ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Jurgis Kairys in Romania

In jos 
AutorMesaj
codrutz
Fotograf
codrutz


Numarul mesajelor : 447
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/08/2008

Jurgis Kairys in Romania Empty
MesajSubiect: Jurgis Kairys in Romania   Jurgis Kairys in Romania EmptyJoi 23 Apr 2009, 00:12

Detinatorul brandului WORLD ELITE AEROBATIC FORMULA si multiplu campion mondial la acrobatie aeriana, Jurgis Kairys, a fost astazi prezent pe Baneasa, in cadrul unei vizite scurte in Romania. Scopul a fost, desigur, stabilirea catorva detalii de ordin organizatoric legate de evenimentul mult asteptat FAI Mamaia WEAF 2009.

In minutele avute la dispozitie am evitat sa-i adresez intrebari cliseice si/sau plictisitoare ci, mai degraba, am incercat sa-l cunosc ca om si aviator si sa-i masor acea energie care l-a adus la un asemenea nivel de performanta.

Am aflat cu placere ca este un vizitator frecvent al tarii noastre si ca il leaga numeroase relatii de prietenie fata de mediul aeronautic din Romania.

Obisnuieste des sa faca o paralela intre cursele F1 si concursul de acrobatie aeriana. Este un exemplu pe care il ofera des in interviurile pe care le acorda si spera la o notorietate egala intre cele doua genuri de competitie. Cresterea constanta a interesului publicului larg fata de acest sport in ultimii ani confirma ca acest gen de competitie are o audienta in crestere continua.

Mi-a lasat impresia unui om modest si simplu, cu un accent englezesc usor amuzant, un om al cuvintelor masurate care insa devine extrem de energic odata suit la mansa.

Cam cum abordezi un om care a participat la proiectarea unor avioane ca su29 sau su31? Sau pe cineva care face ce face el cu un avion? Pana si simpla mentionare a numelui sau este de-a dreptul inhibanta.

Ca o mica andecdota, distinsul oaspete a zburat cu su27, pe care il descrie ca "limitat din punctul de vedere al manevrelor". Evident...

Pentru aceia dintre cititori care nu si-au incrucisat drumurile cu aviatia, cam despre asta vorbim:



Si omul Jurgis Kairys, alaturi de Dl Dorin Ivascu (Regional Air Services)

Jurgis Kairys in Romania Jurgiskairys0003

Jurgis Kairys in Romania Jurgiskairys0008

In simulator:

Jurgis Kairys in Romania Jurgiskairys0004

Jurgis Kairys in Romania Jurgiskairys0005

Jurgis Kairys in Romania Jurgiskairys0006

Jurgis Kairys in Romania Jurgiskairys0007
Sus In jos
 
Jurgis Kairys in Romania
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Jurgis Kairys, la un pas de moarte, după ce a căzut cu avionul în mare
» Li-2 in Romania
» Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda"
» An-24, An-26 si An-30
» Mi-4

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: