ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 TIPS: Cum sa te feresti de zboruri intarziate!

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
gaudi
Membru activ
gaudi


Numarul mesajelor : 1152
Varsta : 46
Localizare : Ploiesti / Bucuresti
Data de inscriere : 17/07/2008

TIPS: Cum sa te feresti de zboruri intarziate! Empty
MesajSubiect: TIPS: Cum sa te feresti de zboruri intarziate!   TIPS: Cum sa te feresti de zboruri intarziate! EmptyMar 31 Mar 2009, 14:32

TIPS: Cum sa te feresti de zboruri intarziate este un ghid extrem de interesant de la http://www.amazingrace.ro/ (autor Crina Novac)...

Trebuie sa recunosc ca pe asta nu o stiam:

Citat :
E posibil ca ori de câte ori sunaţi compania aeriană, să vă dea doar ton de ocupat. În acest caz, în loc să vă enervaţi şi să aruncaţi cu mobilul de pereţii din sticlă ai aeroportului, daţi un sms la google. În sms scrieţi codul de 2 cifre al companiei aeriene (KL pentru KLM, LH pentru Lufthansa, AF pentru Air France, BA pentru British Airways etc) urmat de numărul zborului. În câteva secunde veţi primi un sms de la Google, în care aveţi informaţii despre statusul zborului (anulat, întârzie etc). Numărul de sms Google este 466453 şi aflaţi mai multe despre acest serviciu aici: http://www.google.com/intl/en_us/mobile/default/sms.html

Mai mult aici

In plus Google ofera vad acum prin SMS si METAR-ul pentru aeroportul solicitat in SMS precum si statusul unui aeroport.

Smile
Sus In jos
coropijnita
Flight Level 100
Flight Level 100
coropijnita


Numarul mesajelor : 109
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti/Craiova
Data de inscriere : 16/09/2008

TIPS: Cum sa te feresti de zboruri intarziate! Empty
MesajSubiect: Re: TIPS: Cum sa te feresti de zboruri intarziate!   TIPS: Cum sa te feresti de zboruri intarziate! EmptyMar 31 Mar 2009, 15:37

ff tare schema cu METAR-ul Smile poate fi util si in alte situatii, nu numai "aviation related"
nu mai e mult pana google o sa raspunda si la intrebarea: "unde mi-am uitat cheile de la masina?" Razz
Sus In jos
http://www.n-am.ro
flaviu
Membru activ
flaviu


Numarul mesajelor : 600
Varsta : 35
Localizare : Cluj
Data de inscriere : 24/05/2008

TIPS: Cum sa te feresti de zboruri intarziate! Empty
MesajSubiect: Re: TIPS: Cum sa te feresti de zboruri intarziate!   TIPS: Cum sa te feresti de zboruri intarziate! EmptyMar 31 Mar 2009, 16:05

coropijnita a scris:
ff tare schema cu METAR-ul Smile poate fi util si in alte situatii, nu numai "aviation related"
nu mai e mult pana google o sa raspunda si la intrebarea: "unde mi-am uitat cheile de la masina?" Razz


Am incercat sa trimit un mesaj la 466453 insa nu merge(eu fiind abonat orange)...
Sus In jos
felix
Fotograf
felix


Numarul mesajelor : 1009
Varsta : 31
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 12/09/2008

TIPS: Cum sa te feresti de zboruri intarziate! Empty
MesajSubiect: Re: TIPS: Cum sa te feresti de zboruri intarziate!   TIPS: Cum sa te feresti de zboruri intarziate! EmptyMar 31 Mar 2009, 16:07

flaviu a scris:
coropijnita a scris:
ff tare schema cu METAR-ul Smile poate fi util si in alte situatii, nu numai "aviation related"
nu mai e mult pana google o sa raspunda si la intrebarea: "unde mi-am uitat cheile de la masina?" Razz


Am incercat sa trimit un mesaj la 466453 insa nu merge(eu fiind abonat orange)...
Deci nu am nicio sansa daca sunt abonat orange? Mad
Sus In jos
gaudi
Membru activ
gaudi


Numarul mesajelor : 1152
Varsta : 46
Localizare : Ploiesti / Bucuresti
Data de inscriere : 17/07/2008

TIPS: Cum sa te feresti de zboruri intarziate! Empty
MesajSubiect: Re: TIPS: Cum sa te feresti de zboruri intarziate!   TIPS: Cum sa te feresti de zboruri intarziate! EmptyMar 31 Mar 2009, 16:12

Desi SMS-urile de la Google Calendar se primesc in Romania si sunt gratuite... hm.... oare de ce am eu banuiala ca serviciul acesta nou - Google SMS - merge deocamdata doar in: USA, Japan, Canada, India, China, UK, Germany and Spain? Evil or Very Mad
Sus In jos
flaviu
Membru activ
flaviu


Numarul mesajelor : 600
Varsta : 35
Localizare : Cluj
Data de inscriere : 24/05/2008

TIPS: Cum sa te feresti de zboruri intarziate! Empty
MesajSubiect: Re: TIPS: Cum sa te feresti de zboruri intarziate!   TIPS: Cum sa te feresti de zboruri intarziate! EmptyMar 31 Mar 2009, 16:21

gaudi a scris:
Desi SMS-urile de la Google Calendar se primesc in Romania si sunt gratuite... hm.... oare de ce am eu banuiala ca serviciul acesta nou - Google SMS - merge deocamdata doar in: USA, Japan, Canada, India, China, UK, Germany and Spain? Evil or Very Mad

Probabil o sa mai dureze pana ajunge si la Orange Romania acest serviciu....oricum pe retelele care functioneaza zice ca This service is free from Google; carrier charges may apply.
Sus In jos
gaudi
Membru activ
gaudi


Numarul mesajelor : 1152
Varsta : 46
Localizare : Ploiesti / Bucuresti
Data de inscriere : 17/07/2008

TIPS: Cum sa te feresti de zboruri intarziate! Empty
MesajSubiect: Re: TIPS: Cum sa te feresti de zboruri intarziate!   TIPS: Cum sa te feresti de zboruri intarziate! EmptyMar 31 Mar 2009, 16:24

flaviu a scris:
Probabil o sa mai dureze pana ajunge si la Orange Romania acest serviciu....oricum pe retelele care functioneaza zice ca This service is free from Google; carrier charges may apply.

"carrier charges may apply" - insemna ca se aplica taxe doar la retelele mobile ce taxeaza si primirea nu doar trimiterea.
Sus In jos
Continut sponsorizat





TIPS: Cum sa te feresti de zboruri intarziate! Empty
MesajSubiect: Re: TIPS: Cum sa te feresti de zboruri intarziate!   TIPS: Cum sa te feresti de zboruri intarziate! Empty

Sus In jos
 
TIPS: Cum sa te feresti de zboruri intarziate!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Zboruri deviate si intarziate la Cluj din cauza furtunilor
» Zboruri in Romania
» Filmulete aviatice
» Aeroportul Targu Mures(Transilvania) -STIRI - DISCUTII
» Zboruri noi la CND

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: