ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir

In jos 
+4
Raduq
Dylan
eddyz
arnold757
8 participanți
AutorMesaj
arnold757
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 129
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 04/04/2009

Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir Empty
MesajSubiect: Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir   Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir EmptyLun 06 Apr 2009, 15:55

Salutare,
am fost la Paris cu WizzAir 31 martie - 4 aprilie. Interesanta calatorie, inca de la chek-in. Avionul avea o problema la iesirea de urgenta din fata-stanga si din acest motiv 14 persoane nu puteau veni cu noi. Dupa a cearta de 15 min. s-au oferit voluntari; acestea primeau 1400 euro + un bilet gratis oriunde cu WizzAir si se duceau la Paris joi [2 aprilie]. Si scuze pt. calitate, nu am un aparat foarte bun si si geamul o fost murdar.
Avionul nostru
Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir DSCF8183
Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir DSCF8204
YR-BGH pe platforma
Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir DSCF8193
interiorul Wizzului
Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir DSCF8213
Si incepem decolarea, cu o intarziere de aprox. 35-40 min.
Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir DSCF8218
Un cartier din Cluj
Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir DSCF8222
Dupa un timp capitanul ne anunta ca trebuie sa aterizam la Budapesta sa schimbam avionul. Cand aterizam vine si scara acolo, dar asa decid ca mai bine repar avionul. Am stat in avion 15 min. dupa care avionul este lasat sa plece.
Coboram la Budapesta Ferihegy 1.
Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir DSCF8243
Este pe platforma un Norvegian si doua cargouri 747.
Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir DSCF8256
Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir DSCF8264
Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir DSCF8265
767-ul Malev. Mai este activ? Sau ce-i cu el?
Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir DSCF8252-1
Take-off cu o intarziere de 20 de min. Se pot vedea cele 2 747-uri, unu e El-Al cargo, celalalt nu stiu.. pale
Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir DSCF8271
Cocboram la Beauvais
Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir DSCF8280
Si Wizzul
Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir DSCF8281
Putin am fost surprins ca aeroportul din Beauvais este mic. Este la 80 km de centrul Parisului si 15 euro biletul pe autobuz Beauvais-Paris si trebuie cumparat de la Ryanair.
De la intoarcere n-am poze ca mi s-a descarcat aparatul. Numai cu telefonul am, dar acestea sunt de calitate jalnica
La CLJ platforma era surprinzator de aglomerata. Erau acolo 2 Wizzuri {inclus si al nostru, HA-LPR} Lufthansa, 2 Carpatairuri, un F100 si un S2000 si un ATR Tarom. Pt. mine o fost o aventura placuta cu Wizzul doara eu m-am bucurat ca aterizam si la Budapesta. Daca nu am facut ceva bine, rog moderatorii sa corecteze.
Sus In jos
eddyz
Flight Level 100
Flight Level 100
eddyz


Numarul mesajelor : 167
Varsta : 37
Localizare : Canada
Data de inscriere : 06/04/2008

Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir Empty
MesajSubiect: Re: Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir   Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir EmptyLun 06 Apr 2009, 16:23

Felicitari. Chiar ca e interesanta experienta. Tu nu ai vrut sa renunti la zbor?
SI eu am ramaas putin surprins de cat de mic e aeroporul dar e ok.
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir Empty
MesajSubiect: Re: Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir   Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir EmptyLun 06 Apr 2009, 16:36

arnold757 a scris:
[...]Daca nu am facut ceva bine, rog moderatorii sa corecteze.
Singura chestie pe care n-ai facut-o "bine" este ca ai pus prea putine poze! Very Happy Frumos Trip-ul! Bravo!!!
Sus In jos
Raduq
Fotograf



Numarul mesajelor : 1764
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 06/05/2008

Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir Empty
MesajSubiect: Re: Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir   Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir EmptyLun 06 Apr 2009, 17:49

Foarte interesant trip-report. Smile
Pacat ca sunt asa de putine poze.
Sus In jos
Quebec
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 232
Varsta : 51
Localizare : LROP
Data de inscriere : 11/02/2008

Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir Empty
MesajSubiect: Re: Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir   Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir EmptyLun 06 Apr 2009, 19:25

Interesanta patania cu Wizz-ul. Primele randuri din avion au fost libere? Eu daca as avea o aterizare si o decolare care nu sunt in plan as fi cel mai fericit
Sus In jos
http://www.greencats.ro
vishzu
Moderator
vishzu


Numarul mesajelor : 1036
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/04/2008

Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir Empty
MesajSubiect: Re: Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir   Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir EmptyLun 06 Apr 2009, 19:50

Povestea ta ma face si mai mult sa nu am incredere in wizz. Am avut cateva sanse sa plec cu acea companie dar am ezitat si inca cred ca am facut un lucru bun.
Sus In jos
Quebec
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 232
Varsta : 51
Localizare : LROP
Data de inscriere : 11/02/2008

Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir Empty
MesajSubiect: Re: Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir   Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir EmptyLun 06 Apr 2009, 19:53

si de ce ma rog nu ai incredere? pentru ca au tinut cont de siguranta pasagerilor si nu au plecat decat in conditii de siguranta, sau pentru ca le-au oferit bani cand altii nu le-ar oferi decat o reprogramare?
Sus In jos
http://www.greencats.ro
llobregat
Membru activ
llobregat


Numarul mesajelor : 756
Varsta : 32
Localizare : Bucharestork
Data de inscriere : 23/03/2008

Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir Empty
MesajSubiect: Re: Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir   Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir EmptyLun 06 Apr 2009, 21:07

767 e in storage la Ferihegy, probabil ca il repun in actiune la vara
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
arnold757
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 129
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 04/04/2009

Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir Empty
MesajSubiect: Re: Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir   Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir EmptyLun 06 Apr 2009, 21:18

eddyz a scris:
Tu nu ai vrut sa renunti la zbor?
Eu am avut deja rezervat un hotel.
Aveti dreptate nu sunt multe poze, ca nu prea am timp sa prelucrez si sa-l pun pe forum. Daca o sa am timp maine mai pun cateva.
Quebec a scris:
Primele randuri din avion au fost libere?
Da, randurile din fata-stanga au fost libere
Mersi llobregat de lamurire
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir Empty
MesajSubiect: Re: Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir   Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir EmptyLun 06 Apr 2009, 22:00

Interesanta calatorie, intersante poze . Cat despre Wizz, ce sa spun am zburat de 4 ori cu ei si am fost extrem de multumit si patania initiatorului topicului cred ca este reclama pozitiva si imi sporeste increderea in ei .
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir Empty
MesajSubiect: Re: Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir   Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir EmptySam 11 Apr 2009, 00:19

Am zburat si eu la Beauvais cu Wizzul, zbor mai mult decat OK, primul zbor cu ei. M-a impresionat neplacut ca nu am putut face poze nici pe Baneasa (aveam prea multi acumulatori in bagajul de mana si am avut probleme la control) si nici pe Beauvais. Sunt stricti cu fotografirea francezii, nu am putut sa prind decat o aripa de Ryanair ca m-a si luat unu la intrebari, ca nu e voie, ca daca l-am prins in chip, alte alea. I-am zis de Schipol, a zis ca da, dar acolo suntem pe Beauvais.
Sus In jos
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400
propellerdream


Numarul mesajelor : 622
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2008

Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir Empty
MesajSubiect: Re: Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir   Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir EmptySam 11 Apr 2009, 11:16

In Franta poti sa ai surprize urate daca fotografiezi in locuri publice si ai prins in poza vreun francez... Sunt multi care fac foarte urat...
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
llobregat
Membru activ
llobregat


Numarul mesajelor : 756
Varsta : 32
Localizare : Bucharestork
Data de inscriere : 23/03/2008

Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir Empty
MesajSubiect: Re: Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir   Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir EmptySam 11 Apr 2009, 11:20

Mi se pare foarte mult 1400 de euro, stii tu sigur de suma asta?
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
arnold757
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 129
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 04/04/2009

Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir Empty
MesajSubiect: Cluj-Paris Beauvais   Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir EmptySam 11 Apr 2009, 12:08

Da, si mie mi s-a parut extrem de mult din partea Wizzului. Dar pt. ca nu au avioane de rezerva, si din cate stiu toate companiile trebuie sa aiba, s-au inteles asa cu pasagerii. Un pasager a spus ca daca nu i da la judecatorie compania WizzAir Hungary. Nu stiu cat au primit pasagerii in mana, dar se vorbea de 1400 eur.
Si ai dreptate propellerdream. La Beauvais este interzis fotografierea terminalului. Unu si m-a atentiona sa am grija sa nu cumva sa-l fotografiez si pe el.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir Empty
MesajSubiect: Re: Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir   Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir EmptyDum 12 Apr 2009, 00:23

Quebec a scris:
si de ce ma rog nu ai incredere? pentru ca au tinut cont de siguranta pasagerilor si nu au plecat decat in conditii de siguranta, sau pentru ca le-au oferit bani cand altii nu le-ar oferi decat o reprogramare?

De curiozitate care era load factorul in avion si de care iesire vorbim? Intreb pentru ca a se renunta la doar 14 pasageri este anormal...
Sus In jos
arnold757
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 129
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 04/04/2009

Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir Empty
MesajSubiect: Cluj - Paris   Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir EmptyDum 12 Apr 2009, 11:57

Load factor cam 75 % si vorbin de iesirea din fata-stanga. Prima data era vorba ca nu vin cu noi ultimii 14 pasageri la chek-in, dar acestea faceau scandal ca ei au deja rezervathotel sau e ceva important. Si asa s-au oferit voluntari 14 persoane.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir Empty
MesajSubiect: Re: Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir   Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir EmptyDum 12 Apr 2009, 23:08

arnold757 a scris:
Load factor cam 75 % si vorbin de iesirea din fata-stanga. Prima data era vorba ca nu vin cu noi ultimii 14 pasageri la chek-in, dar acestea faceau scandal ca ei au deja rezervathotel sau e ceva important. Si asa s-au oferit voluntari 14 persoane.

Te intrebasem pentru ca in cazul unei Iesiri Neoperative de Tip I (la nivel de sol) in cazul unui A320 se poate calatori cu un maxim de 125 de pasageri din capacitatea totala (180). Ceeace din calculele mele reiese ca erau in jur de 139 (acel 75% care zici) de pasageri inainte de a fi debarcati 14. Iar faptul ca au fost indemnizati si reprogramati perfect normal, e datoria companiei.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir Empty
MesajSubiect: Re: Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir   Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir Empty

Sus In jos
 
Cluj - Paris Beauvais cu WizzAir
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Wizz Air introduce din decembrie o cursa aeriana pe ruta Cluj - Paris
» Beauvais - Tille (BVA / LFOB)
» Baneasa - Beauvais cu WizzAir.
»  Aeroportul Bucuresti (Aurel Vlaicu/Baneasa) Iulie 2010
» Aeroportul Cluj-Napoca - 2008 (1)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Trip Reports-
Mergi direct la: