubiect: Re: Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment   Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment EmptyMar 23 Iun 2009, 23:53

Autoritatiile de la Baneasa sa se fereasca de ilegalitati ...

Sky Europe a ales aceasta cale tocmai ca sa evite asemenea situatii de genul acesta si NU se afla în faliment ci SUB PROTECTIE JURIDICA fata de creditori. Este o situatie echivalenta cu renumitul "chapter 11" din SUA.

Citat :
Regarding the meaning of creditor protection

SkyEurope has not filed for insolvency or bankruptcy. SkyEurope will pay
suppliers for goods and services provided during the reorganisation. SkyEurope
is now protected by law in the entire European Union from action that its

creditors may try to take to enforce payment of historic debts. Therefore airports
and suppliers should not detain SkyEurope aircraft, owned or leased, or refuse to
provide services, for non-payment of historic debts to be registered in the
reorganisation proceedings.

În cazul în care BBU va proceda astfel, în mod absolut sigur se vor alege cu consecinte juridice.
Sus In jos
lucian21
Flight Level 200
Flight Level 200
lucian21


Numarul mesajelor : 296
Varsta : 50
Localizare : galati
Data de inscriere : 19/04/2009

Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment Empty
MesajSubiect: Re: Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment   Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment EmptyMier 24 Iun 2009, 07:43

pai decat sa astepte creditorii sa se reorganizeze nu mai bine le sechestram aeronava pe BBU? daca stai sa te judeci ci astia astepti muuuuuuult si bine sa vina banu', o sa transfere datoriile catre alta firma, o sa se renegocienze niste termene iar banii vor veni la Sf. Asteapta, asa ca tot mai bine sa le punem caracatita pe avion. In cazuri similare, marinarii romani au "zacut" cu lunile prin africa cu navele sechestrate, chiar daca acestea nu apartineau companiei care avea datorii. La vremuri de criza situatii extreme.
Sus In jos
Thomas
Membru activ



Numarul mesajelor : 913
Varsta : 59
Localizare : Göttingen
Data de inscriere : 04/01/2008

Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment Empty
MesajSubiect: Re: Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment   Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment EmptyMier 24 Iun 2009, 08:14

Pai hai sa nu comparam EU cu lumea a treia. În EU justitia "de tip becalian" este penala (din fericire!).

Pentru a sechestra (a lua cu forta) un bun cuiva nu ajunge ca acela sa aiba datorii, ci este nevoie de un titlu executoriu. Situatia în care se afla NE acuma îi protejeaza de emiterea de titluri noi si executarea celor existente din data anterioara intrarii în reorganizare. Ideea este tocmai ca sa existe o sansa de redresare pentru companie, care nu ar fi realista, daca toti creditorii ar sarii pe ei acuma. Iar astfel, si un investitor ar putea prelua în acest timp compania, neavând acele 100 de milioane de € datorii, ci le poate renegocia.

Si oricum, sansa ca sa vada creditorii macar ceva din banii respectivi este sa se repuna pe picioare cât de cât NE sau sa gaseasca un investitor care ar prelua (sa zicem ca exemplu) 25% din datorii. Altfel, sau daca ar fi declarat faliment, creditorii astia mai mici ar ramâne garantat cu zero absolut.
Sus In jos
lucian21
Flight Level 200
Flight Level 200
lucian21


Numarul mesajelor : 296
Varsta : 50
Localizare : galati
Data de inscriere : 19/04/2009

Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment Empty
MesajSubiect: Re: Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment   Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment EmptyMier 24 Iun 2009, 09:36

Am editat mesajul pentru a va da un raspuns mai "pe lung" deoarece am vazut ca postati dintr-un oras din vestul Europei. Poate ca acolo exista o moralitate in afaceri, poate ca "gentelman agreement" functioneaya, si oamenii chiar se tin de cuvant. Din pacate, situatia financiara in care se gasesc din ce in ce mai multe firme din toata lumea, a facut ca modul de a recupera datoriile sa devina unul "becalian", dupa cum bine spuneati. In lumea companiilor aeriene criza a inceput cu mult inaintea celei generale, iar reorganizarea activitatii unei companii nu poate fi considerata ca fiind un posibil succes, atat timp cat in fiecare luna scade constant numarul de pasageri. Daca o companie ca British are probleme grave, ce garantie putem avea ca Sky isi va reveni miraculos dupa ce va avea un alt management. Ce poate face o alta echipa de conducere daca nu exista pasageri? Si atunci ma intreb daca masura (aflata la limita legii) luata de BBU, de a retine aparatul la sol, poate pentru a forta mana lui Sky sa-si achite debitele restante, nu este cea mai potrivita solutie. Ei de ceva timp inregistreaza pierderi, ce garantie are BBU ca-si va primi banii?
Sus In jos
vasi
Flight Level 100
Flight Level 100
vasi


Numarul mesajelor : 116
Varsta : 42
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 08/05/2009

Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment Empty
MesajSubiect: Avion sechestrat pe Baneasa   Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment EmptyMier 24 Iun 2009, 11:00

Titlu: Avion sechestrat pe aeroportul Băneasa
Sursa: http://www.adevarul.ro/articole/bucuresti-avion-sechestrat-pe-aeroportul-baneasa.html
Autor: Elena Irimia
Data: 24 iunie 2009


Citat :
Un avion al companiei low-cost Sky Europe a fost blocat la sol din cauza datoriilor. Peste 30 de pasageri şi-au petrecut noaptea în aeroport fără să primească vreo explicaţie, deşi îşi plătiseră biletele.

Pasagerii care trebuiau să ajungă la Viena au stat blocaţi în aeroport de aseară, de la ora 22.00, până azi-dimineaţă, la ora 6.00. În cele din urmă, călătorii au reuşit să plece cu alt avion al aceleiaşi companii.

Oamenii au rămas azi noapte captivi în aeroportul Băneasa din cauză că avionul în care urmau să se îmbarce nu a primit permisiunea de a decola. Aeronava aparţine companiei aeriene low-cost Sky Europe. Conducerea aeroportului Băneasa nu a permis decolarea deoarece compania de zbor are datorii faţă de aeroport.

Pasagerii au aflat abia la aeroport că firma are datorii

„Erau în jur de 30 de persoane care ar fi trebuit să plece la ora 22.00. Cei mai mulţi se aflau deja în zona liberă când au aflat că zborul se amână. O parte au plecat, dar o parte au stat toată noaptea pe aeroport“, a povestit un barman care lucrează la mini-barul din sala de aşteptare a aeroportului Băneasa.

El a mai spus că oamenii erau foarte îngrijoraţi pentru că mulţi dintre ei se grăbeau la muncă, plus că nu aveau unde rămâne în Bucureşti deoarece veneau din provincie. „Când au aflat că firma are datorii faţă de aeroport se gândeau că nici nu vor avea de unde să recupereze banii pe bilet“, a mai povestit barmanul.

Pasagerii plătiseră pe bilet 299 de euro.

Compania este în faliment de şase luni

Reprezentanţii companiei nu au dat nicio explicaţie toată noaptea. Abia dimineaţă pasagerii au aflat că va pleca un alt avion Sky Europe spre Viena. „Azi-dimineaţă, în jurul orei 6.00, a decolat un avion de la aceeaşi companie. Cei mai mulţi dintre pasagerii care nu au plecat azi-noapte au plecat cu acesta“, a declarat unul dintre vameşi.

Compania slovacă low-cost SkyEurope a anunţat, în urmă cu 6 luni, că a intrat în faliment, afacerile fiind afectate de criza economică mondială. O instanţă din Bratislava i-a permis intrarea în faliment pentru a oferi companiei protecţie în faţa creditorilor.

Pasagerii vor să fie informaţi cu privire la situaţia companiilor de zbor

Cu toate acestea, reprezentanţii Sky Europe susţineau la vremea aceea că zborurile, locurile de muncă şi salariile vor fi asigurate în timpul procedurii de faliment, promisiune pe care nu au reuşit să o respecte întocmai. „Eu nu m-aş urca în avionul unei companii care se află în faliment. Prefer să dau un ban în plus, dar să ajung la timp. Oamenii nu sunt informaţi. Ar trebui să existe în fiecare aeroport informaţii de această natură despre companiile de zbor“, a spus una dintre pasagerele altei companii, care aştepta azi-dimineaţă să plece spre Paris.

SkyEurope nu a raportat niciodată profit în cei şase ani de existenţă, iar, în prezent, are datorii în valoare de peste 100 de milioane de euro. Reprezentanţii Sky Europe nu au putut fi contactaţi până la închiderea ediţiei.
Sus In jos
http://www.vasileracovitan.com
metalactual
Membru activ
metalactual


Numarul mesajelor : 538
Varsta : 56
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment Empty
MesajSubiect: Re: Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment   Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment EmptyMier 24 Iun 2009, 11:34

Vad ca a fost deschis un topic "nou" - "Avion sechestrat pe Baneasa", dar este urmarea a celor scrise pe acest topic. Poate un moderator considera oportun sa lipeasca informatia aici.

Alta stire la cald, similara celei postate pe noul topic, este aici:

Haos în Băneasa: Cursă Bucureşti-Viena, anulată din cauza unor datorii (VIDEO)

Nemulţumire mare, marţi seară, la Aeroportul Băneasa din Capitală. Zeci de oameni au fost nevoiţi să se întoarcă din drum, deşi aveau bilete pentru o cursă low-cost de Viena. Aeronava, care aparţine unui operator slovac cu probleme financiare mari, a fost blocată pe aeroport, din cauza unor datorii neplătite.

Cursa Bucureşti-Viena trebuia să decoleze de pe aeroportul Băneasa marţi seară, la ora 22.20. Pasagerii, care apucaseră chiar să treacă prin punctul de control, au fost întorşi din drum, pe motiv că aeronava va avea o întârziere de oră.

Abia în jurul orei 23.30, oamenii au fost anunţaţi, oficial, că zborul a fost anulat. Motivul? Operatorul slovac SkyEurope are datorii către Aeroportul Băneasa, iar autorităţile române nu au permis întoarcerea aeronavei către Viena.

Oamenilor li s-a promis că vor fi despăgubiţi, însă banii pe care îi vor obţine în contul acestei curse low-cost nu vor acoperi cheltuielile pentru un bilet la o altă cursă.


Sursa - Antena3

Deci s-a intamplat.
Sus In jos
Thomas
Membru activ



Numarul mesajelor : 913
Varsta : 59
Localizare : Göttingen
Data de inscriere : 04/01/2008

Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment Empty
MesajSubiect: Re: Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment   Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment EmptyMier 24 Iun 2009, 12:00

lucian21 a scris:
... Ei de ceva timp inregistreaza pierderi, ce garantie are BBU ca-si va primi banii?

Nici una, si oricum, aeronavele nu sunt ale NE ci luate în leasing.

Si un lucru este clar: BBU si alti creditori NU îsi vor vedea toti banii, ci, daca au noroc, o parte eventual. Dar asta oricum era valabil si în cazul în care NE ar fi intrat direct în faliment, NE având capitalul propriu negativ, deci doar datorii si nici un fel de active, avioanele fiind luate în leasing iar majoritatea actiunilor sunt cesionate catre un finantator (York).

Aceasta procedura comerciala de "reorganizare sub protectie juridica în fata creditorilor (istorici)" se aplica atunci (si probabil NE a convins curtea din BTS în acest sens) când lichiditatiile permit desfarsurarea activitatii curente în sine, daca NU ar exista debitele istorice. Astfel se poate mentine existenta unei companii ce urmeaza a fi reorganizata si restructurata si exista sanse reale de a plati debitele istorice macar partial. Falimentul direct ar duce (în acest caz) la pierderea totala si irevocabila a tuturor creditorilor.

Oricum aceasta procedura obliga NE sa achite toate facturile curente emise dupa intrarea în procedeu. Daca nu le achita, creditorii pot semnala asta curtii respective care în consecinta va declara falimentul. De regula în asemenea situatii, taxele, serviciile, carburantul etc. se achita în aeroporturi cash Smile pentru fiecare operare în sine.

Dealtfel asa ca fapt divers, Delta Airlines a fost în aceeasi procedura din 14.09.2005 - 30.04.2007 (în US se poate atât de mult) iar iesirea din procedura si achitarea datoriilor s-a facut prin emiterea de actiuni noi ale companiei (cele vechi în momentul respectiv au devenit nule) care în mare parte au fost distribuite gratuit creditorilor istorici.
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment Empty
MesajSubiect: Re: Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment   Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment EmptyMier 24 Iun 2009, 12:25

Si totusi sechestru pe un bun se poate pune doar in urma unei hotarari judecatoresti definitive, investita cu formula executorie. Ma indoiesc ca cei de la BBU au asa ceva.
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
crokodilu
Membru activ



Numarul mesajelor : 625
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2008

Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment Empty
MesajSubiect: Re: Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment   Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment EmptyMier 24 Iun 2009, 13:00

RwO a scris:
Si totusi sechestru pe un bun se poate pune doar in urma unei hotarari judecatoresti definitive, investita cu formula executorie. Ma indoiesc ca cei de la BBU au asa ceva.

Poate ca nu le-au pus sechestru propriuzis ci doar nu i-au dat autorizatie de decolare..gasesc ei o chichita tehnica drept motiv, cred ca au consultat un avocat totusi, nu luau decizi asa ca berbecii: http://economie.hotnews.ro/stiri-companii-5855770-doua-aeronave-ale-sky-europe-sechestrate-baneasa-din-cauza-datoriilor.htm
Sus In jos
http://valistoica.blogspot.com
metalactual
Membru activ
metalactual


Numarul mesajelor : 538
Varsta : 56
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment Empty
MesajSubiect: Re: Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment   Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment EmptyMier 24 Iun 2009, 13:51

Mi se pare destul de logic ce spune Thomas.

Sursa - Mediafax.ro

Citat:

Două aeronave ale Sky Europe, reţinute pe Aeroportul Băneasa din cauza datoriilor.
BUCUREŞTI / 12:57, 24.06.2009

Două aeronave ale companiei Sky Europe sunt ţinute la sol, pe Aeroportul Băneasa, din cauza datoriilor de 529.000 de euro către aeroport, a declarat, miercuri, pentru MEDIAFAX, secretarul de stat în Ministerul Transporturilor, Marin Anton.

De câteva zile, compania Sky Europe a intrat în faliment, reprezentanţii ei susţinând că, în urma unei hotărâri jduecătoreşti din 22 iunie, pronunţată de un tribunal slovac, se află sub protecţia legii falimentului şi că, în consecinţă, datoriile acumulate până în prezent nu mai trebuie returnate.


"Am reţinut aeronavele în ideea să ne fie returnate datoriile, dar după ce am aflat de hotărârea tribunalului slovac pe care o analizez încă, cerem companiei să plătească măcar taxele pentru operarea de zi cu zi, respectiv zborul de marţi seara şi cele două zboruri de miercuri. Până nu-mi dau taxele, nu pleacă. Eu procedez legal", a spus Anton.

Anton a mai spus că toate aceste măsuri sunt conforme Codului aerian, articolul 31.

Sorin Stoicescu, specialist în aviaţie, a declarat, miercuri, pentru MEDIAFAX, că este nevoie de o hotărâre judecătorească a Judecătoriei Sectorului 1 care să prevadă sechestrul asigurator sau judiciar.

Totodată, surse din aeroport au declarat, pentru MEDIAFAX, că autorităţile române, prin Ministerul Transporturilor comit "un mare abuz" prin sechestrarea aeronavelor Sky Europe deoarece compania a notificat aeroportul privind insolvenţa de plată.

Potrivit unor surse MEDIAFAX, aeroportul Băneasa va permite decolarea, spre Viena, în jurul orei 12.30, a uneia dintre aeronave.


Interesanta aceasta "lupta".
Sus In jos
Thomas
Membru activ



Numarul mesajelor : 913
Varsta : 59
Localizare : Göttingen
Data de inscriere : 04/01/2008

Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment Empty
MesajSubiect: Re: Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment   Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment EmptyMier 24 Iun 2009, 13:56

Sper din tot sufletul ca noul director de la BBU sa se aleaga cu dosar penal pe chestia asta Evil or Very Mad

Este un abuz care doar în România si Bulgaria se poate întâmpla, si bine-nteles ca au început comentariile în forumurile specializate din Austria si Germania de genul

Citat :
Eu când v-am spus ca RO si BG n-au ce cauta în EU nu m-ati crezut. Acolo nu exista stat de drept decât pe hârtie, acolo e legea junglei ... pai va dati seama, daca al doilea aeroport din RO, detinut de statul român prin ministerul transporturilor îsi permite asa un abuz, ce sanse ar avea un om de rând în tara aceea de a-si face dreptate???

A fost alaltaieri o problema similara si la ORY, dar acolo aeroportul obtinuse un titlu executoriu ce îi permitea sechestru pe avion în data de 18.06, dar pe care nu l-au pus în aplicare decât pe 22.06. Acum discuta avocatii, daca acel titlu mai este valabil sau nu. Acolo e o discutie procedurala cu pareri diferite nu un abuz pur si simplu
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment Empty
MesajSubiect: Re: Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment   Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment EmptyMier 24 Iun 2009, 13:57

Cred ca sunt mai multe modalitati prin care respectivele aeronave sa ramana la sol fara a fi vorba de un sechestru propriuzis ( presa poate sa completeze cu cuvinte la nesfarsit), de exemplu poate sa nu le dea voie sa foloseasca pista sau calea de rulare si atunci tot sechestru este dar nu se incalca respectivul statut.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment Empty
MesajSubiect: Re: Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment   Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment Empty

Sus In jos
 
Compania aeriană SkyEurope a intrat în faliment
Sus 
Pagina 1 din 4Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Compania aeriana ceha CSA isi reduce flota cu 10%
» Compania aeriana Continental, condamnata sa plateasca pagube de 1,2 mld. euro pentru accidentul Conc
» Compania aeriana Iberia reduce drastic costurile
» Două avioane de vânătoare au intrat în coliziune şi s-au prăbuşit, în Italia
» Au intrat cu camionul într-un avion şi au fugit de la locul accidentul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: