ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 indoieli F.A

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator




indoieli F.A Empty
MesajSubiect: indoieli F.A   indoieli F.A EmptyJoi 28 Mai 2009, 02:22

Buna Smile

Nu stiu daca scriu bine aici dar daca nu imi cer scuze..
Deci.. am si eu niste indoieli.
Locuiesc in Spania de 8 ani si tocmai am platit inscrierea la un curs de TCP, adica pt. a fi Flight attendant Razz
anyway.. aici sunt anumite chestii de indeplinit pentru a lucra ca F.A.. si ma intrebam daca in Romania este la fel. De exemplu media de inaltime ceruta la aerolinii este de 1.62.. o mica problema pt. mine, deoarece eu am 1.60.. dar oricum intentia mea nu este sa raman in Spania pt. totdeuna ci sa ma intorc in Romania sau probabil alte tari.. am fost un timp si prin Anglia si mi-a placut enorm , asa ca posibil as incerca sa-mi stabilesc baza in Anglia ori Romania mai tarziu.
Ma intrebam daca la Tarom se cere o anumita inaltime.. am tot cautat pe net, si nu gasesc nimic. Oare m-ar accepta cu 1.60 ? Eu am un nivel super avansat de engleza, am 4 diplome de la Cambridge ( PET/FCE/CAE/CPE ) si doresc sa profit si spaniola asa ca in octombrie o sa dau un examen asemanator cu acelea de engleza, si anume un examen de nivel superior de la DELE. In fine, oare cu atatea diplome, o inaltime ok sa spunem.. cursul facut in Spania, m-ar accepta la Tarom ?
Chiar e asa cum se spune ? Tarom e ca Nasa ? Chiar nu se intra deloc ?
Mi-am dorit de ani de zile sa practic meseria aceasta..
Parinti s-au oferit sa imi plateasca cursul.. care apropo, este mai ieftin in Spania decat in Romania, culmea...
De ce oare in Romania e mai scump ? Mi se pare ridicol.. ar trebui sa fie facut la nivelul economiei tarii.. ceva maxim 1000 de euro..
Eu il fac cam la 2400€, in 5 luni.
Daca ar fi sa fiu acceptata la Tarom ar trebui sa il repet in Romania ? M-ar accepta cu asta din Spania?
Oricum nu cred ca voi ajunge vreodata la Tarom sincer.. probabil ceva de genu' EasyJet, Wizzair, Ryanair, Air Nostrum etc.. dar Tarom? Nea..
am ramas cu senzatia ca in Romania este totul pe pile.. poate daia.
Oricum.. conteaza inaltimea in Romania ? Aici parca e cel mai important aspect din tot..
daca nu ai minim 1.57m e ilegal am inteles.. nici nu poti face cursul. In Romania e la fel ? Am vazut pe site-ul aviationacademy.ro ca nu scrie nimic de inaltime la cerinte..
Daca stie cineva si imi poate raspunde as ramane datoare. Chiar conteaza pt. mine.. sa stiu si eu ce am de facut Smile
In orice caz , nu as face niciodata cursul in Romania.. mi se pare ca e prea scump pentru Romania, in Spania parca ma lasa sufletul pt. ca la ce salarii sunt aici iti permiti sa il faci.. dar in Romania ? Nea..

Oricum, un forum dragut Shocked
incepe sa-mi placa sa citesc aici.
c'ya Smile
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 61
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

indoieli F.A Empty
MesajSubiect: Re: indoieli F.A   indoieli F.A EmptyJoi 28 Mai 2009, 12:05

Bine ai venit pe forum , Cree_mee !

Mult succes in viitoarea cariera ! Baieti , fiti gentleman-i , cei care stiti , ii raspundeti viitoarei FA?
Sus In jos
bogdan81
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 70
Data de inscriere : 16/12/2008

indoieli F.A Empty
MesajSubiect: Re: indoieli F.A   indoieli F.A EmptyJoi 28 Mai 2009, 12:35

Fara sa te dezamagesc, am o prietena care s-a chinuit aproximativ 1 an sa intre la Tarom si nu a reusit, asta pentru ca nu a avut persoana care trebuie acolo.
S-a intors la 180 de grade si a ales Kuweit-ul, unde va pleca in cateva saptamani.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




indoieli F.A Empty
MesajSubiect: Re: indoieli F.A   indoieli F.A EmptyJoi 28 Mai 2009, 19:54

Salut Cree-me!

Cum discutia va putea fi considerata off topic pentru ca nu este in categoria corespunzatoare, ti-am trimis raspunsurile prin mesaj privat.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




indoieli F.A Empty
MesajSubiect: Re: indoieli F.A   indoieli F.A EmptyVin 29 Mai 2009, 01:50

@Cross_Check_Complete

a
Smile
Imi cer scuze atunci..
Dar nu am primit niciun mesaj de la tine.


@CalinCLJ:
Bine v-am gasit.

@bogdan81:
deci nu e doar o 'poveste urbana' Smile poate imi spui intr-un mesaj ce calitati prezinta amica ta..



Puteti inchide topicul daca nu este in sectiunea corespunzatoare. Multumesc de atentie si scuze inca o data.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




indoieli F.A Empty
MesajSubiect: Re: indoieli F.A   indoieli F.A EmptyVin 29 Mai 2009, 04:11

@ Cree-me

Ti-am trimis un alt mesaj, nu stiu ce s-a intamplat cu primul de nu a ajuns.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




indoieli F.A Empty
MesajSubiect: Re: indoieli F.A   indoieli F.A EmptyVin 29 Mai 2009, 13:00

nu puteti doar sa mutati topicul in sectiunea potrivita? nu il inchideti. ma intereseaza si pe mine Sad
si eu vreau sa fiu insotitoare zbor. Nici mie nu mi se pare cursul acesta din Ro potrivit. Adica daca mi-ar asigura si un loc de munca, chiar mi s-ar parea ok, dar asa mi se par bani aruncati pe fereastra.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




indoieli F.A Empty
MesajSubiect: Re: indoieli F.A   indoieli F.A EmptyVin 29 Mai 2009, 13:08

Nu se nici inchide nici muta este la diverse si este diverse ( parerea mea)
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




indoieli F.A Empty
MesajSubiect: Re: indoieli F.A   indoieli F.A EmptyVin 29 Mai 2009, 13:33

păi at îl/o rog pe Cross_Check_Complete să posteze răspunsurile aici ca să mă lămuresc şi eu Very Happy
încă o întrebare: dacă am făcut înot de performanţă în copilărie e ok să menţionez şi asta la interviu? Mă gândesc că ar trebui să facă o mică diferenţă, evident în bine Rolling Eyes Poate chiar să aduc şi nişte acte care să demonstreze asta... Rolling Eyes
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

indoieli F.A Empty
MesajSubiect: Re: indoieli F.A   indoieli F.A EmptyVin 29 Mai 2009, 14:52

Sigur te ajuta.Din cate stiu e obligatoriu sa stii sa inoti si atunci daca ai facut inot de performanta e si mai bine Smile
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




indoieli F.A Empty
MesajSubiect: Re: indoieli F.A   indoieli F.A EmptyLun 01 Iun 2009, 15:57

Imi pare rau ca iti raspund acum, dar am zburat zilele astea, si nu am avut timp sa ma conectez. Oricum voi posta in cursul zilei de azi raspunsurile la indoielile tale.
Sus In jos
Continut sponsorizat





indoieli F.A Empty
MesajSubiect: Re: indoieli F.A   indoieli F.A Empty

Sus In jos
 
indoieli F.A
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: