ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului

In jos 
+10
codrutz
mihaiatanasie
Vreauinaer
propellerdream
jester
Balki
electric
flysebi
RoNIN_731
claudiup
14 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului Empty
MesajSubiect: Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului   Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului EmptyMar 26 Mai 2009, 21:08

Sambata, 6 iunie, la aerodromul Clinceni, judetul Ilfov, are loc, intre orele 11 si 13, mitingul aerian dedicat Zilei Copilului.
Printre participanti se numara Hawks of Romania si Iacarii Acrobati.



De asemenea, ziarul Libertatea organizeaza un concurs, pentru copiii cu varste cuprinse intre 10 si 14 ani. Cine doreste "sa dea o tura" cu Iacarii acrobati e rugat sa trimita pe avion@libertatea.ro o poza cu un avion facut din hartia ziarului Libertatea. 10 copii vor fi selectati pentru a lua parte la zbor(e vorba de cele mai reusite modele) Anuntul oficial e disponibil in suplimentul dedicat copiiilor, din ziua de 1 iunie, distribuit gratis cu ziarul Very Happy
Sus In jos
RoNIN_731
Membru activ
RoNIN_731


Numarul mesajelor : 449
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/12/2007

Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului Empty
MesajSubiect: Re: Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului   Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului EmptyMar 26 Mai 2009, 21:55

Din informatiile de care dispun, este posibil sa vedem si o Puma de pe Otopeni. Nu stiu daca static sau in zbor.
Sus In jos
http://www.aripi-argintii.ro
flysebi
Flight Level 400
Flight Level 400
flysebi


Numarul mesajelor : 437
Varsta : 34
Localizare : bucharest
Data de inscriere : 07/03/2009

Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului Empty
MesajSubiect: Re: Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului   Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului EmptyMier 27 Mai 2009, 11:08

de ce nu am 14 ani sa particip si eu la concurs Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
Sus In jos
http://pilotmagazin.ro/
electric
Membru activ
electric


Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului Empty
MesajSubiect: Re: Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului   Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului EmptyMier 27 Mai 2009, 12:35

O noutate in domeniu este ca Aeroclubul Romaniei trece printr-un proces de deschidere catre pilotii "privati" mai mari sau mai mici. In acest sens, Aeroclubul a invitat pilotii sa vina in zbor ... din cate stiu eu o noutate!



Citat :
-------- Original Message --------
Subject: [Aviatia.ro] Invitatie
Date: Tue, 26 May 2009 23:58:07 -0700 (PDT)
From: george rotaru
Reply-To: aviatia@yahoogroups.com
To: aviatia@yahoogroups.com, rofreefly@yahoogroups.com



Aeroclubul Romaniei continua traditia mitingurilor aeriene organizate cu ocazia Zilei Copilului.
Pe aceasta cale vreau sa invit toti pilotii si pasionatii de zbor pe data de 6 iunie la Clinceni.Toti cei care vor sa vina in zbor sunt bineveniti.
In acest an, pentru prima data va participa Aviatia Militara cu avioane reactive si elicoptere.
Din acest motiv, ii rog pe toti cei care vor sa vina in zbor sa ne anunte pana cel tarziu in data de 4 iunie, persoana de contact fiind comandantul adjunct al A.T.Clinceni horea.mesesan @ gmail.com
Accesul cu avionul in ziua meetingului este posibil pana in ora 9:30.


George Rotaru

Director General
Aeroclubul Romaniei
Sus In jos
Balki
Moderator
Balki


Numarul mesajelor : 1683
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului Empty
MesajSubiect: Re: Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului   Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului EmptyJoi 28 Mai 2009, 08:56

D13-th_electric a scris:



In acest an, pentru prima data va participa Aviatia Militara cu avioane reactive si elicoptere.
Din acest motiv, ii rog pe toti cei care vor sa vina in zbor sa ne anunte pana cel tarziu in data de 4 iunie, persoana de contact fiind comandantul adjunct al A.T.Clinceni horea.mesesan @ gmail.com
Accesul cu avionul in ziua meetingului este posibil pana in ora 9:30.
George Rotaru
Director General
Aeroclubul Romaniei

eh, la asta ma refeream si eu, cam prin `99-2000 am avut surptiza sa vad pe clinceni un mig 21 de la buzau venit. nu stia nimeni de treaba asta, s-a tinut secret pana a trecut in forta prin fata noastra... affraid
a evoluat cam 10-15min dupa care a plecat de unde a venit, lasand in urma liniste, piei zbarlite si guri cascate. Shocked
Sus In jos
jester
Flight Level 100
Flight Level 100
jester


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : caransebes
Data de inscriere : 10/06/2008

Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului Empty
MesajSubiect: Re: Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului   Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului EmptyVin 29 Mai 2009, 10:19

eh, pe vremea aia romania avea aviatie militara. acuma nu au ore sa-si intretina antrenamentul, dar mai sa faca treceri ca sa lase lumea cu parul zburlit.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului Empty
MesajSubiect: Re: Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului   Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului EmptyLun 01 Iun 2009, 23:44

a fost Dorel Luca atunci parca
Sus In jos
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400
propellerdream


Numarul mesajelor : 622
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2008

Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului Empty
MesajSubiect: Re: Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului   Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului EmptyMar 02 Iun 2009, 00:32

catalin a scris:
a fost Dorel Luca atunci parca

Confirm, Catalin
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
Vreauinaer
Flight Level 100
Flight Level 100
Vreauinaer


Numarul mesajelor : 149
Varsta : 45
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 07/02/2009

Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului Empty
MesajSubiect: Re: Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului   Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului EmptyMar 02 Iun 2009, 10:48

Sa inteleg ca asta e aerodromul?

Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului Aerodromclinceni

Daca da, cum ajung la el venind de la Brasov?
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului Empty
MesajSubiect: Re: Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului   Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului EmptyMar 02 Iun 2009, 11:12

[quote="balki"][quote="D13-th_electric"]



eh, la asta ma refeream si eu, cam prin `99-2000 am avut surptiza sa vad pe clinceni un mig 21 de la buzau venit. nu stia nimeni de treaba asta, s-a tinut secret pana a trecut in forta prin fata noastra... affraid

Ma indoiesc ca venea de la Buzau. Poate de la Fetesti, cdr. Luca Dorel acolo functiona.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
electric
Membru activ
electric


Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului Empty
MesajSubiect: Re: Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului   Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului EmptyMar 02 Iun 2009, 11:32

Tocmai am primit comunicatul oficial al Aeroclubului, pe care il redau mai jos:

Citat :
AEROCLUBUL ROMÂNIEI ORGANIZEAZĂ O DEMONSTRAŢIE AERONAUTICĂ CU OCAZIA ZILEI INTERNAŢIONALE A COPIILOR


Sâmbătă 6 Iunie 2009, începând cu ora 10.30, Aeroclubul României organizează o demonstraţie aeronautică la Aeroclubul Teritorial “Aurel Vlaicu” Bucureşti – Aerodrom Clinceni, Şoseaua Alexandriei nr. 16 Jud. Ilfov.

Evenimentul este dedicat Zilei Internaţionale a Copiilor.

Programul de zbor va avea durata de aproximativ două ore şi va include acrobaţie aeriană cu avioane şi planoare, zboruri demonstrative cu aeronave ultrauşoare motorizate, balon cu aer cald, salturi cu paraşuta.

Intrarea publicului va fi gratuită.

Manifestarea se va bucura de participarea domnului Radu Berceanu, Ministrul Transporturilor şi Infrastructurii. Vor lua parte, de asemenea, personalităţi ale vieţii publice, reprezentanţi ai administraţiei publice centrale şi locale.

Vor putea fi urmărite în evoluţie elicoptere şi avioane reactive ale Forţelor Aeriene Române.

Demonstraţia se va desfăşura cu participarea componenţilor Loturilor Naţionale de Zbor cu Motor, Planor şi Paraşutism şi a formaţiei de înaltă acrobaţie „Hawks of Romania” ale Aeroclubului României, precum şi a formaţiei de acrobaţie „Iacării Acrobaţi”, companiilor Special Air Services, Alfa Air Services, Regional Air Services şi Fly Level. De asemenea, vor participa aeronave ultrauşoare motorizate private.

„Hawks of Romania” este formaţia demonstrativă de 4 avioane a Aeroclubului României. Formaţia evoluează pe avioane de înalta acrobaţie Extra 300L de fabricaţie germană, unice în ţară.

„Iacării Acrobaţi” este o formaţie de acrobatie privată, specializată în zboruri demonstrative la joasă înălţime, care evoluează pe 2 avioane YAK-52 produse la Aerostar Bacău.

Special Air Services, Alfa Air Services şi Regional Air Services sunt companii private specializate în operaţiuni de taxi aerian şi şcoală.

La aceasta demonstratie va participa si Aeroclubul Szeged din Ungaria cu un planor de inalta performanta.


In zilele 04.06 si 05.06.2008 presa este invitata intre orele 10.30 si 13.00 pentru a urmari antrenamentele, pentru zboruri de prezentare, interviuri.

Persoane de contact:
Comandantul Aeroclubului Teritorial “Aurel Vlaicu” Bucureşti – Aerodrom Clinceni, Mihai Dobre

tel.: 0726 678 536




Aeroclubul Romaniei

Director General
George Rotaru


https://www.youtube.com/watch?v=y9PLZ1c-NR8

Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului Th_invitatie_AR_1

Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului Th_invitatie_AR_2
Sus In jos
Balki
Moderator
Balki


Numarul mesajelor : 1683
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului Empty
MesajSubiect: Re: Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului   Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului EmptyMar 02 Iun 2009, 21:58

mihaiatanasie a scris:

Ma indoiesc ca venea de la Buzau. Poate de la Fetesti, cdr. Luca Dorel acolo functiona.

eu asa am ramas cu gandul, nu te contrazic. e posibil sa fi fost de la Fetesti mai ales daca se stie si pilotul:)



Vreauinaer a scris:
Daca da, cum ajung la el venind de la Brasov?

Trebuie sa tii catre Alexandria, prin Cartierul Rahova . Din centru de la Unirii faci dreapta si porma drept pana la Clinceni.
(Bdul Regina Maria - Calea Rahovei - Soseaua alesandriei)
Sus In jos
codrutz
Fotograf
codrutz


Numarul mesajelor : 447
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/08/2008

Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului Empty
MesajSubiect: Re: Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului   Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului EmptyMier 03 Iun 2009, 19:12

Vreauinaer a scris:
Daca da, cum ajung la el venind de la Brasov?

DN1-BBU-stanga pe Barbu Vacarescu-tot inainte pana la intersectia cu Stefan cel Mare-tot inainte pe linia de tramvai-Piata Spaniei-Pta Romana-Hilton-Calea Victoriei-dreapta la Universitate-Piata Operei-stanga spre Academia Militara - giratoriu stanga pe Drumul Sarii-inainte usor dreapta pe Sos Antiaeriana-usor dreapta in capat-Sos Alexandriei-inainte aprox 18km-treci de Bragadiru - treci de Buda - unde se termina Buda si incepe Cornetu dreapta 90 de grade, inca aprox 2km si ai ajuns.

usor nu?

daca pare complicat, tine spre centru si acolo intreaba de iesirea spre Alexandria, e cam drum drept.
Sus In jos
flysebi
Flight Level 400
Flight Level 400
flysebi


Numarul mesajelor : 437
Varsta : 34
Localizare : bucharest
Data de inscriere : 07/03/2009

Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului Empty
MesajSubiect: PROPUNERE   Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului EmptyJoi 04 Iun 2009, 10:49

ce ziceti dupa miting facem un gratar??? aduc eu grataru' si cateva beri bounce

Razz
Sus In jos
http://pilotmagazin.ro/
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400
propellerdream


Numarul mesajelor : 622
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2008

Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului Empty
MesajSubiect: Re: Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului   Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului EmptyJoi 04 Iun 2009, 11:49

flysebi a scris:
ce ziceti dupa miting facem un gratar??? aduc eu grataru' si cateva beri bounce

Razz
Vezi ca nu ai voie cu gratarul in zona de aerodrom Smile
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
flysebi
Flight Level 400
Flight Level 400
flysebi


Numarul mesajelor : 437
Varsta : 34
Localizare : bucharest
Data de inscriere : 07/03/2009

Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului Empty
MesajSubiect: Re: Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului   Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului EmptyJoi 04 Iun 2009, 18:02

lol!
in afara aerodromului...gaseam noi un loc bounce
Sus In jos
http://pilotmagazin.ro/
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului Empty
MesajSubiect: Banditii Romaniei!   Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului EmptyJoi 04 Iun 2009, 22:57

Banditii Romaniei, asa va fi denumit exercitiul, realizat in premiera sambata de catre... IACARII ACROBATI si HAWKS OF ROMANIA!

frumos, nu? am fost miercuri la aerodrom pentru cateva fotografii cu Iacarii, intre timp au decolat si Hawks si... au pus-o de-o colaborare Very Happy formatia arata fantastic, iar evantaiul de la final e pur si simplu senzational

ps scuze pentru murdariile de pe senzor, sau obiectiv

copyright poze: Libertatea

...ce se vede la aripa stanga? inca un extra? nope... e chiar Yak-erul Lache!!!

Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului Cat3403

Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului Cat3379

Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului Cat3424
Sus In jos
flysebi
Flight Level 400
Flight Level 400
flysebi


Numarul mesajelor : 437
Varsta : 34
Localizare : bucharest
Data de inscriere : 07/03/2009

Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului Empty
MesajSubiect: Re: Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului   Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului EmptyVin 05 Iun 2009, 07:28

superba ruperea de formatie
Sus In jos
http://pilotmagazin.ro/
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului Empty
MesajSubiect: Re: Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului   Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului EmptyVin 05 Iun 2009, 16:20

Ca spotteri ce suntem, paote reusim sa ne cunoastem si personal. Cred ca ar trebui profitat de existenta emblemelor "Romanian Spotteres", nu?
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
Flori
Fotograf
Flori


Numarul mesajelor : 765
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/01/2009

Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului Empty
MesajSubiect: Re: Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului   Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului EmptyVin 05 Iun 2009, 16:56

Bucurestenii nu au intrat inca in posesia lor..

Daca vine Bogdan din Cluj, o sa le avem (asa am inteles..)
Sus In jos
http://www.syhaya.blogspot.com
flysebi
Flight Level 400
Flight Level 400
flysebi


Numarul mesajelor : 437
Varsta : 34
Localizare : bucharest
Data de inscriere : 07/03/2009

Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului Empty
MesajSubiect: Re: Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului   Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului EmptyVin 05 Iun 2009, 17:41

ne recunoastem noi..

propun un loc de intalnire ...la aerodrom la 9:15 la intrare???
chiar la bariera acolo..ca sa ne fie mai usor..parerea mea
Sus In jos
http://pilotmagazin.ro/
Vreauinaer
Flight Level 100
Flight Level 100
Vreauinaer


Numarul mesajelor : 149
Varsta : 45
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 07/02/2009

Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului Empty
MesajSubiect: Re: Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului   Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului EmptyVin 05 Iun 2009, 17:51

Pentru cei ce vin din departari (BV in cazul meu) si care nu pot ajunge la 9:15 puteti da un loc de intalnire? Ca parca mi-ar placea sa cunosc ceva colegi de pasiune. Eu estimez ca voi ajunge la ora 11.
Multumesc!
Sus In jos
horia
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 255
Data de inscriere : 07/02/2009

Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului Empty
MesajSubiect: Re: Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului   Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului EmptyVin 05 Iun 2009, 17:56

daca nu va deranjeaza ne putem vedea la standul revistei MODEL IST care va fii langa cel al Asociatiei Aripi Romanesti
Sus In jos
Flori
Fotograf
Flori


Numarul mesajelor : 765
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/01/2009

Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului Empty
MesajSubiect: Re: Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului   Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului EmptyVin 05 Iun 2009, 17:56

Standul Aripi Romanesti mi se pare mai indicat, si ca loc de prima intalnire, si dupa...

La stand vor fi si reprezentant de-ai nostrii, care vor impartii flayere pt Expozitie

Deasemenea, va pot da nr meu de telefon, ca sa tinem legatura mai bine... (pe privat Smile )
Sus In jos
http://www.syhaya.blogspot.com
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului Empty
MesajSubiect: Re: Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului   Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului EmptyVin 05 Iun 2009, 21:20

Totul s-a terminat!
Mihai Tone a cazut!

Dumnezeu sa-l ierte! ...
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
Continut sponsorizat





Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului Empty
MesajSubiect: Re: Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului   Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului Empty

Sus In jos
 
Clinceni, 6 iunie, Ziua Copilului
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Miting Aviatic de Ziua Copilului CLINCENI - 1 iunie 2013 - Poze
» Miting Aviatic de Ziua Copilului, Clinceni - 28-29 Mai 2016
» 26 IUNIE - ZIUA DRAPELULUI NAŢIONAL
» Ziua Armatei 2009- Ziua Portilor Deschise la Baza Aeriana 95 Bacau, 23.10.2009
» Ziua Portilor Deschise - Baza 95 Aeriana Bacau - 10 iunie 2017

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Demonstratii aeriene - Airshows :: Demonstratii aeriene - 2009-
Mergi direct la: