ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 F104 Plusuri si minusuri

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator




F104 Plusuri si minusuri Empty
MesajSubiect: Re: F104 Plusuri si minusuri   F104 Plusuri si minusuri EmptyMier 06 Mai 2009, 20:44

dan guina a scris:
Corect,desigur este vorba de F 4,mai greseste omul.

Nu o lua personal.
Pur si simplu nu credeam ca exista cineva care sa fie fun al unui avion care avea prostul obicei sa cada din cer (F 104).
Sus In jos
dan guina
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 167
Localizare : ierusalim israel
Data de inscriere : 03/05/2009

F104 Plusuri si minusuri Empty
MesajSubiect: Re: F104 Plusuri si minusuri   F104 Plusuri si minusuri EmptyMier 06 Mai 2009, 20:56

Ha,ha,desigur ca nu am luat-o si,oricum Starfighter-ul nu poate intra decat pe lista cosmarurilor aviatice !
Sus In jos
Samyr444
Airport Level
Airport Level
Samyr444


Numarul mesajelor : 90
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 03/02/2008

F104 Plusuri si minusuri Empty
MesajSubiect: Re: F104 Plusuri si minusuri   F104 Plusuri si minusuri EmptyMier 06 Mai 2009, 22:45

dan guina a scris:
Ha,ha,desigur ca nu am luat-o si,oricum Starfighter-ul nu poate intra decat pe lista cosmarurilor aviatice !
Desi, in ciuda multelor accidente/catastrofe are o reputatie mai putin buna, pot completa cu certitudine ca a fost un avion extrem de reusit ce a inglobat o serie de inovatii constructive ce erau cu un pas inaintea multor contracandidati. Desi, in cadrul Luftwaffe numarul de T/F -104F/G pierdute a fost imens, raportat la numarul de ore zburate lucrurile nu stau asa de rau. O carte pe care o recomand legat de acest F-104 si adevarata lui poveste la obiect in serviciul Luftwaffe => http://www.ianallanpublishing.com/product.php?productid=38795&cat=0&page=1
Sus In jos
dan guina
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 167
Localizare : ierusalim israel
Data de inscriere : 03/05/2009

F104 Plusuri si minusuri Empty
MesajSubiect: Re: F104 Plusuri si minusuri   F104 Plusuri si minusuri EmptyMier 06 Mai 2009, 23:00

Da,ai dreptate,povestea lui f 104 este lunga si complicata dar cert este ca varianta germana era supranumita " coscigul zburator ".
Nu cred ca o sa o iau,sunt altele mai tentante,dar oricum,mersi.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




F104 Plusuri si minusuri Empty
MesajSubiect: Re: F104 Plusuri si minusuri   F104 Plusuri si minusuri EmptyJoi 07 Mai 2009, 09:20

Cel mai interesant e cum a fost "bagat pe gat" RFG ului si Formozei....
Tipic american:"Va dam bani cu imprumut,dar cumparati ce va dam noi".
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

F104 Plusuri si minusuri Empty
MesajSubiect: Re: F104 Plusuri si minusuri   F104 Plusuri si minusuri EmptyJoi 07 Mai 2009, 14:32

Nu stiu cata relevanta are, dar stiu cam avut acum vreo 12 ani o macheta cu un F-104 de la Italeri (cred) cu inmatriculari italiene si germane si am ramas impresionat de forma lui. E un avion foarte elegant, chit ca era poreclit "rocket with pilot on board", si in consecinta nu foarte iubit de piloti. Am citit un material intr-o Rivista Aeronautica de prin 98, despre pilotii din Aeronautica Militare care zburau 104S si care isi doreau cu orice chip sa treaca la Tornado-urile ADV inchiriate de la englezi si asteptau sa apara Eurofighteru-ul. Laughing
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
Continut sponsorizat





F104 Plusuri si minusuri Empty
MesajSubiect: Re: F104 Plusuri si minusuri   F104 Plusuri si minusuri Empty

Sus In jos
 
F104 Plusuri si minusuri
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: