ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Tarom zboara de astazi pe ruta Constanta-Cluj

In jos 
+2
vasi
cipi_TM
6 participanți
AutorMesaj
cipi_TM
Membru activ
cipi_TM


Numarul mesajelor : 1409
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 04/10/2008

Tarom zboara de astazi pe ruta Constanta-Cluj Empty
MesajSubiect: Tarom zboara de astazi pe ruta Constanta-Cluj   Tarom zboara de astazi pe ruta Constanta-Cluj EmptyJoi 18 Iun 2009, 08:55

Titlu: Tarom zboara de astazi pe ruta Constanta-Cluj
Sursa: http://www.wall-street.ro/articol/Turism/66539/Tarom-zboara-de-astazi-pe-ruta-Constanta-Cluj.html
Autor: ****
Data: 18.06.2009

Citat :
Tarom zboara de astazi pe ruta Constanta-Cluj

Compania Tarom inaugureaza joi cursa aeriana care va lega orasele Constanta si Cluj, transmite NewsInTarom zboara de astazi pe ruta Constanta-Cluj

Compania Tarom inaugureaza joi cursa aeriana care va lega orasele Constanta si Cluj, transmite NewsIn.

Cristian Moldovanu, reprezentant al Aeroportului International Mihail Kogalniceanu, a declarat ca pe aceasta ruta vor fi zboruri de doua ori pe saptamana. Astfel, o aeronava va decola in fiecare zi de joi si duminica de la Constanta la ora 11.35 si va ateriza la Cluj-Napoca la ora 12.40.

La Cluj-Napoca, decolarea este programata la 10.00, cu aterizare la Mihail Kogalniceanu la ora 11.05. Avioanele utilizate vor fi de tip Boeing 737.

"Pentru relatii suplimentare privind conexiunile asigurate prin aeroportul Cluj-Napoca, cei interesati sunt rugati sa se adreseze agentiilor de turism“, a precizat Cristian Moldovanu.
Sus In jos
vasi
Flight Level 100
Flight Level 100
vasi


Numarul mesajelor : 116
Varsta : 43
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 08/05/2009

Tarom zboara de astazi pe ruta Constanta-Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Tarom zboara de astazi pe ruta Constanta-Cluj   Tarom zboara de astazi pe ruta Constanta-Cluj EmptyJoi 18 Iun 2009, 10:51

Titlu: 72 de pasageri la primul zbor Cluj-Constanta
Sursa: http://www.adevarul.ro/articole/cluj-succes-pentru-primul-zbor-cluj-constanta.html
Autor: Vasile Racovitan
Data: 18.06.2009



Citat :
72 de persoane - 67 de adulţi şi cinci copii - au ales să meargă la mare folosind cursa inaugurată azi de TAROM. Conform reprezentanţilor companiei, şi pentru zborurile viitoare, cererea este ridicată.

Cu o oră înainte de decolarea primei curse TAROM către Constanţa, aeroportul clujean se umplea, încet-încet, de pasageri. 72 de persoane au ales să zboare spre mare, în loc să călătorească folosind autoturismele personale, autocarul sau trenul. „E mai ieftin cu avionul. Plus că e mult mai confortabil”, a spus Matei Marian, care a plecat alături de întreaga familie la mare. Pentru el, soţie şi cei doi copii, a plătit doar 209 euro dus-întors. „Am luat biletele în urmă cu două luni”, a afirmat el.

„O zi în plus de concediu”
„E mult mai rapid decât cu maşina sau cu trenul”, spune şi Marin Roman, un clujean care a plecat în concediu la mare. Cu toate că a plătit peste 400 de lei pentru un zbor dus-întors, întrucât a cumpărat biletul în urmă cu o săptămână, el consideră că diferenţa de preţ faţă de tren merită plătită. „E mai puţin obositor şi câştigăm, astfel, o zi în plus de concediu”, a declarat bărbatul. „Îmi aduc aminte că am mai fost cu avionul la Constanţa, în anii ’80. Şi atunci mi se părea cel mai uşor mod de a ajunge la mare. Acum e la fel”, a afirmat şi Dorina Man.

„De mult aşteptam cursa aceasta”
Zborul Cluj-Constanţa nu le este util numai turiştilor. Printre pasagerii cursei de azi dimineaţă s-a numărat şi Zoltan Iasko, fostul jucător şi conducător al echipei de fotbal Universitatea Cluj şi care ocupă, în prezent, funcţia de director al Academiei de fotbal „Gheorghe Hagi” din Constanţa. „De mult aşteptam această cursă“, a spus el cu puţin timp înainte de a se îmbarca în aeronavă.

Zboruri joi şi duminică
TAROM operează cursele Cluj-Constanţa şi retur cu aeronave Boeing 737-700, care au o capacitate de 116 locuri. Zborurile vor fi efectuate de două ori pe săptămână, în zilele de joi şi duminică, până în 19 septembrie. De la Cluj, plecarea este programtă la ora 10.00, iar sosirea la Constanţa la 11.05. O jumătate de oră mai târziu, aeronava va decola de la Constanţa, urmând a ajunge la Cluj la 12.40. Zborul retur asigură şi legături de la Cluj spre Frankfurt şi Madrid, cursele spre aceste destinaţii având programată plecarea la scurt timp după aterizarea celei de la Constanţa.

Cluj-Constanţa, cu 125 de lei
Un zbor tur-retur Cluj-Constanţa costă 78 de euro, adică aproximativ 330 de lei. Astfel, rezultă că preţul unei călătorii este de aproximativ 115 lei. Acestuia i se mai adaugă 10m lei, costul transportului de la aeroport până în oraş, distanţa fiind de 26 de kilometri. În comparaţie, un drum cu autocarul până la Constanţa durează 12 ore şi costă 100 de lei, iar unul cu trenul durează 14 ore şi costă 73,5 lei. Un drum cu autoturismul, care durează cel puţin 10 ore, costă, conform viamichelin.com, aproximativ 55 de euro.


Ultima editare efectuata de catre vasi in Joi 18 Iun 2009, 11:19, editata de 1 ori
Sus In jos
http://www.vasileracovitan.com
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Tarom zboara de astazi pe ruta Constanta-Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Tarom zboara de astazi pe ruta Constanta-Cluj   Tarom zboara de astazi pe ruta Constanta-Cluj EmptyJoi 18 Iun 2009, 11:15

Pe aproape. 67 de pasageri plus 5 infanti.
Sus In jos
vasi
Flight Level 100
Flight Level 100
vasi


Numarul mesajelor : 116
Varsta : 43
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 08/05/2009

Tarom zboara de astazi pe ruta Constanta-Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Tarom zboara de astazi pe ruta Constanta-Cluj   Tarom zboara de astazi pe ruta Constanta-Cluj EmptyJoi 18 Iun 2009, 11:17

personalul de tarom vorbea intitial despre 66 in aeroport... Very Happy
de fapt erau 67... adulti... partea cu infantii am pierdut-o. da am recuperat-o ulterior. asa ca... mea culpa.
acum informatia e corecta si pe site

si tot despre CLJ-CND-CLJ... la retur au fost doar 29
Sus In jos
http://www.vasileracovitan.com
laurus
Flight Level 400
Flight Level 400
laurus


Numarul mesajelor : 403
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/01/2008

Tarom zboara de astazi pe ruta Constanta-Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Tarom zboara de astazi pe ruta Constanta-Cluj   Tarom zboara de astazi pe ruta Constanta-Cluj EmptyJoi 18 Iun 2009, 12:53

Chiar sunt curios, pentru un 737-700, un drum dus cu 67 pasageri si 5 infanti si un retur cu 20 si ceva de pasageri este profitabil ?
Sus In jos
vasi
Flight Level 100
Flight Level 100
vasi


Numarul mesajelor : 116
Varsta : 43
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 08/05/2009

Tarom zboara de astazi pe ruta Constanta-Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Tarom zboara de astazi pe ruta Constanta-Cluj   Tarom zboara de astazi pe ruta Constanta-Cluj EmptyJoi 18 Iun 2009, 12:54

laurus a scris:
Chiar sunt curios, pentru un 737-700, un drum dus cu 67 pasageri si 5 infanti si un retur cu 20 si ceva de pasageri este profitabil ?

cel cu 67, din ce imi spuneau cei de la tarom, este
celalalt, am dubii
Sus In jos
http://www.vasileracovitan.com
laurus
Flight Level 400
Flight Level 400
laurus


Numarul mesajelor : 403
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/01/2008

Tarom zboara de astazi pe ruta Constanta-Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Tarom zboara de astazi pe ruta Constanta-Cluj   Tarom zboara de astazi pe ruta Constanta-Cluj EmptyJoi 18 Iun 2009, 12:56

Sper ca urmatoarea comanda Tarom pentru aeronave, sa fie una pentru ceva gen SSJ sau E170.
Si dintr-odata alegerea Malevului pentru avioane de capacitate mica mi se pare o alegere inspirata.
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

Tarom zboara de astazi pe ruta Constanta-Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Tarom zboara de astazi pe ruta Constanta-Cluj   Tarom zboara de astazi pe ruta Constanta-Cluj EmptyJoi 18 Iun 2009, 12:57

Nu e profitabil, e clar. Astea sunt zboruri introduse la comanda.
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Tarom zboara de astazi pe ruta Constanta-Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Tarom zboara de astazi pe ruta Constanta-Cluj   Tarom zboara de astazi pe ruta Constanta-Cluj EmptyJoi 18 Iun 2009, 13:02

Eu am spus de la inceput ca nu cred merita cursa asta.Dar totusi 72 de pax pe primul zbor e ok.Sa vedem mai incolo ce se intampla.


vasi a scris:
personalul de tarom vorbea intitial despre 66 in aeroport... Very Happy

Vasi, poate n-ai intrebat pe cine trebuie Very Happy Sau poate ai plecat prea repede Razz
Sus In jos
vasi
Flight Level 100
Flight Level 100
vasi


Numarul mesajelor : 116
Varsta : 43
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 08/05/2009

Tarom zboara de astazi pe ruta Constanta-Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Tarom zboara de astazi pe ruta Constanta-Cluj   Tarom zboara de astazi pe ruta Constanta-Cluj EmptyJoi 18 Iun 2009, 13:05

Citat :
Vasi, poate n-ai intrebat pe cine trebuie Very Happy Sau poate ai plecat prea repede Razz

probabil... pana la urma tot i-am dat de capat si cred ca asta e important Very Happy
Sus In jos
http://www.vasileracovitan.com
geno
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 94
Varsta : 41
Localizare : CLJ/LYS(pentru o vreme)
Data de inscriere : 27/01/2008

Tarom zboara de astazi pe ruta Constanta-Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Tarom zboara de astazi pe ruta Constanta-Cluj   Tarom zboara de astazi pe ruta Constanta-Cluj EmptyJoi 18 Iun 2009, 15:43

trebuie sa ii dam un pic de timp acestei curse si apoi vom trage concluziile.
Chiar daca e la comanda 72 pax din prima cursa in iunie cand la CLUJ dimineata trebuia sa iti iei vesta pe tine eu zic ca e ok.
legat de cei 29 de pe retur :cel putin la prima cursa eu zic ca e NORMAL, putini sunt cei care isi programeaza un concediu de genul merg cu trenul si vin cu masina(putini din oamenii normali, nu pasionati de zboruri ca mine sau Nic care traverseaza toata tara cu trenul ca sa se intoarca cu avionul Very Happy ) .Deci stati sa vedem cati vor fi duminica la intoarcere si in zilele urmatoare cand incepe sezonul sa pocneasca si apoi putem critica.Sunt curse mult mai lungi pe care tarom le face cu 40 pax nu 72 la acelasi tip de avion.
Eu sincer doresc tot binele din lume acestei curse pentru ca anul trecut am fost socat sa vad cat de putini ardeleni erau la mare .Se uita lumea la nr de SM ca la nave cosmice.Cunosc lume in cluj care nu a mai fost la mare in Romania de pe vremea cand se putea zbura la CND.
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

Tarom zboara de astazi pe ruta Constanta-Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Tarom zboara de astazi pe ruta Constanta-Cluj   Tarom zboara de astazi pe ruta Constanta-Cluj EmptyJoi 18 Iun 2009, 15:45

Eu nu cred ca lumea nu vine la mare in Ro, doar ca nu au zbor pana acolo. Sunt si alte motive.
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
vasi
Flight Level 100
Flight Level 100
vasi


Numarul mesajelor : 116
Varsta : 43
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 08/05/2009

Tarom zboara de astazi pe ruta Constanta-Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Tarom zboara de astazi pe ruta Constanta-Cluj   Tarom zboara de astazi pe ruta Constanta-Cluj EmptyJoi 18 Iun 2009, 15:59

ceea ce spune si geno mai sus mi se pare absolut logic.
primele rezultate ale rentabilitatii cursei se vor vedea, spun eu, cam peste o saptamana... cand cei care au plecat azi la mare vor reveni. in paralel, altii vor merge.
daca atunci cursa va merge cu aprox 80-90pax si CLJ-CND si invers, totul va fi ok, ma gandesc
Sus In jos
http://www.vasileracovitan.com
Continut sponsorizat





Tarom zboara de astazi pe ruta Constanta-Cluj Empty
MesajSubiect: Re: Tarom zboara de astazi pe ruta Constanta-Cluj   Tarom zboara de astazi pe ruta Constanta-Cluj Empty

Sus In jos
 
Tarom zboara de astazi pe ruta Constanta-Cluj
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Carpatair si Tarom profita de falimentul My Air si zboara pe ruta Bucuresti - Bari..
» TAROM PUNE ÎN VÂNZARE 1.000 DE BILETE DUS-ÎNTORS LA TARIFUL DE 43 DE EURO, PE RUTA BUCUREŞTI-CLUJ
» Tarom zboara la Salzburg, din decembrie
» British Airways zboara cu 100 de euro pe ruta Bucuresti-Londra
» Ryanair va lansa în 2011 un zbor pe ruta Constanţa-Milano

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: