ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA)

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA) Empty
MesajSubiect: Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA)   Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA) EmptyJoi 16 Apr 2009, 14:11

IATA: SZB
ICAO: WMSA

Cunoscut ca si "Subang Airport" este localizat in Kuala Lumpur, Malaysia si a fost deschis oficial in anul 1965.La acel moment avea cea mai mare pista din SE Asia cu o lungime de 3.7km si o latime de 45 de metri cu directiile de zbor 15-33.
A fost aeroportul principal din KL pana in anul 1998 cand s-a deschis KLIA(Kuala Lumpur International Airport).

Google Maps Link


Si poze:Turnul de control

Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA) Turnuldecontrol

Doua poze din terminalul 3.Destul de dragut, desi gol

Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA) 1interminal

Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA) Interminal

Si acum avioane.Va rog sa scuzati calitatea pozelor.Chiar lasa de dorit Sad


Pacific Aerospace Ltd 750XL N750LH Owner: Lloyd Helicopters Us Inc

Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA) Pacificaerospaceltd750x

Canadair CL-415 Maritim Malaysia M71-01

Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA) Canadaircl415maritimmal

Acelasi

Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA) 1canadaircl415maritimma

FireFly ATR 72-500 9M-FYE

Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA) Firefly9mfye

Din pacate nu cunosc inmatricularea.Avionul sa fie Eagle 150B ?

Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA) Picture976

Robinson R-44 Raven 9M-APA si 9M-LLO

Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA) 9mapa9mllorobinsonr44ra

Aceleasi, din alt unghi

Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA) 9mapa9mllo

Vista Jet Canadair CL-600-2B16 Challenger 605 OE-INP

Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA) Vistajetcanadaircl6002b

Vista Jet Learjet 60XR OE-GLY

Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA) Vistajetlearjet60xroegl


Mai tarziu voi pune si poze cu motivul pentru care am fost pe aeroportul asta.Sper sa reusesc azi.


Ultima editare efectuata de catre arianne in Joi 16 Apr 2009, 14:17, editata de 1 ori (Motiv : Titlul conform cu celelalte aeroporturi...)
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA) Empty
MesajSubiect: Re: Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA)   Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA) EmptyJoi 16 Apr 2009, 14:46

Canadair CL-415 Maritim Malaysia M71-01

Asta e un avion si jumatate. Interesanta aratare. imi place ca ai inceput cu turnul:).
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA) Empty
MesajSubiect: Re: Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA)   Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA) EmptyVin 17 Apr 2009, 07:38

Fain! Bineinteles ca peste tot in lume...inmatriculari austriece! Mengelaus, dar numai atatea poze ai facut? Ma asteptam sa am ceva dureri de la scroll-uit! Smile
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA) Empty
MesajSubiect: Re: Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA)   Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA) EmptyVin 17 Apr 2009, 14:40

@Boeing777-300 intr-adevar CL415 e bestial.Prima data cand am vazut asa ceva si am ramas masca Smile

@Dylan am facut asa de putine poze pentru ca eram ocupat cu...PILOTATUL!!! Am primit cel mai tare cadou posibil de la sotia mea: "Become one day pilot".Un curs rapid de pilotaj si un zbor de 25 de minute pe un Cessna 150 bounce cheers . Norocul a facut ca 150-ul sa fie la ceva revizie si atunci am zburat pe un Cessna 172 si a avut loc si sotia in spate sa mai faca ceva poze Smile Alt mare noroc a fost ca dupa 25 de minute, cand pilotul a cerut aprobare de aterizare, nu a primit pentru ca era trafic intens.Si am mai zburat inca vreo 20 de minute.In total eu am pilotat 30 de minute fara sa puna si pilotul mana pe mansa.A fost incredibil affraid

Avionul cu care am zburat.Scuzati incadrarea in poze dar toate au fost facute de sotie
Cessna 172P Skyhawk 9M-GPB
Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA) Cessna172pskyhawk9mgpb

Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA) Picture910

Pilotul, un om super.Mai ales ca eu n-am crezut niciodata ca chiar ma va lasa sa pilotez avionul atata timp Smile

Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA) 9mgpb

Incepuseram verificarea avionului inainte de decolare.Nu intelegeam eu mare lucru dar macar imi dadeam silinta...

Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA) 9mgpb1

"All contacts are ok.."

Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA) Allcontactsaregood

Inca una cu, mai nou, avionul meu preferat Smile

Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA) Picture916

Mai multe avioane.Primul : Excujet Sydney Gulfstream Aerospace G-IV Gulfstream IV VH-DBT

Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA) Excujetsydneygulfstream

"Can you here something?" "Yes, chhh chhh..."

Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA) Canyouhear

O parte din aeroport

Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA) Opartedinap

"You have control." De aici a inceput distractia Smile Observati pe mainile mele cat eram de "relaxat"

Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA) Youhavecontrol

1600ft, inaltimea maxima la care am zburat.Pilotul flexat.

Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA) 1600ft

Ceva poze de sus

Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA) Desus

Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA) Desus1

Eram din ce in ce mai curajos la schimbatul directiei.Sotia in schimb nu era super incantata...

Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA) Turnright

De la aterizare nu mai am poze, cred ca s-a speriat si nevasta cand mi-a spus pilotul ca ne pregatim de aterizare si sa ma aliniez cu pista.Am coborat pana la 1000 ft, m-am aliniat cu pista, am coborat flapsurile si apoi la 500 ft a luat din nou controlul si am aterizat toti cu bine.


p.s Scuze ca am scris asa mult, dar a fost o experienta uluitoare.Inca sunt marcat de zborul asta si incep sa fiu din ce in ce mai convins ca trebuie sa fac cursuri de pilotaj Smile
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA) Empty
MesajSubiect: Re: Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA)   Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA) EmptyVin 17 Apr 2009, 17:30

Misto chestia! Si-s faine si pozele. Sa nu spui ca sotia a facut poza derivei din proprie initiativa! Very Happy
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA) Empty
MesajSubiect: Re: Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA)   Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA) EmptyVin 17 Apr 2009, 19:17

Parol.Eu nici nu ma gandeam la pozat.Eram mult prea fascinat de jucarie.Stiu ca pentru multi de aici e ceva banal sa te dai cu avioane din astea mici dar pentru mine a fost fabulos sa pot pilota un avion in realitate si nu numai in jocuri Smile
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA) Empty
MesajSubiect: Re: Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA)   Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA) EmptyVin 17 Apr 2009, 19:35

bravos mengelaus! sa inteleg ca te-a muscat filoxera si ne vedem mai des pe cerul patriei? Razz
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA) Empty
MesajSubiect: Re: Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA)   Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA) EmptyVin 17 Apr 2009, 20:35

Minunat ar fi Virusu.Ma bate gandul de ceva timp dar in momentul asta m-ar costa cam mult.Am inteles ca pentru o licenta pe ultrausor ajungi sa platesti cam 5000 de euro.Bani pe care nu-mi permit momentan sa-i cheltui Smile
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA) Empty
MesajSubiect: Re: Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA)   Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA) EmptyVin 17 Apr 2009, 20:48

Mengelaus a scris:
Minunat ar fi Virusu.Ma bate gandul de ceva timp dar in momentul asta m-ar costa cam mult.Am inteles ca pentru o licenta pe ultrausor ajungi sa platesti cam 5000 de euro.Bani pe care nu-mi permit momentan sa-i cheltui Smile

Din cate am inteles de la Attila (echipa de extra ) cam asta ar fi pretul..... Si mie imi sta capu da nu si buzunaru......

Oricum fania treaba ai facut tu acolo Very Happy
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA) Empty
MesajSubiect: Re: Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA)   Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA) EmptySam 18 Apr 2009, 13:11

Lasa ca doar nu e limita de varsta.Odata si odata tot vor fi fonduri si pentru treaba asta Smile
Sus In jos
Continut sponsorizat





Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA) Empty
MesajSubiect: Re: Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA)   Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA) Empty

Sus In jos
 
Kuala Lumpur - Sultan Abdul Aziz Shah (SZB / WMSA)
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Air Asia lanseaza Londra - Kuala Lumpur
» Kuala Lumpur Sepang Int'l Airport - KUL/WMKK
» Accident zbor Malaysian MH17 Amsterdam - Kuala Lumpur
» Air Asia X anunta deschiderea curselor Bucuresti – Kuala Lumpur si achizitionarea Blue Air !

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Aeroporturi din strainatate - Airports outside Romania :: Asia-
Mergi direct la: