ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Avion iesit de pe pista din cauza unui caine!

In jos 
+4
mihaiatanasie
Virusu
Mengelaus
andreos18
8 participanți
AutorMesaj
andreos18
Flight Level 100
Flight Level 100
andreos18


Numarul mesajelor : 126
Data de inscriere : 19/02/2008

Avion iesit de pe pista din cauza unui caine! Empty
MesajSubiect: Avion iesit de pe pista din cauza unui caine!   Avion iesit de pe pista din cauza unui caine! EmptyMar 16 Iun 2009, 10:15

Titlu: Avion iesit de pe pista din cauza unui caine
Sursa: Stirile ProTv.ro
Autor: ***
Data: 15.06.2009

Citat :

33 de oameni si-au vazut moartea cu ochii in estul Indoneziei, dupa ce avionul in care se aflau a derapat la aterizare si a iesit de pe pista, direct pe camp.

Totul s-a intamplat din cauza unui caine. Imaginile arata cum animalul trece pe pista, exact cand rotile avionului ating solul.

Imediat, aparatul, bruscat probabil de pilot, s-a dezechilibrat si a prins o traiectorie care l-a trimis in decor. Cand aeroanava a ajuns in vegetatia de pe marginea pistei, una dintre elice a sarit de la locul ei, iar paletele au zburat care incontro.

Din fericire, in afara de sperietura si cateva zgarieturi si vanatai, toata lumea a scapat teafara. La bord se aflau 29 de pasageri si 4 membri ai echipajului.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Avion iesit de pe pista din cauza unui caine! Empty
MesajSubiect: Re: Avion iesit de pe pista din cauza unui caine!   Avion iesit de pe pista din cauza unui caine! EmptyMar 16 Iun 2009, 10:37

Interesante manevrele pilotului, din cate am vazut minunile au inceput dupa trecerea cainelui ( am vazut pe un monitor cu soarele in spate......) Mi se pare putin cam exagerata manevra si rezultatele au zburat care incotro....
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Avion iesit de pe pista din cauza unui caine! Empty
MesajSubiect: Re: Avion iesit de pe pista din cauza unui caine!   Avion iesit de pe pista din cauza unui caine! EmptyMar 16 Iun 2009, 10:43

L-am vazut si eu aseara la stiri.Parerea mea e ca-i ca la masini.Nu incerca sa eviti cainele ca-i foarte posibil sa-ti faci mai mult rau decat bine.
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Avion iesit de pe pista din cauza unui caine! Empty
MesajSubiect: Re: Avion iesit de pe pista din cauza unui caine!   Avion iesit de pe pista din cauza unui caine! EmptyMar 16 Iun 2009, 11:45

imi plac animalele, dar mai bine il calca pe giolgau ala decat sa strice bunatate de dornier Very Happy
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Avion iesit de pe pista din cauza unui caine! Empty
MesajSubiect: Re: Avion iesit de pe pista din cauza unui caine!   Avion iesit de pe pista din cauza unui caine! EmptyMar 16 Iun 2009, 12:11

Din cate am judecat eu imaginea, catelul trecuse in momentul cand a pus rotile. Deci nu-l calca.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
DrakulaBV
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 164
Varsta : 32
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 28/12/2008

Avion iesit de pe pista din cauza unui caine! Empty
MesajSubiect: Re: Avion iesit de pe pista din cauza unui caine!   Avion iesit de pe pista din cauza unui caine! EmptyMar 16 Iun 2009, 12:37

Exact ... oricum nu-l lovea


Daca lovea cainele se intampla ceva oare ? Adica e un animal mic ... Saabul care a lovit ditamai calul la Bacau nu a patit nimic
Sus In jos
YR-DNY
Membru activ
YR-DNY


Numarul mesajelor : 669
Varsta : 42
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 04/01/2008

Avion iesit de pe pista din cauza unui caine! Empty
MesajSubiect: Re: Avion iesit de pe pista din cauza unui caine!   Avion iesit de pe pista din cauza unui caine! EmptyMar 16 Iun 2009, 13:26

Poi oare imi aduc aminte bine de un Saab de la Carpat ce-a lovit un cal la Timisoara cu ceva vreme in urma?! Si era cal, nu caine! Very Happy Si nimeni n-a patit nimic....
Daca nu era filmata faza probabil nici locuitorii mancatori de orez din respectiva localitate nu stiau nimic de incident! Wink
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Avion iesit de pe pista din cauza unui caine! Empty
MesajSubiect: Re: Avion iesit de pe pista din cauza unui caine!   Avion iesit de pe pista din cauza unui caine! EmptyMar 16 Iun 2009, 16:23

Sa ma scuzati dar eu unu nu mi-as dori sa zbor nici cu un pilot ca ala da nici cu un avion cu palete care sar in toate partile ...... lol pilotul ala nu are ce sa caute la mansa, nici la volan nu il vad bine
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Avion iesit de pe pista din cauza unui caine! Empty
MesajSubiect: Re: Avion iesit de pe pista din cauza unui caine!   Avion iesit de pe pista din cauza unui caine! EmptyMar 16 Iun 2009, 17:26

cu saabul de la bacau a fost noroc ca l-a atins numa putin cu o roata in decolare...
Sus In jos
YR-DNY
Membru activ
YR-DNY


Numarul mesajelor : 669
Varsta : 42
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 04/01/2008

Avion iesit de pe pista din cauza unui caine! Empty
MesajSubiect: Re: Avion iesit de pe pista din cauza unui caine!   Avion iesit de pe pista din cauza unui caine! EmptyMar 16 Iun 2009, 18:21

catalin a scris:
cu saabul de la bacau a fost noroc ca l-a atins numa putin cu o roata in decolare...

Corect, da ideea e relevanta in cazul asta. Wink Una e cand te trezesti in fata cu un caine si alta cand e cabalina! Razz

A, si apropo! Normal ca elicea a zburat de la locul din moment ce avea "palete" in loc de pale!! Very Happy
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Avion iesit de pe pista din cauza unui caine! Empty
MesajSubiect: Re: Avion iesit de pe pista din cauza unui caine!   Avion iesit de pe pista din cauza unui caine! EmptyMar 16 Iun 2009, 21:28

Dar daca avea "paleti", cum era?
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
Daniel
Flight Level 200
Flight Level 200
Daniel


Numarul mesajelor : 267
Varsta : 33
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 23/02/2009

Avion iesit de pe pista din cauza unui caine! Empty
MesajSubiect: Re: Avion iesit de pe pista din cauza unui caine!   Avion iesit de pe pista din cauza unui caine! EmptyMar 16 Iun 2009, 21:45

Pai pilotul cand o vazut cainele o tras de mansa parca ar fi fost la volan, traiasca "paletele" Very Happy chiar manevra asta nu era necesara zic eu.
Sus In jos
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

Avion iesit de pe pista din cauza unui caine! Empty
MesajSubiect: Re: Avion iesit de pe pista din cauza unui caine!   Avion iesit de pe pista din cauza unui caine! EmptyMier 17 Iun 2009, 11:52

Mda......nu stiu ce sa zic dar imi pare mai degraba o rqafala de vant care a lovit avionul...ceva in genul a ceea ce s-a intamplat cu YR-BEB pe OTP. Nu cred ca era atat de ..... pilotul sa vireze la viteza aia din cauza unui caine care oricum trecuse pista
Sus In jos
Continut sponsorizat





Avion iesit de pe pista din cauza unui caine! Empty
MesajSubiect: Re: Avion iesit de pe pista din cauza unui caine!   Avion iesit de pe pista din cauza unui caine! Empty

Sus In jos
 
Avion iesit de pe pista din cauza unui caine!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Avion iesit de pe pista la Oradea
» Un aparat F-16 Fighting Falcon a iesit de pe pista in timpul unui show aviatic in Wisconsin
» Un avion al companiei Air France a ieşit de pe pistă
» Un avion al Singapore Airlines a iesit de pe pista la Munchen
» Cel puţin 20 de răniţi după ce un avion a ieşit de pe pistă

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: