ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Tupolev al CSA

In jos 
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator




Tupolev al CSA Empty
MesajSubiect: Tupolev al CSA   Tupolev al CSA EmptyMier 03 Iun 2009, 16:23

Salut si bine v-am gasit. Vreau sa va pun si eu o intrebare ce nu are legatura directa cu profilul sitului, dar asta e singurul forum de aviatie din .ro de care am cunostinta.

Incerc sa aflu ce fel de avioane folosea CSA in 1996/1997 pentru Bucuresti-Praga. Din cate imi aduc aminte erau niste Tupolevuri, dar nu mai stiu numarul. Folosind Wikipedia am limitat posibilitatile la 2: Tu-134 si Tu-154. Uitandu-ma pe specificatii presupun, pe baza bunului simt (nu ma pricep deloc la subiect), ca pe o asemenea ruta e mai probabil sa fi fost Tu-134.

Stie cineva cu siguranta tipul de avion? Multumesc frumos.

P.S. Imi trebuie pentru flightmemory.com, un sit foarte util de care am aflat tot de la voi Smile
Sus In jos
Nic
Administrator
Nic


Numarul mesajelor : 750
Varsta : 40
Localizare : München
Data de inscriere : 24/12/2007

Tupolev al CSA Empty
MesajSubiect: Re: Tupolev al CSA   Tupolev al CSA EmptyMier 03 Iun 2009, 16:37

Bine ai venit.
Si eu aveam 2-3 zboruri la care nu stiam numarul de inregistrare. Am postat pe airliners.net si pana la urma au venit si raspunsurile. Ai putea sa postezi acolo, dar accesul e contra-cost.

Legat de Romania, e ceva mai greu. Poate sa stie cineva de la aeroport, care a lucrat in perioada si are acces la astfel de informatii.
Ai putea incerca sa dai e-mail-uri direct catre aeroport, poate ai noroc si-ti raspunde cineva. Ai putea face la fel si cu aeroportul din Praga.
Si mai e un site de spotting din Cehia ( http://www.planes.cz/en/ ), intra acolo si posteaza, poate iti raspunde cineva.

Succes.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Tupolev al CSA Empty
MesajSubiect: Re: Tupolev al CSA   Tupolev al CSA EmptyVin 05 Iun 2009, 12:00

Am scris la CSA si mi-au spus ca intr-adevar, in perioada aia foloseau Tu-134 pentru cursele spre Bucuresti. Very Happy
Sus In jos
Continut sponsorizat





Tupolev al CSA Empty
MesajSubiect: Re: Tupolev al CSA   Tupolev al CSA Empty

Sus In jos
 
Tupolev al CSA
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Riga - Tupolev 22 & Tupolev 134
» Tu-154 (Ty-154)
» Tupolev Tu-154
» Tupolev Tu-134 scara 1/72
» Tupolev 154 prabusit in Iran

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: